Polskie Forum Astronautyczne

Plany i rozwój => Firmy prywatne => Wątek zaczęty przez: Tomasz Noga w Sierpień 26, 2016, 12:05

Tytuł: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Sierpień 26, 2016, 12:05
We Wrocławiu powstaje nowa firma kosmiczna

http://inwestycje.pl/biznes/Praca-w-branzy-kosmicznej-we-Wroclawiu--SatRevolution-S.A.-szuka-ekspertow-od-silnikow-rakietowych;288232;0.html

https://pracodawcy.pracuj.pl/satrevolution-s-a,167855

Tutaj aktualne oferty pracy. Nie do końca zgadzają się z opisem firmy. Opis mówi o satelitach (to pierwsza polska spółka nowych technologii, specjalizująca się w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów na potrzeby międzynarodowych agencji kosmicznych oraz innych podmiotów z sektora prywatnego i publicznego. SatRevolution prowadzi również prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych.), a wygląda na to, że przede wszystkim zamierzają robić rakiety.

Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 26, 2016, 15:20
Strasznie dziwnie brzmi ten opis. Nie rozumiem tej firmy. :)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 15, 2016, 21:11
SatRevolution S.A. z siedzibą we Wrocławiu powstała 27 czerwca 2016, a rok później chce umieścić pierwszego polskiego komercyjnego satelitę "Światowid" na orbicie.
Taki orbitalny obserwator. Czas od zbudowania do wyniesienia w kosmos wydaje się bardzo krótki.
W każdym razie interesujący  sposób promocji nowej firmy.
Na razie budowniczy pierwszego komercyjnego satelity zamierzają szukać sponsorów.
Ciekawe jakie ma   mieć możliwości obserwacyjne "Światowid" ?


SatRevolution – jedna z najmłodszych firm polskiego sektora kosmicznego – ogłosiła, że buduje polskiego satelitę komercyjnego, którego nazwano „Światowid”. Gotowy satelita ma zostać zaprezentowany już na początku przyszłego rok. A prawdopodobnie w II lub III kwartale 2017 r. instrument zostanie wyniesiony na orbitę. Przedstawiciele producenta przewidują, że z satelity będą mogły korzystać państwowe i prywatne przedsiębiorstwa oraz indywidualni użytkownicy zainteresowani astrofizyką. Jest to zgodne z ideą twórców satelity, którzy by chcieli, aby kosmos był na wyciągniecie ręki każdego z nas.

„Technologie, które wykorzystujemy w projekcie Światowid są bez wątpienia innowacją na polskim rynku. Nasz wysoko kwalifikowany zespół inżynierski tworzy rozwiązania, które będą stosowane w satelitach po raz pierwszy” – podkreśla Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.

Obudowa projektowanego satelity w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x10x20cm, powstanie z wykorzystaniem technologii druku 3D. Zostanie ona wykonana ze specjalnego stopu aluminium o wyprofilowanej ściance. Dzięki temu urządzenie ma być odporne na wibracje podczas lotu, promieniowanie kosmiczne oraz na duże i gwałtowne wahania temperatury w zakresie od -150°C do 300°C.Zaletami użycia druku 3D jest uzyskanie optymalnych kształtów poszczególnych części, wysoka trwałość przy jednoczesnej niskiej wadze oraz bardzo wysoka szczegółowość docięcia wszystkich elementów rzędu 0,2 proc.

Do zasilania elektroniki satelita będzie wykorzystywać panele fotowoltaiczne wyposażone w zaawansowany system ich otwierania oraz pozycjonowania przy pomocy czujnika położenia Słońca.Wewnątrz „Światowida” znajdzie się m.in. wysuwany wyspecjalizowany uchwyt do kamery wraz z obiektywem, co pozwoli chronić ten instrument przed uszkodzeniami z zewnątrz. Wszystkie elementy elektronicznie zostaną zamontowane na sztywno, odseparowane od siebie oraz od wysokich temperatur. (...)

Firma opracowała nowy system wyrzutni dla satelity, który ma pełnić kluczową rolę jako interfejs pomiędzy rakietą, a satelitą oraz stabilizować instrument orbitalny w trakcie lotu rakiety. Został on nazwany P-POD (z ang. Poly-Picosatellite Orbital Deployer) czyli Orbitalna Wyrzutnia dla Wielu Pikosatelitów. Ma on konstrukcję rurową i pozwala pomieścić ładunek o wymiarach do 10x10x34 cm. (...)

Źródło: http://www.space24.pl/449333,swiatowid-projekt-polskiego-satelity-komercyjnego
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: velo w Wrzesień 15, 2016, 21:22
Chwile rozmawiałem z nimi w W-wie.

Teraz skupiają się CubeSacie, launcherze i platformie startowej...
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: R1 w Wrzesień 16, 2016, 08:04
A nie przypadkiem na ładnych grafikach i reklamowaniu spółki z której się wywodzą? Bo w tekście roi się od błędów. Abstrahując od tego że EIT+ nie dysponuje pomieszczeniami czystymi, w których można przeprowadzić montaż (dwa pomieszczenia tego typu są u nich okupowane przez grupy naukowców od mikro struktur), to pisanie, że aluminium chroni przed ekstremalnymi temperaturami jest pomyłką, a opracowanie wyrzutnika w przeciągu 3 miesięcy zdolnego do lotu na rakiecie jest mocno niewiarygodne...
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: velo w Wrzesień 16, 2016, 09:37
Niestety

to wszystko jakoś mocno niepoważne...
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 16, 2016, 19:38
Pojawiło się  więcej informacji o przeznaczeniu satelity. Ma być  naukowy, a zatem czekamy na opinie środowiska naukowego.
Cele naukowe satelity byłyby raczej wtórne w stosunku   do danych zebranych  przez inne zaawansowane technologicznie satelity.

Czy polskie uczelnie będą zainteresowane pozyskiwaniem danych ze Światowida ?

Ciekawi mnie jak  czuła ma być  aparatura detekcyjna?
Jak długi czas jest planowany aktywności operacyjnej?
Pozyskanie  finansowania satelity w tak krótkim czasie może być problematyczne.
Na razie jest sporo wątpliwości.
Jednak krótki czas przewidziany do finalnego efektu pozwoli szybko przekonać się , co pozostanie z ambitnych zamierzeń.


 Polski komercyjny satelita Światowid zbada ziemskie pole magnetyczne
16.09.2016

(...) "Światowid to satelita badawczy. Jego podstawowym zadaniem będzie badanie m.in. poziomu natężenia pola magnetycznego, zmiany w polu magnetycznym oraz grawitacyjnym Ziemi czy zmian pogody i zjawisk zachodzących w termosferze" - mówi PAP współzałożyciel SatRevolution S.A. Grzegorz Zwoliński.
 
Dzięki teledetekcji przeprowadzanej przez Światowida - tłumaczy Zwoliński - będzie można pozyskać bardzo istotne informacje dotyczące środowiska ziemskiego. Obrazy pozyskane dzięki jego autorskiemu systemowi optycznemu będą mogły być wykorzystywane w meteorologii, oceanografii, geologii oraz kartografii. Dużym potencjalnym obszarem zastosowań zdjęć satelitarnych może być także leśnictwo i rolnictwo. Danymi mogą być zainteresowane również firmy budowlane planujące swoje inwestycje w trudno dostępnych terenach oraz firmy zajmujące się kartografią. Zdjęcia satelitarne wykorzystuje się też w planowaniu miejscowego zagospodarowania terenu, ocenie ryzyka wystąpienia różnego rodzaju katastrof oraz monitorowaniu środowiska pod kątem zmian klimatu.
 
"Zestaw sensorów pozwoli na dokładne mierzenie zmian pola magnetycznego Ziemi w zależności od położenia satelity. W przyszłości, po wystrzeleniu odpowiedniej ilości nanosatelit, będzie możliwe obserwowanie tych zmian w czasie rzeczywistym. Pozwoli to na lepsze poznanie wpływu czynników zewnętrznych - takich jak wiatr słoneczny - na płaszcz magnetyczny Ziemi. To jednocześnie przełoży się na możliwość prowadzenia badań zależności kondycji pola magnetycznego od np. zmian klimatycznych, efektywności sieci energetycznych. Możliwości badań są ogromne" - podkreśla Grzegorz Zwoliński.
 
Ponadto, satelita będzie badał siłę grawitacji w zależności od długości i wysokości geograficznej. Planowane jest też stworzenie mapy i nadzorowanie zmian grawitacyjnych w czasie. Mogą one posłużyć do badania ruchu płyt tektonicznych i wykrywania ewentualnych zagrożeń. "Z wyników badań na pewno będą chciały skorzystać uczelnie oraz instytuty naukowo-badawcze. Prywatni inwestorzy również znajdą coś dla siebie" - zaznacza współzałożyciel SatRevolution. (...)

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411168,polski-komercyjny-satelita-swiatowid-zbada-ziemskie-pole-magnetyczne.html
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: R1 w Wrzesień 16, 2016, 20:58
A wszystko to w pudełku 10x10x20 cm :). Aż się dziwię, że nie dodali działa laserowego zestrzeliwującego meteoryty... ;)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: OrestesGaolin w Wrzesień 18, 2016, 15:23
Można zbudować standardowego CubeSata w kilka miesięcy z gotowych komponentów, oczywiście. Ale (raczej) nie w Polsce i nie zbudowawszy wcześniej kilku podobnych.

Chyba wszyscy doskonale widzimy, jaki jest cel tego szumu medialnego na temat tej firmy, jaki powstał w ostatnich kilku dniach.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Wrzesień 19, 2016, 14:16
Jak firma zatrudni specjalistów zapoznanych z branżą to poziom mertytoryczny ,,szumu" się podniesie ;)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: OrestesGaolin w Wrzesień 20, 2016, 11:51
Jak firma zatrudni specjalistów zapoznanych z branżą to poziom mertytoryczny ,,szumu" się podniesie ;)
Co jednak nie oznacza, że w ciągu roku zbudują i wyślą CubeSata -- a tym się chwalą. Miejsce na start (szczególnie u dużych operatorów) trzeba mieć zaklepane 10-18 miesięcy wcześniej nawet w przypadku nanosatelitów studenckich.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 20, 2016, 21:09
Nie jestem pewien, ale gdzieś słyszałem, że to wszystko powstanie jeśli oni dostaną finansowanie z jakiejś instytucji narodowej, do której aplikowali. Trochę to dziwne ogłaszać jakąś inicjatywę, jak jej tak naprawdę nie ma - ruszy tylko jeśli się pojawią pieniądze...

Ponieważ już teraz jest dużo wątpliwości, to raczej trudno spodziewać się, by przeszli przez "sito".
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Październik 10, 2016, 18:57
Z kronikarskiego obowiązku:

Wyniesienie sprzętu stworzonego we Wrocławiu przewidziane jest na pierwszy kwartał 2018 r. Nosicielem będzie lekka rakieta nośna Neptune N3, która umieści trzy satelity na wysokości 310 km nad powierzchnią Ziemi. Obiekty zostaną wystrzelone z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym.

http://www.space24.pl/467095,satelity-wroclawskiej-firmy-wystartuja-z-platformy-morskiej
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 11, 2016, 00:20
To już zaczyna być farsa. Nieistniejąca rakieta z "niekonwencjonalnej" organizacji/firmy, która zawsze miała dziwny kształt ma wynieść dziwnie wyglądającego satelitę... Gdzie się zgubiłem?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 11, 2016, 02:00
Real space fiction   może wykraczać poza przyjętą datę startu , bo prace nad rakietą nieprzetestowaną mogą  się wydłużać , a i tak start może być nieudany. 
Wygląda mi to na odwrócenie logiki w projekcie tzw. PPKS (Pierwszy Polski Komercyjny Satelita ). Na razie jakoś nie słychać o chętnych, którzy chcieliby partycypować w kosztach budowy i  wyniesienia satelity   oraz kupować później dane przez niego dostarczane  (tajemnica handlowa?).
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: velo w Październik 11, 2016, 13:02
Ja bym się nie zdziwił, gdyby to była jedna wielka akcja PR-wa nowej gry komputerowej...
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 18, 2016, 23:05
Twórcy tego przedsięwzięcia mają ambitne plany.

Iluzjoniści, którzy wyślą Światowida w kosmos
18.10.2016

"Dość powszechne jest przekonanie, że wszystko, co się wiąże z kosmosem musi być bardzo drogie, bardzo skomplikowane i trwać dziesiątki lat. My mamy trochę inne podejście. Nasze działania zawsze były szybkie i chcemy tę strategię przenieść na rynek podboju kosmosu. Zamierzamy w jak największym stopniu wykorzystać technologie i materiały, które już są znane. Chcemy je dopracować i zaadaptować do naszych potrzeb. Dzięki temu już teraz, po kilku miesiącach istnienia, jesteśmy na zaawansowanym etapie prac nad satelitą. Chcemy też, aby wysłanie satelity w kosmos nie kosztowało kosmicznie dużo pieniędzy" - mówi PAP współzałożyciel SatRevolution Damian Fijałkowski.

 Zgodnie z planami Światowid będzie pracował około pięciu lat. "Wystrzelenie satelity, który będzie na orbicie znacznie dłużej nie ma w dzisiejszych czasach większego sensu. Satelity, które pracują już 20 lat wprawdzie działają, ale teraz przydałby się im niezły update" - zauważa Fijałkowski.

 Zarówno dwa PhoneSaty, jak i Światowid należą do grona nanosatelitów, czyli satelitów o małych rozmiarach. Światowid będzie prostopadłościanem o wymiarach 10x10x20cm. Jak podkreślają jego twórcy, świat technologii opanowała miniaturyzacja, więc technologie kosmiczne też zmierzają w jej stronę.

 Wysyłanie małych satelitów jest dziś bardziej opłacalne niż satelitów normalnej wielkości. "Przewag jest dużo" - zaznacza Fijałkowski. Cykl życia nanosatelitów jest wprawdzie krótszy, ale koszty ich wytworzenia i wyniesienia na orbitę są mniejsze. Można je szybciej aktualizować i częściej wysyłać w kosmos. Zdaniem twórców SatRevolution bardziej opłaca się więc wysłać cztery satelity - po jednym co pięć lat - zamiast dużego raz na 20 lat.

 "Przewaga kilku małych satelitów nad dużym jest też taka, że w ich przypadku możemy sobie pozwolić na eksperymenty. Jeśli zrobimy coś, co na satelicie nie będzie działało, to gdy zaaplikujemy takie rozwiązanie do jednego, dużego satelity za grube miliony, to cały padnie. Jeśli wyślemy zaś 100 małych satelitów, z których 10 okaże się niewypałem, to strata nie będzie już tak duża" - zauważa Fijałkowski.

Źródło  http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411645,iluzjonisci-ktorzy-wysla-swiatowida-w-kosmos.html
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: R1 w Październik 28, 2016, 16:28
Tbull - firma matka Satrevolution, która występuje w każdym artykule właśnie ogłosiła że do końca roku wchodzi na rynek Newconnect...
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 28, 2016, 16:32
To chyba dość popularna forma dla firm związanych z grami?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: R1 w Październik 28, 2016, 19:19
Jasne. Tylko to tłumaczy takie duże zamieszanie z SatRevolution, która stała się "nośnikiem", aby wynieść TBulla na orbitę :). W mojej opinii naturalnie.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 29, 2016, 10:30
Działalność co najmniej marketingowa firmy nie ustaje.

Dwie Rusałki polecą w kosmos
CZWARTEK, 27 PAŹDZIERNIKA 2016, 7:30

Dwa nanosatelity typu PhoneSat, zbudowane z podzespołów smartfonów przez wrocławską firmę SatRevolution S.A., będą nosić nazwy Rusałka 1 i Rusałka 2. Zgodnie z planem urządzenia mają zostać wyniesione na orbitę razem z satelitą Światowid w 2018 roku na pokładzie rakiety Neptune N3. ...

"W dzisiejszych czasach dążymy do miniaturyzacji na wielu polach, również w przemyśle kosmicznym. Rozwiązania typu PhoneSat pozwalają niskim kosztem zbudować prawdziwego satelitę. Dzięki wykorzystaniu podzespołów ze smartfonów możemy z powodzeniem wysyłać w przestrzeń kosmiczną kilka czy kilkanaście takich maszyn naraz, nie obawiając się, że któraś z nich zawiedzie i zaszkodzi całemu systemowi. Na razie szykujemy się do wystrzelenia Światowida i dwóch nanosatelitów PhoneSat – sprawdzimy, jak taka chmura satelitów współpracuje ze sobą na orbicie – wiedza ta da nam podstawy do kolejnych planowanych przedsięwzięć"

Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.

