Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1348708 razy)

0 użytkowników i 12 Gości przegląda ten wątek.

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #960 dnia: Październik 17, 2012, 03:14 »
Jeśli dobrze zrozumiałem to zdanie

Cytuj
Musk said the new rocket, which he calls MCT, will be "several times" as powerful as the 1 Merlin series, and won't use Merlin's RP-1 fuel.

to chcą przejść na inne paliwo. Jakie, chyba nie podają. A miałem wrażenie, że RP-1 dobrze się sprawdza.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #961 dnia: Październik 17, 2012, 03:32 »
Matias: Ja akurat z tych, którzy NASA bardzo bronią, ale fakty są brutalne. Inercja biurokratyczna w NASA postępuje i za rządów Obamy postępować będzie. Niestety.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #962 dnia: Październik 17, 2012, 12:12 »
Jeśli dobrze zrozumiałem to zdanie
Cytuj
Musk said the new rocket, which he calls MCT, will be "several times" as powerful as the 1 Merlin series, and won't use Merlin's RP-1 fuel.
to chcą przejść na inne paliwo. Jakie, chyba nie podają. A miałem wrażenie, że RP-1 dobrze się sprawdza.

Inżynierowie ze SpaceX są przeciwni stosowaniu wodoru w pierwszym stopniu (i słusznie), dlatego przypuszczam, że to głuchy telefon i końcówka zdania brzmiała oryginalnie tak: "and won't use Merlin's RP-1 fuel in the upper stage". Pasowałoby to do poprzednich informacji, podawanych np. tu i tu, czyli budowie dwóch nowych silników mających napędzać przyszłe rakiety - naftowego Merlina-2 i wodorowego Raptora (silnik górnego stopnia).
Alternatywnym wyjaśnieniem mogłoby być wykorzystanie innego paliwa węglowodorowego niż RP-1, np. metanu (również LNG) lub propanu. Paliwa te mają podobne właściwości do ciekłego tlenu, co pozwala na budowę zbiorników ze wspólną przegrodą bez izolacji pomiędzy, a zatem lżejszych niż dotychczas stosowane.

Offline luksol

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Taxi na LEO
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #963 dnia: Październik 17, 2012, 12:14 »
Jeśli dobrze zrozumiałem to zdanie

Cytuj
Musk said the new rocket, which he calls MCT, will be "several times" as powerful as the 1 Merlin series, and won't use Merlin's RP-1 fuel.

to chcą przejść na inne paliwo. Jakie, chyba nie podają. A miałem wrażenie, że RP-1 dobrze się sprawdza.

Na razie się sprawdza, ale mając w perspektywie Marsa Musk może sie przerzucić na CH4. Wspominał zresztą coś o tym (CH4) w jednym z wywiadów, że jest to rozwiązanie o zastosowaniu którego się zastanawia.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #963 dnia: Październik 17, 2012, 12:14 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #964 dnia: Październik 17, 2012, 12:58 »
Właśnie również się zastanawiam, czy chodzi tutaj o LNG. Wszystkie technologie transportu i składowania dużych ilości LNG są już dobrze opracowane (ba! gospodarki całych państw od tego zależą!), a jednocześnie LNG jest naprawdę czyściutkie i nie korozyjne.

Brzmi jak paliwo dla odzyskiwalnej rakiety/stopnia.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #965 dnia: Październik 17, 2012, 17:14 »
Krótka informacja o nowym projekcie dużego silnika/rakiety. MCT - Mars Crew Transport?

Wow to najbardziej bombowa wiadomość kosmiczna roku 2012!!!  :) Mi te plany Space X się podobają. Wyjdzie im czy nie ale przynajmniej próbują. Zubrin musi być w związku z tym w siódmym niebie.
Zastanawiam się tylko, co zapowiedzi te znaczą pod kątem politycznym? Czy Space X chce przejąć od NASA inicjatywę zbudowania ciężkiej rakiety? Czy chce za to dostać pieniądze od NASA?
Zresztą pożyjemy zobaczymy. Mi takie deklaracje Muska się podobają. Jak zbuduje taką rakietę a choćby i sam, duży silnik do takiej rakiety to dla mnie będzie kosmiczny postęp!

