Autor Wątek: Bigelow Aerospace  (Przeczytany 179888 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 12, 2011, 23:52 »
Hmm.. ambitnie..

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 14, 2011, 15:48 »
Borys - dzięki za sprostowanie!

Przy okazji: zadziwia wielotorowość prac Bigelowa. Memorandum of understanding to oczywiście nie kontrakt, tym niemniej stacja (kilka modułów, i to różnego rodzaju równocześnie), jakiś tam udział w CST-100, teraz teleskop na L2, projekty - na razie bardzo przyszłościowe - stacji księżycowej...

Tymczasem Bigelow buduje swoją fabrykę, za pół roku ma być gotowa. Oto kolejna fotka z budowy:



Źródło: link

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 15, 2011, 13:09 »
A tymczasem (o czym wcześniej plotkowano) NASA zaczyna się zastanawiać nad potencjalnym dodaniem nadmuchiwanego modułu Bigelowa do ISS:
http://www.nasaspaceflight.com/2011/01/nasa-managers-discuss-prospect-bigelow-inflatable-iss/

Po Node 4, oczywiście - jeśli to to by poleciało.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 15, 2011, 13:41 »
A tymczasem (o czym wcześniej plotkowano) NASA zaczyna się zastanawiać nad potencjalnym dodaniem nadmuchiwanego modułu Bigelowa do ISS:
http://www.nasaspaceflight.com/2011/01/nasa-managers-discuss-prospect-bigelow-inflatable-iss/

Po Node 4, oczywiście - jeśli to to by poleciało.

"zastanawia"... nie powinni się zastanawiać tylko dawno taki moduł dodać, między innymi po to przecież jest stacja, żeby testować nowe technologie a nie kurczowo trzymać się starych ;/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 15, 2011, 13:41 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 15, 2011, 19:28 »
A tymczasem (o czym wcześniej plotkowano) NASA zaczyna się zastanawiać nad potencjalnym dodaniem nadmuchiwanego modułu Bigelowa do ISS:
http://www.nasaspaceflight.com/2011/01/nasa-managers-discuss-prospect-bigelow-inflatable-iss/

Po Node 4, oczywiście - jeśli to to by poleciało.

Fajna sprawa, tylko czy znajdą się na to pieeeniaaadze. Zamiast STS 135 (ojej zaraz mnie chyba pobiją .........) wolałbym tą wydmuszkę na ISS

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 15, 2011, 20:37 »
Jeśli zapadłaby decyzja o wysłaniu tej "wydmuszki", to dopiero po decyzji budowy Node 4. Budowa tej "wydmuszki" pewnie miałaby miejsce już po wysłaniu Node 4 na orbitę.

Zatem na oko najwcześniej to to by się znalazło na orbicie nie wcześniej niż w 2016-2017 roku. Ot taki moduł na 3 lata. :P

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 16, 2011, 10:48 »
Ot taki moduł na 3 lata. :P

Według artykułu, który wcześniej wskazałeś, moduł Bigelowa przebywałby na orbicie przez dwa lata (The module would be certified to remain on-orbit for two years). Przy okazji może warto tu pokazać ilustracje, które znajdują się w tym samym artykule:


Moduł Bigelowa podczas startu i na orbicie (nadmuchany).


Podłączanie modułu do ISS.

Bez względu na to, czym cała sprawa się zakończy, potwierdza wiodącą pozycję Bigelowa w branży kosmicznej, mimo że w zasadzie jest on dopiero przed pokazaniem co naprawdę potrafi - dwa małe (12 m3) moduły testowe Genesis I i II wyniesione Dnieprami, to jeszcze nie tak dużo.

Źródło: link.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 16, 2011, 22:49 »
Przede wszystkim bez Node 4 nadmuchiwany moduł Bigelowa nie ma szans na dołączenie do ISS, także najpierw trzeba poczekać na wysłane metalowej puszki na jakiejś rakietce przez NASA ;) Jej lot chyba jest uzasadniony, bo skoro ISS ma latać jeszcze nad naszymi głowami kilkanaście lat, to wypadałoby mieć tam więcej portów dokowania.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 22, 2011, 19:30 »
Kilka nowych fotek z budowy:







Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 26, 2011, 21:06 »
Na temat ewentualnego modułu Bigelowa zamówionego dla ISS, ukazało się ostatnio kilka podobnych w treści artykułów, np. na space.com.

Nie podpisano jeszcze porozumienia, ale wg Bigelow Aerospace, firma będzie potrzebować 24 miesiące, by umieścić na orbicie moduł nazwany już Bigelow Expandable Activity Module (czyli BEAM). Umieściłaby go na orbicie prywatna rakieta (zatem raczej Falcon 9, który w odróżnieniu od Taurusa II już lata, poza tym ma większy udźwig).

Źródło: http://www.space.com/10686-nasa-bigelow-module-international-space-station.html.

PS. No i chyba najważniejsze: BEAM miałby być podłączony do Node-3, nie do Node-4. To przyspiesza sprawę.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2011, 21:21 wysłana przez JSz »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 01, 2011, 00:13 »
PS. No i chyba najważniejsze: BEAM miałby być podłączony do Node-3, nie do Node-4. To przyspiesza sprawę.

Bardzo dobrze. Niech nie czekają na guzdrającą się NASA z Node-4 :)

Artykuł z dobrze streszczonymi działaniami Bigelowa na kosmo sprzed kilkunasty dni - link. Polecam!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 01, 2011, 05:34 »
Informacja o pomyśle podłączenia do Node 3 jest dla mnie lekkim - i jak najbardziej pozytywnym! - zaskoczeniem. :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 01, 2011, 09:21 »
Ciekawe czy do Node-3 w obecnej pozycji czy może po przeniesieniu na nadir węzeł Unity?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 01, 2011, 13:52 »
A tymczasem znienacka Bigelow podpisał porozumienie z Emirates Institution for Advanced Science and Technology (EIAST), organizacją zajmującą się promocją nauki, najnowszymi technologiami itp w Emiratach Arabskich. Wspólnie obie grupy mają pracować nad "rozpowszechnieniem dostępu do mikrograwitacji". Czyżby pierwszy poważny klient na stację Bigelowa? W końcu Dubai kojarzy się z niezłą kasą:)

http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=32619

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 12, 2011, 21:51 »
Wini, bardzo mozliwe. W ostatnich latach mozna zauwazyc wyrazny wzrost wydatkow na badania i rozwoj w kilku krajach arabskich. Mozna wiec zalozyc, ze jakas tamtejsza madra glowa w turbanie zauwazyla stosunkowo pilna potrzebe wejscia na orbite.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Bigelow Aerospace
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 12, 2011, 21:51 »