Wewnątrz nanosatelitów produkowanych przez SatRevolution zostaną umieszczone kluczowe podzespoły stosowane powszechnie w smartfonach – płyta główna, kamera, GPS,  żyroskop czy magnetometr. Aktualnie testom poddawany jest telefon z serii LG Nexus. Ponadto swoje miejsce wewnątrz maszyny znajdą również moduł do komunikacji z Ziemią za pomocą fal radiowych, specjalne baterie, układ zarządzania zasilaniem i rozkładane panele słoneczne. Wszystkie elementy pomieści specjalna obudowa o rozmiarach 10x10x5cm, a masa jednego urządzenia nie przekroczy 0,5 kg.

Rozmiar i kształt nanosatelitów – tzw. Half CubeSat – został dopasowany do wyrzutni P-POD (Polly-Picosatellite Orbital Deployer, czyli Orbitalna Wyrzutnia dla Wielu Piksosatelitów), która pozwala na załadunek obiektów o wymiarach do 10x10x34 cm. Dzięki zmniejszeniu rozmiarów nanosatelitów, w jednej rurze zostaną umieszczone Światowid, Rusałka 1 i Rusałka 2. Rakieta Neptune N3 amerykańskiej firmy Interorbital Systems wyniesienie satelity na orbitę na początku 2018 r. Dokładny termin uzależniony jest od warunków pogodowych. Wystrzelenie nastąpi z platformy pływającej na Oceanie Spokojnym. ...

Źródło: http://www.space24.pl/478514,dwie-rusalki-poleca-w-kosmos
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 29, 2016, 10:55
"Aktualnie testom poddawany jest telefon z serii LG Nexus." --> to jest straszne, że takie rzeczy piszą w wypowiedziach medialnych.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Październik 29, 2016, 20:51
Na balonową misję do 30 km strach polecieć w oparciu o smartfona, a tu na orbitę...  ;D
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 29, 2016, 21:13
Na balonową misję do 30 km strach polecieć w oparciu o smartfona, a tu na orbitę...  ;D

Nie no - było kilka eksperymentów orbitalnych na platformach opartych o satelity typu CubeSat, ale zrobiono trochę poważniejszych testów,w różnych komorach, z różnymi trybami działania, z wgranymi różnymi wersjami softu i własnymi modułami. Tyle że... był to satelita edukacyjny/testowy, z pewnością nie komercyjny, który ma mieć cudowne osiągi. :P

O taki przykład:
https://amsat-uk.org/satellites/telemetry/strand-1/

Tyle, że czuwali nad tym naukowcy z naprawdę szacownej uczelni.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: OrestesGaolin w Listopad 16, 2016, 17:54
Cieszę się, że przynajmniej tutaj można znaleźć głosy rozsądku na ten temat. W pewnym momencie niemal z każdej strony (w tym z oficjalnego fanpage'a PAK) informowano o pierwszym polskim komercyjnym satelicie z SatRevolution. Czekać tylko kiedy pierwszy polski pół-studencki naukowo-komercyjny satelita...
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 17, 2016, 20:28
Także w listopadowym numerze Bloomberg Businessweek  (8 stron poświęconych jest kosmicznym osiągnięciom i zamierzeniom , w tym 6 stron  kompleksowo na temat polskiego sektora kosmicznego) jest sceptyczne podejście do tematu.

Argumenty:

- Interorbital Systems za 8 tys. dol. oferuje zestawy do … samodzielnego montowania nanosatelitów  i sprzedaje miejsca na nie istniejącej  jeszcze rakiecie;

- szefowie  firmy są nieznani w branży;

- pojedyncze nanosatelity są zbyt małe, by dostarczyć komercyjnie użytecznych danych;

- firma nie ma  doświadczenia w budowie satelitów;

- budowa CubeSata wynosi co najmniej  500 000 PLN .

W oddzielnej części materiału szef Blue Dot Solutions  zwraca uwagę :

 Zdecydowanie za dużo natomiast pisze się o nierealnych inicjatywach podejmowanych przez niepoważne grupy, a czasem szarlatanów.

Możliwe , że tak można zaklasyfikować ten projekt.

http://bloombergbusinessweek.pl/temat/978797.html
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: velo w Listopad 17, 2016, 22:33
Wieść gminna niesie, że SatRevolution nie zostało przyjęte do ZPSK. Tyle w temacie postrzegania tej grupy w branży jako poważnych graczy (nie komputerowych) ;)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 18, 2016, 22:53
Jasne. Tylko to tłumaczy takie duże zamieszanie z SatRevolution, która stała się "nośnikiem", aby wynieść TBulla na orbitę :). W mojej opinii naturalnie.

Ciekawa informacja: na polskiej giełdzie często firmy z branży gier - szczególnie ostatnio - nie notują sukcesów:
http://m.bankier.pl/wiadomosc/Nieudany-debiut-gieldowy-wydawcy-gier-7485585.html

Oczywiście sytuacja się może zmienić, ale może polska branża gier doświadcza "przegrzania" i szuka możliwości dywersyfikacji?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 24, 2016, 06:54
Satelity z wrocławskiego cleanroomu
WTOREK, 22 LISTOPADA 2016, 14:37

SatRevolution S.A. przygotowuje swoje satelity do misji na orbicie w specjalnym laboratorium, tzw. pomieszczeniu typu cleanroom. Produkcja, podobnie jak w innych firmach zajmujących się integracją sprzętu mającego polecieć w kosmos wymaga ściśle kontrolowanych warunków środowiskowych i maksymalnego ograniczenia wpływu czynników zewnętrznych. Partnerem SatRevolution jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Partnerem SatRevolution jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+, organizacja badawczo-rozwojowa, nastawiona na rozwój nowych technologii oraz prowadzenie badań na potrzeby i we współpracy z przemysłem. W Centrum do dyspozycji firmy oddany został nowoczesny cleanroom spełniający standardy montażu elementów przeznaczonych dla satelitów. (...)

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ posiada kompleksową infrastrukturę badawczą tj. sieć 40. laboratoriów badawczo-technologicznych oraz pracowni (pomiarowych i specjalistycznych), wyposażonych w najwyższej klasy, unikatową aparaturę badawczą, która pozwala na prowadzenie badań o charakterze aplikacyjnym z zachowaniem najwyższych standardów i systemów jakości. Strefa cleanroom w Kampusie Pracze dedykowana jest dla obszarów związanych przede wszystkich z mikro- i optoelektroniką. SatRevolution w ramach współpracy ma zapewniony dostęp do cleanroomu oraz korzysta ze specjalistycznego sprzętu. (...)

Źródło: http://www.space24.pl/495829,satelity-z-wroclawskiego-cleanroomu
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 24, 2016, 11:27
To chyba bardziej reklama EIT+ niż SatRevolution.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Styczeń 31, 2017, 15:05
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Sat-Revolution-chce-stworzyc-fabryke-satelitow-i-docelowo-orbitalna-flote-7496782.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=sm&utm_campaign=socialfb

"Chcemy być ważnym graczem w budowaniu satelitów. Zrealizowaliśmy wcześniej finansowanie seed na 3 mln zł na skonstruowanie naszych satelitów. Kolejny krok to program inwestycyjny i realizacja projektu hiperspektrometru, budowa fabryki satelitów rojowych i wyniesienie na orbitę. Szacujemy pierwszą fazę na ok. 40 mln zł" - powiedział Zwoliński podczas spotkania z dziennikarzami.

Jak wskazał Zwoliński, celem jest stworzenie firmy która jednocześnie produkuje satelity, posiada ich flotę (pokrywającą całą Ziemię niemalże w czasie rzeczywistym, do czego konieczne jest nawet do kilkudziesięciu tysięcy satelitów) i oferuje oprogramowanie do analizy danych.   ??? ??? ??? ???

Wiecej w artykule
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 31, 2017, 15:50
Kilkadziesiąt tysięcy satelitów? Czyżby Sat Revolution chciało mieć więcej satelitów od wszystkich rządów i firm oraz dużej części "śmieci kosmicznych"? :P
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Styczeń 31, 2017, 16:05
Kilkadziesiąt tysięcy satelitów? Czyżby Sat Revolution chciało mieć więcej satelitów od wszystkich rządów i firm oraz dużej części "śmieci kosmicznych"? :P

Mam nadzieje ze to kaczka dziennikarska (np.w czasie dyskusji ktos wspomnial ze do czasu rzeczywistego trzeba kilkadziesiat tysiacy satelitów, a dziennikarz zrozumial ze tyle planuja zbudowac :D ). Jesli nie to moge tylko powtórzyc raz jeszcze:  ??? ??? ??? ??? ???
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Styczeń 31, 2017, 20:56
Na razie niech zbudują i wyślą jednego.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: R1 w Luty 01, 2017, 19:20
Widzę biznes dla polskich firm celujących w śmieci kosmiczne... Np. PIAP, SKA, no i mój ulubiony Creotech... Bardzo dobrze że SatRevolution uczestniczy w tym zamkniętym ekosystemie...
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 01, 2017, 19:42
Tylko czy SatRevolution zapłaci za ściąganie ich satelitów z orbity? :)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: R1 w Luty 03, 2017, 20:09
Przepraszam, ale nie mogę się powstrzymać: http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/informacje/news-satrevolution-buduje-hiperspektrometr-specjalistyczna-kamere,nId,2346936

Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 03, 2017, 20:39
Dobrze mieć marzenia ;)

Światowid ma przetrzeć drogę kolejnym satelitom komercyjnym
31.01.2017

Grupa satelitów pracujących wspólnie w tzw. roju, przygotowanie hiperspektrometru, platforma on-line z zebranymi danymi - to plany spółki SatRevolution, która w pierwszym kwartale 2018 r. chce wysłać w przestrzeń kosmiczną Światowida - swojego pierwszego komercyjnego satelitę.

Światowid w kosmos ma wyruszyć w pierwszym kwartale 2018 r. W przestrzeń kosmiczną ma go wynieść rakieta Neptune N3 z platformy pływającej na Oceanie Spokojnym. Wraz z nim na orbicie umieszczone zostaną też dwa nanosatelity PhoneSat. Za przygotowanie całej trójki odpowiada wrocławska firma SatRevolution, działająca zaledwie od czerwca 2016 r.
 
Podstawowym zadaniem Światowida będzie badanie m.in. poziomu natężenia pola magnetycznego, zmian w polu magnetycznym oraz grawitacyjnym Ziemi czy zmian pogody i zjawisk zachodzących w termosferze. Obrazy pozyskane dzięki jego systemowi optycznemu będzie można wykorzystywać w meteorologii, oceanografii, geologii oraz kartografii.
 
"Światowid będzie prototypem, który pozwoli nam sprawdzić, ile jeszcze w technologii budowy satelitów mamy do zrobienia, co musimy w niej poprawić. Na podstawie doświadczeń zebranych przy pracy nad Światowidem będą powstawały nasze kolejne satelity" - mówił we wtorek podczas konferencji prasowej w Warszawie współzałożyciel SatRevolution Damian Fijałkowski.
 
Celem twórców SatRevolution jest mała fabryka satelitów na Dolnym Śląsku, która umożliwiłaby im budowanie kolejnych urządzeń tego typu. "Naszym celem jest obserwowanie Ziemi w czasie rzeczywistym. Do tego potrzebne są dziesiątki tysięcy satelitów, tutaj mówimy o 30-50 tysiącach. Duże firmy wypuszczają dziś po 4-5 tys. satelitów naraz" - powiedział PAP współzałożyciel SatRevolution Grzegorz Zwoliński.
 
Twórcy Światowida zakładają, że ich satelity będą pracowały w roju. Znajdą się w nim satelity o różnych funkcjonalnościach: komunikacyjne, obrazujące, spektrometryczne oraz badawcze. Mają różnić się zastosowaniem, jak również wielkością oraz rozmieszczeniem nad powierzchnią Ziemi. Zostaną wyniesione na niskie orbity okołoziemskie – do wysokości 500 km.
 
We współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną SatRevolution zamierza też opracować protokół komunikacyjny. "Idea jest taka, aby satelity, które przygotujemy, mogły ze sobą współpracować. Jesteśmy w stanie przygotować protokół, który pozwoli na komunikację między naszymi satelitami, co ma zoptymalizować ich pracę w roju i jej koszt. Niektóre satelity mogą komunikować się między sobą na orbicie i tylko delegowane satelity w całym roju będą komunikowały się z Ziemią" - opisuje w rozmowie z PAP Fijałkowski.
 
Inżynierowie SatReviolution w planach mają też opracowanie urządzenia zwanego hiperspektrometrem, który będzie elementem kolejnych satelitów. Jak wyjaśniali eksperci podczas wtorkowej konferencji prasowej, to kamera - aparat fotograficzny, który widzi w około 100 pasmach barw. Światło słoneczne padając na Ziemie, inaczej odbija się od różnych powierzchni czy materii. To umożliwia identyfikację poszczególnych powierzchni, czy materiałów. Zamontowanie takiego urządzenia na satelicie daje wiele praktycznych zastosowań. Dzięki niemu będzie można monitorować uprawy; kontrolować lasy tropikalne; identyfikować minerały i gleby; klasyfikować wody przybrzeżne; monitorować rozległe i trudnodostępne tereny.
 
Zgodnie z założeniami dane zbierane przez satelity będą trafiały na platformę on-line, opartą o system płatnych subskrypcji. Użytkownik będzie mógł ustalić tematykę, która go interesuje np. monitorowanie upraw, wybrać czas i zakres obserwacji. Wtedy otrzymywałby kolorową mapę wybranego przez niego obszaru wraz z legendą.
 
Na utworzenie SatRevolution jej twórcy poświęcili 3 mln zł, co - jak mówili - wystarczy na budowę Światowida i wystrzelenie go na orbitę. Aby móc rozwijać swoje pomysły, potrzebują kolejnych 40 mln zł na sam 2017 rok. O uzyskanie tego finansowanie będą teraz zabiegali.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412937,swiatowid-ma-przetrzec-droge-kolejnym-satelitom-komercyjnym.html

Kosmiczne plany wrocławskiej firmy
CZWARTEK, 02 LUTEGO 2017, 14:53

(http://www.space24.pl/media/cache/big_slide/uploads/images/252c826af6631929d7918aeda197d06f.jpeg)
Ilustracja: SatRevolution

SatRevolution S.A. planuje kolejne misje. Wrocławianie pragną umieścić na orbicie całą konstelację satelitów, a następnie udostępnić gromadzone przez nie dane za pośrednictwem dedykowanej platformy oraz aplikacji mobilnych. Pierwszym krokiem w stronę realizacji tych planów ma być budowa fabryki satelitów na Dolnym Śląsku. Niebawem we wrocławskim laboratorium SatRevolution S.A. ruszą też prace nad hiperspektrometrem, który ma zostać wyniesiony na orbitę okołoziemską w 2020 r.

Fabryka satelitów i rozwój aplikacji mobilnych

W kosmosie znajdzie się kilkadziesiąt tysięcy satelitów SatRevolution –  deklaruje wrocławska firma. Stworzenie tak licznej konstelacji wymagać będzie zbudowaniania pierwszej polskiej fabryki satelitów, składającej się z szeregu hal produkcyjnych i przystosowanych laboratoriów – cleanroomów. Jak informuje SatRevolution budowa ma wystartować w ciągu najbliższych paru lat, a dokładny termin zależny jest od pozyskania źródeł finansowania. Dane pozyskane dzięki konstelacji satelitów umożliwią powstanie aplikacji mobilnych, za pośrednictwem których użytkownicy będą mogli przeglądać obrazy lub inne interesujące ich informacje dotyczące wybranych miejsc na Ziemi w wybranym okresie.

Platforma dla deweloperów i fanów inżynierii kosmicznej

Informacje z satelitów SatRevolution będą agregowane na dedykowanym portalu internetowym. Za pomocą udostępnionego API (interfejs programistyczny aplikacji ang. Application Programming Interface) deweloperzy będą mogli uzyskać dostęp do bazy danych, chmury obliczeniowej oraz specjalnych algorytmów do obróbki zdjęć. Narzędzia pozwolą im tworzyć nowe aplikacje wykorzystujące dane gromadzone przez wrocławskie satelity.

