Autor Wątek: SatRevolution  (Przeczytany 60508 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 19, 2019, 13:20 »
Tak zupełnie abstrahując od SatRevolution - warto by pogadać  w oddzielnym wątku o cenach za dane satelitarne różnego typu. Ciekawe co jest obecnie "typowe", a co "drogie". :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #91 dnia: Lipiec 03, 2019, 16:11 »
Dwa polskie satelity opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną
03.07.2019 Autor: Beata Kołodziej

Dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów, oraz Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny, w środę kilka minut przed godz. 14 polskiego czasu opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). KRAKsat będzie prowadził innowacyjne testy, a Światowid – monitorować powierzchnię Ziemi.

Satelity pozostaną w przestrzeni kosmicznej przez rok, potem spłoną w ziemskiej atmosferze. Położenie urządzeń w kosmosie oraz prowadzone przez nie badania może śledzić każdy – za pośrednictwem specjalnej platformy www.kraksat.space. Satelity będą nadawać na częstotliwości 435.500 MHz.

KRAKsat, zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako pierwszy na świecie zbada, czy ciecz magnetyczna, czyli ferrofluid, wprawiony w ruch wpływa na położenie satelity w kosmosie. Jeżeli wprawiony w ruch wirowy ferrofluid wywoła zmianę prędkości i kierunku obrotów satelity, system będzie można wykorzystać do sterowania orientacją obiektów na orbicie.

Ze względu na niski koszt takiego rozwiązania, jego prostotę i niezawodność, ferrofluidowe koło zamachowe - według krakowskich studentów – mogłoby stanowić konkurencyjną technologię dla tych teraz stosowanych i zrewolucjonizować światowy przemysł kosmiczny.

Z kolei drugi komercyjny satelita Światowid ma za zadanie monitorować powierzchnię Ziemi, w tym stan wód i jakość powietrza. To pierwszy – zgodnie z informacjami twórców – tego typu polski satelita. Urządzenie zbudowała wrocławska firma założona w 2016 r. – SatRevolution. (...)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77770%2Cdwa-polskie-satelity-opuscily-miedzynarodowa-stacje-kosmiczna.html

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3122.msg133746#msg133746

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #92 dnia: Lipiec 04, 2019, 11:09 »
A satelita SatRevolution jest już na orbicie i nadaje! Tylko pogratulować młodemu zespołowi, jak widać, determinacja i wizja przynoszą piękne efekty :)

https://twitter.com/scott23192/status/1146412976716570624?s=19&fbclid=IwAR2HBur--6-8O1DLVDqPhiYstUTMIVyU1h5bKJTFWkw1qDOHT65nOMBnbB4

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #93 dnia: Lipiec 05, 2019, 19:59 »
A satelita SatRevolution jest już na orbicie i nadaje! Tylko pogratulować młodemu zespołowi, jak widać, determinacja i wizja przynoszą piękne efekty :)

No właśnie - zrobiło się mocne zamieszanie. Satelita jest, nadaje, ale... w międzyczasie pojawiło się taki oto artykuł:
https://tech.wp.pl/kosmiczne-obiecanki-cacanki-6399323984742017a

Wypowiedzi pochodzą od kilku ważniejszych ekspertów z polskiej branży kosmicznej.

Są też odpowiedzi na zarzuty ze strony Sat Revolution. Chyba pierwszy raz widzę, że odpowiadają na takie pytania.

Podnosi się też kwestia tej mocno nierealnej kampanii medialnej i obiecywanych parametrów satelitarnych.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #93 dnia: Lipiec 05, 2019, 19:59 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #94 dnia: Lipiec 05, 2019, 20:25 »
Oni w kilka miesiacy zrobili satelite a my przez 40 lat ani jednego ... przeciez to niemozliwe;-)
Az chce sie przytoczyc historie wynalezienia napedu nieprawdopodobnosci z HHGG;-)
Douglas Adams to byl jednak geniusz ... rece i nogi opadaja ...
Nic sie nie zmienia przez te kilakdziesiat lat ... caly czas te same zachowania ...
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2019, 20:32 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #95 dnia: Lipiec 05, 2019, 20:32 »
No ale "oni" robili też instrumenty w różnych misjach, które działają... :P

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #96 dnia: Lipiec 05, 2019, 20:35 »
Zwlaszcza w venus express .. nie zartuj;-) ja poza tym pisze o przynajmniej malym cubesacie, to jest znane od 20 lat ...
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2019, 20:49 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #97 dnia: Lipiec 05, 2019, 20:37 »
Zwlaszcza w venus express .. nie zartuj;-)
Z powazaniem
                           Adam Przybyla

