Autor Wątek: New Horizons - misja podstawowa  (Przeczytany 315228 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
New Horizons - misja podstawowa
« dnia: Lipiec 24, 2010, 13:53 »
New Horizons



New Horizons jest amerykańską sondą kosmiczną przewidzianą do zbadania planety karłowatej Plutona i jej księżyców Charona, Hydry i Nixa. Kolejnym celem misji jest badanie obiektów pasa Kuipera. Sonda wystartowała 19 stycznia 2006 roku, doleci do swojego głównego celu w 2015 roku. W momencie wystrzelenia była to najszybciej poruszająca się sonda (prędkość 16,26 km/s), orbitę Księżyca osiągnęła po 9 godzinach lotu. Koszt całej misji planowanej na lata 2001-2016 jest szacowany na 700 mln USD.

New Horizons jest pierwszą misją New Frontiers Program, który służy eksploracji Układu Słonecznego. W założeniu misje w ramach tego programu mają być częste, o stosunkowo niskim budżecie (do 700 mln USD) i o silnie naukowym celu. Jest to program nieco bardziej zaawansowany i o większym budżecie od programu Discovery (w ramach, którego powstał choćby MESSENGER). Natomiast bardziej zaawansowanym i najbardziej rozbudowanym jest program misji flagowych, o budżecie rzędu 2-3 mld USD na misję. Kolejną misją z programu New Frontiers będzie Juno. Warto także dodać, że w ramach tego programu nie może być finansowana żadna misja na Marsa, który ma własny program (Scout).

Cele misji:

Pożądane:
- Analiza budowy geologicznej i morfologicznej Plutona i Charona.
- Określenie składu powierzchni Plutona i Charona.
- Analiza atmosfery Plutona i tempa jej utraty.
Ważne:
- Obserwacja zmian w czasie występujących na powierzchni i w atmosferze Plutona.
- Wykonanie stereoskopowych zdjęć Plutona i Charona.
- Obserwacja w wysokiej rozdzielczości terminatorów (linii dzień/noc) Plutona i Charona
- Obserwacja w wysokiej rozdzielczości kompozycji wybranych obszarów Plutona i Charona
- Obserwacja jonosfery Plutona i jej interakcji z wiatrem słonecznym.
- Poszukiwanie związków (węglowodory, nitryle) w wyższych partiach atmosfery Plutona
- Weryfikacja istnienia atmosfery wokół Charona.
- Określenie bolometrycznych powiązań odbić światła dla Plutona i Charona
- Pomiary temperatury powierzchni Plutona i Charona.
Pożądane
- Scharakteryzowanie środowiska energetycznego cząsteczek Plutona i Charona
- Uzyskanie dokładniejszych wartości podstawowych parametrów fizycznych (promień, masa, gęstość) i elementów orbity Plutona i Charona.
- Poszukiwanie pola magnetycznego Plutona i Charona.
- Poszukiwanie obiektów orbitujących wokół Plutona (pierścieni i nowych księżyców).

Na etapie planowania misji istniały zadania z zakresu badań pola magnetycznego Plutona Zabudowa magnetometru została porzucone, ze względu na przekroczenie limitów wagowych i obawy przed opóźnieniami. Inna aparatura badawcza prawdopodobnie będzie mogła pośrednio zbadać pole magnetyczne planety karłowatej.

NASA ogłosi sukces misji, po wypełnieniu celów pożądanych. Biorąc pod uwagę oprzyrządowanie na pokładzie sondy, także pozostałe cele są możliwe do spełnienia.