SatRevolution szykuje również projekt umożliwiający wszystkim chętnym napisanie własnego programu sterującego satelitą. Po szeregu testów kod programu zostanie wysłany na satelitę i użytkownik będzie mógł zbierać wybrane dane z orbity okołoziemskiej. Wrocławscy specjaliści stworzą w tym celu odpowiednie przewodniki i udostępnią podstawowe moduły. Nowatorskie rozwiązanie pozwoli obejrzeć Ziemię prosto z kosmosu.

Ruszają prace nad hiperspektometrem. Poleci na orbitę za 4 lara

Niebawem we wrocławskim laboratorium SatRevolution S.A. ruszą też prace nad jednym z kluczowych przyrządów wykorzystywanych w kosmicznych misjach. Hiperspektrometr to specjalistyczne urządzenie do rejestracji obrazów. Zostanie opracowany przez polskich naukowców i wysłany na orbitę okołoziemską w 2020 r.

Hiperspektrometr to niezwykle zaawansowana technicznie kamera, która  pozwala na wykonanie serii zdjęć wzdłuż swojej trajektorii w pełnym zakresie barw z uwzględnieniem np. podczerwieni czy ultrafioletu. Standardowe kamery rejestrują jedynie trzy kolory, jakie odbiera ludzkie oko: czerwony, zielony i niebieski (RGB) – czyli trzy długości fal elektromagnetycznych. Skaner hiperspektralny, dzięki rozwojowi najnowszych technologii, może odnotowywać nawet do stu długości fal.

Wczesne systemy obrazowania spektralnego pozwalały na klasyfikację gruntów pod względem rodzaju występujących w ziemi składników, eksplorację minerałów czy np. na badanie kondycji roślin lub faz pylenia oraz analizę nawodnienia upraw. Nowa klasa urządzeń, hiperspektrometry, korzysta z bardziej zaawansowanych technologii i umożliwia uzyskanie dodatkowych informacji o badanym obszarze. Detektory mogą więc być wykorzystane m.in.: w leśnictwie dla identyfikacji określonych gatunków drzew, w ekologii pozwalają na wykrywanie zanieczyszczeń środowiska, w tym wycieków ropy naftowej do oceanów czy emisję gazów cieplarnianych, a w transporcie umożliwiają m.in. identyfikację roślinności na szlakach żeglugowych – tak aby uniknąć jej uszkodzenia. Obrazowanie hiperspektralne stosowane jest również w meteorologii do śledzenia rozkładu temperatur, chmur czy wiatrów.

Hiperspektrometr zostanie oparty m.in. na teleskopie TMA (Three Mirror Anastigmat) o szerokim polu widzenia, matrycy światłoczułej i podzespołach elektronicznych. Rozdzielczość wykonywanych zdjęć będzie wynosiła 20-30 metrów na piksel. Wszystko pomieści moduł wielkości niewielkiego prostopadłościanu o wymiarach około 10 x 15 x 20 cm.
http://www.space24.pl/539930,kosmiczne-plany-wroclawskiej-firmy
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Luty 03, 2017, 22:53
"Naszym celem jest obserwowanie Ziemi w czasie rzeczywistym. Do tego potrzebne są dziesiątki tysięcy satelitów, tutaj mówimy o 30-50 tysiącach. Duże firmy wypuszczają dziś po 4-5 tys. satelitów naraz" - powiedział PAP współzałożyciel SatRevolution Grzegorz Zwoliński.
 

W czym problem? SpaceX planuje umieścić 4-5 tyś :D

Ciekawe, że dziennikarze nie zapytali ile planują zebrać środków. Lekko licząc 5mln PLN na satelitę wraz z wyniesieniem to 50,000 satelitów kosztuje 250mld złotych. Dla porównania wydatki budżetowe Polski w 2016 roku wyniosły 360 miliardów...

Jak firma zatrudni specjalistów zapoznanych z branżą to poziom mertytoryczny ,,szumu" się podniesie ;)

Byłem bardzo naiwny  :-[

A tak na poważnie - SatRevolution szukając inwestorów robi wokół siebie sporo hałasu, co może negatywnie odbić się na wizerunku całej branży. Nie boicie się że może to na przyszłość zniechęcić polskich inwestorów do inwestowania w poważne firmy kosmiczne?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 04, 2017, 09:01
"Naszym celem jest obserwowanie Ziemi w czasie rzeczywistym. Do tego potrzebne są dziesiątki tysięcy satelitów, tutaj mówimy o 30-50 tysiącach. Duże firmy wypuszczają dziś po 4-5 tys. satelitów naraz" - powiedział PAP współzałożyciel SatRevolution Grzegorz Zwoliński.
 

W czym problem? SpaceX planuje umieścić 4-5 tyś :D

A tak na poważnie - SatRevolution szukając inwestorów robi wokół siebie sporo hałasu, co może negatywnie odbić się na wizerunku całej branży. Nie boicie się że może to na przyszłość zniechęcić polskich inwestorów do inwestowania w poważne firmy kosmiczne?

Tak, ale  duża ilość satelitów jest dopiero sprawą przyszłości, mimo , że się nad tym pracuje.

Po tych zapowiedziach SatRevolution aspiruje do ścisłej czołówki, bez przetartych szlaków w ramach przedsiębiorstwa.

Marketingowe działania służą m. in. pozyskaniu inwestorów. Wtedy jednak, jak miałyby być zaangażowane rzeczywiste pieniądze to projekt powinien być dokładnie prześwietlony.

Zależy też od tego, kto miałby być źródłem pieniędzy.

Przedsięwzięciom kosmicznym towarzyszy ryzyko. Są też ubezpieczenia. Pytanie więc, czy firma może zarobić , lub niewiele stracić nawet w przypadku  fiaska ?

SatRevolution stawia sobie bliskoterminowe cele i czas szybko powinien zweryfikować zamierzenia.

Poza tym brakuje chyba  równie powszechnej analizy na temat wątpliwości  tego przedsięwzięcia.
Może dlatego , że informacje są bardziej dla mediów. Czyli brak większej ilości szczegółów technicznych.

Ale pewnie za jakiś czas ukaże się jakiś kompleksowy artykuł krytyczny. Ale pewnie byłoby tam więcej pytań niż odpowiedzi.

I czy przypadkiem podtrzymywaniu medialnej aktywności przedsięwzięcia nie będzie bardziej sprzyjał nieudany start lub co najmniej jego odraczanie ?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Luty 04, 2017, 12:26
"Naszym celem jest obserwowanie Ziemi w czasie rzeczywistym. Do tego potrzebne są dziesiątki tysięcy satelitów, tutaj mówimy o 30-50 tysiącach. Duże firmy wypuszczają dziś po 4-5 tys. satelitów naraz" - powiedział PAP współzałożyciel SatRevolution Grzegorz Zwoliński.
Strzelam, że to jednak kaczka dziennikarska, a nie faktyczna wypowiedź. Dziennikarze lubią przekręcać wypowiedzi na merytorycznie bezsensowne, a w świecie internetowych dziennikarzy autoryzacja nie jest częsta.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 06, 2017, 08:35
Od lutego nie było ani słowa o tej firmie. Uff?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: velo w Czerwiec 06, 2017, 10:16
Może w końcu się zorientowali jak trudna to technologicznie branża jest? ;)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: gregorius w Czerwiec 06, 2017, 22:17
Jesli ktoś chce zapoznaćhttp://www.satrevolution.com/en (http://www.satrevolution.com/en) się z ich stronką.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Czerwiec 06, 2017, 22:32
Jesli ktoś chce zapoznaćhttp://www.satrevolution.com/en (http://www.satrevolution.com/en) się z ich stronką.
SATREVOLUTION AIMS HIGH AND LEAVE POLISH TRACE IN THE UNIVERSE MAP
A nie powinno byś aims high and leaveS?  ::)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Andrew w Czerwiec 09, 2017, 10:23
Od lutego nie było ani słowa o tej firmie. Uff?

http://wroclaw.doba.pl/artykul/zarzad-satrevolution-rozmawial-z-prezydentem-rp-o-problemach-polskich-przedsiebiorstw/17846/0
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: R1 w Czerwiec 09, 2017, 14:28
To cieszy, ze doradzaja panu prezydentowi. Mam nadzieje ze w kwestiach pr-owych....
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: velo w Czerwiec 09, 2017, 21:53
Miny ministra Gowina oraz Adriana mówią wszystko.

Ale w ogóle to słabo z tym SatRev. Była cisza a teraz taki kwiatek.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: R1 w Czerwiec 09, 2017, 22:10
Rzecz w tym, że Gowin i Alfred patrzą nie na osiągnięcie SatRevolution, a na kawałek infrastruktury EIT+, która sobie w najlepsze gnije, bo nikt jej nie wykorzystuje...
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 27, 2017, 01:09
Silnik jonowy ograniczy zaśmiecanie kosmosu
24.08.2017

We Wrocławiu testowany jest polski silnik jonowy dla satelitów. Na wydajnym paliwie teflonowym satelita będzie mógł latać dłużej, a po zakończeniu misji - wyhamuje i spali się w atmosferze. W ten sposób nie powiększy masy kosmicznych śmieci, które stanowią wielkie zagrożenie dla misji kosmicznych.

Silniki jonowe napędzają miniaturowe satelity służące do obserwacji kosmosu i prowadzenia badań naukowych. Są one znacznie bardziej wydajne, niż powszechnie stosowane silniki chemiczne. Źródłem energii jest tu teflon, który zajmuje mniej miejsca, niż alternatywne kosmiczne paliwa, co jest bardzo ważne przy tak małych urządzeniach. Nową generację silników stosowanych w nanosatelitach testują eksperci SatRevolution, spółki partnerskiej Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.
 
Silnik jonowy zapewnia stabilność podczas poruszania się po orbicie przez cały cykl życia satelity. Po ukończeniu misji wystarczy obrócić satelitę tyłem do kierunku lotu oraz uruchomić silnik, co spowoduje wyhamowanie maszyny. Wraz ze zmniejszaniem prędkości satelita schodzi na niższe orbity, a gdy dotrze do atmosfery rozpoczyna się proces spalania urządzenia. Dzięki temu satelita nie dołącza do mas śmieci krążących w kosmosie i stwarzających zagrożenie dla aktywnych satelitów, a przede wszystkim dla astronautów.
 
"Na orbicie zdarza się coraz więcej kolizji związanych z zagęszczeniem kosmicznych odpadów. Często powoduje to uszkodzenia satelitów, które dopiero rozpoczynają swoje misje. W SatRevolution chcemy wprowadzać do produkcji ekologiczne rozwiązania, które pomogą również innym firmom i osobom prywatnym wysyłającym swoje satelity w przestrzeń kosmiczną przedłużyć ich podróż oraz umożliwić bezpieczne usunięcie maszyn z orbity" - tłumaczy Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel spółki SatRevolution.
 
Firma przygotowała już prototyp silnika. Po zakończeniu testów jako pierwsza polska firma będzie się zajmowała seryjną produkcją nanosatelitów, przeznaczonych zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Zespół badawczo-rozwojowy, odpowiedzialny za projektowanie i produkcję, stworzył już wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak m.in. bioniczna ręka sterowana za pomocą sygnałów z mózgu. Spółka SatRevolution będzie również pracować nad nowymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych.
 
Na orbicie okołoziemskiej znajdują się już tysiące kosmicznych śmieci. Powstają one np. w efekcie nieplanowanego zderzenia satelitów poruszających się po zbliżonej trajektorii. Po zderzeniu rosyjskiego satelity z satelitą konstelacji Iridium powstało ponad trzy tysiące kawałków. Część kosmicznych śmieci stanowią elementy nośne rakiet wynoszących obiekty na orbitę okołoziemską, inne - to nieczynne już satelity, a nawet przedmioty pozostawione w kosmosie przez astronautów: rękawiczka zgubiona przez astronautę Eda White'a albo worki z prawdziwymi śmieciami z radzieckiej stacji Mir. Jednym z największych kosmicznych śmieci jest satelita Envisat, nieczynny od 2009 roku.
 
Nieużyteczne i krążące po orbitach przedmioty stanowią zagrożenie dla instrumentów badających przestrzeń kosmiczną i misji kosmicznych. Nawet małe kosmiczne śmieci - rzędu 5 cm - lecą z prędkością kilku km na sekundę. To znacznie więcej niż prędkość kuli wystrzelonej z karabinu, co powoduje, że mogą z łatwością uszkodzić inne pracujące satelity.
 
W obawie przed zderzeniem ze szczątkami rosyjskiego satelity meteorologicznego w 2015 r. członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) byli zmuszeni na krótko szukać schronienia w statku Sojuz. Ostatecznie okazało się, że kosmiczne śmieci przeleciały w odległości ponad 2 kilometrów. Nie było to pierwsze tego typu zagrożenie.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415424,silnik-jonowy-ograniczy-zasmiecanie-kosmosu.html
http://biznes.interia.pl/media/news/satrevolution-z-kontraktem-na-wyniesienie-satelity-swiatowid,2402423,5058
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: R1 w Sierpień 27, 2017, 01:19
A skad w smarfonie silnik jonowy, ze ja sie zapytam? 😁
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 27, 2017, 11:00
Najweselsze jest to, że zakończenie misji w przypadku CubeSatów zwykle następuje bardzo szybko, zwykle przez planowanym zakończeniem misji. Raczej marne szanse, by coś przez wiele miesięcy działało na CubeSacie po zakończeniu misji.
I jeszcze ten ekologiczny teflon... Ach!

Ja się zastanawiam, czy ta ekipa świadomie tkwi w takiej nieświadomości czy też po prostu od miesięcy nie pojmują, że istnieje internet, publikacje naukowe, raporty czy też podsumowania? 
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: R1 w Sierpień 28, 2017, 13:22
A tak ów silnik wygląda. I co eksperci szanowni o nim myślą?

Przepraszam nie mogłem się powstrzymać.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 28, 2017, 13:30
Ja w ogóle nie rozumiem co to jest, oprócz tego, że zrobione pod Blenderem albo innym programem do ślicznych grafik 3d. :P
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: velo w Sierpień 28, 2017, 14:14
Jestem pod wrażeniem!

niemal ta liga jak te grafiki samochodu elektrycznego :P
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Sierpień 28, 2017, 14:43
Przy satelicie ,,Światowid" rendery były zdecydowanie lepsze. A tak na poważnie, to chyba chodzi o silnik typu PPT a nie jonowy?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 28, 2017, 15:46
Ciekawe jak "szczegółowy" będzie kolejny render. I co na tym renderze będzie. Obstawiam: albo żagiel słoneczny albo większy satelita niż CubeSat.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 09, 2017, 00:39
SatRevolution kończy prace nad platformą satelitarną
08.09.2017

Wrocławska spółka SatRevolution kończy prace nad autorską platformą satelitarną tzw. satellite bus. Konstrukcja stanowi element pierwszego polskiego satelity komercyjnego – Światowida. Jak powiedział PAP współzałożyciel spółki Grzegorz Zwoliński testy sprzętu mają zakończyć się w drugiej połowie 2018 r.

"Koszt budowy pojedynczej platformy satelitarnej będzie zależał od jej wielkości, parametrów oraz indywidualnych wymagań klienta. Przewidujemy, że ceny za gotową platformę będą rozpoczynały się od ok. 60 tys. euro. Testy sprzętu zakończymy w drugiej połowie 2018 r." - wskazał Zwoliński.
 
Dodał, że firma rozmawia obecnie z kilkoma klientami, którzy są zainteresowani jej technologią i kupnem platformy satelitarnej. "Stawiamy na sprzedaż zarówno w kraju, jak i na całym świecie – celujemy w rynek globalny. Liczymy na sprzedaż kilkunastu sztuk rocznie" - ocenił Zwoliński.
 
Wrocławska spółka kończy prace nad własną platformą satelitarną (satellite bus) – bazą satelity, dostarczającą jego podstawowe funkcje. Konstrukcja stanowi element pierwszego polskiego satelity komercyjnego – Światowida. SatRevolution przetestuje kosmiczne maszyny na orbicie w 2018 r.
 
