Autor Wątek: Falcon 9 | Starlink-1 | 24.05.2019  (Przeczytany 53794 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23264
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #210 dnia: Styczeń 02, 2020, 18:32 »
Wreszcie zobaczyłem. Dziś południowo zachodnia Polska godzina 17:40 ładny przelot. Jak będzie tego więcej to będą widoczne chyba ciągiem, cały czas na niebie wielokropek  :D

Czy możesz powiedzieć jak ten wielokropek wyglądał? Jak długo trwał przelot? Ile kropek widocznych? :)
(no i która paczka Starlinków to była? :) )

Offline K.

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 51
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #211 dnia: Styczeń 02, 2020, 22:24 »
Dziś w północno zachodniej Polsce świetnie był widoczny ten świeży pociąg, ale bez problemu gołym okiem widać było też starsze, pojedyncze przeloty.
Wielokropek trwał na tyle długo, że nie chciało mi się czekać do końca. Ile widoczne nie liczyłem ale dużo... wszystkie? ;)
Trochę byłem zszokowany jasnością, przygotowałem się z lornetką... a tu pociąg wyskoczył z takim na oko -2mag, niczym ISS tylko że nie jedna a kilkadziesiąt ;)

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #212 dnia: Styczeń 02, 2020, 22:55 »
Wreszcie zobaczyłem. Dziś południowo zachodnia Polska godzina 17:40 ładny przelot. Jak będzie tego więcej to będą widoczne chyba ciągiem, cały czas na niebie wielokropek  :D

Czy możesz powiedzieć jak ten wielokropek wyglądał? Jak długo trwał przelot? Ile kropek widocznych? :)
(no i która paczka Starlinków to była? :) )
Druga paczka (nie ten wątek). Teraz trwa okres wieczornej widoczności, jutro czeka nas powtórka około 15:30-15:45 UTC i krócej 17:05-17:20 UTC. Celestrak tak to widzi o 17:10 UTC.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2020, 02:44 wysłana przez Sokole Oko »

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #213 dnia: Styczeń 03, 2020, 15:05 »
Wreszcie zobaczyłem. Dziś południowo zachodnia Polska godzina 17:40 ładny przelot. Jak będzie tego więcej to będą widoczne chyba ciągiem, cały czas na niebie wielokropek  :D

Czy możesz powiedzieć jak ten wielokropek wyglądał? Jak długo trwał przelot? Ile kropek widocznych? :)
(no i która paczka Starlinków to była? :) )

Odp.
Wyglądał ładnie, równomiernie rozłożone kropki  :). Raz zauważyłem lukę w wielokropku, ale na końcu pociągu były dwie kropki koło siebie z tym, że jedna nie w linii z pozostałymi. To pewnie ta spóźniona z tej luki. Przelot trwał długo, aż szyja bolała z patrzenia w górę, bo przelot był prawie w zenicie i po przejściu przez zenit przestawał być widoczny.  A jasny był prawie jak ISS. Ile kropek, nie wiem nie liczyłem, ale dużo. A która paczka Starlinków nie powiem, bo numerów nie było już widać.  :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #213 dnia: Styczeń 03, 2020, 15:05 »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #214 dnia: Styczeń 04, 2020, 16:07 »
No jest spore zamieszanie, dla kogoś kto nie śledzi szczegółowo tematu tworzenia konstelacji Starlink f-my SpaceX. Tak jak pisze Sokole Oko, ten temat dotyczy zeszłorocznego, majowego startu testowych satelitów Starlink (pierwszy start 60 szt. satelitów Starlink-testowe), a opisywane powyżej wrażenia z obserwacji, dotyczą drugiej paczki 60 szt. z zeszłorocznego, listopadowego startu (Starlink-1) do którego link jest: TUTAJ.

