Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1377077 razy)

0 użytkowników i 12 Gości przegląda ten wątek.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2730 dnia: Grudzień 25, 2015, 18:39 »
Po co trzymac u siebie? Boeingi tez stoja caly czas w fabryce? Sprzedacza innym niech lataja;-) Niech zyje second hand rockets;-)

Święta są, czas wybaczania. Normalnie bym zapytał co to są "Boeingi", ale że jestem aktualnie złożony w 2% z maku to pomińmy to i wróćmy do tematu.

Offline kniklas

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2731 dnia: Grudzień 25, 2015, 22:34 »

Ale tu może być zupełnie inne podejście. Ile SpaceX ma silników wyprodukowanych? Nim dojdzie do ponownego użycia całego stopnia to pewnie dziesiątki będą stać w magazynie (magazynie silników bądź całych pierwszych stopni). Czas oczekiwania może być znikomy. Po locie będzie inspekcja i jeśli wykryje jakiekolwiek anomalie to szybka wymiana i tyle. Jakaś inspekcja musi być, będzie to zdecydowanie szybsze niż oglądanie z lupą wahadłowca przez ludzi, ale bez inspekcji się nie obejdzie. Pewnie też wyrywkowe prześwietlenia, pomiary.

Kiedyś na forum NSF wyczytałem ze koszt silników F9 to ok 40-60% całej rakiety (szacunki eksperckie osób które pracują w branży produkcji rakiet nośnych). W takim wypadku użycie nowych silników w odzyskanym pierwszym stopniu przynosi relatywnie mały zysk bo nadal trzeba wyprodukować drugi stopień.

Po drugie, widziałem wywiad G. Shotwell gdzie nieoficjalnie padały szacunki, że rynkowa cena 'odzyskanej' F9 wyniesie ok 10-15 mln dolarów (w ciagu pierwszych lat sprzedaży odzyskanych rakiet). Koszty te również zostały potwierdzone na NSF przez osoby, które dobrze znają rynek produkcji i sprzedaży rakiet orbitalnych. Cena ta może znacznie przewyższać koszty (wysoka marża), ale i tak bedą znacznie niższe niż ceny najtańszej konkurencji (Chniy, Rosja, Indie).

Oczywiście docelowo Elon i wszyscy entuzjaści "tanich" i częstych lotów w kosmos liczą na cenę w okolicy 0.5 - 1 miliona dolarów za lot odzyskanej rakiety, ale to pewnie perspektywa ok 5-10 lat od teraz (optymistycznie).

Po trzecie G. Shotwell w udzielonym wywiadzie (ok rok temu) wspominała, ze silniki Merlin 1d zostały zaprojektowane  i testowane z myślą o 10-15 krotnym ponownym użyciu (sama stwierdziła ze to bardzo ostrożne szacunki z dużym zapasem bezpieczeństwa).

Niewykluczone że wiele pierwszych lotów odzyskanych rakiet może być awaryjnych. Statyczne Testy wytrzymałościowe można prowadzić na silnikach rakietowych, natomiast trudno jest odtworzyć wszystkie przeciążenia, wibracje jakie towarzyszą pierwszemu stopniowi w trakcie startu, lotu i lądowania. Osoby z SpaceX twierdziły że wiele aspektów pewnie nie zostało przewidzianych i wyjdą "w praniu".

Ekscytujące czasy przed nami - mam nadzieję zobaczyć kilka udanych lądowań w Nowym Roku:)


Sent from my iPad using Tapatalk

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2732 dnia: Grudzień 27, 2015, 18:59 »
Raptor news: "Work converting the NASA Stennis E3 (E Complex #3) test stand for methane component tests is almost finished, and SpaceX has been embedded for months".
Many outside rocket engineers speculate the full Raptor will be tested at NASA Stennis A Complex's A1 or A2 stands Source: DocM Neowin

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2733 dnia: Grudzień 28, 2015, 23:08 »
A wracając do "merituma", to każde ponowne użycie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. Nie ma na to rady.

No właśnie nie jestem przekonany że tak będzie. Może się okazać że docelowo najwięcej usterek będzie właśnie podczas pierwszego użycia rakiety, gdy na jaw będą wychodzić niedoróbki procesu produkcji, a potem gdy rakieta będzie już "sprawdzona w boju" to będzie latać i latać aż do zużycia części.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2733 dnia: Grudzień 28, 2015, 23:08 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2734 dnia: Grudzień 28, 2015, 23:22 »
A ja się zgodzę i z JSz i z Stazx.

To co JSz opisuje, to moim zdaniem przykład tego co się stanie w pierwszych latach operacyjności takich pierwszych stopni. Będzie to wówczas kompletnie "nieznany" teren, w którym mogą się pokazać kwestie, z których nikt wcześniej sobie nie zdawał sprawy.