Platforma jest, jak podkreśla przedstawiciel firmy, autorskim projektem SatRevolution. Składa się z konstrukcji nośnej, modułu zasilania i nawigacji oraz podstawowego modułu do komunikacji, który służy do przesyłania komend. "Polecenia te odpowiadają za sterowanie satelitą (np. zmianę orbity), włączanie i wyłączanie poszczególnych modułów czy transmisję danych o stanie urządzenia – takich jak jego temperatura czy aktywność paneli słonecznych" - wyjaśniono w komunikacie.
 
W platformie można też zamontować ładunek, który definiuje funkcjonalność satelity. "Na przykład, jeśli ma on służyć do komunikacji, ładunkiem będą anteny i moduł komunikacji. W przypadku satelity obserwacyjnego ładunkiem będzie kamera, teleskop lub obiektyw oraz moduł służący do wysłania pozyskanych danych na Ziemię. Konstrukcję można łatwo zmodyfikować w celu dopasowania do wybranego ładunku" - napisano.
 
"Aktualnie kończymy pracę nad naszą platformą satelitarną i przechodzimy w fazę testów. Konstrukcję wykorzystamy w Światowidzie, a następnie przy tworzeniu kolejnych satelitów" – wskazał Zwoliński. Jak dodał platforma dedykowana jest nanosatelitom o wymiarach od 10x10x10 cm do 10x10x30 cm. A jej konstrukcja jest zgodna ze standardem cubesat, co pozwoli na montowanie modułów również innych producentów.
 
SatRevolution S.A. powstała w czerwcu 2016 r. Specjalizuje się w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów na potrzeby międzynarodowych agencji kosmicznych oraz innych podmiotów, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Prowadzi też prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych. Partnerem firmy jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+.
 
autor: Magdalena Jarco
edytor: Dorota Skrobisz (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459595,satrevolution-konczy-prace-nad-platforma-satelitarna.html
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 09, 2017, 00:50
Jak zmianę orbity? :P Przecież nie mają na pokładzie czegokolwiek do podnoszenia orbity. 
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 14, 2017, 22:42
SatRevolution S.A. wygrała przetarg na dostarczenie platformy satelitarnej dla Uniwersytetu w Grenoble
październik 11 2017

Wrocławska spółka SatRevolution podpisała umowę z Centrum Kosmicznym Uniwersytetu Grenoble Alpes na dostarczenie platformy satelitarnej bazującej na Światowidzie. Satelita będzie wykorzystany do badania zjawisk towarzyszących zorzom polarnym. Platforma przeznaczona dla uniwersyteckiej jednostki CSUG zostanie wyposażona w moduł komunikacji UHF wraz z nadajnikiem umożliwiającym zlokalizowanie satelity, komputer pokładowy z dużą mocą obliczeniową, moduł zasilania z pełną odpornością na awarie oraz panele słoneczne.

Głównym celem misji uniwersyteckiego satelity będzie fotografowanie zorzy polarnej oraz księżyca, co umożliwi specjalistyczna kamera dostarczona przez Centrum Kosmiczne Uniwersytetu Grenoble Alpes. Zebrane dane pomogą w odkryciu zjawisk towarzyszących zorzom polarnym i mogą przyczynić się do odkrycia procesu powstawania tego zjawiska świetlnego. Kosmiczna maszyna SatRevolution zostanie oddana do użytku do końca 2018 r.

- Zainteresowanie platformami satelitarnymi SatRevolution jest bardzo duże, zapytania o produkt spływają z całego świata. Jesteśmy pewni, że podpisanie kontraktu z Uniwersytetem Grenoble Alpes to dopiero początek – upewniliśmy się, że trafiliśmy w rynkową niszę, którą SatRevolution może zagospodarować – mówi Grzegorz Zwoliński – współzałożyciel wrocławskiej firmy SatRevolution S.A.

Autorska platforma projektu SatRevolution to baza satelity zapewniająca jego podstawowe funkcje. W platformie można zamontować dedykowany ładunek, który definiuje funkcjonalność satelity. Konstrukcja jest zgodna ze standardem cubesat, a platformy dedykowane są nanosatelitom o wymiarach od 10x10x10 cm do 10x10x30 cm.

Informacja prasowa: mondaypr.pl, SatRevolution.
http://www.astronomia24.com/news.php?readmore=675
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/satrevolution-wygrala-przetarg-na-platforme-satelitarna-dla-uniwersytetu-grenoble-3655.html
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 01, 2017, 02:08
Polskie satelity wyniesie na orbitę amerykańska firma
27.11.2017

(http://naukawpolsce.pap.pl/sites/default/files/styles/z/public/201711/29061618_29061560.jpg?itok=NGuk__0D)
Prototyp satelity "Światowid". Fot. PAP/ Jakub Kamiński 31.01.2017

Amerykańska firma NanoRacks zawarła z wrocławskim SatRevolution kontrakt w sprawie wyniesienia na orbitę pierwszych polskich satelitów komercyjnych: Światowita i Rusałki. Ich wystrzelenie planowane jest na koniec trzeciego kwartału 2018 roku.

Zgodnie z zapowiedziami SatRevolution Światowid i Rusałka zostaną wyniesione w przestrzeń kosmiczną wspólnie, w jednej wyrzutni typu P-POD. Przygotowania do operacji już trwają. Wartość projektu wynosi 3 mln zł.

Rakieta Antares z nieco ponad trzytonowym ładunkiem wystartuje we wrześniu 2018 roku z Wallops Island w amerykańskim stanie Virginia. Wyleci ona na niską orbitę okołoziemską, po czym zacumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie cały ekwipunek wraz ze Światowidem i Rusałką zostanie rozładowany z modułu transportowego.

"Wystrzelenie nastąpi jednocześnie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a zatem wysokość, na jakiej ostatecznie znajdą się satelity będzie wynosiła ok. 375 km. Do operacji użyjemy rakiety Antares 230, która – poza wyniesieniem satelitów – będzie miała za zadanie dostarczyć zaopatrzenie astronautom znajdującym się na ISS" - mówi współzałożyciel wrocławskiej firmy SatRevolution S.A. Grzegorz Zwoliński.

Światowit został stworzony z myślą o zaawansowanych badaniach promieniowania kosmicznego oraz zakłóceń elektromagnetycznych. Satelita ma kształt niewielkiego prostopadłościanu, a jego maksymalna waga wynosi 2 kg. Wszystkie elementy zostały wykonanie w technologii druku 3D. Wyposażenie satelity obejmuje zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych, czujniki pozwalające na badanie przestrzeni kosmicznej i wysuwany uchwyt do kamery wraz z obiektywem.

SatRevolution S.A. powstała w czerwcu 2016 r. Specjalizuje się w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów na potrzeby międzynarodowych agencji kosmicznych oraz innych podmiotów, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Prowadzi też prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych. Partnerem firmy jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+. (PAP)

mk/ lm/
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27355%2Cpolskie-satelity-wyniesie-na-orbite-amerykanska-firma.html
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 25, 2018, 07:39
Pierwszy polski satelita komercyjny ma zostać umieszczony na orbicie w 2018 r.
22.03.2018

Pierwszy polski satelita komercyjny Światowid ma zostać umieszczony na orbicie w 2018 roku. Fundusze Kvarko i Infini, inwestujące w innowacyjne spółki, zainwestowały 3 mln zł w firmę, która pracuje nad tym nanosatelitą - poinformował w środę fundusz Kvarko.

Jak wskazano, inwestycja została przeprowadzona w ramach programu Bridge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

"Kvarko, inwestujący w innowacyjne spółki naukowe i technologiczne, wywodzące się głównie z polskich jednostek naukowych, zainwestował 1,5 mln zł w spółkę SatRevolution, która pracuje nad pierwszym polskim satelitą komercyjnym o nazwie Światowid" - wskazano. Kolejne środki pochodzą z funduszu Infini, który na mocy umowy z NCBR prowadzi działalność w zakresie współfinansowania projektów B+R we wczesnych fazach rozwoju. "Łączna kwota inwestycji obu funduszy wynosi 3 mln zł" - czytamy.

Środki pozyskane przez SatRevolution mają być przeznaczone na "przeprowadzenie prac związanych z przygotowaniem Światowida do wystrzelenia na orbitę, budowę platformy SR-NANO-BUS oraz prace nad technologiami satelitarnymi". Dodano, że pierwszy wyprodukowany satelita typu Światowid ma zostać umieszczony na orbicie Ziemi jeszcze w 2018 roku.

Światowid ma należeć do grupy tzw. nanosatelitów – ze względu na niewielkie wymiary zewnętrzne (10x10x20 cm) oraz niską masę (poniżej 2 kg). "Nanosatelity mogą być produkowane taniej, i w znacząco krótszym czasie, niż ich klasyczne odpowiedniki, co pozwala na większą wydajność w dostarczeniu gotowych produktów na rynek" - wyjaśniono.

Jak dodano, wartość rynku nanosatelitów i mikrosatelitów w 2017 roku wyniosła 1,21 mld dol. i wzrośnie do poziomu 3,49 mld dol. w 2022 roku.

Wśród własności Światowida wymieniono m.in. możliwość obrazowania Ziemi w rozdzielczości 4m (uzyskana dzięki wykorzystaniu nowatorskiego obiektywu), modułowość konstrukcji pozwalająca na łatwe rozbudowanie systemu w zależności od potrzeb klientów, pozwalająca na zastosowanie platformy do różnego rodzaju misji kosmicznych, czy zwiększona odporność na promieniowanie.

"Po zakończeniu prac na konstrukcją Światowida, planujemy stworzenie konstelacji nanosatelitów (roju) złożonej docelowo z 66 sztuk tego nanosatelity. Taka liczba satelitów gwarantować będzie 4-godzinny czas rewizyty (wykonania zdjęcia przez satelitę z roju w tym samym miejscu co poprzedni). W przyszłości, poprzez dalsze rozszerzanie liczby urządzeń na orbicie, możliwe będzie osiągnięcie liczby satelitów pozwalającej na obrazowanie powierzchni Ziemi w czasie niemal rzeczywistym" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
edytor: Sonia Sobczyk
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28824%2Cpierwszy-polski-satelita-komercyjny-ma-zostac-umieszczony-na-orbicie-w-2018
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 25, 2018, 10:36
Jak to skomentować? :) Pewnie nie wszystkie inwestycje w Polsce zakończą się sukcesem!
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Lipiec 19, 2018, 10:31
Nie śledziłem i na forum chyba też nie śledziliśmy, ale według http://www.rp.pl/Biznes/307189957-Polskie-firmy-kosmiczne-lacza-sily.html:
- w maju testowali prototyp satelity w misji balonowej
- teraz podpisali umowę ze Space Garden (ta od bazy w Pile)
- współpracują od roku nad KRAKsatem i to ma być obiecany satelita w 2018 (?)

Czyżby zaczęli nabierać kształtu?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: velo w Lipiec 19, 2018, 14:03
Nic z tego wielkiego nie będzie. Nadal tylko PR ;)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Lipiec 21, 2018, 16:20
Czy to znaczy że nie wystartują w listopadzie jak jeszcze niedawno obiecali?
http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/krakow/a/agh-wspolpracuje-przy-budowie-satelity-w-listopadzie-zostanie-wyniesiony-na-orbite,13110902/
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 21, 2018, 17:27
Wydaje mi się, że trudno osądzać "z zewnątrz". Sat Revolution zrobiło naprawdę błędną kampanię informacyjną, ze złymi grafikami i napompowanymi zapowiedziami - trudno z tego przefiltrować prawdziwe informacje.

Byłoby fajnie, gdyby jakiś konkretny satelita od nich znalazł się na ISS i został umieszczony na orbicie (oraz hehe zadziałał), ale trudno na podstawie dostępnych informacji w ogóle oceniać.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: OrestesGaolin w Sierpień 01, 2018, 16:47
Z mojego prywatnego researchu wynika, że mają lecieć na Antaresie w listopadzie, ale nigdzie poza stroną Guntera (https://space.skyrocket.de/doc_sdat/swiatowid.htm) nie ma takich informacji. W tym samym locie ma być również krakowski KrakSat, ale mimo że jest to drużyna studencka, to nie ma zbyt wiele informacji o tym projekcie, a jedyne zdjęcia pokazują model (chyba) wydrukowany na drukarce 3D
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: pkuligowski w Sierpień 24, 2018, 21:36
https://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/polacy-w-kosmosie/news-swiatowid-gotowy-do-testow,nId,2622494

Cytuj
ŚWIATOWID GOTOWY DO TESTÓW

Na realizację tych działań firma otrzymała grant w ramach projektu "Dolnośląski Bon na Innowacje". Dzięki pozyskanym funduszom, SatRevolution nawiąże współpracę z partnerem naukowym, który zapewni infrastrukturę do testów: wibracyjnego i zgodności elektromagnetycznej. Trzeci test urządzenia spółka przeprowadzi samodzielnie, we własnej komorze termiczno-próżniowej.

Przyznany przez Województwo Dolnośląskie i Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej grant, zostanie przeznaczony na współpracę SatRevolution z wybranym w drodze konkursu ofert partnerem naukowym.

- Nawiążemy współpracę z jednostką naukową, instytutem badawczym lub inną placówką o statusie centrum badawczo-rozwojowego, która wesprze nas w realizacji naszych planów. Obecnie pracujemy nad finalizacją projektu satelity Światowid, jednocześnie wspierając projekt KRAKSat. Naszym celem jest pozyskanie jak najdokładniejszych, specjalistycznych danych, które potwierdzą gotowość satelitów do wylotu na orbitę - powiedział Grzegorz Zwoliński, Prezes SatRevolution.   

Dzięki pozyskanym funduszom i merytorycznemu wsparciu, SatRevolution będzie mógł przeprowadzić nie tylko testy Światowida, ale także wspieranego przez spółkę satelity KRAKSat. Stworzony we współpracy ze studentami krakowskich uczelni AGH i UJ satelita typu CubeSat, jako pierwszy na świecie wykorzysta ferrofluid (ciecz magnetyczną) do sterowania swoim położeniem.

Trzy rodzaje testów Światowida, w tym jeden w samodzielnie zaprojektowanej komorze SatRevolution, w ramach współpracy z wybranym podmiotem, przeprowadzi dwa rodzaje testów: testy wibracyjne oraz testy na zgodność elektromagnetyczną.

- Dzięki testowi wibracyjnemu będziemy mogli odpowiednio przygotować satelitę do przetrwania lotu, a test na zgodność elektromagnetyczną pozwoli sprawdzić czy emituje on zakłócenia. Satelita, przez 30 minut od momentu startu, nie może wysyłać absolutnie żadnych sygnałów. Mogłoby to zakłócić pracę innych urządzeń działających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie testów w tym zakresie - dodał Grzegorz Zwoliński.

Jednak najważniejszym dla SatRevolution testem będzie ten przeprowadzony we własnej komorze termiczno-próżniowej, która oddaje warunki panujące na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Różnica temperatur może wynosić tam nawet 200oC, co sprawia, że urządzenie musi być wyjątkowo odporne na ekstremalne warunki temperaturowo-próżniowe. Obudowa Światowida jest stworzona z  wysokowytrzymałego stopu aluminium, glinu i magnezu, określanego jako Scalmalloy, co zapewnia bezawaryjną pracę satelity w tak ekstremalnych warunkach.

Docelowo Światowid zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Antares i statku kosmicznego Cygnus na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z której zostanie bezpośrednio wprowadzony na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Ze względu na wydłużający się proces pozyskania niezbędnych pozwoleń radiowych, SatRevolution, w porozumieniu z certyfikowanym przewoźnikiem NASA (NanoRacks), zadecydował o przesunięciu wylotu satelity na kwiecień 2019 roku.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 12, 2018, 08:15
Pierwszy polski komercyjny satelita Światowid zostanie wystrzelony w kosmos w kwietniu
11.10.2018

W kwietniu przyszłego roku satelita Światowid już będzie po wszystkich testach. Poleci na międzynarodową stację kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę - powiedział PAP prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

Światowid to pierwszy w Polsce komercyjny satelita. "Został całkowicie stworzony w Polsce, bazując na polskiej myśli technologicznej, od komputera pokładowego po całą konstrukcję" - powiedział PAP prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

Ma wymiary 20 x 10 x 10 cm. Dzięki zastosowanej technice Światowid będzie mógł robić zdjęcia w świetle widzialnym, co umożliwi obserwacje m.in. podnoszenia się wód, stanu powietrza, zmian pogody.