Wątek zbiorczy o Konstelacji Starlink mamy: TUTAJ

Za chwilę w wątku zbiorczym opiszę stan aktualny całej konstelacji Starlink na dzień 04-01-2020 tuż po widocznym przelocie nad Polską zwartej zbitki części satelitów z paczki Starlink-1.

Zamieszania ciąg dalszy; pojawiły się dane przedstartowe (na 7 stycznia) TLE Pre-Launch dla trzeciej paczki, które jednak zostały nazwane Starlink-3 (a nie Starlink-2 - jak to mamy na forum)! Więc chyba będziemy musieli pozmieniać nazwy wątków (i w opisach), bo zamieszanie na forum, dotyczące nazw startów kolejnych paczek satelitów Starlink, robi się coraz większe - niech ktoś to jeszcze potwierdzi!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2020, 16:37 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #215 dnia: Styczeń 04, 2020, 16:45 »

Zamieszania ciąg dalszy; pojawiły się dane przedstartowe (na 7 stycznia) TLE Pre-Launch dla trzeciej paczki, które jednak zostały nazwane Starlink-3 (a nie Starlink-2 - jak to mamy na forum)! Więc chyba będziemy musieli pozmieniać nazwy wątków (i w opisach), bo zamieszanie na forum, dotyczące nazw startów kolejnych paczek satelitów Starlink, robi się coraz większe - niech ktoś to jeszcze potwierdzi!

Z tego co widzę tylko pod tym linkiem jest takie oznaczenie, wszędzie nadal jest Starlink 2 (majowe były testowe, listopadowe to był pierwszy start operacyjnych, teraz drugi start operacyjny itd). Co ciekawe na stronie SpaceX: https://www.spacex.com/missions w ogóle nie ma oznaczeń misji:P

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #216 dnia: Styczeń 04, 2020, 16:59 »
No właśnie, musimy postanowić czego się trzymać. gdybyśmy musieli zmieniać: Starlink (w domysle testowe) na Starlink-1, Starlink-1 na Starlink-2, a Starlink-2 na Starlink-3, to byłoby od cholery roboty, bo nie tylko w tytułach, ale i w opisach trzeba by robic poprawki - cienko to widzę! Może niech się wypowie artpoz, bo on te tematy zakładał?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2020, 17:01 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #217 dnia: Styczeń 04, 2020, 17:05 »
Per start to mozna kilka faktow/satelitow ustalic, ale potem i tak bedzie to dosc luzna chmara.
Obstawiam, ze jedne watek wspolny o konstelacji i osobne per start.
BTW, mysle, ze za niedlugo i tak pojawia sie watki w stylu "starlink i teekomunikacja"
"starlink i woja dronow",  "starlink i strajk glodowy astronomow",
 "starlink i apple - a jednak sobie gadaja" itp. Ale trudno na teraz  ustalic co tam dokladnie
bedzie sie dzialo;-). Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #218 dnia: Styczeń 04, 2020, 17:36 »
Zgadzam się, że testowe to testowe (z maja 2019), wszak chyba nigdzie nie były oznaczane jako Starlink-1 (w sensie operacyjne).

Podpinam się pod ten wątek, ale te posty począwszy od KP podpadają pod listopadowy start Starlink-1. Piszę tu by było łatwiej wydzielić i połączyć wątki.

Przed chwilą dokonałem pierwszej obserwacji Starlinków i powiem, że tego się spodziewałem, tj. zawodu. Za dużo czasu od startu minęło. Dystans pomiędzy poszczególnymi obiektami wynosił około 14-20 stopni (czasem wyciągnięta i rozwarta dłoń była w stanie pokryć oba satelity, czasem jeszcze trochę brakowało bo rozstaw szerszy). Ładnie leciały nad Księżycem w I kwadrze z zachodu i prawie pod zenitem na wschód, sporo, kilkanaście minut obserwacji od początku do końca łańcuszka, ale jeśli mam być szczery to jakiegoś nie-wiadomo-jak-wielkiego "efektu wow" nie miałem :)) Jasność niektórych wydawała się nieco wyższa od pozostałych, choć na ogół mocno porównywalna; nie było flar, jasność stała; nie wydawało mi się by którykolwiek był jaśniejszy od +1 mag., ale ocena może być niewłaściwa bo ani warunki nie były doskonałe, ani wzroku nie adaptowałem, zresztą przy takim Księżycu to już nie miało sensu. Malkontentom jak ja pozostaje wyczekać dobrego zgrania się po jakimś kolejnym starcie momentu uwolnienia satelitów i dobrej widoczności nad Polską.