Budowa sondy



Korpus sondy ma kształt graniastosłupa trójkątnego o wadze 478 kg (łącznie z paliwem). Podstawowe wymiary to 68 cm grubości, 211 cm długości i szerokości 274 cm. Na górnej płaszczyźnie jest zamontowana antena o średnicy 2,1 metra. Wysokość sondy mierzona od podstawy mocowania do szczytu anteny to 220 cm. Wiele elementów składowych jest pochodną systemów sondy CONTOUR. Struktura sondy została zbudowana z aluminium oraz tytanu. Głównym zadaniem struktury jest zapewnienie ochrony przed promieniowaniem kosmicznym, promieniowaniem z RTG, zapewnienie izolacji termicznej oraz odpowiednie wyważenie sondy. Z tego powodu bryła pojazdu jest większa niż wymagałaby to aparatura zamontowana na pokładzie i można spotkać puste miejsca wewnątrz. Na pokładzie sondy umieszczono płytę CD z nazwiskami 435 000 osób, które wpisały się na listę chętnych. Na pokładzie sondy znajduje się także amerykańska flaga, niewielki kawałek kadłuba samolotu rakietowego SpaceShipOne oraz mała urna z prochami odkrywcy Plutona Clyde'a Tombaugha.

W jednym z narożników sondy zamontowany jest pojedynczy generator radioizotopowy (z 11 kg dwutlenku plutonu 238 na pokładzie), służący jako źródło zasilania. Początkowo dostarczał on dla sondy ok.  240W, następnie moc zaczęła spadać, gdy sonda będzie dolatywać do Plutona RTG będzie generować ok. 200W mocy, co oznacza spadek 3,5W na rok. Jest to wystarczająca ilość energii, ponieważ sonda była projektowana na zużycie energii na poziomie 100W, co w przypadku braku problemów technicznych może gwarantować powodzenie misji rozszerzonej (badanie pasa Kuipera). New Horizons nie posiada baterii do przechowywania energii elektrycznej, co jest typowe dla obiektów zasilanych RTG. Źródło energii zostało zamontowane, gdy sonda znajdowała się już w osłonie areodynamicznej na terenie kompleksu startowego:


Sonda posiada 16 silników rakietowych zasilanych hydrazyną. Jednak nie służą one celom napędowym, gdyż pełną prędkość zapewniła pojazdowi rakieta Atlas5. Silniczki, rozmieszczone w 8 miejscach sondy służą korektom kursu. System napędowy jest zdublowany, 4 silniki o ciągu 4,4N (i 4 zapasowe) służą do korekt lotu, kolejne 4 (plus 4 zapasowe) zapewniające 0,8N ciągu służą do kontroli obrotu sondy. Sama sonda została zatankowana 77 kg paliwa, które umieszczone w lekkim tytanowym zbiorniku. Tradycyjnie do transportu paliwa w sondzie użyto sprężonego helu.

Do komunikacji jest używana łączność radiowa na paśmie X. New Horizons komunikuje się z systemem Deep Space Network. Sonda posiada 4 anteny, jedną zabudowaną niejako wewnątrz pierścienia mocującego satelitę do rakiety nosiciela, używana jedynie podczas początkowej fazy lotu, niedaleko od Ziemi. Większa antena (HGA) o średnicy 2,1 metra znajduje się u góry. Ponadto w strukturze tego nadajnika zabudowane są 2 inne anteny (o średnim uzysku MGA i niskim uzysku LGA).


Cały system komunikacyjny sondy jest zdublowany, poza oczywiście strukturą głównej anteny. Komunikacja na tak dużych odległościach jest wielkim wyzwaniem, prędkość transmisji danych przy sprzyjających warunkach będzie oscylować w okolicach 700 bitów na sekundę.




Aparatura naukowa:



