Autor Wątek: Chang'e-3  (Przeczytany 196421 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #450 dnia: Luty 04, 2014, 18:57 »
Mocno wątpię, żeby o jakiś rozgłos komukolwiek chodziło.

Mocno wątpię, by były jakieś misje, których autorom/realizatorom/sponsorom/patronom nie chodziłoby przynajmniej w części o rozgłos - poza może wojskowymi...

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #451 dnia: Luty 04, 2014, 19:04 »
Widać przyjęli rosyjskie standardy,tamci też chyba po tygodniu od startu poinformowali na stronie Roscosmosu o problemach z Fobos-Gruntem.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #452 dnia: Luty 04, 2014, 19:48 »
Myślę, że do tej misji jest tam całkowicie przemysłowe podejście. Tak jak do zwykłych satelitów komunikacyjnych.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8603
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #453 dnia: Luty 05, 2014, 04:31 »
Widać przyjęli rosyjskie standardy,tamci też chyba po tygodniu od startu poinformowali na stronie Roscosmosu o problemach z Fobos-Gruntem.

Bez przesady, nie popadajmy w skrajność . Na początku na Chińczyków wszyscy piali z zachwytu a teraz wszyscy chcą im uszy obrywać.
Po pierwsze Chińczykom, jak nikomu w historii (no może z wyjątkiem Amerykanów  ;D ) udało się od razu przy pierwszym podejściu wylądować na Księżycu. Po drugie rzeczywiście smutne jest to, że nic nie dostajemy z drugiego dnia ksieżycowego, nawet marnego obrazka. Pytanie dlaczego? Czy dlatego, że Chińczycy nie chwalą się swoimi badaniami (w co wątpię, gdyż efekt propagandowy to paliwo dla komunistycznej władzy na przetrwanie) czy dlatego, że coś tam nie wypaliło po księżycowej nocy. Ja zaczynam coraz częściej myśleć, że to drugie. Jeśli to prawda, to  i tak Chang 3 jest sukcesem, bo lądowanie było udane. A z ewentualnej porażki Chińczycy będą mogli brać naukę, jakich błędów popełnić przy kolejnych misjach, zeby ich sondy dłuzej jednak pożyły.

Changa 3 porównanie do Fobos Grunta to dla mnie jaskrawa niesprawiedliwość. Fobos Grunt od razu po starcie źle działal. Nawet LEO nie opuścił  :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #453 dnia: Luty 05, 2014, 04:31 »

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #454 dnia: Luty 05, 2014, 07:23 »
Ja stwierdzam tylko fakt-pojawiają sie problemy i blokada informacji,jakże inaczej niż na zachodzie.A z tym lądowaniem faktycznie sukces ale nie przesadzajmy,technika od lat 60/70 gdy pionierami byli tu sowieci i Amerykanie poszła trochę do przodu,mieli na błędach kogo sie uczyć.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #455 dnia: Luty 05, 2014, 09:39 »
Ruscy akurat chwalić się lubią. Ale nie mają nic do pokazania poza nieprawdopodobnym złodziejstwem i partactwem.

Z informacjami na temat Hayabusy w czasie pracy na Itokawie było dość podobnie, na dalekim wschodzie jest już taka kultura, różna od zachodniej. Co do propagandy to wątpię żeby jakaś misja inżynieryjna przedstawiała większą wartość w obecnych czasach. I tak nikogo to nie obchodzi. Poza garstką zainteresowanych, którzy śmialiby się z prymitywnych chwytów propagandowych. Pierwsi niczego by nie zrozumieli, drudzy to zbyt wysoka klasa.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #456 dnia: Luty 05, 2014, 09:42 »
Po pierwszym dniu (księżycowym) misji Ch-3 miałem nadzieję, że Chińczyków jednak stać na nieco szersze dzielenie się materiałami chociażby fotograficznymi. Drugi dzień rozwiał wszelkie nadzieje, w sieci nie ma nawet pojedycznego marnej jakości obrazka/fotki, a jedyne co jest to niekończące się na amerykańskich forach domysły i symulacje przejazdu łazika.

Obrazków nie będzie, bo kamera lądownika nie przetrwała pierwszej nocy.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #457 dnia: Luty 05, 2014, 09:44 »
Jakieś trzy kamery do obrazowania topograficznego, niestety nie ma o nich bliższych informacji. Kamera panoramiczna jest natomiast jedna, na wysięgniku więc osobiście myślę, że nie o nią tu chodzi.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #458 dnia: Luty 05, 2014, 10:19 »
Moim zdaniem warto pamiętać o tym, że to pierwsza misja księżycowa od lat, a zatem obarczona sporym ryzykiem. Wydaje mi się, że nawet gdyby inna (zachodnia) agencja kosmiczna dokonała podobnej misji, to też pojawiłyby się awarie sprzętu.

Księżyc jest bardzo nieprzystępnym miejscem do prowadzenia długoterminowych misji kosmicznych i jeszcze pewnie naprawdę wiele jest do dopracowania czy rozwinięcia technologii.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #459 dnia: Luty 06, 2014, 15:06 »
Niekoniecznie, zestawy ALSEP działały wiele lat, ponad 30 lat temu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #460 dnia: Luty 08, 2014, 23:06 »
Chyba już niebawem początek 3 ksieżycowego dnia misji Chang'e 3?

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #461 dnia: Luty 09, 2014, 11:02 »
Patrząc na Księżyc w nocy tak wychodzi ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #462 dnia: Luty 10, 2014, 19:18 »
Z bezzałogowego - trzeci dzień księżycowy Chang'e 3 powinien rozpocząć się dziś około 8 rano czasu CET. Jak na razie nie ma potwierdzenia, czy się udało.

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #463 dnia: Luty 10, 2014, 19:42 »
Z bezzałogowego - trzeci dzień księżycowy Chang'e 3 powinien rozpocząć się dziś około 8 rano czasu CET. Jak na razie nie ma potwierdzenia, czy się udało.

A dzień 2 był potwierdzony ?
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8603
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #464 dnia: Luty 10, 2014, 20:23 »
Z bezzałogowego - trzeci dzień księżycowy Chang'e 3 powinien rozpocząć się dziś około 8 rano czasu CET. Jak na razie nie ma potwierdzenia, czy się udało.

Może niebo było za bardzo zachmurzone?  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #464 dnia: Luty 10, 2014, 20:23 »