Autor Wątek: Górnictwo Kosmiczne  (Przeczytany 58061 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 09, 2016, 15:38 »
Ależ oczywiście, że tak. Nie ma wątpliwości, że tego typu działalność nie będzie możliwa w kilku nadchodzących dekadach. Z drugiej strony... to jest tak jak z wysyłaniem sondy, która mogłaby wejść na orbitę Plutona. Ci którzy taką sondę wyślą nie dożyją momentu wejścia na orbitę. To jest kwestia ograniczeń - szczególnie ważnych w eksploracji przestrzeni kosmicznej - jeżeli będziemy się ograniczać do projektów, które wykonawcy będą w stanie zrealizować w całości za swojego życia to za pewną niewielką sferę nigdy nie wylecimy. No ale to nie temat o tym. Taka luźna myśl.

A tam a tam...
https://www.nasa.gov/mission_pages/newhorizons/overview/index.html

A co ja powiedziałem? Wyślesz sondę która przeleci w pobliżu Plutona z prędkością 15 km/s to lot zajmie 9-10 lat jak w przypadku NH. Ale jeżeli chcesz wysłać sondę, która będzie w stanie wejść na orbitę to zajmie to ok. 70 lat. :) Taki urok.

Oczywiście, przepraszam ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 09, 2016, 22:34 »
No ale 100 000 ? No proszę Cię... :) Abstrahując od tego, że pensje urzędnika i informatyka (powiedzmy nawet programisty) są nieco inne...
           ... zwracam uwage, ze sa praktykanci, informatycy tez sa rozni ... a np. w NASA tez kokosow nie zarabiaja;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                  Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 09, 2016, 22:38 »
jsc - Tak, w coś iść musi, żeby nie zostać w tyle. KHGM nie jest jakaś tam sobie firemką. To NAJWIĘKSZY NA ŚWIECIE producent srebra i ogromny producent praktycznie każdego rodzaju metali szlachetnych. Wyobrażasz sobie w jakiejś innej branży, aby lider nie starał się wytyczać szlaków, albo chociaż nie starał się iść na równi z innymi? Jeśli oczywiście tym liderem chce zostać.

JSc i Looz - mocno się tutaj mylicie. W zasadzie w każdej z branż "wytyczanie szlaków" obecnie jest domeną mniejszych firm, które z czasem zaczynają współpracować z dużymi, albo są przez nich wykupywane, albo stają się ich konkurencją. :) Więc jest hmm... odwrotnie w porównaniu z tym co piszecie. Duża firma jest zwykle "integratorem" rozwiązań, które ktoś inny, zwykle przy użyciu oddzielnych funduszy zbudował.

Pytanie - np w porównaniu z innymi firmami wydobywczymi - np takim Rio Tinto - czy KGHM jest w stanie we własnym zakresie inwestować odpowiednie kwoty w nowe rozwiązania technologiczne - zarówno samemu rozwijane jak i kupowane od mniejszych. 

----
Edit - widzę, że R1 ładny post także dodał, w stosunku co do którego mój jest tylko uzupełnieniem. ;)
            ... male firmy wytyczja droge o ile maja prawa i doste do wiedzy;-) Np. nie wiem, maja troche softu open source, troche wolnych materialow z NASA i juz moga ... robic kosmiczan firme;-) technologie kosmiczne jednak w przestrzeni publicznej nie istnieja i male firmy nie maja tu racji bytu ... Tak, mowi sie o tym, ze apollo zbudowano na malych firmach ... tysiacach malych, amerykanskich  firm, ale wlasnie, problem w tym, ze wlasnie to podaje sie jako przyczyne tego ze trudno byloby apollo odtworzyc, nawet o ile plany sie ostaly, te male firmy zniknely juz dawno z rynku. Z powazaniem
                                                                                                 Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline tomaszandel

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 20
  • "Sky is the limit!"..no.. its just the beginning..
    • Pulskosmosu.pl
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 09, 2016, 23:10 »
" tak przy okazji, nawet najbardziej zabunkrowany rząd po redukcji 100 000 etatów, które dla niego pracują upadnie (bo to z 20% wszystkich urzędników)."