•   Ultraviolet Imaging Spectrometer (Alice) — spektrometr obrazujący w ultrafiolecie badający skład i strukturę atmosfery; obserwacje w zakresie długości fal 465 — 1880 Å
•   Visible Imager and Imaging Spectrometer (Ralph) — instrument składający się z dwóch części:
o   Multispectral Visible Imaging Camera (Ralph/MVIC) — kamera multispektralna w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni wykona panchromatyczne i barwne mapy powierzchni badanych ciał; obserwacje w zakresie długości fal 400 — 975 nm
o   Linear Etalon Imaging Spectral Array (Ralph/LEISA) — spektrometr mapujący w bliskiej podczerwieni wykonujący mapy mineralogiczne i pomiary temperatury powierzchni; obserwacje w zakresie długości fali 1250 — 2500 nm
•   Radio Science Experiment (REX) — pomiary ciśnienia i temperatury atmosfery oraz gęstości jonosfery, pomiary masy i rozmiarów badanych ciał
•   Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) — kamera panchromatyczna wysokiej rozdzielczości; obserwacje w zakresie długości fal 350 — 850 nm
•   Solar Wind at Pluto (SWAP) — detektor cząstek wiatru słonecznego; wykona pomiary prędkości i gęstości wiatru słonecznego oraz tempa ucieczki atmosfery Plutona
•   Pluto Energetic Particle Spectrometer Science Investigation (PEPSSI) — spektrometr cząstek naładowanych
•   Venetia Burney Student Dust Counter (VB-SDC) — czujnik cząstek pyłowych
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2010, 16:55 wysłana przez perian »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 24, 2010, 13:56 »
New Horizons jest sondą kosmiczną, która uzyskała największą prędkość podczas startu, po wyłączeniu ostatniego silnika 16,26 km/s. Aby taki wynik mógł być osiągnięty musiano zastosować nowatorskie rozwiązanie z zakresu szeroko pojętej astronautyki.

Do wystrzelenia sondy posłużyła rakieta Atlas V w najmocniejszym dostępnym wariancie-551, z pięcioma rakietami wspomagającymi na paliwo stałe. Przed startem sama rakieta została uszkodzona przez huragan Wilma 24 października 2005 roku, kiedy to drzwi hangaru uderzyły jedną z rakiet pomocniczych. Została ona jednak w szybkim tempie wymieniona na nową.

Start nastąpił 19 stycznia 2006 r. z platformy startowej nr  41 w Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie. Uwzględniając skomplikowaną mechanikę kosmiczną i nawigację tylko pierwsze 23 dni roku 2006 pozwalały na lot w kierunku Plutona z wykorzystaniem asysty grawitacyjnej gazowego giganta Jowisza. Istniało zapasowe okno startowe, w styczniu 2007 r., jednak wymuszałoby ono lot bezpośredni w kierunku Plutona, opóźniając dotarcie do celu o ok. 3 lata.



Jak już wspomniałem konfiguracja zestawu startowego była unikalna. Ładunkiem na szczycie dwustopniowej rakiety Atlas V oprócz sondy New Horizons był dodatkowy stopień rakietowy Star-48, produkcji Boeinga, który miał przyśpieszyć sondę na trajektorii ucieczki z Układu Słonecznego. Zatem ostatecznie ładunek stanowiła sonda o masie 478 kg i Star-48B o masie 2 137 kg. Warto także odnotować, że pełniący rolę trzeciego stopnia Star-48B także osiągnął prędkość ucieczki z Układu Słonecznego, minął szybciej Jowisza niż New Horizons.
Zdjęcie 3 stopnia:


Zdjęcie całego ładunku podczas montowania osłony ładunku:





Kalendarium New Horizons:
2006-01-16 19:00 UTC – start
2006-01-28 – korekta kursu TCM-1A
2006-01-30 – korekta kursu TCM-1B, anulowanie korekty TCM-2
2006-02-20 – testy aparatury pokładowej wykazały pełną sprawność urządzeń
2006-03-09 – korekta kursu TCM-3
2006-04-07 – sonda mija orbitę Marsa
2006-06-13 - przelot w odległości około 102 000 km od planetoidy 132524 APL, o średnicy około 5 km
2007-02-28 – najbliższe zbliżenie do Jowisza na odległość 2 304 537 km, asysta grawitacyjna, przyśpieszenie sondy o ok. 4 km/s do 22,85 km/s.
2007-09-25 - kolejna korekta kursu TCM-4
2008-06-08 - minięcie orbity Saturna
2009-12-29 - New Horizons pokonał połowę drogi, od tego momentu jest bliżej Plutona niż Ziemi
2010-06-30 - korekta kursu TCM-5
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2010, 15:58 wysłana przez perian »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 24, 2010, 13:58 »
Scorus 24/01/2006 19:51
   