Natomiast docelowo, ale to raczej w czasie liczonym w dekadę, może dojść do sytuacji, w której "używki" będą bardziej pewne od "nówek" - właśnie z uwagi na dobrze poznaną historię lotów, znane parametry, nową serię czujników, nowe wypracowane algorytmy czy znane potencjalne "słabe punkty" rakiety.

Pewne analogie do samolotów pewnie tutaj da się wprowadzić...

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2735 dnia: Grudzień 28, 2015, 23:40 »
Albo do czołgów ;) Produkcja lufy trwa czasem nawet latami i uwzględnia "sezonowanie", które ma wymusić na lufie obciążenia niespotykane w czasie zwykłej eksploatacji.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2736 dnia: Styczeń 01, 2016, 10:01 »
Ja też się zgadzam, ale jednak warto mieć na uwadze, że ile taki 1 stopień wykona lotów nim pójdzie na śmietnik? Z 5 może się uda (w tym pewnie niektóre silniki i tak będą podmieniane). Analogia do samolotów jednak nieco przesadzona ;)

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2737 dnia: Styczeń 01, 2016, 10:14 »
Ja też się zgadzam, ale jednak warto mieć na uwadze, że ile taki 1 stopień wykona lotów nim pójdzie na śmietnik? Z 5 może się uda (w tym pewnie niektóre silniki i tak będą podmieniane). Analogia do samolotów jednak nieco przesadzona ;)
Jakieś źródło tego info o 5 lotach? Wydaje mi się, że konsensus aktualnie w internecie jest na poziomie 20-40 cykli.(cykl ~ lot)
Zdrówka w 2016 wszystkim.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk


Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2738 dnia: Styczeń 01, 2016, 12:00 »
Ja też się zgadzam, ale jednak warto mieć na uwadze, że ile taki 1 stopień wykona lotów nim pójdzie na śmietnik? Z 5 może się uda (w tym pewnie niektóre silniki i tak będą podmieniane). Analogia do samolotów jednak nieco przesadzona ;)
Jakieś źródło tego info o 5 lotach? Wydaje mi się, że konsensus aktualnie w internecie jest na poziomie 20-40 cykli.(cykl ~ lot)

Trochę wróżymy z fusów, strzelam że 20 lotów da się wykonać bez "gruntownych remontów". Elon Musk na twitterze pisze, że nie znaleziono uszkodzeń 1 stopnia po ostatniej misji i że stopień jest gotowy do ponownego odpalenia silników.

Bardziej od silników martwią mnie te ustrojstwa które oficjalnie były przyczyna fiaska poprzedniej misji. Na ile naprężenia podczas startu, lotu i lądowania będą osłabiały ich wytrzymałosć.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2016, 12:02 wysłana przez 0x3ffe »
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2739 dnia: Styczeń 02, 2016, 17:21 »
Propozycja przekształcenia 2 stopnia na odzyskiwalny w f9 i zmiana w 1 stopniu silnika z Merlin na areospike. Źródło spacex na facebooku
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2016, 17:22 wysłana przez mars76 »

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2740 dnia: Styczeń 02, 2016, 17:28 »
Ale po co? ;) W tym roku będą już testy silnika Raptor do nowej rodziny rakiet. Ciekawe jak z Raptorami będą lądować ;)

velo

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2741 dnia: Styczeń 02, 2016, 18:02 »
Grafika jest pracą fana. Pochodzi z nieoficjalnej grupy miłośników SpaceX na FB.

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2742 dnia: Styczeń 03, 2016, 09:10 »
Ale po co? ;) W tym roku będą już testy silnika Raptor do nowej rodziny rakiet. Ciekawe jak z Raptorami będą lądować ;)
Zamontowanie silnika aerospike do pierwszego stopnia odzyskiwalnego Falcona 9R może mieć duży sens ekonomiczny.
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Online Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2743 dnia: Styczeń 04, 2016, 17:18 »
Propozycja przekształcenia 2 stopnia na odzyskiwalny w f9 i zmiana w 1 stopniu silnika z Merlin na areospike. Źródło spacex na facebooku

Propozycja? Co najwyżej erotyczna fantazja jakiegoś space kadeta.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2744 dnia: Styczeń 05, 2016, 21:15 »
Niesamowita rzecz. Społeczność wykopu (a de facto to dwie osoby) przetłumaczyły 140stronicowy artykuł o Elonie Musku, SpaceX i jego wizji kolonizacji Marsa. Materiał jest genialny, super się czyta, a do tego powstał również w oparciu o wywiady autora z Elonem. Dzięki nim dowiemy się np., że według planów SpaceX ma istnieć możliwość powrotu z Marsa na Ziemię!

Polecam bardzo gorąco.

http://www.wykop.pl/artykul/2944455/jak-i-dlaczego-spacex-bedzie-kolonizowalo-marsa-pl/
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2016, 22:39 wysłana przez LooZ^ »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2744 dnia: Styczeń 05, 2016, 21:15 »