Było ciekawie, ale więcej emocji dostarczają mi duety ISS+Dragon/Sojuz/Progress etc. krótko przed dokowaniem niż cały sznureczek Starlinków kilka tygodni po starcie, dlatego liczę mocno na powtórkę z maja 2019 przy którymś z przyszłych startów :)

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #219 dnia: Styczeń 04, 2020, 18:04 »
Dla teoretyka siedzącego przy kawce i przed ekranem monitora nie ma to żadnego znaczenia. Głupio byłoby jednak napisać, że widzimy na niebie właśnie przelatujące satelity z grupy Starlink-2, skoro w necie piszą, że są z grupy Starlink-3 (czyli z trzeciego startu).  :-\ Tworzenie całej konstelacje jeszcze trochę potrwa i jakoś trzeba satelity z kolejnych startów nazywać. Chyba będę jednak używał numeracji kolejnych startów na określenie oglądanej grupy satelitów, unikając nazw typu: Starlink-1, Starlink-2 itd.

Faktycznie, tak jak pisze Sokole Oko i z mojej wczorajszej obserwacji potwierdzam, że wielkiej rewelacji obserwacyjnej obecnie już nie ma.  W porównaniu do początku grudnia, kiedy to leciały kolejno w czasie górowanie nie rzadziej jak 10° kątowych (obserwowałem Starlinki  6 grudnia - te z drugiego, listopadowego startu - w czasie widocznych nad Polską porannych przelotów, przed wschodem Słońca), obecnie lecą znacznie luźniej. Nalęży podkreślić, że przy obecnych obserwacjach, ale w idealnych warunkach (na pewno nie miejskich), kiedy oglądamy je na początku lub przy końcu przelotu, na skutek zjawiska perspektywy optycznej, wydają się być bliżej siebie.  Ale podkreślam, żeby to było atrakcyjne, obserwacja musi być czyniona pod ciemnym niebem, aby odległe (jeszcze/już) satelity i świecące znacznie słabiej niż w czasie górowania, były dobrze dostrzegane.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2020, 18:42 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #220 dnia: Styczeń 04, 2020, 18:24 »
Zatem, każdy mieszczuch chcący je obserwować, filmować i fotografować, powinien wyjechać poza miasto, na uprzednio sprawdzoną miejscówkę, tak jak kiedyś robiliśmy to w grupie lubelskich obserwatorów komet, itp. Na północne obszary nieba, najlepszą miejscówką były okolice wsi Pryszczowa Góra a na niebo południowe jeździliśmy na pola między Chmielem i Piotrkowem. Ech, stare dzieje, łza się w oku kręci. :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2020, 18:34 wysłana przez juram »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #221 dnia: Styczeń 04, 2020, 18:38 »
Dziś w północno zachodniej Polsce świetnie był widoczny ten świeży pociąg, ale bez problemu gołym okiem widać było też starsze, pojedyncze przeloty.
Wielokropek trwał na tyle długo, że nie chciało mi się czekać do końca. Ile widoczne nie liczyłem ale dużo... wszystkie? ;)
Trochę byłem zszokowany jasnością, przygotowałem się z lornetką... a tu pociąg wyskoczył z takim na oko -2mag, niczym ISS tylko że nie jedna a kilkadziesiąt ;)