Wracając do zasadniczego tematu, zerknijcie na specyfikacje instrumentów (http://pluto.jhuapl.edu/spacecraft/instruments.html). Główny system obrazujący RALPH /MVIC z filtrów barwnych posiada tylko czerwony i niebieski, więc kolory będą trochę przekłamane. Sonda jednak będzie miała bardzo dobre pokrycie w trakcie obrazowania Plutona. Na kilka dni przed spotkaniem wykona zdjęcia półkuli, która nie będzie oświetlona w czasie na większego zbliżenia. W czasie spotkania bardzo wysoką rozdzielczość osiągną obrazy z instrumentu LORRI (brak filtrów). Źródła w tym wypadku wahają się od 25 do 50 metrów na piksel, co pewnie wynika z różnic w odległości przelotu w zależności od daty startu. Ponadto po minięciu planety RALPH wykona zdjęcia jej nocnej strony w świetle odbitym od Charona. Takie zdjęcia księżyców Saturna w świetle odbitym od planety wychodzą całkiem nieźle. A RALPH może pracować przy poziomach światła 1 000 razy mniejszych niż na Ziemi w trakcie dnia, i 400 razy mniejszych niż na Marsie.
   
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2010, 14:43 wysłana przez perian »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 24, 2010, 14:44 »
Scorus 26/01/2006 17:49
   
Program obserwacji Jowisza potrwa 4 miesiące – 2 miesiące przed największym zbliżeniem i 2 po. New Horizons przeleci znacznie bliżej niż sonda Cassini – w pobliżu orbity Kallisto. Sonda wykona multispektralne zdjęcia atmosfery planety i powierzchni jej księżyców, wykona badania spektrometryczne atmosfery planety i księżyców galileouszowych, obserwacje zórz Jowisza i torusa plazmowego na orbicie Io w ultrafiolecie, oraz bezpośrednie pomiary cząstek w magnetosferze. W jednej z prezentacji na tej stronie (http://www.boulder.swri.edu/pkb/) przeczytałem o możliwości bliskiego przelotu koło zewnętrznego księżyca Jowisza. Słyszeliście coś na ten temat?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 24, 2010, 14:44 »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 24, 2010, 14:45 »
kanarkusmaximus 25/02/2006 18:44
   
No i zostalo potwierdzone oficjalnie, ze obiektow w ukladzie Plutona jest dwa razy wiecej. Wink
Teleskop Hubble'a potwierdzil obecnosc dwoch 'nowych' ksiezycow Plutona.
Tak wiec w nawiazaniu do niedawnych i omawianych na tym forum obserwacji ukladu Plutona mamy nowe fotki - gdzie widac trzy ksiezyce.
Wiemy juz, ze dwa 'nowe' ksiezyce kraza w odleglosci okolo 50000 - 70000 km od Plutona.
2 marca teleskop Hubble'a znow popatrzy w okolice Plutona w celu okreslenia/oszacowania koloru, ksztaltu oraz rozmiaru nowo odkrytych cial niebieskich.

PS. dla ciekawskich - http://hubblesite.org/newscenter/newsdesk/archive/releases/2006/09/

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 24, 2010, 14:46 »
kanarkusmaximus 02/09/2006 17:00
   
New Horizons capnal wlasnie pierwsza fotke w wysokiej rozdzielczosci - gromadka M 7 - doszedl przynajmniej do 12 wielkosci gwiazdowej. Niestety brak informacji o dlugosci ekspozycji - co by sie przydalo, aby ocenic na jakim poziomie zaawansowania w astrofoto siedzi ekipa z New Horizons (ale pewnie i tak powinni sie uczyc od naszych szych, jak chociazby od Bartola Grin).

http://pluto.jhuapl.edu/news_center/news/090106_1.html

P.S. Byleby tylko podczas przelotu New Horizons kolo Jowisza, ow zespol nie wzial fotek Bartola i nie wrzucil na swoja strone jako wlasnych, wykonanych przez New Horizons.
W swietle nie tak dawnych wydarzen wcale nie jest takie nie prawdopodobne Grin
   