Satelita przeszedł pod koniec września testy w komorze temperaturowo-próżniowej. "Był narażany na niską temperaturę i ekstremalnie wysoką, od -65 stopni Celsjusza do ok. plus 120 stopni Celsjusza" - powiedział kierownik rozwoju SatRevolution Tomasz Poźniak.

Prowadzone są prace, które pozwalają ocenić działanie poszczególnych modułów satelity, czy nie zaszły w nich fizyczne uszkodzenia.

"Będziemy musieli jeszcze raz przeprowadzić te same testy i będziemy przechodzić do testów wibracyjnych, a później do testów zgodności elektromagnetycznej EMC" - powiedział Zwoliński.

Testy wibracyjne przeprowadza się w celu sprawdzenia, czy satelita przetrwa wyniesienie w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety nośnej. Innymi słowy, symuluje się drogę Światowida na niską orbitę okołoziemską.

Z kolei testy zgodności elektromagnetycznej (EMC) polegają na zweryfikowaniu, czy uruchomiony satelita z wyłączonym radiem, nie zakłóci działania innych przyrządów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Trzeba jednak odnotować, że przez pierwsze pół godziny od wyprowadzenia nanosatelity w przestrzeń kosmiczną z pokładu ISS, komunikacja radiowa z satelitą będzie musiała pozostać bezwzględnie wyłączona.

"Testy są wymogiem nie tylko firmy, która satelitę wynosi, ale też NASA, ponieważ nasz Światowid będzie wylatywał z międzynarodowej stacji kosmicznej" - tłumaczył prezes SatRevolution.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenie do kwietnia przyszłego roku zostanie dokładnie sprawdzone m.in. pod kątem mechanicznym, elektronicznym.

A to będzie oznaczać, że w kwietniu Światowid poleci na międzynarodową stację kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę.

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31343%2Cpierwszy-polski-komercyjny-satelita-swiatowid-zostanie-wystrzelony-w-kosmos
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: astropl w Listopad 15, 2018, 08:50
Jak donosi NSF (https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=8184.msg1875146#msg1875146):

NET March 1 - Cygnus NG-11 (CRS-11), Światowid, KrakSat, [...] - Antares 230 - MARS LP-0A.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Karol Wójcicki w Kwiecień 16, 2019, 12:08
Ej... jutro o 22:43 ma wystartować Antares 230 ze Światowidem na pokładzie  :o
Celem ma być ISS z którego ma być później polski cube-sat wyrzucony na orbitę.

 :o :o :o
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 18, 2019, 17:29
Pierwsze polskie nanosatelity są już w kosmosie. Wielki sukces wrocławskiej firmy
17.04.2019, aktualizacja: 18.04.2019 08:21,   autor: Jarek Ratajczak

(https://www.wroclaw.pl/biznes/files/news/20049/satrevolution-1.jpg)

(...) – Światowid będzie latał na orbicie od 12 do 15 miesięcy. Później spali się w atmosferze. Ale to dopiero początek, w planach mamy wysłanie w kosmos konstelacji liczącej tysiąc satelitów ScopeSat – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution.

Dlaczego Światowid? – Jesteśmy zauroczeni twórczością Andrzeja Sapkowskiego i chcieliśmy, by to było coś polskiego, no i wyszedł nam Światowid – wyjaśnia prezes.

8 km na sekundę, 300 km nad ziemią

Dwukilogramowy Światowid to satelita obserwacyjny. W środku ma komputer, anteny i systemy do obracania satelity, mierzenia pola grawitacyjnego i robienia zdjęć. Na orbicie będzie lecieć z prędkością 8 km na sekundę.

– Światowid wykona zdjęcia z dokładnością 50 cm na piksel, przez satelitę ważącego zaledwie 10 kg – to rekord świata – mówią pomysłodawcy. Obecnie średnia zdjęć robionych z tak małych obiektów wynosi 3-5 m na piksel i robią je satelity ważące co najmniej 150 kilogramów – wylicza Grzegorz Zwoliński.

Obudowy wrocławskich satelitów zostały wykonana ze specjalnego stopu aluminium o wyprofilowanych ściankach. Dzięki temu urządzenie jest odporne nie tylko na wszelkie wibracje, które napotka podczas lotu, ale też na promieniowanie kosmiczne. Wysoka trwałość zewnętrznych elementów zapewnia także odporność na częste, a zarazem gwałtowne zmiany temperatury – od -150 °C do 300 °C, bo takich można spodziewać się na orbicie.

Zdjęcia Światowida chce mieć ONZ i Wrocław

Zdjęciami zrobionymi przez wrocławskie satelity SatRevolution zainteresowany jest m.in. Instytut ONZ do spraw Badań i Szkoleń (ang. UNITAR), który chce wykorzystać dane satelitarne w ramach swojego programu UNOSAT.

Wykonanymi przez nanosatelity pomiarami i zdjęciami zainteresowane jest także miasto Wrocław. 3 kwietnia br. przedstawiciele gminy i wrocławskiej spółki podpisali list intencyjny w tej sprawie. Sygnatariuszami listu są także Instytut Rozwoju Terytorialnego i Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej.

– Chcemy rozpocząć badania nad możliwością stworzenia oprogramowania wykorzystującego dane satelitarne do zastosowań w urzędach. Chodzi m.in. o zanieczyszczenia w powietrzu, stan przyrody czy wilgotność, i co ważne, to wszystko będzie dostępne w czasie rzeczywistym – mówi Grzegorz Zwoliński.

Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia podkreśla ogromne możliwości tego projektu dla samorządu: – Będziemy w stanie m.in. monitorować zawartość chlorofilu w roślinach, badać jakość gleby w mieście, a także, w szerszym niż teraz zakresie, analizować natężenie ruchu pojazdów. Bardzo liczymy na ten projekt i będziemy go wspierać – zaznacza wiceprezydent.

(https://www.wroclaw.pl/biznes/files/news/20049/__thumb/800x640/satrevolution_swiatowid_testy.docx.jpg)
Pierwszy z lewej strony - Grzegorz Zwoliński, prezes Zarządu SatRevolution, źródło: SatRevolution

Obecnie SatRevolution realizuje trzy projekty: Światowid – proof-of-concept pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego Ziemi, który ma stanowić podwaliny pod konstelację nanosatelitów obrazowania Ziemi w czasie rzeczywistym; KRAKSat – nowatorski eksperyment ferrofluidowego koła zamachowego na niskiej orbicie okołoziemskiej (projekt realizowany z AGH w Krakowie) oraz AMICal Sat  – projekt satelity obserwacyjnego zórz polarnych w warunkach słabego oświetlenia (projekt realizowany we współpracy z Centrum Kosmicznym Uniwersytetu w Grenoble).

https://www.wroclaw.pl/biznes/start-satelitow-swiatowid-i-kraksat-satrevolution-wroclaw
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 18, 2019, 21:40
Polskie satelity wyniesie na orbitę amerykańska firma
27.11.2017

(...) Światowit został stworzony z myślą o zaawansowanych badaniach promieniowania kosmicznego oraz zakłóceń elektromagnetycznych. Satelita ma kształt niewielkiego prostopadłościanu, a jego maksymalna waga wynosi 2 kg. Wszystkie elementy zostały wykonanie w technologii druku 3D. Wyposażenie satelity obejmuje zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych, czujniki pozwalające na badanie przestrzeni kosmicznej i wysuwany uchwyt do kamery wraz z obiektywem. (...)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27355%2Cpolskie-satelity-wyniesie-na-orbite-amerykanska-firma.html

Pierwsze polskie nanosatelity są już w kosmosie. Wielki sukces wrocławskiej firmy
17.04.2019, aktualizacja: 18.04.2019 08:21,   autor: Jarek Ratajczak

(...) – Światowid wykona zdjęcia z dokładnością 50 cm na piksel, przez satelitę ważącego zaledwie 10 kg – to rekord świata – mówią pomysłodawcy. Obecnie średnia zdjęć robionych z tak małych obiektów wynosi 3-5 m na piksel i robią je satelity ważące co najmniej 150 kilogramów – wylicza Grzegorz Zwoliński. (...)
https://www.wroclaw.pl/biznes/start-satelitow-swiatowid-i-kraksat-satrevolution-wroclaw

Czy aby na pewno pierwsze polskie nanosatelity?
Te 10 kg to raczej przesada.
Czekamy na zdjęcia.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: wini w Kwiecień 19, 2019, 09:29
Ciekawa inicjatywa, trzymam kciuki żeby im wyszło:)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: CoB w Kwiecień 19, 2019, 14:45
Jakkolwiek by nie było, to są pierwsze polskie komercyjne nanosatelity. Ja podziwiam zespół SatRevolution z tego względu, że działają kompletnie niepolsko - tzn.: w przeciwieństwie do ich "konkurencji", która jest tak "doświadczona" technologicznie, potrafią doprowadzić do końca projekt bez dofinansowania publicznego w wysokości -nastu milionów złotych. Mi się jakoś nie uśmiecha oddawanie części podatku dla kilku dużych polskich firm, które bez dotacji z NCBiR-u nie zrobiłyby nic (a pewnie bez finansowania publicznego zawaliłyby się). Po tym jak rozwalą te pieniądze, to jestem ciekawy, ile projektów zostanie tak naprawdę wdrożonych na rynku (pewnie 0). SatRevolution to prawdopodobnie pierwsza poważna firma z nurtu New Space związana z tworzeniem platform satelitarnych w Polsce. A na początku wątku jeszcze poddawano w wątpliwość ich działania, teraz poddawane będą w wątpliwość ich plany z konstelacją satelitów? To zaczyna przypominać typowy schemat krytykowania tych, którzy są pierwsi na danym polu.

Jeśli jesteśmy przy NewSpace to SatRev jest chyba (?) też pierwszą udaną inwestycją prywatnego kapitału w New Space w Polsce, to bardzo budujące, bo może zwrócić uwagę większej liczby inwestorów na tę branżę.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Kwiecień 19, 2019, 15:36
Ten wątek przeszedł ze skrajności w skrajność :) Też nie rozumiałem aż tak dalekiej krytyki ich początków, ale jednak miała jakieś podstawy (wariactwa podawane w materiałach prasowych, np. o zrobieniu satelity ze smartfona). Gratulacje za uorbitowanie, zdecydowanie. Natomiast PW-Sat pokazał, że równie dobrze po uorbitowaniu może nic nie zadziałać. A to obwieszczanie "pierwszej poważnej firmy New Space", czyli... wyprzedzenie Creotechu? Z przesadnej krytyki w przesadną ekscytację!
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 19, 2019, 15:40
Proponuje poczekac na orbitacje. Z powazaniem
                                                        Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: CoB w Kwiecień 19, 2019, 19:09
Hmmm... Rafał, masz trochę racji, rzeczywiście zbyt skrajna ekscytacja, dzięki za kubeł zimnej wody. Pisząc o New Space w kontekście Polski miałem na myśli:
a) firmy z inwestorami prywatnymi,
b) firmy, które powstały po przystąpieniu polski do ESA,
c) firmy, które tworzą produkty w systemie Agile, aktywnie szukają inwestorów, nie korzystają z dotacji NCBiR-u.
Creotech nie spełnia b) i c), co do a) to już pewnie wymaga odrobiny kopania, ale to chyba nie miejsce na takie analizy.

Ja nie jestem ciekawy czy teraz się uda czy się nie uda, ale raczej tego, co będzie się działo w perspektywie kolejnych lat z SatRevolution przede wszystkim jeśli się nie uda ;)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 19, 2019, 21:41
Ale przecież SatRevolution korzysta z NCBiRu:
https://brandsit.pl/kvarko-inwestuje-w-pierwszego-polskiego-satelite-komercyjnego/
Dostali inwestycję w ramach Bridge Alfa, czyli innego źródła, ale też NCBIR. Zgaduję, że ta inwestycja wystarczyła na tego jednego satelitę.

Gratuluję SatRevolution tego, że satelita znalazł się na orbicie, co jest dużym zaskoczeniem względem wielu wcześniejszych naprawdę dziwnych, albo raczej kontrowersyjnych zdań. Teraz przyjdzie czas na sprawdzenie ile z tych zapowiedzi było prawdziwych - ot choćby chwalona rozdzielczość 50 cm...
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: CoB w Kwiecień 19, 2019, 23:15
Dostali pieniądze od inwestora, który pozyskał je z NCBiR-u a to jest różnica. Polskie fundusze inwestycyjne są przecież malutkie i muszą wspomagać się pieniędzmi publicznymi. Formalnie też, w ramach Bridge Alfa, takie dofinansowanie to również wkład własny funduszy kapitałowych. Pisząc o NCBiR miałem na myśli bezpośrednie pozyskiwanie funduszy z tej instytucji w ramach np.: Szybkiej Ścieżki, co znacznie przedłuża a często w ogóle nie prowadzi do wdrożenia (to nie jest związane tylko z branżą space w Polsce, chyba nawet bardziej z BioTech). Czasem zastanawiam się, czy pośrednio każda spółka i firma w jakiś sposób nie jest wspierana przez tę instytucję w Polsce, wtedy całe zdanie o niepozyskiwaniu funduszy publicznych i tak traci sens.

Gdyby śledzić ich profil, to wyraźnie widać, że aktywnie szukają inwestorów na kolejne rundy finansowania jak i klientów na całym świecie. To nie jest typowe w naszych warunkach, również wśród start-upów na rynku w ogóle.

Nawet jeśli rozdzielczości 0,5 m na piksel nie będzie osiągnięta, (co mi się wydaje mniej kontrowersyjne niż częstotliwość lotów pozwalająca na analizy natężenia ruchu, to musiałoby być robione non-stop...), ale flota się pojawi, to biznesowo i tak zwyciężą*. Na rynku jest jeszcze nisza na zobrazowania, ja na przykład muszę szukać zdjęć u chińskich dostawców, bo pewnego typu zobrazowań nie ma nigdzie indziej. Dodatkowo Planet (Google) ma bardzo wysokie ceny dla małych firm, więc konkurencja przyda się przede wszystkim dla sektora MŚP downstream, dlatego liczę na to, że do pewnego stopnia im się uda, mnie zadowoli nawet 5m x 5m per piksel ale codziennie.

Ale jak już pisałem - prawdopodobieństwo porażki jest bardzo wysokie i co wtedy? Czy firma w takim modelu biznesowym, prowadzona przez wizjonerów i zapaleńców przetrwa?

* Ogólnie cała ta reklama pewnie i tak nie jest kierowana do specjalistów a do masowego odbiorcy jak i administracji publicznej i inwestorów. Chyba nikt nie stwierdzi, że inżynierowie z SatRevolution nie wiedzą jakie mają możliwości skoro już kilka lat wykuwają swoje doświadczenie.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 19, 2019, 23:48
Ten argument o tym, że to od inwestora (których jest dużo) moim zdaniem jest dość słaby, bo NCBiR też np w ramach Szybkiej Ścieżki dostaje dużo zgłoszeń i też może wybierać sobie, co im się podoba. I to i to w dużej części to fundusze publiczne - kto inny nimi dysponuje, ale też musi je jakoś wydać.

Argument o aktywnym szukaniu inwestora nie jest prawdziwy, gdyż w zasadzie cała polska branża startupów szuka inwestorów. Po prostu większość się tym nie chwali, zanim nie osiągnie jakiegoś sukcesu. Tutaj chyba SatRevolution zbyt często się chwalił "przed zachodem Słońca".

Ale to są oczywiście szczegóły, mam nadzieję, że nie jest to przed tę firmę używane jako argumenty odróżniające ich od innych.

To że prawdopodobieństwo porażki jest duże - to wszyscy wiemy. Każda działalność takich małych spółek jest trudna - w wielu z nich są jacyś wizjonerzy (tyle, że większości się nie udaje  :-X ). Pytanie tylko, ile z tego to "absztyfikacja" a ile to rzeczywiste możliwości? Kilka zapowiedzi SatRevolution okazało się być bardzo kontrowersyjnych (albo też i śmiesznych - jak zwał tak zwał) - podobnie jak grafiki czy parametry satelitów. Stąd tyle kontrowersji wokół tej spółki - stąd też tyle pytań o rzeczywiste kompetencje w tej spółce.

