Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1348890 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #105 dnia: Sierpień 18, 2010, 00:25 »
Pamiętajcie też, że w Stanach jest obecne silne lobby przeciwko SpaceX, które tylko czeka na spektakularną porażkę.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #106 dnia: Sierpień 18, 2010, 08:05 »
Jeszcze was pomęczę tym testem spadochronów;P Zdjęcie na którym pięknie widać rozłożone spadochrony:

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #107 dnia: Sierpień 18, 2010, 11:15 »
Pamiętajcie też, że w Stanach jest obecne silne lobby przeciwko SpaceX, które tylko czeka na spektakularną porażkę.

Oczami wyobraźni widzę, że takie silne grupy przeciwko komercyjnym firmom będą coraz bardziej widoczne na przestrzeni najbliższych lat - w miarę nasilania się konkurencji. :)

Przykładowo - wspomniany SpaceX, może też być coś anty - Orbital a nawet anty - Virgin Galactic itp itp.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #108 dnia: Sierpień 18, 2010, 11:30 »
Jeśli odniesie sukces to jest to bardzo możliwe. Ale wpierw musi pokonać lobby związane z gigantami tej branży i... wojskiem.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #108 dnia: Sierpień 18, 2010, 11:30 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #109 dnia: Sierpień 18, 2010, 15:39 »
Nie ma skutecznej recepty na sukces.

Jest, i to stosunkowo prosta (w teorii przynajmniej) - próbować, aż się uda. A że młodszym chce się bardziej, niż starym...

Z praktyki mojej i innych wiem, że metoda "prób i błędów" to najgorsza metoda! Odkrywanie Ameryki po raz któryś z rzędu prowadzi na manowce. O wiele efektywniej jest korzystać z doświadczeń i wiedzy poprzedników. Truizmem jest, że najlepsze wyniki osiąga zespół, który łączy wiedzę, doświadczenie i świerzość spojrzenia (oczywiście: nie w jednej osobie!). Szczególnie w dziedzinach, które wymagają nie tyle agresywnego marketingu i PR, co właśnie wiedzy.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #110 dnia: Sierpień 18, 2010, 16:08 »
Wydaje mi się, że chodzi tutaj o "metodę prób i błędów" połączoną z "mądry Polak po szkodzie". Przykładowo, pierwsza próba startu Falcona 1 się nie udała, ale zebrane dane pozwoliły na usprawnienie systemu, dzięki czemu kolejna próba startu osiągnęła nieco więcej. I tak było aż do czwartego, w pełni udanego startu.

Wydaje mi się także, że korzystanie z wiedzy i doświadczeń poprzedników może być problematyczne w przypadku dedykowanych systemów i wymagań, jakie poszczególne rakiety sobie stawiały i które mogą się znacząco różnić od poprzedników. Z drugiej strony, chyba jest w szeregach SpaceX nieco ludzi z doświadczeniem zawodowym z NASA czy też innych firm, czyli jest pewien rodzaj korzystania z wiedzy i doświadczenia poprzedników.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #111 dnia: Sierpień 18, 2010, 16:57 »
Z drugiej strony, chyba jest w szeregach SpaceX nieco ludzi z doświadczeniem zawodowym z NASA czy też innych firm, czyli jest pewien rodzaj korzystania z wiedzy i doświadczenia poprzedników.

A mnie się wydaje, że ludzi z doświadczeniem zawodowym przy konstruowaniu rakiet kerolox jest w USA niewielu. Wymarli, albo pracują firmach wojskowych (Lockhead Martin), gdzie wszystko jest tajne ;).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #112 dnia: Sierpień 18, 2010, 21:34 »
Tak czy inaczej - czy ktoś wie jaki jest status drugiego Falcona 9? W zasadzie to nadaje się (już) na oddzielny wątek - czy jest ktoś chętny do rozpoczęcia?

Online Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #113 dnia: Sierpień 18, 2010, 22:06 »
Jest, i to stosunkowo prosta (w teorii przynajmniej) - próbować, aż się uda. A że młodszym chce się bardziej, niż starym...