Mozna sie tylko usmiechnac ;-) , widac ze wiara w narodzie nie ginie.. ;=)

Co do kadr IT. To nie oszukujmy sie na uczelniach zadnych sensownych kadr z dziedziny IT zwyczajnie nie ma. Pojedyncze osoby które nadazaja za tym co na swiecie sie dzieje. Kazda wieksza firma ma potencjal ludzki ktory bije na glowe wszystkie nasze uczelnie i wydzialy IT razem wziete, to jest oczywiste raczej dla kazdego kto pracuje czy pracowal w IT. Polskie firmy tutaj srednio sa porownywalne bo nasza kadra IT jest bardzo mloda, jestesmy zreszta glownie podwykonawca i wciaz tanią europejską siłą roboczą.

Male firmy wytyczaja droge ?(mozna na to roznie spojrzec) Tutaj pelna zgoda z Adamem Przybyłą, małe firmy mogą działać na wielu polach ale jak tylko zaczniemy mówić o czymkolwiek własnym na orbicie to temat "malej firmy" z automatu sie zamyka.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 09, 2016, 23:10 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 09, 2016, 23:18 »
Masz 100% racje, dlatego pisalem o przeksztalceniu, nie ma innej opcji. Kazdy rzad od lat deklaruje redukcje i nie ma sily aby to przeprowadzic. Jedyan szansa jest zapewnienie, transformacji a nie redukcji, zreszta duza przestrzen publiczna jest dobra i nie musi bycc redukowana. Jeszcze raz napisze, nie istnieje opcja redukcji.

Oczywiscie mowisz o dwoch problemach, ale one sie lacza, nie ma kadry, bo nie ma np. programu kosmicznego na ktorym te kadry mozna wyksztalcic, nie nie da sie tego robic placac zalosna kase ludziom uczacym na uczelaniach. Taki paragraf 22, czy dobrze mnie rozumiesz?;-)  Koniec apollo to bylo wpuszczenie okolo 300 tysiecy wyszkolonych informatykow w przemysl amerykanski.
Z powazaniem
                                           Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2016, 23:23 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline tomaszandel

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 20
  • "Sky is the limit!"..no.. its just the beginning..
    • Pulskosmosu.pl
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 10, 2016, 12:08 »
Trzeba tez pamietac, ze akurat IT to jest najmniejszy problem dla branzy kosmicznej. Akurat ta branza w Polsce bez problemu (ze wzgledu na wielu zdolnych ludzi) by uciagnela temat "kosmiczny". Mamy raczej deficyt ambitnych stanowisk i ciekawych projektow w Polsce, wiec mysle ze nawet za mniejsze pieniadze, znalezienie ludzi to nie bylby problem. Wiekszy problem widze w calkowitym marazmie na polu "space engineering", ale to tez nie dziwi, bo po co ksztalcic kogos skoro w Polsce sie nic na tym polu nie dzieje.
Nie jestem generalnie zwolennikiem ingerencji panstwa w gospodarke, ale Kosmos jest jedna z nielicznych branz, gdzie ze wzgledu na deficyt ludiz bogatych (miliarderow) w Polsce taki udzial mialby ewentualnie sens(skoro i tak wsyztsko w PL stoi na glowie), tylko znow... kazdy wie jak to bedzie wygladalo.. wlasnie tak jak wyglada w POLSa, biurokracja, biurokracja, jeszcze troche biurokracji, papierkologii... i na koncu dupa i 20mln w bloto. Wystarczy spojrzec na program POLSy z konkursu: https://www.polsa.gov.pl/images/docs/Regulamin_Konkurs_nr_2.pdf  , sory ale to jest jakis nie smieszny zart, POLSA nie wyksztalci nikogo (poza sekretarkami i ludzmi produkacymi papierki na ilosc), w Polsce nie powstanie nic sensownego jesli nie wezma sie za to prywatne firmy, a to nie bedzie latwa sprawa(kasa, tempo zwrotny inwestycji, deficyt ludzi bogatych). Bez sensowne 20MLN w biurokracje.. mozna by przeznczyc na inzynieryjna placowke Polskiego Sektora kosmicznego (mamy przeciez PANSTWOWE uczelnie jako zaplecze, na ktorych kadra sie nudzi... siedza i pija kawe i wyreczaja sie doktorantami zeby w ogole cokolwiek sie dzialo...), ktory zaczalby od podstaw budowac nasz program kosmiczny, chocby wlasne silniki. Ale w PL na byle satelite trzeba miliard (patrz wywiad z POLSy) wiec o czym my tu mowimy. Zreszta nic dziwnego ze trzeba miliard, skoro 20mln trzeba na utrzymanie 40-50 urzednikow, kompletnie bez uzytecznych.  Pesymistycznie z mojej strony, ale coz. Wiem ze wiekszosc woli patrzec na POLSE jako na cos co "dobrze, ze jest" ale dla mnie jako dla "prywaciarza" takie rozrzutnictwo w glowie sie nie miesci, i patrzec nie moge na to jaki potencjal i jakie kwoty beda znow marnotrawione.