Mnie natomiast mocno ciekawi, czy ten satelita został zbudowany czy zakupiony. Ktoś coś wie?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Kwiecień 20, 2019, 08:59
IMHO, w jakiejs czesci zrobiony sam, obstawiam typowe COTS. Co oznacza, ze:
Bedzie informacja zwrotna ale nie za duza.
Przetestowane zostana wlasne rozwiazanie, to baaaaardzo dobrze.
Nie zatrudni sie jedgego studenta, ktory pokupi co trzeba i posle, jak juz dawniej bywalo co byloby baaaardzo zle,
Sa tez wady:
Niesteety duza czesc cubesatow ma nie przezywa umieszczenia w przestrzeni kosmicznej.
A koszty, cooz tak to kosztuje, wlasciwie powinno sie zadac pytanie, czemu tak malo na to poszlo ...

Rozmawialem troche z jednym z pracownikow tej firmy we wroclawiu dlatego wiem, ze to nie cos kupionego u kogos,
bo testy nad nim robili lokalnie, zreszta gdzies na sieci ktos by sie chwalil, ze robil tego satelite. Z powazaniem
                                                                                                         Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 14, 2019, 07:10
Można odnieść wrażenie , że taśmy montażowe firmy będą niedługo w pełnym rozruchu.

Czy ktoś może wie ,  jak poważny jest udział  SatRevolution w pracach nad  satelitą  KRAKsat ?

Polski start-up chce wynieść na orbitę nanosatelitę obserwacyjnego ScopeSat
10.06.2019 Magdalena Jarco

Polski start-up SatRevolution chce wynieść na orbitę prototypowego nanosatelitę obserwacyjnego ScopeSat, będącego częścią roju satelitów obserwacyjnych ziemi REC - poinformowała firma w piątkowym komunikacie. Dodano, że potencjał REC dostrzegła spółka Richarda Bransona.

REC, czyli Real-time Earth observation Constellation, to stworzony przez SatRevolution projekt konstelacji nanosatelitów obserwacyjnych opartych na autorskiej platformie NanoBus - czytamy w piątkowym komunikacie.

"Segment obserwacji Ziemi jest zdominowany przez kosztowne, duże i bardzo duże satelity. My chcemy stworzyć unikalną konstelację tańszych w eksploatacji, mniejszych urządzeń. Szacujemy, że jej wykorzystanie przyniesie ponad 100-krotną redukcję kosztów względem dużych satelitów" – wskazał, cytowany w komunikacie, Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Wrocławska spółka, jak napisano, planuje wynieść na orbitę prototypowego nanosatelitę obserwacyjnego ScopeSat, bazowego elementu konstelacji REC w 2021 roku. W kolejnym ma powstać pierwsza wersja konstelacji złożona z 16 satelitów. "W 2023 r. w orbitę wystrzelonych będzie już 66 satelitów ScopeSat, wyposażonych w rozkładany moduł optyczny DeploScope" - zapowiada start-up.

Docelowo SatRevolution chce umieścić w orbicie do 1024 nanosatelitów i uzyskać jakość obrazowania odpowiadającą dużym obiektom. "Chcemy osiągnąć częstotliwość odświeżania obrazu nawet do 30 minut i rozdzielczość aż 50 cm" – zapowiada Zwoliński. Zwraca uwagę na ekologiczny materiał, z którego SatRevolution wytwarza satelity. "Nasze nanosatelity po 3 latach deorbitują się, czyli wyparowują. Jako jedni z nielicznych nie zaśmiecamy kosmosu" – przekonuje.

Według SatRevolution informacje o konstelacji REC dotarły do władz Virgin Orbit, spółki z grupy Virgin Group stworzonej przez Richarda Bransona i Nika Powella.

"Virgin Orbit dostrzega wyjątkową wartość REC SatRevolution i jest zainteresowana nawiązaniem współpracy w zakresie uruchomienia konstelacji (…) z wykorzystaniem systemu rakiet Virgin Orbit LauncherOne" – wskazał, cytowany w piątkowym komunikacie, wiceprezes ds. rozwoju biznesu Virgin Orbit LLC Stephen Eisele. "Virgin Orbit uważa, że proponowana konstelacja REC będzie wyjątkową ofertą w branży i wzbudzi duże zainteresowanie klientów. Dostrzegamy duży wpływ konstelacji REC na rynek obserwacji Ziemi" – dodał.

Zwoliński szacuje, że inwestycje w rozwój konstelacji REC będą kosztować do 70 mln zł. "Z tej sumy 4 mln zł chcemy pozyskać do końca 2019 roku. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rozwój satelity ScopeSat i instrumentu optycznego DeploScope" – wyjaśnił Zwoliński.

Jak wskazano w komunikacie, rynek technologii satelitarnych i kosmicznych rozwija się bardzo dynamicznie. "W latach 2000-2005 średnia liczba inwestorów nie przekraczała dziesięciu, a 2018 wzrosła do 137" - wskazano. Globalne przychody z tego sektora szacuje się na 277 mld dolarów, a rynek nanosatelitów, na którym działa SatRevolution wzrośnie w najbliższych 3 latach z ok. 1,5 do prawie 3,5 mld dolarów - oceniono. Rośnie też liczba nanosatelitów na orbicie - w 2012 r. było ich 25, a obecnie - ponad 400. Z informacji przesyłanych za ich pomocą korzystają sektor komercyjny (71 proc.), naukowy (21 proc.) i rządowy (8 proc.) - dodano.

SatRevolution to polska spółka, która projektuje i dostarcza małe satelity obserwacyjne dla sektorów komercyjnego i publicznego. W kwietniu br. w kosmos zostały wystrzelone zaprojektowane i skonstruowane przez wrocławskich inżynierów z firmy SatRevolution satelity: Światowid (pierwszy, polski satelita obserwacyjny Ziemi, który ma stanowić podwaliny pod REC) oraz KRAKsat – nowatorski eksperyment ferrofluidowego koła zamachowego na niskiej orbicie okołoziemskiej (projekt realizowany z AGH w Krakowie). Obecnie w międzynarodowej stacji są przygotowywane do wprowadzenia w przestrzeń kosmiczną. Trzeci satelita został sprzedany francusko-rosyjskiemu konsorcjum Roskomos i będzie wykorzystywany do badań zorzy polarnej w warunkach słabego oświetlenia (misja AMICal Sat realizowana we współpracy z Centrum Kosmicznym Uniwersytetu w Grenoble). (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77459%2Cpolski-start-chce-wyniesc-na-orbite-nanosatelite-obserwacyjnego-scopesat
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: R1 w Czerwiec 18, 2019, 19:37
Virgin podobno nic nie wie o tym jakoby współpracowało z SatRevolution :). Oprócz przesłania oferty na wyniesienie ich satelitów w kosmos. A chłopaki z SatRevolution ubiegali się o pieniądze w NCBR i ESA. Ale jedni i drudzy powiedzieli im, że to się kupy nie trzyma. Ci pierwsi, że biznesowo, ci drudzy, że technologicznie. Grenoble też się jakoś szczególnie nie chwali współpracą z SatRevolution, KrakSat też nie. To działa w drugą stronę :).
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Czerwiec 19, 2019, 10:00
Tutaj -> https://www.space24.pl/potencjal-komercyjnych-konstelacji-satelitarnych-dla-bezpieczenstwa-polski-relacja
http://wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,24873238,satrevolution-rozpoczyna-emisje-crowdfundingowa-do-4-1-mln-zl.html?disableRedirects=true
nieco więcej szczegółów, na przykład:

Pojedynczy satelita konstelacji, jaką planuje wdrożyć SatRevolution, będzie ważył do 10 kg, a jego koszt to około 1 mln euro.

Spółka planuje wyniesienie na orbitę prototypowego nanosatelity obserwacyjnego ScopeSat, bazowego elementu konstelacji REC w 2021 roku. W kolejnym powstanie pierwsza wersja konstelacji złożona z 16 satelitów. W 2023 r. w orbitę wystrzelonych będzie już 66 satelitów ScopeSat, wyposażonych w rozkładany moduł optyczny DeploScope.
Więcej: http://wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,24873238,satrevolution-rozpoczyna-emisje-crowdfundingowa-do-4-1-mln-zl.html


"Planujemy zwiększenie sprzedaży NanoBusów z dwóch sztuk w 2018 roku do jedenastu w 2022. Docelowo, w miarę rozwoju inwestycji w konstelację REC i wynoszenia kolejnych satelitów na orbitę, zamierzamy osiągnąć 2-procentowy udział w globalnym rynku, z przychodami 660 mln zł w 2025 roku i 870 mln zł w 2026" - dodał CFO spółki.
Więcej: http://wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,24873238,satrevolution-rozpoczyna-emisje-crowdfundingowa-do-4-1-mln-zl.html

By pokazać kontekst finansowy:
Do zbudowania planowanych 1024 satelitów dla tej konstelacji (a to nie jest całość kosztów) należy zainwestować ponad 4.25 mld złotych. Załóżmy, że się udało i wszystkie działają - aby utrzymać konstelację, należy ją wymienić co ok. 3 lat (optymistycznie zakładając, że wszystkie satelity będą działać tak długo jak planuje firma), więc wysyłamy średnio 341 satelitów rocznie, których produkcja kosztuje 1.45mld zł. Daje to pewien obraz przychodów, jakie musiałąby uzyskać spółka by utrzymać się na rynku.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 19, 2019, 11:56
Czyli te sugerowane wyliczenia nie wydają się być przyziemne tylko są bardzo "kosmiczne"?

Jak sie to ma do rynku wg Planet? Bo chyba można z nimi porównywać?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: wini w Czerwiec 19, 2019, 12:07
Ta cena 1mln euro to nie jest jakiś błąd dziennikarski i bardziej cena opracowania pierwszego/ych satelitów? Po wprowadzeniu produkcji seryjnej cena raczej powinna spaść. W każdym razie trzymam za nich kciuki, byłoby fajnie gdyby im się udało:)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Czerwiec 19, 2019, 12:17
Wszystkie informacje z tych artykułów są chyba zaczerpnięte ze sprzedaży pakietów inwestycyjnych: https://akcja.satrevolution.com/

Tam pada m.in. nie 1 mln za satelitę tylko do 1 mln, a także jest prognoza przychodów spółki z blisko 1 miliarda zł do 2026. To ma pochodzić ze sprzedaży zdjęć 60 milionów km2 za 14,5$ za 1km2. W sumie nie mam pojęcia - naprawdę jest/będzie rynek na takie ilości tak częstych zdjęć, uwzględniając że inne konstelacje ruszają (vide ICE-EYE) i mają przewagi typu fale spoza zakresu widzialnego?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: CoB w Czerwiec 19, 2019, 13:00
ICEYE chyba nie jest zbyt dobrym porównaniem, bo oferuje zobrazowania radarowe, ale jak wspominał wcześniej @kanarkusmaximus Planet jest dużo lepszym przykładem. 14,5 dolara za km^2 zobrazowania to całkiem sporo, bo dane Planet kosztują mniej za km^2, kilkukrotnie mniej. Bardzo nierealistyczne prognozy.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 19, 2019, 13:20
Tak zupełnie abstrahując od SatRevolution - warto by pogadać  w oddzielnym wątku o cenach za dane satelitarne różnego typu. Ciekawe co jest obecnie "typowe", a co "drogie". :)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 03, 2019, 16:11
Dwa polskie satelity opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną
03.07.2019 Autor: Beata Kołodziej

Dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów, oraz Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny, w środę kilka minut przed godz. 14 polskiego czasu opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). KRAKsat będzie prowadził innowacyjne testy, a Światowid – monitorować powierzchnię Ziemi.

Satelity pozostaną w przestrzeni kosmicznej przez rok, potem spłoną w ziemskiej atmosferze. Położenie urządzeń w kosmosie oraz prowadzone przez nie badania może śledzić każdy – za pośrednictwem specjalnej platformy www.kraksat.space. Satelity będą nadawać na częstotliwości 435.500 MHz.

KRAKsat, zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako pierwszy na świecie zbada, czy ciecz magnetyczna, czyli ferrofluid, wprawiony w ruch wpływa na położenie satelity w kosmosie. Jeżeli wprawiony w ruch wirowy ferrofluid wywoła zmianę prędkości i kierunku obrotów satelity, system będzie można wykorzystać do sterowania orientacją obiektów na orbicie.

Ze względu na niski koszt takiego rozwiązania, jego prostotę i niezawodność, ferrofluidowe koło zamachowe - według krakowskich studentów – mogłoby stanowić konkurencyjną technologię dla tych teraz stosowanych i zrewolucjonizować światowy przemysł kosmiczny.

Z kolei drugi komercyjny satelita Światowid ma za zadanie monitorować powierzchnię Ziemi, w tym stan wód i jakość powietrza. To pierwszy – zgodnie z informacjami twórców – tego typu polski satelita. Urządzenie zbudowała wrocławska firma założona w 2016 r. – SatRevolution. (...)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77770%2Cdwa-polskie-satelity-opuscily-miedzynarodowa-stacje-kosmiczna.html

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3122.msg133746#msg133746
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: CoB w Lipiec 04, 2019, 11:09
A satelita SatRevolution jest już na orbicie i nadaje! Tylko pogratulować młodemu zespołowi, jak widać, determinacja i wizja przynoszą piękne efekty :)

https://twitter.com/scott23192/status/1146412976716570624?s=19&fbclid=IwAR2HBur--6-8O1DLVDqPhiYstUTMIVyU1h5bKJTFWkw1qDOHT65nOMBnbB4
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 05, 2019, 19:59
A satelita SatRevolution jest już na orbicie i nadaje! Tylko pogratulować młodemu zespołowi, jak widać, determinacja i wizja przynoszą piękne efekty :)

No właśnie - zrobiło się mocne zamieszanie. Satelita jest, nadaje, ale... w międzyczasie pojawiło się taki oto artykuł:
https://tech.wp.pl/kosmiczne-obiecanki-cacanki-6399323984742017a

Wypowiedzi pochodzą od kilku ważniejszych ekspertów z polskiej branży kosmicznej.

Są też odpowiedzi na zarzuty ze strony Sat Revolution. Chyba pierwszy raz widzę, że odpowiadają na takie pytania.

Podnosi się też kwestia tej mocno nierealnej kampanii medialnej i obiecywanych parametrów satelitarnych.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 05, 2019, 20:25
Oni w kilka miesiacy zrobili satelite a my przez 40 lat ani jednego ... przeciez to niemozliwe;-)
Az chce sie przytoczyc historie wynalezienia napedu nieprawdopodobnosci z HHGG;-)
Douglas Adams to byl jednak geniusz ... rece i nogi opadaja ...
Nic sie nie zmienia przez te kilakdziesiat lat ... caly czas te same zachowania ...
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 05, 2019, 20:32
No ale "oni" robili też instrumenty w różnych misjach, które działają... :P
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 05, 2019, 20:35
Zwlaszcza w venus express .. nie zartuj;-) ja poza tym pisze o przynajmniej malym cubesacie, to jest znane od 20 lat ...
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 05, 2019, 20:37
Zwlaszcza w venus express .. nie zartuj;-)
Z powazaniem
                           Adam Przybyla

Ta kwestia to już wychodzi poza zakres tego wątku. Bardziej pytanie czy odrzucać te argumenty czy też je uznawać za ważne i rzucające wątpliwości.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 05, 2019, 20:52
Mysle, ze programowo mozna poprawic jakosc, nie musza tego robic na orbicie, i to jest ekipa od gier, nie obrazajac
nikogo, na przetwarzaniu grafiki sie znaja. Dlatego tym bardziej ten "atak" uwazam za zenujacy ...
Kilka ostatnich sukcesow, wynilych z tego ze niektore technologie sa dostepne z polki np. Open Source
to chocby zdjecie czarnej dziury czy wykrycie fal grawitacyjnych:
http://www.youtube.com/watch?v=PiZ0gxAiGuU
O satelitach nie wspomne. Z powazaniem
                                                                                                                                                  Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 05, 2019, 21:05
Czyli Adamie uważasz, że jeśli są jakieś kontrowersyjne zdania czy nawet obietnice, to nie powinno się ich w ogóle kwestionować? Jest akceptacja na medialne przesłanki i nie ma potrzeby ich weryfikować?

