Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1380703 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1800 dnia: Lipiec 26, 2014, 19:35 »
-Spacex otrzyma szanse konkurować ze swoim Falconem Heavy przeciwko Delcie IV na start ciężkiego próbnika SOLAR PROBE PLUS po tym jak agencja zrezygnowała z Atlasa V .
Departament Obrony próbuje znaleść dodatkowo ładunek lub dwa , żeby spacex było jeszcze bardziej konkurencyjne ze startem  z ciężkim falconem.
-i jeszcze jedna ciekawostka ; zespół NASA próbował zrobić lądującemu stopniowi z falcona zrobić zdjęcie w podczerwieni , lecz różne problemy uniemożliwiły  dostęp do dobrego podglądu.
źródło:
https://www.newspacewatch.com/articles/74109-no-thermal-imaging-of-f9-1st-stage-landing-solar-probe-needs-heavy-launcher-usaf-launch-competition.html

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1801 dnia: Lipiec 28, 2014, 01:57 »
Według dyrektor SpaceX, w 2100 firma zdominuje transport na obszarze Układu Słonecznego.

http://www.businessinsider.com/spacex-will-dominate-the-solar-system-in-2100-2014-7

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1802 dnia: Lipiec 28, 2014, 07:59 »
Nie wydaje mi się, by "zdominowała", bo natura próżni nie lubi. :) Nawet tej w Układzie Słonecznym.

Z pewnością będzie ich chińska konkurencja. :)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1803 dnia: Lipiec 28, 2014, 19:58 »
Eee tam do tego czasu powstaną zapewne dużo bardziej innowacyjne firmy niz Spacex, tworzone przez kolejne pokolenia wizjonerów  :)

Pojawił się ciekawy artykuł: http://www.nasaspaceflight.com/2014/07/spacex-roadmap-rocket-business-revolution/
-Falcon Heavy ma zadebiutować startem ze stanowiska 39A. Obecnie trwa tam modyfikacja. Według artykułu nie ma tam już części systemu tłumiącego hałas oraz pilarów podtrzymujących platformę MLP. Trwają przygotowania do usunięcia struktury obrotowej RSS oraz podwyższeniu wieży FSS. W przyszłości FSS oczywiście będzie pełnić rolę dostępu załogi do Dragona v2. Źródła wspominają, że Spacex rozmawiał ostatnio tez z NASA o instalacji erektora.


-W bardziej odległej przyszłości, po niewielkich modyfikacjach 39A mogłaby umożliwiać starty jednej z pierwszych wersji dużej rakiety opartej o silniki Raptor.


Według dyskusji na NSF chodzi bardziej o lądowanie na platformie umieszczonej na morzu.
-Artykuł wydaje się potwierdzać te doniesienia. Mówi się o lądowaniu na pustej barce.
Cytuj
The following two flights will up the stakes, aiming for a propulsive landing on a “solid surface” – a reference to the  “floating pad”. It has since been confirmed the return will be aiming at the deck of an unnamed barge.

-W przypadku startów z Vandenberg z dużym ładunkiem Spacex rozważa nawet, lądowanie stopni Falcona Heavy na którejś z wysp znajdujących się tuż obok zachodniego wybrzeża.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1803 dnia: Lipiec 28, 2014, 19:58 »

