Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1377265 razy)

0 użytkowników i 12 Gości przegląda ten wątek.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2250 dnia: Luty 03, 2015, 19:35 »
Soyuz to już całkiem inna starsza technologia niż obecnie budowane w USA.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2251 dnia: Luty 03, 2015, 19:38 »
Weżcie pod uwagę, że to zdjęcia samych kapsuł. Jak się dołączy moduł serwisowy to miss/master space znacznie straci na swej urodzie.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2252 dnia: Luty 03, 2015, 19:39 »
Weżcie pod uwagę, że to zdjęcia samych kapsuł. Jak się dołączy moduł serwisowy to miss/master space znacznie straci na swej urodzie.
Załogowy DRAGON nawet z bagażnikiem jest najładniejszy ( moim zdaniem) ze wszystkich kapsuł

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2253 dnia: Luty 03, 2015, 19:40 »
Weżcie pod uwagę, że to zdjęcia samych kapsuł. Jak się dołączy moduł serwisowy to miss/master space znacznie straci na swej urodzie.
Załogowy DRAGON nawet z bagażnikiem jest najładniejszy ( moim zdaniem) ze wszystkich kapsuł

A ja zagłosuję na księżycowego Apollo.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2253 dnia: Luty 03, 2015, 19:40 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2254 dnia: Luty 03, 2015, 19:42 »
To wszystko kwestia gustu;)

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2255 dnia: Luty 03, 2015, 19:54 »
Zaraz wpadnie moderator i nas pogoni :) Może jakiś wątek w offtopie o urodzie pojazdów kosmicznych?

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2256 dnia: Luty 03, 2015, 20:51 »
Weżcie pod uwagę, że to zdjęcia samych kapsuł. Jak się dołączy moduł serwisowy to miss/master space znacznie straci na swej urodzie.
Załogowy DRAGON nawet z bagażnikiem jest najładniejszy ( moim zdaniem) ze wszystkich kapsuł

Ciekawe są kształty tych kaspuł - im bardziej cylindryczny, tym większe grzanie bocznych powierzchni kapsuły, ale jednocześnie większa jej objętość. Jak widać Dragon jest najbardziej cylindryczny, a najmniej jest CST-100. Orion jest gdzieś po środku.
Zapraszam na mój blog :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2257 dnia: Luty 09, 2015, 05:02 »
http://m.imgur.com/WkGqHru

Nowy F9 jedzie do CCAFS - to ten na 27 lutego - bez nóg.
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2258 dnia: Luty 09, 2015, 15:16 »
Marku pozwolę sobie wrzucić zawartość twojego najnowszego postu dla osób które nie odwiedzają twojego blogu
Eksperci techniki rakietowej twierdzą że nowy Falcon 9, który ma zadebiutować w lecie tego roku nie będzie większy (dłuższy). Elon Musk jakiś czas temu tłumaczył że obecny F9 jest tak wysoki, jak to tylko technicznie możliwe i zrobienie go wyższym wymagało by zwiększenia średnicy. A to jest zbyt kosztowne. W związku z czym wszyscy podejrzewają że SpaceX zastosuje inny trick żeby zwiększyć ilość paliwa i utleniacza w rakiecie bez jej fizycznego zwiększania - silne schłodzenie tychże. Eksperci wyliczyli że schłodzenie kerozyny z obecnych 70F na -30F pozwoliło by na zwiększenie ilości paliwa o ponad 7 ton! Podobny efekt można uzyskać schładzając ciekły tlen.

Jednak takie super-schłodzone paliwo powoduje powstanie wielu nowych problemów - przede wszystkim gęstość gwałtownie rośnie, szczególnie w przypadku kerozyny - zamiast pompować coś o konsystencji wody, pompuje się coś o konsystencji towotu. I potem to coś musi przepychać się rurkami wokół dyszy. Jak można sobie wyobrazić powoduje to spore problemy techniczne - od zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w zbiorniku żeby nie nastąpiła kawitacja łopatek pompy aż po większe/mocniejsze pompy. Także cała infrastruktura naziemna musi być zmieniona - zamiast zwykłych zbiorników z kerozyną muszą być specjalne, termosowe. Muszą pojawić się olbrzymie chłodziarki kerozyny i ciekłego tlenu.

W związku z tym wydaje się że pierwsze loty F9 z większym Merlinem 1D+ będą po prostu miały krótszy czas działania silników. Rozwiązanie będzie dalekie od optymalnego, ale pozwoli SpaceX na osiągnięcie celu - wyniesienie na orbitę geostacjonarną maksymalnego ładunku tak by został zapas paliwa na lądowanie na barce. Do lądowań na Cape Canaveral przy lotach na orbitę geostacjonarną potrzebne będą większe zmiany F9 - możemy więc pewnie oczekiwać następnej iteracji silników (zaprojektowanych do super-schłodzonego paliwa i utleniacza).
http://florydziak.blogspot.com/2015/02/troche-wiecej-o-nadchodzacym-falconie-9.html

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2259 dnia: Luty 13, 2015, 08:33 »
Trafiłem na ten wątek u Marka na blogu właśnie: https://www.reddit.com/r/spacex/comments/2vbre1/falcon_heavy_hits_overpass_during_transport/ -> zdaje się, że stopień lekko zawadził o coś. Ktoś może zna jakieś szczegóły ?
Mam nadzieję, że nic poważnego.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2260 dnia: Luty 13, 2015, 18:16 »
Na NSF informowali ze SpaceX potwierdził ze to zdarzenie miało miejsce i ze uszkodzenia sa niewielkie. Ale poza tym zadnych info, nawet zdjęcia nie ma ani jednego :(
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2261 dnia: Luty 14, 2015, 16:24 »
Marku bo nie ma się czym tu chwalić ; to takie wizerunkowo niepoprawne;))

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2262 dnia: Luty 15, 2015, 17:35 »
Ciekawostka - Tomek Czajka, znany głównie z foty "impreza informatyków", geniusz informatyczny pracujących dotychczas w Google, jest teraż inżynierem oprogramowania w SpaceX. Napisałem mu wiadomość, czy nie zechciałby odpowiedzieć na pytania polskiej społeczności.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2263 dnia: Luty 15, 2015, 18:21 »
Byśmy mieli niezłą wtykę;)))

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2264 dnia: Luty 18, 2015, 18:59 »
Plan lądowiska ( 1 główne lądowisko i 4 dodatkowe) dla 1 stopni F9 ; choć o dziwo spacex dostał pozwolenie tylko na pojedyncze powroty 1 stopni co w przypadku odzysku FH będzie to problemem ; nie rozumiem tych ustaleń
http://spaceflightnow.com/2015/02/17/spacex-leases-property-for-landing-pads-at-cape-canaveral-vandenberg/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2264 dnia: Luty 18, 2015, 18:59 »