Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1377046 razy)

0 użytkowników i 12 Gości przegląda ten wątek.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4125 dnia: Czerwiec 22, 2018, 22:03 »
Nowa misja dla FH w 2020- wojsko  certyfikowało ciężkiego sokoła do misji o najwyższym priorytecie! ( cena robi swoje)
http://florydziak.com/blogger/2018/06/no-to-ula-moze-sie-naprawde-martwic.html#disqus_thread

Tam pisze:
SpaceX wygrał dziś kontrakt na wyniesienie na orbitę tajnego ładunku znanego tylko jako AFSPC-52. Ładunek jest na tyle duży że potrzeba do niego Falcona Heavy. Start w 2020 z KSC. Cena – $130M. Delta IVH kosztuje jakieś 3 razy tyle a Atlas V 551 prawdopodobnie około dwukrotnie więcej.


To wybrano FH dlatego że reszta rakiet jest za mała, czy może dlatego że FH jest najtańszy? bo już całkiem sie pogubiłem, co tutaj jest w tym napisane.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4126 dnia: Czerwiec 22, 2018, 22:34 »
To wybrano FH dlatego że reszta rakiet jest za mała, czy może dlatego że FH jest najtańszy? bo już całkiem sie pogubiłem, co tutaj jest w tym napisane.

Dobre pytanie! Tylko że odpowiedź nie padła publicznie. Jedyne co wiemy, to wczorajsza, krótka wypowiedź pani Shotwell.

FH jest tańszy niż konkurenci z ULA i ma większy od nich udźwig. Może więc być tak, że przeważyło jedno albo drugie, albo oba czynniki razem :).

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4127 dnia: Czerwiec 22, 2018, 23:48 »
Dobre pytanie! Tylko że odpowiedź nie padła publicznie. Jedyne co wiemy, to wczorajsza, krótka wypowiedź pani Shotwell.

FH jest tańszy niż konkurenci z ULA i ma większy od nich udźwig. Może więc być tak, że przeważyło jedno albo drugie, albo oba czynniki razem :).

A co takiego ciężkiego, by chcieli umieścić na orbicie?
Satelite o masie 20 ton? na co coś takiego? w czym by to było przydatne?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4128 dnia: Czerwiec 23, 2018, 11:03 »
Zależy gdzie miałoby to coś być umieszczone. Jeśli na GTO, to żadna inna rakieta na świecie nie wyniesie tam 14 t.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4128 dnia: Czerwiec 23, 2018, 11:03 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4129 dnia: Czerwiec 23, 2018, 17:28 »
Można się spodziewać, że raczej to jest satelita na GEO, a FH pozwoli na bezpośrednie wprowadzenie na tę orbitę. Być może to większy satelita, np około 7 ton. Wojsku USA zależy bardziej na tym, by długo służył i od razu można było z niego korzystać.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4130 dnia: Czerwiec 23, 2018, 19:52 »
Można się spodziewać, że raczej to jest satelita na GEO, a FH pozwoli na bezpośrednie wprowadzenie na tę orbitę. Być może to większy satelita, np około 7 ton. Wojsku USA zależy bardziej na tym, by długo służył i od razu można było z niego korzystać.

Nie wiedziałem że produkuje się aż tak duże satelity.
I tu by wychodziło, że jest na rynku zapotrzebowanie na tak duże rakiety jak FH.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4131 dnia: Czerwiec 23, 2018, 21:21 »
Aktualne maksimum na GEO to właśnie ciutka poniżej 7 ton. Można się spodziewać,że dzięki FH ktoś się pokusi na coś większego!

uze

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4132 dnia: Czerwiec 24, 2018, 14:44 »
Można się spodziewać, że raczej to jest satelita na GEO, a FH pozwoli na bezpośrednie wprowadzenie na tę orbitę. Być może to większy satelita, np około 7 ton. Wojsku USA zależy bardziej na tym, by długo służył i od razu można było z niego korzystać.
Obecny 2 stopień chyba nie jest w stanie umieścić satelity bezpośrednio na GEO. Popraw mnie jeśli się mylę, ale chyba kerozyna zamarznie do czasu zrobienia manewru koniecznego do osiągnięcia z silnie eliptycznej orbity transferowej docelowej. O powrocie S2 do "oczyszczającej ogniem atmosfery" już nie wspominając ;-)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4133 dnia: Czerwiec 24, 2018, 14:47 »
Można się spodziewać, że raczej to jest satelita na GEO, a FH pozwoli na bezpośrednie wprowadzenie na tę orbitę. Być może to większy satelita, np około 7 ton. Wojsku USA zależy bardziej na tym, by długo służył i od razu można było z niego korzystać.
Obecny 2 stopień chyba nie jest w stanie umieścić satelity bezpośrednio na GEO. Popraw mnie jeśli się mylę, ale chyba kerozyna zamarznie do czasu zrobienia manewru koniecznego do osiągnięcia z silnie eliptycznej orbity transferowej docelowej. O powrocie S2 do "oczyszczającej ogniem atmosfery" już nie wspominając ;-)
FH chyba testował odpalenie odpalenie silnika 2 stopnia po dluzszym czasie (parę godzin)