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1804 dnia: Lipiec 28, 2014, 20:26 »
Czyli co, teraz podczas startu beda brali pod uwage jeszcze pogode na morzu? Czy aby nie ma za duzych fal, ktore kołysałyby barka?
W ogole barka sama w sobie bedzie musiala byc niesamowicie stabilna zeby takiego kijka o nie za szerokiej podstawie nie wywrocic.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1805 dnia: Lipiec 28, 2014, 21:05 »
Przecież to tylko do prób ;) Zakładam, że jak się uda to fajnie, a jak nie to trudno.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1806 dnia: Lipiec 28, 2014, 22:19 »
Ja stawiam, że SpaceX raczej tym razem podstawi barkę, której utrata nie będzie kosztowna. Po prostu to zwykły rachunek ekonomiczny. :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1807 dnia: Lipiec 28, 2014, 22:51 »
Przecież to tylko do prób ;) Zakładam, że jak się uda to fajnie, a jak nie to trudno.
             ... BTW, w koncu katamarany sa na swiecie;-) A co do SpaceX oapnowujacej nasz maly, nudny kawalek galaktyki, to ich kariera moze sie bardzo szybko skonczyc, rowno z kadencja obecnoego prezydenta lub pierwsza katastrofa falcona ... Z powazaniem
                                                                                                                                                                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1808 dnia: Lipiec 28, 2014, 22:56 »
Spacex ma dylemat -Spaceport America okazuję się że będzie kosztował więcej i dłużej im zejdzie w przystosowaniem; a lądowanie na barce ( ocean) obniża tylko 15% ładunku ; a na lądzie aż 30% ; firma będzie bardzo elastycznie mogła podejść do ratowania 1 stopnia . Obecnie oczekuje na pozwolenie do lądowania kijka .
Lądowanie będzie prostsze ale bardziej paliwożerne a przywitanie się z barką o wiele za ciężkie ( Ja osobiście nie daję za dużych szans na barkę)

https://www.newspacewatch.com/articles/74124-gwynne-shotwell-interview-info-on-next-landing-attempt.html

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1809 dnia: Lipiec 28, 2014, 22:59 »
Przecież to tylko do prób ;) Zakładam, że jak się uda to fajnie, a jak nie to trudno.
             ... BTW, w koncu katamarany sa na swiecie;-) A co do SpaceX oapnowujacej nasz maly, nudny kawalek galaktyki, to ich kariera moze sie bardzo szybko skonczyc, rowno z kadencja obecnoego prezydenta lub pierwsza katastrofa falcona ... Z powazaniem
                                                                                                                                                                           Adam Przybyla
Moim zdaniem deską do grobu mogła być seria katastrof a nie pojedyncza wtopa z falconem a marketing to oni mają bardzo agresywny ale to tylko marketing:))

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1810 dnia: Lipiec 28, 2014, 23:39 »
Kolejna ciekawostka spacex planuje uzupełniać 2 stopnie cięższych wersji rakiet na orbicie wg nasaspaceflight

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1811 dnia: Lipiec 28, 2014, 23:48 »
Ja wiem, ze to tylko na test.
Ale biorac pod uwage jakie maja ostatnio przeboje ze startami to gdy im dojdzie kolejny czynnik do uwzglednienia to wcale nie wystartuja. Chyba, ze warunki oceaniczne(a co za tym idzie proba ladowania) beda mialy wyjatkowo niski priorytet.

*chociaz moze ja zle rozumiem slowo barka... i bedzie to cos na ksztalt lotniskowca na ktorym zadne fale wrazenia nie robia :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2014, 23:50 wysłana przez KonradL »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1812 dnia: Lipiec 29, 2014, 06:51 »
Są już obrazy dla tej "barki" i do lotniskowca to raczej jej będzie brakować

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1813 dnia: Lipiec 29, 2014, 09:35 »
dasz linka?

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1814 dnia: Lipiec 29, 2014, 20:50 »
No, no SpaceX fantazję ma. 10 lat do lotów na Marsa? Załogowo?

Sorryyyyyyy ale... uh... jak by to powiedzieć... jest to kompletnie nierealistyczne. Nie wiem, skąd on bierze te liczby, ale jakbym miał zgadywać, jest to planówka typu "w idealnym świecie, gdzie wszystko udaje się na czas i na 100%, a tłumy dzikich klientów praktykujących Shut up and take my money walą drzwiami, oknami i kominem".

 ::)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1814 dnia: Lipiec 29, 2014, 20:50 »