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 24, 2010, 14:47 »
Bartolo 19/09/2006 23:59
   
Polecam tego pdfka: http://www.boulder.swri.edu/~spencer/nhjupitersupport/nhjupiterscience.pdf wszystkim, którzy nie mogą się doczekać jupitersowego flajbaja. Jest to dość szczegółowy opis zadań jakie wykona New Horizons, a w tym symulowane obrazy księżyców Jowisza  :)itp.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 24, 2010, 14:54 »
Scorus
19/01/2007 15:49
24/01/2007 17:40
26/01/2007 15:02
03/02/2007 19:51
28/02/2007 01:50

   
Dali fotkę Jowisza i Io z 8 stycznia:

(http://pluto.jhuapl.edu/gallery/missionPhotos/pages/JupiterAndIo.html)

Jest jeszcze animacja (7MB):
http://pluto.jhuapl.edu/common/content/videos/JupiterRotation640x480.mov

Jowisz z księżycami:
http://pluto.jhuapl.edu/gallery/missionPhotos/images/HighRes/012307/rim3_unsharp3_850.jpg

Cień Ganimedesa:
http://pluto.jhuapl.edu/gallery/missionPhotos/images/HighRes/012307/rim4_unsharp3_850.jpg

Wersja animowana:
http://pluto.jhuapl.edu/gallery/missionPhotos/images/HighRes/012307/animated_jobsatm2_unsharp3_850.gif

Jest jest jest - rawy z LORRI Grin
http://pluto.jhuapl.edu/soc/index.php?page=1

Jak do tej pory jedna z lepszych fotek z księżycami:
http://pluto.jhuapl.edu/soc/data/jupiter/level2/lor/jpeg/003191/lor_0031919579_0x630_sci_1.jpg

Jest też pierwsza globalna mozaika:
http://pluto.jhuapl.edu/gallery/missionPhotos/pages/020107_1.html

Do największego zbliżenia jeszcze tylko 20 dni, ale musimy uzbroić się w cierpliwośc, bo większość danych będzie ściągana w kwietniu.

Do największego zbliżenia jeszcze tylko 6 godzin. Są dwa nowe zdjęcia Io z wybuchem wulkanu:

(http://pluto.jhuapl.edu/gallery/missionPhotos/pages/022707_1.html)

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2010, 16:26 wysłana przez perian »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 24, 2010, 14:56 »
kanarkusmaximus 02/03/2007 18:38
   
Jeszcze lepsze zdjęcie Io wraz z artukułem:

http://www.spaceflightnow.com/news/n0703/01io/

Ten wyrzut materii z wulkanu Tvashtar oceniany jest na 290 kilometrów!!

Drugi wyrzut materii, mniejszy (ale też dobrze widoczny na tym zdjęciu na krawędzi tarczy Io) oceniany jest na około 60 km. Odpowiedzialny jest za to wulkan Prometeusz.

Jest jeszcze i trzeci aktywny wulkan na tym zdjęciu widoczny - w 'dolnej' części Io, tuż koło terminatora (po nocnej stronie). Wyrzut materii stamtąd jest na tyle wysoki, że górne warstwy tego pióropusza materyji łapią jeszcze światło słoneczne! To wulkan Masubi.

Piękne zdjęcie!

---------
Edit po miesiącu - wulkan Pele, niewidoczny niestety na tych zdjęciach, wyrzuca nawet na 600 km materie (sonda Galileo tak donosiła).

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 24, 2010, 14:57 »
kanarkusmaximus 15/03/2007 11:02
   
Odpływając na chwilę od Jowisza w kierunku Plutona wypada wspomnieć (szczególnie w kontekście bezpośrednich badań za 8 lat), że 18 marca 2007 Pluto przesłoni w gwizdozbirze Strzelca gwiazdeczkę o jasności porównywalnej z jasnością tego ciałka niebieskiego.