Wydaje mi się, że te zdania to dobry krok, gdyż dużo jest technicznych wątpliwości. Wydaje mi się, że powinno się głośno o takich sprawach dyskutować i domagać od proponentów ich doprecyzowania.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 05, 2019, 21:19
Muska nikt nie kwestionuje, obietnice byly naciagane ale uslugi swiadczy;-)
IMHO, w tej chwili potrzeba im spokoju, takie dyskusje nalezy przeprowadzic
na spokojnie, i to nie w mediach. Sadze, ze da sie to zrobic, bo np. spire czy iceye zaczynaja tworzyc
male konstelacje, w tej chwili nie wiemy czy np. chinczycy czy indie nie zaoferuja tak niskich cen za wynoszenie
satelitow, ze bedzie sie to oplacac.  Zwlaszcza, hindusi moga uczynic te obietnice calkiem realnymi;-)
W artykule nie widze przytaczania argumentow jest tylko atak ... Z powazaniem
                         Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 05, 2019, 21:24
Tu się z pewnością zgodzę - nie było żadnej dyskusji z Sat Revolution - jedynie przekazy medialne. Może wreszcie taka szansa się teraz pojawi?

Co do kwestionowania Muska - to of korz Adamie zapraszam do innego wątku. :)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 05, 2019, 21:45
Moze powinniscie jako medium zebrac pytania i skontaktowc sie z obiemam stronami? Dwoma ekspertami
ktorzy napisali ten artykul i z firma satrevolution, aby odpowiedziali na zastrzezenia.
O ile dobrze zadacie pytania moze podziela sie tez informacjami o zastosowanych algorytmach
do poprawienia jakosci zdjec, lub przynajmniej przybliza ten temat. Z powazaniem
                                                                                                                                    Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Lipiec 06, 2019, 09:28
Do zapowiedzi "new space" zawsze podchodzę ostrożnie, ale to jest bzdurny artykuł. Zaczyna się od argumentu, że strona kłamie o istnieniu konstelacji (???), potem ekspert krytykuje niemożliwą rozdzielczość nie znając nawet rozmiarów satelity, potem pada że satelita musi mieć kilkaset kilogramów by zbierać stabilne dane nt Ziemi (czyli ICE-EYE też jest bez sensu?), a dalej są tak wspaniałe argumenty jak to, że nie da się sprzedawać danych różnym sektorom, albo że na rynku są już większe firmy i polska firma nie da rady z nimi konkurować.

Są bardziej merytoryczne argumenty by krytykować SatRevolution, ale żaden z nich nie został użyty w tym artykule. Chociażby - koszt startów innych niż do NanoRacks albo opóźnienia w przypadku niedziałających prototypów (które w aktualnym cyklu 1 rok projektowania -> 1 rok produkcji -> x miesięcy testów - mogą oznaczać parę lat opóźnienia w razie jakiejkolwiek wpadki). Można się też uczepić liczby planowanych satelit czy zakładanych wyników finansowych. A także do samego zabezpieczenia finansowego, bo ze zbiórki na 40 mln idzie na razie bardzo słabo.

Ale zamiast jest artykuł napisany w pośpiechu (spieszyli się po uorbitowaniu Światowida?) z półsłówkowymi wypowiedziami od ekspertów.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 08, 2019, 08:27
Rafale, czyli oczekiwałbyś raczej pełnej analizy i porównania z tym co jest ogłaszane przez Sat Revolution?

Zastanawiam się, ile z tych informacji w artykule jest takich, gdyż dokładniejsze dane o nich nie były publikowane wcześniej przez Sat Revolution.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Lipiec 08, 2019, 10:17
Rafale, czyli oczekiwałbyś raczej pełnej analizy i porównania z tym co jest ogłaszane przez Sat Revolution?
Nie, ja niczego nie oczekuję po mediach typu podportal wp, bo wiem jak to od wewnątrz wygląda ;) Artykuł jakich wiele tego dnia musiał napisać ten autor - z tytułem który dobrze się klika (tylko klikalność daje pracę) i wypełnieniem w postaci akapitów spisywanych z telefonu lub innych stron (środka i tak nikt nie czyta).
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: CoB w Lipiec 08, 2019, 13:36
Hmmm... Artykuł wyszedł bardziej emocjonalny niż merytoryczny, pewnie za każdym Kamieniem Milowym SatRevolution będą się profesorowie coraz mocniej frustrować. Oczywiście wszyscy nagle zapominają o rozwoju programu kosmicznego i tego ile w międzyczasie wynaleziono technologii oraz przepalono pieniędzy! To, że teraz źródła finansowania obejmują również pieniądze prywatne...

Zresztą tajemnicą poliszynela jest to, że na uczelniach zostają ludzie, którzy boją się ryzyka. Więc na pewno będą piętnować ryzykowne zachowania. Dziwi mnie jednak to, że są tak sfrustrowani, że pchają się do mediów. Niech zajmą się swoimi projektami a nie wchodzą innym w ich biznes. To jest po prostu przykre.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 08, 2019, 14:10
Ja się zastanawiam tutaj, gdzie jest granica pomiędzy krytyką a "naprzykrzaniem się". Albo z drugiej strony - w którym momencie jakaś "kropla przeleje czarę goryczy". CoB - możesz tutaj to skomentować?

To że są wątpliwości co do Sat Revolution - zarówno w ich komunikacji medialnej (m.in. kwestia z Virgin Orbit, która wyjątkowo źle wygląda) jak i technicznej - to wiemy. Pytanie, czy warto albo czy "można" to drążyć czy też zezwalać na zupełnie "odjechane" wizje?

Z mojej perspektywy - ta spółka to nie pierwszy przykład czegoś "nie teges", co się w polskiej branży pojawiło. Były już wcześniej pewne "działania", które w opinii wielu były bardzo kontrowersyjne. W tle oczywiście pojawiły się pieniądze - także zdarzało się zachęcać do udziału indywidualne osoby, przed którymi ważne informacje mogły być ukrywane. Czy tak jest w tym przypadku? Ten artykuł z wp zdaje się sugerować, że takich wątpliwości jest kilka.

Osobiście najchętniej bym zobaczył albo stworzył szansę na rzetelną rozmowę na temat Sat Revolution i ich technologii - również z przedstawicielami tej spółki. Obawiam się jednak, że do tego nie dojdzie - z prostej przyczyny - zidentyfikowanie jakiegokolwiek problemu, na który "nie da się" - będzie problemem dla tej spółki.

Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 08, 2019, 14:21
Zaznaczam, firma wyslala satelite i to dziala. To ze dla niektorych to powoduje baaardzo duzy dysonsonans poznawczy to jego
sprawa ... to ze wypowiadaja sie akuart w tym momecie juz jego sprawa przestaje byc ... Z perspektywy wielu lat
obserwacji jednak to zachowanie nie dziwi ... Z powazaniem
                                                                                                                                           Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 08, 2019, 14:31
Krążą plotki, że to kupiony satelita z jednej z komercyjnych firm. Nie jest to ich własna konstrukcja. No to zrozumiałe, że działa. :)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 08, 2019, 14:45
Krążą plotki, że to kupiony satelita z jednej z komercyjnych firm. Nie jest to ich własna konstrukcja. No to zrozumiałe, że działa. :)
         ... nie bylby to pierwszy przypadek w naszym kraju;-) Cooz, moze sie okazac., ze bylby to za to pierwszy przypadek
kosmicznej franczyzy. W przyszlosci bazujacej na spacex i amazonie usludze, tak jak dziala wiele innych firm, nie tylko informatycznych
w polsce. Z rozmowy z ich inzynierem wynikalo jednak, ze dosc przekonujaco potrafi klamac
o probach w komorze prozniowej, no chyba, ze to byla prawda;-) Wiekszosc plotek i tak szybko sie udaje
zweryfikowac, mi na teraz sie nie udalo ... Z powazaniem
                                                                                                           Adam Przybyla
 https://dowcipy.jeja.pl/13668,lucyfer-przeprowadza-inspekcje-w.html
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: CoB w Lipiec 08, 2019, 15:44
Ja się zastanawiam tutaj, gdzie jest granica pomiędzy krytyką a "naprzykrzaniem się". Albo z drugiej strony - w którym momencie jakaś "kropla przeleje czarę goryczy". CoB - możesz tutaj to skomentować?

Jeśli są to media publiczne, to mamy do czynienia chyba tylko z rywalizacją biznesową podpiętą pod "autorytety". Jeśli są to periodyki naukowe (a z ekonomii również są wydawane) to jest to krytyka, bo musi być podparta rzetelną analizą. Tylko tutaj problemem może być dostęp do informacji poufnych przedsiębiorstwa "krytykowanego" o ile nie występuje ono na giełdzie. Tak to wygląda w mojej opinii, ale to kwestia gustu a nie prawdy objawionej.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 08, 2019, 16:51
Właśnie coś mi się wydaje, że jakakolwiek rywalizacja biznesowa jest tutaj na drugim planie. W Polsce jest kilka startupów dość bliskich domenie Sat Revolution. Żaden z nich nie zbiera takich krytycznych opinii. Nie widać też, by któreś z tych rywalizujących ze sobą podmiotów tworzył taką otoczkę wokół innego. Tutaj wyraźnie się wyróżnia ta spółka.

Może przegapiłem coś, ale moim zdaniem nie w tym rzecz. Bardziej chodzi tutaj o prezentowanie nierealnych założeń, co do których mogą być uzasadnione obawy - od strony naukowej czy technicznej.

Mnie mocno przeraża ta kwestia Virgin Orbit, gdzie są głosy, że nie ma żadnych form zainteresowania, którymi Sat Revolution się chwali. To brzmi jak świadome podawanie nieprawdziwej informacji.

Najmniej bym się przyczepiał do kwestii ekonomicznych tutaj - jak ktoś chce sprzedawać produkt/usługę po wyraźnie wyższych cenach niż rynek... to niech sobie to rynek weryfikuje.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 08, 2019, 17:01
Oj tam oj tam, zobaczymy, Teraz jest czas przyjaznego kibicowania;-) czas pokaze efekty, jak narazie, jesli dalej
pojdzie tak dobrze, maja szanse na finansowanie;-) Rczej nie widac w polsce niczego podobnego i na taka skale.
Pewnie do tej kasy z dotacji startowalaby tylko jakas firma z kosmosem tylko w nazwie, ci sa konkretni ...
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 08, 2019, 17:06
Ależ oczywiście jest czas kibicowania, ale wśród kibiców pojawiają się głosy, czy ten bokser przypadkiem nie jest na dopingu, czy rzeczywiście stoczył tyle walk iloma się chwalił i czy ci sparing-partnerzy, którzy go zachwalali rzeczywiście skrzyżowali z nim rękawice.

:)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: CoB w Lipiec 08, 2019, 17:27
W ogóle nóż w kieszeni się otwiera po takim podsumowaniu:

Cytuj
Jednak SatRevolution w swoim wyścigu do gwiazd pomija istotne fakty, jak choćby ten, że nie wiadomo czy ich projekt się powiedzie, a wszystko jest na razie jednym wielkim eksperymentem. Nie byłoby w tym nic nagannego, gdyby nie to, że pieniędzy na swoje marzenia zaczynają szukać nie tylko w swoich kieszeniach.

Gdyby tylko SatRevolution tak robiło?! Przecież każdy projekt badawczy cechuje się ryzykiem, a szczególnie kosmiczne. Startupy często budują ryzykowne projekty. Dlatego w Polsce jest tak słabo z projektami finansowanymi przez NCBiR - rzadko dopuszczane są naprawdę ryzykowne działania. Dodatkowo typowo polska wstawka o szukaniu pieniędzy nie w swoich kieszeniach. Czekam na naukowców z PAN, którzy sami finansują swoje eksperymenty jak i na inne firmy z sektora, które nigdy nie skorzystały z dofinansowania publicznego i nie czekają teraz z niecierpliwością na "kosmiczny" program NCBiR-u. Nawet właściciele portalu, gdzie pojawił się artykuł, szukają pieniędzy w kieszeniach użytkowników, których dane mielone są przez setki jeśli nie tysiące podmiotów e-commerce. Na tym polega biznes - ktoś za coś płaci. I może płacić tylko za marzenia, tylko za projekt NCBiR w którym wrzucono kilka tytułów profesorskich "żeby przeszło" albo tylko za możliwość przeczytania czyjejś opinii.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 08, 2019, 17:40
Może chodzi tutaj o ten crowdfunding? Pewnie świadomość społeczna tak głęboko do NCBiR nie wchodzi.

Wydaje mi się, że w Polsce i na świecie akcji, gdzie szukano funduszy było dość sporo - i znalazły się też "czarne owce".
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 08, 2019, 17:43
Nie widze zadnych przyczyn do obawy. Z checia je jednak zobacze. Plotki to za malo ... Z powazaniem
                                                                  Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: jkowalewski w Lipiec 08, 2019, 18:39
Jeśli ktoś twierdzi, że umniejszanie sukcesów innych firmy w polskiej branży kosmicznej wzmacnia konkurencję to trochę nie rozumie specyfiki tego sektora w naszym kraju. W Polsce właśnie trwa rozkwit new-space i po wielu latach namawiania inwestorów do zaufania tej branży zaczęły się nareszcie inwestycje. Wiem o czym mówię, bo 3 lata temu założyłem spółkę sektora kosmicznego i przez ten czas pozyskaliśmy finansowanie od na prawdę dużych inwestorów oraz pieniądze publiczne z NCBiR i PARP (można sobie wygooglać).
Na prawdę ostatnie czego bym chciał to aby okazało się, że inna, nie ukrywajmy - najbardziej medialna firma kosmiczna w PL okazuje się naciąganym i rozdmuchanym konceptem biznesowym. Wtedy cofniemy się o kilka kroków wstecz. Wszyscy obudzą się z bólem głowy i przez kilka lat będzie trzeba szukać finansowania tylko na zachodzie.
Natomiast to czego chcemy a to jaka jest prawda to często dwie różne rzeczy.

Serio trzymam kciuki za Światowida i liczę, że wszyscy na tym skorzystamy jak już dowiezie zdjęcia w rozdzielczości 4 m/pix. Dajmy wszystkiemu trochę czasu i oceniajmy wyniki. To czy jeden profesor ma prawo oceny czy nie i czy krytykują tylko Ci co nie potrafią zbudować satelity pozostawiam jako dyskusję emocjonalną daleką od merytoryki.

Aha no i dzień dobry forum, od lat obserwuję z "gościa" a to mój pierwszy post :)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 08, 2019, 18:53
Dokladnie, "umniejszanie" to ewidentnie element gry o sumie zerowej, ktorej pojawienie sie w tym miejscu
jest chore. Choc nalezy zalozyc, ze efekty nie beda od razu i terminy moga sie z lekka zmodyfikowac. Z powazaniem
                                    Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: begreen w Lipiec 08, 2019, 20:15
Jak na razie to komunikacja ze Światowidem idzie dosyć mozolnie bym powiedział. Satelita nadaje bardzo, ale to bardzo lakoniczny status co 5 minut, od rozpoczęcia misji nie widać było pobierania żadnej telemetrii historycznej. Bardzo niedużo przelotów nad Polską jest obsługiwanych jeśli chodzi o uplink - satelita odpowiada na maksymalnie kilka telekomend (często jest to np. zmiana czasu zegara komputera pokładowego). Nie wygląda to dobrze. Co jakiś czas nadaje komunikat, który wydawał się być komunikatem zrobienia zdjęcia, ale żadne zdjęcie nie było pobierane - to by się dało zauważyć, bo przesłanie zdjęcia przez UHF zajmie wiele, wiele sesji komunikacyjnych. S-band będą próbować uruchomić dopiero we wrześniu (z tego co piszą na stronie).