A propos wypowiedzi Matiasa:
Dla tych co chcą obstawiać MCT vs SLS pragnę przypomnieć, że SpaceX byłby dzisiaj w polu ze swoimi dokonaniami gdyby nie środki finansowe z NASA ;) Tutaj agencja ma większa możliwości, chociaż wiadomo, że jest także przez to podatna na polityczne animozje.

To odpowiem - tak, masz Matias rację. Bez pieniędzy rządowych do dziś Space X najwyżej zbudowałby Falcona 1.Tylko z drugiej strony co za sumę pieniędzy, za które SPACE X zbudowała Dragona i Falcona 9 potrafiłaby NASA zbudować? Myślę, że o wiele mniej by zrobiła niż Space X!!!
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2012, 17:18 wysłana przez ekoplaneta »

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #966 dnia: Październik 17, 2012, 17:17 »
Auta Tesla Motors sprzedają się ponoć jak ciepłe bułeczki (produkcja nie nadąża) i zbierają świetne recenzje, to będzie za co budować MCT ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #967 dnia: Październik 17, 2012, 17:50 »
Upatruję jednak w głównej części marketingu w takich oświadczeniach. "more details in "between one and three years"" - czyli co, są na etapie zastanawiania się nad ogólna koncepcją? Raczej czekają na kolejne konkursy przy budowie SLS - co jakiś czas NASA kapie niezłymi kontraktami.

Bez względu na podatność Muska na "wizje", jest on przede wszystkim twardo stąpającym po ziemi biznesmenem, co już udowodnił, i nie wyda pieniędzy na nic, co nie obiecuje mu pieniędzy. Na co więc Muskowi rakieta MCT?

1) Będzie nią realizował własne bardzo ambitne projekty (baza ksieżycowa, lot na Marsa)? Działalność charytatywna go nie interesuje, poza tym w tej skali na nią go nie stać.

2) Będzie wyciągał pieniądze rządowe poprzez NASA? Musiałby mieć bardzo dużo pewności, że NASA nie zbuduje SLS przez co najmniej 20 lat. Może wie o tym?

3) Będzie sprzedawał? Komu? Nie widzę żadnego projektu, który byłby takim monstrum zainteresowany. Raczej wszyscy chcą sprzedawać swoje produkty niż kupować od innych. W tej chwili nie widzę pieniędzy, które by czekały na MCT.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #968 dnia: Październik 17, 2012, 17:53 »
Auta Tesla Motors sprzedają się ponoć jak ciepłe bułeczki (produkcja nie nadąża) i zbierają świetne recenzje, to będzie za co budować MCT ;)