Offline tisher

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 81
  • LOXem i ropą! ;)
    • Blog o rowerach elektrycznych
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 10, 2016, 20:11 »
Górnictwo kosmiczne moim zdaniem to jest tort o niewyobrażalnej wręcz wartości. Ale nie chodzi o minerały jako takie.
Dlaczego nasze statki nie latają ja jądrowych silnikach?
Właśnie :) Wszyscy boją się wysyłać materiały rozszczepialne w kosmos.
Ale z chwilą, kiedy pierwszy kilogram rudy uranu zostanie wydobyty z jakiejś skalnej pestki na końcu świata to na zawsze zmieni ludzkość. Przeżyjemy nową rewolucję.
Okaże się, że opłaca się ściągać minerały z okolicy, podróż na Marsa potrwa szybciej niż płynie kontener z chin i do tego wyląduje nam na podwórku wprost z nieba.
Oby nasi złapali kawałek tortu :)
Mój blog o rowerach elektrycznych: Ebike Blog

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 10, 2016, 20:19 »
Okaże się, że opłaca się ściągać minerały z okolicy, podróż na Marsa potrwa szybciej niż płynie kontener z chin i do tego wyląduje nam na podwórku wprost z nieba.

Z podwórkiem przesadziłeś... To będą kloce, które będą zwalane na ocean... względy bezpieczeństwa.

Offline anatolio

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 10, 2016, 20:40 »
A właśnie! Jak właściwie
planowane jest sprowadzanie urobku na ziemię?

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 10, 2016, 20:49 »
Można sobie wyobrazić sobie takie warianty:
1) Brutalne zwalenie kontenera w ocean w stylu meteorów
2a) Przeładunek na orbicie i precyzyjne zrzuty kapsułami w rejony hut
2b) Przeładunek na orbicie i wysyłka "samolotami" na lotniska w rejonach takich jak Śląsk
3) Jakieś kombinacje z ciągnikami orbitalnymi

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 10, 2016, 21:14 »
IMHO, to po co zwozic. Duzo materialio jest od razu do wykorzystania na ornbicie, np. ... woda. Materialy pedne tez by sie nadawaly - zwracam uwage, ze ostatnio nadaje sie do tego wiele materialow (patrz silnik zaprezentowany ostatnio przez pewnego australijczyka)
Po drugie, jak jzu cos zwozic, to np. za pomoca nadmuchiwanych rozwiazan. Z powazaniem
                                                                                                                                                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 10, 2016, 21:20 »
A ropy by nie można na tych asteroidach wydobywac? Na to zawsze jest popyt.  8)

LooZ^

  • Gość
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 10, 2016, 21:29 »
W chwili obecnej ropa jest tańsza od grama złota iirc ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 10, 2016, 21:45 »
A ropy by nie można na tych asteroidach wydobywac? Na to zawsze jest popyt.  8)
            ... hihi, ciekawe, moze powinnismy zaczac od wydobycia ... informacji, co tak naprawde warto wydobywac;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 10, 2016, 22:09 »
A ropy by nie można na tych asteroidach wydobywac? Na to zawsze jest popyt.  8)
            ... hihi, ciekawe, moze powinnismy zaczac od wydobycia ... informacji, co tak naprawde warto wydobywac;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                    Adam Przybyla

To może być skomplikowany program badawczy:
1) Trzeba ustalić cenę mim. za tonę
2) Ustalić rozkład masy surowców jakie przenoszą asteroid zdatne do eksploatacji
3) Dopiero teraz zaglądać na giełdę

Pewnie mało kto prowadził badania na taką skalę, a i tak trzeba brać pod uwagę, że są jeszcze olbrzymie niewiadome.
3)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Górnictwo Kosmiczne
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 10, 2016, 22:09 »