Z praktyki mojej i innych wiem, że metoda "prób i błędów" to najgorsza metoda! Odkrywanie Ameryki po raz któryś z rzędu prowadzi na manowce. O wiele efektywniej jest korzystać z doświadczeń i wiedzy poprzedników.

A czy ja gdzieś napisałem, żeby w trakcie próbowania wyłączać mózgownicę?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #114 dnia: Sierpień 18, 2010, 22:07 »
Tak czy inaczej - czy ktoś wie jaki jest status drugiego Falcona 9? W zasadzie to nadaje się (już) na oddzielny wątek - czy jest ktoś chętny do rozpoczęcia?

chyba jedyna informacja jak narazie to to, że oba stopnie są już na Florydzie i rakieta jest składana w całość. Nie wiadomo co z Dragonem, miał być jakoś w sierpniu też sprowadzony na Florydę. Z niecierpliwością czekam na update na stronie SpaceX:)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #115 dnia: Sierpień 19, 2010, 12:48 »
Dzięki za podsyłanie fotek wini :)

Ciekawa dyskusja się tu wywiązała, zastanawia mnie jaka jest średnia wieku pracowników w SpaceX...

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #116 dnia: Sierpień 20, 2010, 18:06 »
http://www.spacex.com/updates.php

mamy wreszcie piękny update odnośnie testu spadochronów;) później postaram się opisać co w tym updacie jak mnie nikt nie uprzedzi:)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #117 dnia: Sierpień 23, 2010, 20:20 »
Wracając jeszcze do komentowanych tu slajdów z "koncepcjami" SpaceX, znalazłem przypadkiem na forum space.com podobne, ale inne slajdy pochodzące jeszcze z początków ubiegłego roku. Wówczas jakoś nie zrobiło się o nich tak głośno jak o tych z lipca 2010. Nie ma tam Falconów  X-ami, ale za to są rakiety Eagle, silniki Gryphon itd.

Nie wklejam tutaj tych obrazków, bo chyba już nie warto. Gdyby kogoś interesowały, to są one omawiane na space.com, np. w wątkach:1, 2, 3.

Jakoś coraz mniej dowierzam rewelacjom ze SpaceX...

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #118 dnia: Sierpień 23, 2010, 22:22 »
Wracając jeszcze do komentowanych tu slajdów z "koncepcjami" SpaceX, znalazłem przypadkiem na forum space.com podobne, ale inne slajdy pochodzące jeszcze z początków ubiegłego roku. Wówczas jakoś nie zrobiło się o nich tak głośno jak o tych z lipca 2010. Nie ma tam Falconów  X-ami, ale za to są rakiety Eagle, silniki Gryphon itd.

Nie wklejam tutaj tych obrazków, bo chyba już nie warto. Gdyby kogoś interesowały, to są one omawiane na space.com, np. w wątkach:1, 2, 3.

Jakoś coraz mniej dowierzam rewelacjom ze SpaceX...

sam Elon na pytanie o te slajdy odpowiedział, że to są tylko pomysły i nie są oficjalnymi planami firmy. Na internecie ludzie wpadli w jakiś amok i rozdmuchali sprawę tych slajdów bardziej niż powinni:) pewnie dlatego, że firma ta stała się dosyć mocno znana i wszyscy widzą w niej nadzieję na "wszystko":P także nie ma co już tego traktować jako "rewelacje".

przy okazji: artykuł z kosmonauty o teście spadochronów i stanie przygotowań do drugiego lotu Falcona 9.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2010, 22:24 wysłana przez wini »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #119 dnia: Sierpień 30, 2010, 20:31 »
SpaceX stara się o rezerwację 23 października jako daty startu drugiego Falcona 9. Pewnie jeszcze będzie jakieś opóźnienie ale przynajmniej wiemy, że nie ma co liczyć na wcześniejszy start.

http://www.aviationweek.com/aw/generic/story_channel.jsp?channel=space&id=news/asd/2010/08/30/07.xml&headline=SpaceX

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #119 dnia: Sierpień 30, 2010, 20:31 »