oni chyba nie przerzucają kasy między firmami:) chociaż cholera ich wie;P

zapowiedź fajna, co z tego wyjdzie zobaczymy. Jak dla mnie to chyba rozpoczęcie budowy fundamentów pod kontrakt z NASA na HLV. SLS ma marne szanse na zbudowanie ( za duże koszty i za długi termin a już mowa o opóźnieniach). Za kilka lat okaże się, że NASA nie ma kasy na ten system i potrzebuje kolejnych xx lat na jego stworzenie a tu SpaceX powie "ale my już mamy taką rakietę/silnik i sprzedamy wam taniej niż sami zbudujecie, po co budować kolejną?" A wtedy na agencji będzie wymuszone zawarcie takiego kontraktu, albo ktoś będzie musiał zebrać na siebie oskarżenia o trwonienie pieniędzy podatników. Innego wyjścia nie widzę, żeby udało się taką rakietę zbudować i utrzymać. SpaceX raczej nie będzie mimo wszystko na to stać a ładunków komercyjnych na taki udźwig nie znajdzie (chyba, że prywatne stacje Bigelowa;P)
Z drugiej strony jeżeli Musk jest choć trochę taki jak myślę (a mam nadzieję, że jest bo i ja takie podejście mam) to zysk z komercyjnych lotów będzie ładował w marzenie o locie na Marsa i taka rakieta może mu się do tego przydać i wcale nie musi być zyskowna:)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #969 dnia: Październik 17, 2012, 18:33 »
Może jest tak jak mówi WINI. Z jednej strony Musk to biznesmen twardo chodzący po ziemi/Ziemi, ale z drugiej strony być może lot na Marsa to jego marzenie i być może chce zrobić wszystko co może by choć trochę przybliżyć datę startu takiej wyprawy. Ale mogę się mylić, bo znajomości z Elonem to ja nie mam  ;D A szkoda ....  ;)
A propos rakiet do latania na Marsa czy Księżyc. Falcon Heavy myślę, że na początek mógłby wystarczyć w zastępstwie SLS, zwłaszcza w scenariuszu przewidywanym dla Flexible Path, czyli najpierw donikąd (czytaj punktu Labngrangea), na Księżyc a potem daaaalej w długiej perspektywie czasowej. Choć jak na konkretne, długotrwałe wyprawy, zwłaszcza na Marsa to taki ,,potwór" rodem z Space X może się bardzo przydać  :)
No ciekawe, co ich zapowiedzi znaczą. Ciekawa ta ich polityka  :D

Offline luksol

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Taxi na LEO
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #970 dnia: Październik 17, 2012, 18:44 »
Może MCT to jest już wariant 'heavy' tj z 3 boosterami, w takiej konfiguracji jak DIV Heavy i Falcon Heavy. Porównując z F9, pojedynczy człon takiej rakiety mógłby wynieść jakieś 60t w dużym przybliżeniu (przy założeniu 150t w wersji Heavy). Biorąc pod uwagę że najwidoczniej jest popyt na F9H a 'pojedynczy' MCT ma podobne (pi razy oko) osiągi to coś takiego miało by ręce i nogi z biznesowego punktu widzenia. Jeżeli pojedynczy wariant startowałby wystarczająco często żeby utrzymać produkcję na opłacalnym poziomie to wersja Heavy mogła by być dostępna jako jednorazowy start raz na kilka lat.

EDIT: Hmm, oto pdf ze strony ULA: http://www.ulalaunch.com/site/docs/product_cards/DIV_product_card.pdf , na samym końcu są wersje rozwojowe DIV, w tym jedna z 7m średnicą boosterów, może wynieść do 110t w wersji 'Heavy'. Zgadza się to z tym co ma osiągnąć MTC, wszystko zależy od paliwa i zwiększonej średnicy (MTC ma mieć minimum 7m)
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2012, 18:50 wysłana przez luksol »

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #971 dnia: Październik 17, 2012, 20:06 »
Nie mam teraz czasu szukać, ale z tego co pamiętam, to Musk powiedział kiedyś, że chciałby ostatnie lata życia przeżyć na Marsie.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #972 dnia: Październik 17, 2012, 20:28 »
3) Będzie sprzedawał? Komu? Nie widzę żadnego projektu, który byłby takim monstrum zainteresowany. Raczej wszyscy chcą sprzedawać swoje produkty niż kupować od innych. W tej chwili nie widzę pieniędzy, które by czekały na MCT.
Myślę że Chiny chętnie by taką rakietę kupiły wraz z licencją na produkcję u siebie  :P

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #973 dnia: Październik 17, 2012, 20:42 »
Obawiam (?) się, że produkty SpaceX są wyłączone z praw ekportowych przez NSA.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #974 dnia: Październik 17, 2012, 21:09 »
Obawiam (?) się, że produkty SpaceX są wyłączone z praw ekportowych przez NSA.

dokładnie, sprzedaż tej technologi byłaby niezgodna z prawem (jak dobrze pamiętam chodzi o ITAR). Poza tym Chiny nie kupują technologi tylko ja kopiują:)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #974 dnia: Październik 17, 2012, 21:09 »