Kolega chyba trochę przesadził z tymi -2 mag, ale szczerze mówiąc obecnie to już we wszystko jestem w stanie uwierzyć. Wiem już z własnego doświadczenia, że jasność satelitów mocno zależy od głębokości Słońca pod horyzontem i kąta odbicia promieni słonecznych w czasie naszej konkretnej obserwacji (w innej części kraju będzie już zupełnie inaczej). Nie mniej to nie był "świeży pociąg", tylko satelity z drugiego, listopadowego startu. Świeże niebawem wystartują (o ile znowu nie przesuną startu, wyznaczonego na 7 stycznia). Te "starsze" przeloty, to nie były starsze, tylko też z listopadowego (drugiego startu), tylko lecące już znaaacznie rzadziej i na większej wysokości, trochę inną trajektorią orbitalną - jest ich ok. 20 szt i już zdążyły równomiernie rozłożyć się wokół Ziemi (przeloty co wiele minut - więc już całkowicie mało atrakcyjne obserwacyjnie). Reszta z 60 szt. Starlinków listopadowych, czyli ta w miarę zwarta jeszcze zbitka, lecąca na mniejszej wysokości, inną trajektorią (której obserwacje właśnie opisujemy), prawdopodobnie (nabierając wysokości) podzieli się jeszcze na dwie oddzielne trajektorie orbitalne. Zaraz wrzucę stosowne foty w temacie zbiorczym o Starlinkach: TUTAJ, to wszystko się wyjaśni.

Juram dzięki za info, sprawdzę jakie tam jest obecnie zaświetlenie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2020, 20:21 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Falcon 9 | Starlink | 24.05.2019
« Odpowiedź #222 dnia: Styczeń 05, 2020, 18:04 »
Dziś "efekt wow" był większy, ale jakby w drugiej części łańcuszka. Pierwsza część, w której Starlinki były rozproszone równomiernie w około 15-20 stopniach dystansu była oddzielona kilkuminutową w czasie przerwą między kolejnymi satelitami, które miały już bardzo rozmaite rozproszenie, a i parki dwóch bliskich Starlinków w tej części się trafiały. Dwie czy trzy pary były bliziutkie na około 4-5 stopni przy górowaniu, które na wschodnim niebie "zbliżyły się" pozornie do mniej niż 1 stopnia. Ponownie jak wczoraj bez flar, jednostajna jasność około +1 mag. Podczas tej ciekawszej drugiej części łańcuszka trafiła się flara, być może też Starlink tylko "z innej sorty" która rozbłysła co najmniej do -2 mag. będąc bardzo podobną do umiarkowanie jasnych przelotów ISS, a przecięła prawie prostopadle trajektorię pociągu listopadowych Starlinków lecąc z południa ku zenitowi.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24695
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Falcon 9 | Starlink-1 | 24.05.2019
« Odpowiedź #223 dnia: Marzec 03, 2020, 20:24 »

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1126
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Falcon 9 | Starlink-1 | 24.05.2019
« Odpowiedź #224 dnia: Marzec 03, 2020, 21:11 »
Starlink 1-46 zdeorbitowany

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3817.msg142119#msg142119

Widziałem przelot tego Starlinka-46 robiąc zdjęcia Merkuremu 8 lutego 2020 r. Pomimo pełni Księżyca od razu dostrzegłem że to coś wyjątkowego. Szybko poruszał się po niebie i miał ok +1 mag. a więc bardzo jasny!
Szybko uruchomiłem w telefonie aplikację Heavens-Above i sprawdziłem z czym mam do czynienia.
Próbowałem napisać o tym na seesat lecz nie udało mi się tam zasubskrybować i tak poszło to bez echa.
Nie mniej jednak warto śledzić perygea Starlinków i te bliskie obserwować/monitorować. Następne do deorbitacji przecież czekają! :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2020, 21:34 wysłana przez Limax7 »
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Falcon 9 | Starlink-1 | 24.05.2019
« Odpowiedź #224 dnia: Marzec 03, 2020, 21:11 »