Niestety, u nas będzie już dzień, obserwatorzy w USA będą idealnie ustawieni.
Warto jednak wspomnieć o tym zjawisku, bowiem dzięki temu zakryciu pojawia się szansa zmierzenia grubości atmosfery Plutona, która powinna od czasów peryhelium się kurczyć i ochładzać
Tymczasem podczas ostatnich badań w 2002 roku okazało się, że atmosfera Plutona się powiększa, a jej temperatura wzrosła o jeden stopień.
Dlatego ciekawe będzie zbadanie zmian, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich 5 lat - w szczególności, gdy w przyszłości porówna się to z danymi z New Horizons.

http://iota.jhuapl.edu/pluto.htm

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 24, 2010, 14:59 »
jch 27/03/2007 00:19
   
Skoro już zabrałem głos w innym temacie, dołączę się do wyjaśnienia sprawy koloru. Brak koloru na zdjęciach jest wynikiem niedoskonałości technologicznych obecnych detektorów światła. Poszczególne piksele matryc nie potrafią bowiem mierzyć energii rejestrowanych fotonów, a jedynie ich liczbę. Innymi słowy, np. matryce CCD rejestrują wyłącznie jasność pikseli, a nie ich barwę.

W tej sytuacji, aby uzyskać barwę, niezbędne jest wykonanie kilku zdjęć, za każdym razem w innym zakresie częstotliwości. Zwykle przyjmuje się, że kolory zbliżone do rzeczywistych uzyskuje się poprzez złożenie zdjęć wykonanych w trzech filtrach przepuszczających fotony o energiach zbliżonych odpowiednio do kolorów zielonego, niebieskiego i czerwonego. Konsekwencją tego rozwiązania jest na przykład brak możliwości wykonania zdjęć kolorowych podczas bliskich przelotów, gdyż zmiana filtrów zajmuje czas. W rezultacie kolorowe zdjęcie można wykonać obiektom wyłącznie na tyle dalekim, że przez okres zmiany filtrów ruch sondy nie powoduje zmian kadru.

Alternatywnie można byłoby sobie wyobrazić matrycę zbudowaną z grup trzech pikseli, przy czym każdy piksel w takiej grupie miałby swój własny filtr koloru. Sprawa jest jednak kłopotliwa technologicznie, poza tym w grę wchodzi tu kwestia redukcji rozdzielczości: mamy co prawda kolor, ale trzykrotnie mniejszą rozdzielczość. To ja już wolę trzykrotnie większą rozdzielczość mono i czasami zdjęcia kolorowe, niż zawsze kolorowe, tyle że w trzykrotnie gorszej rozdzielczości...

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 24, 2010, 15:00 »
kanarkusmaximus 30/03/2007 00:00
   
Wygląda na to, że sonda po przejściu koło Jowisza dostała klapsa i przeszła w Safe Mode, po raz pierwszy od wystrzelenia! Stało się to 19 marca.

Udało się jednak odzyskać szybko łączność i w dwa dni po całym zajściu sonda funkcjonowała prawidłowo.
   

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 24, 2010, 15:01 »
Scorus 30/03/2007 22:42
   
Ostatnie nowości:

Obrazy atmosfery Jowisza uzyskane ze złożenia 3 skanów w różnych zakresach podczerwieni z RALPH/LEISA.
http://pluto.jhuapl.edu/gallery/sciencePhotos/pics/033007.jpg

Barwny obraz Io z RALPH/MVIC. Uwaga - zastosowano tu tylko filtr niebieski i metanowy, z powodu dużej janości Io i bardzo wysokiej czułości kamery, powodującej prześwietlanie zdjęć w okolicach Jowisza.
http://pluto.jhuapl.edu/gallery/sciencePhotos/pics/032807.jpg
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2010, 16:29 wysłana przez perian »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 24, 2010, 15:03 »
Bartolo 06/04/2007 11:16

Składak z czarno-białego obrazu o wysokiej oraz kolorowych zdjęć w niższej rozdzielczości.



http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap070404.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 24, 2010, 15:03 »