Ta kwestia to już wychodzi poza zakres tego wątku. Bardziej pytanie czy odrzucać te argumenty czy też je uznawać za ważne i rzucające wątpliwości.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #98 dnia: Lipiec 05, 2019, 20:52 »
Mysle, ze programowo mozna poprawic jakosc, nie musza tego robic na orbicie, i to jest ekipa od gier, nie obrazajac
nikogo, na przetwarzaniu grafiki sie znaja. Dlatego tym bardziej ten "atak" uwazam za zenujacy ...
Kilka ostatnich sukcesow, wynilych z tego ze niektore technologie sa dostepne z polki np. Open Source
to chocby zdjecie czarnej dziury czy wykrycie fal grawitacyjnych:

O satelitach nie wspomne. Z powazaniem
                                                                                                                                                  Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2019, 21:10 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #99 dnia: Lipiec 05, 2019, 21:05 »
Czyli Adamie uważasz, że jeśli są jakieś kontrowersyjne zdania czy nawet obietnice, to nie powinno się ich w ogóle kwestionować? Jest akceptacja na medialne przesłanki i nie ma potrzeby ich weryfikować?

Wydaje mi się, że te zdania to dobry krok, gdyż dużo jest technicznych wątpliwości. Wydaje mi się, że powinno się głośno o takich sprawach dyskutować i domagać od proponentów ich doprecyzowania.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #100 dnia: Lipiec 05, 2019, 21:19 »
Muska nikt nie kwestionuje, obietnice byly naciagane ale uslugi swiadczy;-)
IMHO, w tej chwili potrzeba im spokoju, takie dyskusje nalezy przeprowadzic
na spokojnie, i to nie w mediach. Sadze, ze da sie to zrobic, bo np. spire czy iceye zaczynaja tworzyc
male konstelacje, w tej chwili nie wiemy czy np. chinczycy czy indie nie zaoferuja tak niskich cen za wynoszenie
satelitow, ze bedzie sie to oplacac.  Zwlaszcza, hindusi moga uczynic te obietnice calkiem realnymi;-)
W artykule nie widze przytaczania argumentow jest tylko atak ... Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #101 dnia: Lipiec 05, 2019, 21:24 »
Tu się z pewnością zgodzę - nie było żadnej dyskusji z Sat Revolution - jedynie przekazy medialne. Może wreszcie taka szansa się teraz pojawi?

Co do kwestionowania Muska - to of korz Adamie zapraszam do innego wątku. :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #102 dnia: Lipiec 05, 2019, 21:45 »
Moze powinniscie jako medium zebrac pytania i skontaktowc sie z obiemam stronami? Dwoma ekspertami
ktorzy napisali ten artykul i z firma satrevolution, aby odpowiedziali na zastrzezenia.
O ile dobrze zadacie pytania moze podziela sie tez informacjami o zastosowanych algorytmach
do poprawienia jakosci zdjec, lub przynajmniej przybliza ten temat. Z powazaniem
                                                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #103 dnia: Lipiec 06, 2019, 09:28 »
Do zapowiedzi "new space" zawsze podchodzę ostrożnie, ale to jest bzdurny artykuł. Zaczyna się od argumentu, że strona kłamie o istnieniu konstelacji (???), potem ekspert krytykuje niemożliwą rozdzielczość nie znając nawet rozmiarów satelity, potem pada że satelita musi mieć kilkaset kilogramów by zbierać stabilne dane nt Ziemi (czyli ICE-EYE też jest bez sensu?), a dalej są tak wspaniałe argumenty jak to, że nie da się sprzedawać danych różnym sektorom, albo że na rynku są już większe firmy i polska firma nie da rady z nimi konkurować.

Są bardziej merytoryczne argumenty by krytykować SatRevolution, ale żaden z nich nie został użyty w tym artykule. Chociażby - koszt startów innych niż do NanoRacks albo opóźnienia w przypadku niedziałających prototypów (które w aktualnym cyklu 1 rok projektowania -> 1 rok produkcji -> x miesięcy testów - mogą oznaczać parę lat opóźnienia w razie jakiejkolwiek wpadki). Można się też uczepić liczby planowanych satelit czy zakładanych wyników finansowych. A także do samego zabezpieczenia finansowego, bo ze zbiórki na 40 mln idzie na razie bardzo słabo.

Ale zamiast jest artykuł napisany w pośpiechu (spieszyli się po uorbitowaniu Światowida?) z półsłówkowymi wypowiedziami od ekspertów.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2019, 09:30 wysłana przez Rafał »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #104 dnia: Lipiec 08, 2019, 08:27 »
Rafale, czyli oczekiwałbyś raczej pełnej analizy i porównania z tym co jest ogłaszane przez Sat Revolution?

Zastanawiam się, ile z tych informacji w artykule jest takich, gdyż dokładniejsze dane o nich nie były publikowane wcześniej przez Sat Revolution.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #104 dnia: Lipiec 08, 2019, 08:27 »