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4134 dnia: Czerwiec 24, 2018, 15:12 »
Tak.W inauguracyjnym locie Falcona Heavy trzecie odpalenie silnika drugiego stopnia odbyło się po przeszło 5.5 godzinach właśnie po to, by zademonstrować możliwość dostarczenia ładunku wprost na GEO.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4135 dnia: Czerwiec 24, 2018, 21:24 »
Czyli Musk dopiął swego z tym lotem Tesli. Złapał kontrakt dla wojska.

uze

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4136 dnia: Czerwiec 24, 2018, 21:29 »
No to w takim razie wszystko powinno pójść dobrze :-)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24560
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4137 dnia: Czerwiec 24, 2018, 21:47 »
Duży kontrakt wojskowy dla SpaceX
BY MICHAŁ MOROZ ON 24 CZERWCA 2018

(...) Długofalowo wybór Falcona Heavy do wynoszenia ciężkich ładunków oznacza większe problemy dla konkurencyjnej United Space Alliance (ULA), która do przetargu startowała z rakietą Delta IV Heavy. Koszt wyniesienia ładunku przy pomocy Falcona Heavy zaczyna się od 90 mln USD, w przypadku rakiety ULA cena ta wynosi około 350 mln USD. Konkurencyjna konstrukcja dotychczas wykonała 9 lotów, z czego 8 ostatnich było w pełni udanych. Jeżeli SpaceX będzie w stanie utrzymać bezawaryjność Falcona Heavy, to znacznie zmieni się dynamika na rynku ciężkich rakiet – a tu jeszcze pojawią się nowi gracze, czyli New Glenn / New Armstrong (Blue Origin Jeffa Bezosa) lub budowana na zlecenie NASA na potrzeby programu eksploracyjnego gigantyczna Space Launch System. (...)

https://kosmonauta.net/2018/06/duzy-kontrakt-wojskowy-dla-spacex/
http://spacenews.com/spacex-wins-130-million-military-launch-contract-for-falcon-heavy/

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4138 dnia: Czerwiec 24, 2018, 22:10 »
Duży kontrakt wojskowy dla SpaceX
BY MICHAŁ MOROZ ON 24 CZERWCA 2018

(...) Długofalowo wybór Falcona Heavy do wynoszenia ciężkich ładunków oznacza większe problemy dla konkurencyjnej United Space Alliance (ULA), która do przetargu startowała z rakietą Delta IV Heavy. Koszt wyniesienia ładunku przy pomocy Falcona Heavy zaczyna się od 90 mln USD, w przypadku rakiety ULA cena ta wynosi około 350 mln USD. Konkurencyjna konstrukcja dotychczas wykonała 9 lotów, z czego 8 ostatnich było w pełni udanych. Jeżeli SpaceX będzie w stanie utrzymać bezawaryjność Falcona Heavy, to znacznie zmieni się dynamika na rynku ciężkich rakiet – a tu jeszcze pojawią się nowi gracze, czyli New Glenn / New Armstrong (Blue Origin Jeffa Bezosa) lub budowana na zlecenie NASA na potrzeby programu eksploracyjnego gigantyczna Space Launch System. (...)

https://kosmonauta.net/2018/06/duzy-kontrakt-wojskowy-dla-spacex/
http://spacenews.com/spacex-wins-130-million-military-launch-contract-for-falcon-heavy/

Na NSF pisali, że ULA startowała w tym przetargu najprawdopodobniej z Atlasem a nie Delta. Chociaż nie jest w 100% potwierdzona informacja to jeżeli jest prawdziwa to chyba byłby duży cios dla ULA. Wygląda na to że SpaceX postawił na FH, bo F9 musiałby lecieć w wersji bez odzysku lub zaproponowali tak jak pisaliście bezpośredni lot na GEO.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4139 dnia: Czerwiec 24, 2018, 22:14 »
Hmm, a czy czynnik polityczny w przypadku Atlasa (rosyjskie silniki) mógł być wzięty pod uwagę w tym przypadku?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4139 dnia: Czerwiec 24, 2018, 22:14 »