Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1380606 razy)

0 użytkowników i 14 Gości przegląda ten wątek.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2160 dnia: Styczeń 13, 2015, 23:18 »
Jasne, mój błąd :)

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2161 dnia: Styczeń 14, 2015, 14:19 »
Swoją drogą, dużym klientem dla SpaceX może być Planetary Resources - planują przecież wystrzelenie kilkuset satelitów do obserwacji otoczenia Ziemi.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2162 dnia: Styczeń 14, 2015, 14:44 »
Nie wiem czy wspieranie małych satelitów ma sens w obliczu poszukiwania rynku dla Falcona Heavy. Liczyłbym raczej na coś średniego, jonowego do wynoszenia na GTO czwórkami, albo szóstkami (zależy jaką nośność faktycznie uzyskają).
Przecież taki FH może za jednym zamachem wysłać na orbitę  olbrzymią liczbę takich małych satelitów ( zawsze będzie taniej niż pojedyńczym F9 ; skala wielkości) Moim zdaniem rynek na FH będzie na raczej na pewno!; cenowo zdeklasuję konkurencję pod warunkiem , że spacex będzie w stanie te "maleństwa " względnie regularnie wystrzeliwywać ! przynajmniej 4 rocznie

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2163 dnia: Styczeń 14, 2015, 14:48 »
Ale jeden start wielu satelitów oznacza ich umieszczenie na zestawie bardzo podobnych orbit, z taką samą inklinacją. Ryzyko kolizji ze sobą też jest duże i by wymagało mocnej analizy za każdym razem.

Nie jestem do końca, czy tutaj będzie chodziło o maleństwa właśnie - dla nich SpaceX jest dość drogi, o czym powszechnie wiadomo.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2163 dnia: Styczeń 14, 2015, 14:48 »

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2164 dnia: Styczeń 14, 2015, 14:50 »
Poza tym wystrzelenie olbrzymiej ilości satelitów = natychmiastowe zużycie całego popytu. Według mnie to się po prostu nie kalkuluje, lepiej zapewniać sobie więcej startów.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2165 dnia: Styczeń 14, 2015, 15:03 »
Poza tym wystrzelenie olbrzymiej ilości satelitów = natychmiastowe zużycie całego popytu. Według mnie to się po prostu nie kalkuluje, lepiej zapewniać sobie więcej startów.

Jest jeszcze jedna sprawa: duży start z dużą ilością satelitów oznacza proces "zbiórki" satów. Ten proces się rozpoczyna zwykle od głównego płacącego i zwykle tego płacącego pyta się o zgodę na dodatkowe satelity w jednym locie (w skrócie i uproszczeniu).

Może się zdarzyć, że ultraczysty satelita z dużą optyką nie będzie chciał polecieć w tym samym locie ze złożonym amatorsko cubesatem, bo ten cubesat może mieć sporo farfocli, które podczas startu mogą się wytelepać do optyki tego dużego sata. Był nawet kilka miesięcy temu projekt w ESA na ten temat, by jakoś mierzyć ruch zanieczyszczeń w trakcie startu pod osłoną rakiety.

Taki lot FH, z grubo ponad setką satelitów oznacza większe ryzyko roztelepania się któregoś z satelitów na kawałeczki, co może uszkodzić inne satelity. W konsekwencji FH na orbitę wyniesie... śmieci.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2166 dnia: Styczeń 14, 2015, 15:05 »
A o tym że Musk atakuje słońce to nikt nie pisze?

Cytuj
launch vehicle Earth-escape second stage to be disposed of in Sun.
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2167 dnia: Styczeń 14, 2015, 15:14 »
Ale jeden start wielu satelitów oznacza ich umieszczenie na zestawie bardzo podobnych orbit, z taką samą inklinacją. Ryzyko kolizji ze sobą też jest duże i by wymagało mocnej analizy za każdym razem.

Nie jestem do końca, czy tutaj będzie chodziło o maleństwa właśnie - dla nich SpaceX jest dość drogi, o czym powszechnie wiadomo.
Drogi jest raczej dla dodatkowych maleństw jak standard cubsat ;a dla wspólnych jest już konkurencyjny:) ; choć jak trafnie tu piszecie ; nie ma rozwiązania idealnego.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2168 dnia: Styczeń 14, 2015, 15:20 »
Swoją drogą, dużym klientem dla SpaceX może być Planetary Resources - planują przecież wystrzelenie kilkuset satelitów do obserwacji otoczenia Ziemi.

A potem roboty górnicze... A do odbioru urobku MCT byłby ciekawym rozwiązaniem. I tak znaleźliśmy idealnego partnera strategicznego dla SpaceX.

Offline kniklas

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2169 dnia: Styczeń 14, 2015, 18:12 »
www.spaceflightinsider.com/organizations/space-exploration-technologies/spacex-falcon-heavy-ready-fly-year/

Rzecznik prasowy SpaceX potwierdza gotowość do startu Falcon Heavy 3cim kwartale tego roku.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2170 dnia: Styczeń 16, 2015, 18:02 »
Space przygotowuje abort pad test i in-flight abord test ; jednak oba są obecnie w rozpisce od 10 lutego do 10 maja ( dostali "przedłużenie" pozwolenia od FAA ) mają pozwolenie na max wysokość testu na 6000 stóp czyli ok 3 km i ok 3 km dystansu od miejsca  startu ( chodzi oczywiście o drugi test w locie) Będą to ostatnie kroki milowe z poprzedniego konkursu CCiCap warte razem 60 mln $
http://www.parabolicarc.com/2015/01/15/spacex-plans-pad-abort-test-cape/#more-54388

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2171 dnia: Styczeń 16, 2015, 18:31 »
Space przygotowuje abort pad test i in-flight abord test ; jednak oba są obecnie w rozpisce od 10 lutego do 10 maja

Biorąc uwagę że (moim zdaniem) test odbędzie się z LC-13 a prace nad budową tej platformy muszą zakończyć się do końca marca (z uwagi na ptaszki) to spodziewał bym się testu w kwietniu - maju.
Zapraszam na mój blog :)

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2172 dnia: Styczeń 16, 2015, 23:15 »
Napięcie rośnie ;)


Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2173 dnia: Styczeń 17, 2015, 00:00 »
Kilka lat temu SpaceX pokazał u nas w muzeum ta kapsule która jest teraz w Smithsonian.  Zdjęcia są gdzieś na blogu. Tak patrzę i za wiele nie zmienili.
Zapraszam na mój blog :)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2174 dnia: Styczeń 17, 2015, 10:57 »
Musk ostatnio powiedział, że kolejna próba lądowania pierwszego stopnia (DSCOVR) będzie nieco trudniejsza ze względu na nieco inny profil wejścia w atmosferę (od około 18:47):
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2174 dnia: Styczeń 17, 2015, 10:57 »