Z resztą wszystkie te informacje może potwierdzić sobie każdy nie mając nawet swojej stacji naziemnej, a wykorzystać sieć SatNOGS:
* https://network.satnogs.org/observations/?norad=99989
* https://network.satnogs.org/observations/?norad=99988

Obserwacje dla KRAKsata to tak naprawdę Światowid. W większości przypadków trzeba sobie pobrać audio i zdekodować AFSK 1200. Światowid, pomimo, że jest komercyjnym satelitą, zajmuje pasmo amatorskie zatem wszystkie formaty danych przesyłanych przez niego muszą być udostępnione (nie do końca zostało to zrobione w zadowalającym stopniu).
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 08, 2019, 21:13
Super, jakis konkret juz jest. BTW, przypomina mi sie historia naprawiania pierwszych lazikow, tez na dzien dobry mialy jakis
problem, czy to sojuner czy MERy. Z powazaniem
                                                                 Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: GregK w Lipiec 08, 2019, 21:34
Od lat kibicuje tej firmie. Sam zajmuje sie satelitami, zarowno na uczelni jak i w firmie prywatnej i dosyc dobrze wiem co sie da a co nie. Promuje open-source w kosmosie i elektronice.  Nie znosze jednak gdy ktos sciemnia. A widac to golym okiem gdy sie poczyta o tym co chlopacy obiecuja.
Firma chwali sie ze chce utrzymywac konstelacje 1024 satelitow przy  czasie zycia ok 3 lat. Co oznacza ponad 330 nowych satelitow rocznie. Na swojej stronie podaja ze jeden kosztuje 1.5mln zl przy produkcji wielkoseryjnej. Z prostej kalkulacji wynika ze co roku beda musieli wystrzelic satelity za 330*1.5mln = 495mln. Sorry, ale takiego zysku to nawet Planet nie ma. Nie interesuja mnie jakie maja obroty bo to z zysku musza finansowac wystrzelenia. Pomijajac kwestie finansowe, to kolejne rzeczy rzucaja sie w oczy - firma ma lacze radiowe w pasmie x o przepustowosci 500kbit/s. Jaki oni chca robic stream z czujnika 5Mpix?  Dalej, nie maja zadnych oslon termicznych ani zarzadzania temperatura. Nie maja kol reakcyjnych a chca robic obrazowanie push-broom, a do tego hiperspektralne. Watpliwosci takich jest mnostwo a niektore parametry ktore obiecuja wymagaja lamania praw fizyki. Przynajmniej raz zostali przylapani na klamstwie, stad nie dziwcie sie ze spolecznosc naukowa zabrala glos. Bo moga namieszac mocno na rynku, ale w taki sposob ze  nowo rodzacy sie rynek kosmiczny w PL sie nie pozbiera.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 08, 2019, 21:45
Skad wiesz, ze nie maja oslon termicznych? Z powazaniem
                                                                          Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: begreen w Lipiec 08, 2019, 22:04
Pomijajac kwestie finansowe, to kolejne rzeczy rzucaja sie w oczy - firma ma lacze radiowe w pasmie x o przepustowosci 500kbit/s. Jaki oni chca robic stream z czujnika 5Mpix?  Dalej, nie maja zadnych oslon termicznych ani zarzadzania temperatura. Nie maja kol reakcyjnych a chca robic obrazowanie push-broom, a do tego hiperspektralne. Watpliwosci takich jest mnostwo a niektore parametry ktore obiecuja wymagaja lamania praw fizyki.
Światowid faktycznie nie ma kół - ma ADCS oparty o cewki. Sensor 5 Mpix. Zapowiadana rozdzielczość 4 m/px (?). Łączność UHF 1200 - 9600 kbps + S-band 0.5 Mbps. PODOBNO ma też przemiennik radioamatorski UHF/VHF, zapewne w celu takim, żeby został uznany za satelitę radioamatorskiego przez ITU/IARU. Jakiś czas temu Satrevolution przekazało info, że uruchomią przemiennik po głównej misji, ale teraz napisali, że nie uruchomią przez budżet mocy. Środowisko radioamatorskie zaczęło podejrzewać, że go tam nie ma i jest to ściema, aby nie płacić za komercyjne częstotliwości (https://twitter.com/PRStoetzer/status/1135932245913624576) i wiele innych głosów - niestety Satrevolution bardzo zdawkowo się ustosunkowało do tego - "Cross-band repeater will not work due to the energy budget."

Kolejne satelity - ScopeSat (konstelacji REC) mają już mieć koła i inne bajery. Ale wciąż deklarowana rozdzielczość bardzo duża...
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: jkowalewski w Lipiec 08, 2019, 22:08
W moim poprzednim poście bardziej chodziło mi o to, że mało która firma i który ekspert kosmiczny w PL krytykuje SR z powodu chęci zdyskredytowania konkurencji. Ja nie znam takich ludzi. W Polsce są trzy firmy prywatne (chyba że coś nowego powstało), które proponują satelity do obserwacji Ziemi. Żadna nie krytykuje otwarcie SR, bo wiadomo, że to jest krótkowzroczne, ten rynek musi powstać.

Natomiast błędem jest również podejście, że skoro jest to firma z PL i skoro zależy nam na rozwoju tego sektora to trzeba siedzieć cicho i nie dyskutować merytorycznie. W artykule, obaj Panowie Orleański i Wolański, oprócz kilku emocjonalnych wstawek wypunktowali główne merytoryczne nieścisłości oraz aspekty łamiące prawa fizyki. Gdybym sam miał wskazać co jest dużym zagrożeniem dla projektu, które jeszcze nie może być rozwiązane aktualną technologią to przesył danych (około 7 PetaBajtów danych dziennie - cały Copernicus generuje 10 PB rocznie) oraz święty gral Earth Observation - właściwie kopia https://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=3443&context=smallsat w postaci rozkładanych luster.

To są poważne merytoryczne zarzuty, z którymi trzeba się mierzyć. Specjaliści sugerują, że podmiot SR nie ma kompetencji do wykonania takiej technologii oraz nie ma jej od kogo kupić. SpaceX to inny przypadek - Elonowi nikt nie wierzył, ale dostał 7 miliardów dolców z NASA oraz kluczową technologię na tacy z zewnątrz. Być może te dwa przypadki wzbudzają podobne romantyczne odczucia walki technologicznego Dawida z rynkowym Goliatem, ale jednak są kompletnie różne.

Podsumowując stwierdzam, że naturalnie, że są specjaliści, którzy mają obawy, bo wiele kwesti jest niejasnych i wyglądających na nadmuchane. Oczywiste jest też, że trzeba dać firmie czas i rozliczyć z efektów a nie z marketingu. Tak czy inaczej trzymam kciuki jak cały polski sektor kosmiczny.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: GregK w Lipiec 08, 2019, 22:52
skad wiem ze nie maja oslon? Bo ich nie maja. Tzn nie maja niczego co przypomina MLI. Nie widac ich na zdjeciach ani na filmie z wystrzelenia. Oslony termiczne sa tym po czym satelite widac z daleka. Ale w sumie male cubesaty czesto ich nie maja. Gdy sie robi za goraco po prostu przestaja dzialac czekajac az ostygna :) Z niecierpliwoscia czekam na specyfikacje ERC. Ciekaw jestem czy i jak rozwiaza problem deformacji luster. Przy obiecanych rozdzielczosciach beda musieli miec niezwykle precyzyjne ich mocowanie i kompensacje termiczna. Brakowac bedzie im tez fotonow przez co te rozkladane skrzydla beda musialy byc sporo wieksze niz planuja. Wspominaja cos o aktywnej optyce ale to nadal nie rozwiaze problemu, musieliby miec wielopunktowo deformowalne zwierciadlo ale policzenie tego i sterowanie to jest naprawde skomplikowane. Zadalem im szereg pytan na FB ale jak na razie odniesli sie do tych niemerytorycznych. Nie zrozumcie mnie zle, ja na prawde bede sie cieszyl jesli im sie uda. Nie sa oni dla mojej firmy konkurencja bo zajmujemy zupelnie inne segmenty rynku. Zreszta nawet gdyby byli to zrobi dobrze polskiemu rynkowi, pod warunkiem ze graja fair. Z wielka checia bym zamontowal ich optyke na swojej platformie. Niech tylko pokaza ze ma to prawo dzialac.  Bo jak na razie to chca lamac prawa fizyki.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Lipiec 09, 2019, 00:43
Bardzo się cieszę, że taki artykuł się pojawił. Do tej pory większość artykułów wyglądała tak, że dziennikarze bezkrytycznie przepisywali to, co SatRevolution zapowiadał - a z reguły wyglądało to mocno nieprofesjonalnie i na wyrost. Choćby z tego powodu dobrze, że pojawiły się głosy rozsądku, a potencjalni inwestorzy na platformach crowdfunding zwyczajnie zasługują na to, by wpisując firmę w google znaleźć również artykuł pokazujący problemy z tą firmą. Do tej pory punktowanie nierealności ich planów można było znaleźć na tym forum, ewentualnie w komentarzach pod artykułami. Źle im nie życzę - pamiętam jak parę lat temu broniłem ich na tym forum pisząc, że dopiero wchodzą w branżę i na pewno za jakiś czas poprawią się pod względem merytorycznym. Niestety, czas mija a projekt wygląda mocno nieprofesjonalnie.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Paweł Rymaszewski w Lipiec 09, 2019, 13:10
W moim poprzednim poście bardziej chodziło mi o to, że mało która firma i który ekspert kosmiczny w PL krytykuje SR z powodu chęci zdyskredytowania konkurencji. Ja nie znam takich ludzi. W Polsce są trzy firmy prywatne (chyba że coś nowego powstało), które proponują satelity do obserwacji Ziemi. Żadna nie krytykuje otwarcie SR, bo wiadomo, że to jest krótkowzroczne, ten rynek musi powstać.

Natomiast błędem jest również podejście, że skoro jest to firma z PL i skoro zależy nam na rozwoju tego sektora to trzeba siedzieć cicho i nie dyskutować merytorycznie. W artykule, obaj Panowie Orleański i Wolański, oprócz kilku emocjonalnych wstawek wypunktowali główne merytoryczne nieścisłości oraz aspekty łamiące prawa fizyki. Gdybym sam miał wskazać co jest dużym zagrożeniem dla projektu, które jeszcze nie może być rozwiązane aktualną technologią to przesył danych (około 7 PetaBajtów danych dziennie - cały Copernicus generuje 10 PB rocznie) oraz święty gral Earth Observation - właściwie kopia https://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=3443&context=smallsat w postaci rozkładanych luster.

To są poważne merytoryczne zarzuty, z którymi trzeba się mierzyć. Specjaliści sugerują, że podmiot SR nie ma kompetencji do wykonania takiej technologii oraz nie ma jej od kogo kupić. SpaceX to inny przypadek - Elonowi nikt nie wierzył, ale dostał 7 miliardów dolców z NASA oraz kluczową technologię na tacy z zewnątrz. Być może te dwa przypadki wzbudzają podobne romantyczne odczucia walki technologicznego Dawida z rynkowym Goliatem, ale jednak są kompletnie różne.

Podsumowując stwierdzam, że naturalnie, że są specjaliści, którzy mają obawy, bo wiele kwesti jest niejasnych i wyglądających na nadmuchane. Oczywiste jest też, że trzeba dać firmie czas i rozliczyć z efektów a nie z marketingu. Tak czy inaczej trzymam kciuki jak cały polski sektor kosmiczny.

W pełni się z Panem zgadzam, zwłaszcza, że opinie i informacje na temat polskiego New Space rzutują na współpracę oraz sposób postrzegania naszej malutkiej branży na rynku światowym .. trzymamy kciuki za pomyślność misji i chociaż jedno zdjęcie z orbity ;)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: begreen w Lipiec 09, 2019, 19:49
O, SatRevolution napisało, że:

> First Światowid mission's phase is completed 👉❗️COMMS WORKS PERFECTLY

https://www.facebook.com/satrevolutionSA/posts/2428247950565946

Dosyć dziwna ta definicja perfekcyjności ;) Danych z i telekomend do Światowida idzie jak na lekarstwo. Obawiam się, że Satrevo to agresywny PR i tyle.

A co nadaje Światowid? Głównie takie rzeczy (to jest cały beacon):

=M1;STS;00000000000000001111100000001100
=M1;LOG;1550673788;1;182193;4998;21
=ER;LOG;1550673789;1;12211;5;34;475;20890
=U1;RL;1550673789,3267;12717;24;21
=U1;MS;1550673790;56;178;136
=U2;RL;1550673790,3270;12661;23;21
=U2;MS;1550673790;56;54;-337

Btw. straszna rozrzutność - nadawanie danych w ASCII.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 09, 2019, 20:47
Wiesz nie wiem jaka oni tam maja korekcje bledow, ale obstawiam, ze zanim puszcza tam kompresje logow
Co daloby im co najmniej 10-20krotna przepustowosc, o wiele pewniej jednak puscic samo ascii, bo wtedy przy przeklamaniach
mozna jeszcze do czegos dojsc;-) Z powazaniem
                                                           Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: begreen w Lipiec 09, 2019, 21:45
Szczerze mówiąc to są trochę lepsze rozwiązania na zapewnienie poprawności danych niż nadawanie ich w ASCII ;) Wolałbym nadawać 5 razy krócej (czyli zużywać 5 razy mniej energii na nadawanie jednej ramki) ale za to 5 razy częściej - nie co 5 minut, a co minutę. W przypadku problemów z uplinkiem miałoby to większy sens.

Szczególnie na to cierpi natomiast KRAKsat - miał nadawać beacona co 15 minut (ze względu na budżet mocy). Jeśli tutaj udałoby się zmniejszyć pobór energii dzięki skróceniu ramki - zysk byłby dość znaczny.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 09, 2019, 22:04
Wiesz, oni maja nadawac tych danych o wiele rzedow wielkosci wiecej, to chyba nie jest problem w kazdym razie nie powinien byc.
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: GregK w Lipiec 10, 2019, 00:21
Wystarczyloby nadawac binarnie + dodac jakis FEC. Zuzyloby to duzo mniej mocy a w przypadku nawet znacznej ilosci przeklaman algorytm by sobie poradzil z dekodowaniem. Ale moze jest jakis glebszy powod dlaczego wybrali te metode.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 10, 2019, 00:52
Wystarczyloby nadawac binarnie + dodac jakis FEC. Zuzyloby to duzo mniej mocy a w przypadku nawet znacznej ilosci przeklaman algorytm by sobie poradzil z dekodowaniem. Ale moze jest jakis glebszy powod dlaczego wybrali te metode.
            ... w tym kanale jaki teraz maja? To bez znaczenia ... IMHO, KISS to dobra sprawa;-)
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 10, 2019, 11:57
"As part of its expansion plans, SatRevolution recently opened an office in San Francisco and plans to hire 10 employees there by the end of this year."
https://spacenews.com/polish-space-startup-puts-first-nanosats-into-orbit-eyes-satellite-constellation-and-production-facility/
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 27, 2019, 05:49
Polscy naukowcy  nauk medycznych widzą potrzebę eksperymentów w warunkach mikrograwitacji , ale zdaje się , że niewielki poziom polskiej składki do ESA skłania ich do szukania alternatywnego dostępu do orbity.

SatRevolution z grantem na bio-nanosatelitę
20 września 2019

(https://www.space24.pl/cache/img/840_472_matched__py46m3_NanoBus2Urender11024x1024.jpg)
Platforma NanoBus w formacie 2U. Ilustracja: SatRevolution [satrevolution.com]

Nanosatelita badający zachowanie komórek rakowych i limfocytów T, a także wzrost grzybów na orbicie okołoziemskiej to nowy projekt SatRevolution, nad którym spółka pracuje wraz z czterema wrocławskimi uczelniami. Przedsięwzięcie ma umożliwić opracowanie nowych terapii medycznych oraz rozszerzyć wiedzę na temat reagowania organizmów na warunki kosmiczne, przyczyniając się potencjalnie do lepszego przystosowania człowieka do przyszłych działań poza ziemską orbitą.

Nowy satelita SatRevolution ma być miniaturowym laboratorium, opartym na mikrofluidycznej technologii MEMS (ang. Micro Electro-Mechanical Systems), która łączy w sobie elementy mikromechaniczne i mikroelektroniczne. Nanosatelita typu CubeSat, którego dostarczy firma, wyposażony będzie w zminiaturyzowane instrumenty lab-on-chip, czyli tzw. laboratorium chipowe, które na podstawie wcześniejszych wyników opracuje Politechnika Wrocławska. Zaletą takiego rozwiązania jest jego wielkość, która wpływa zarówno na redukcję masy całego urządzenia, jak i kosztów jego produkcji. Instytut PAN imienia L. Hirszfelda, Akademia Medyczna i Uniwersytet Przyrodniczy (wszyscy z Wrocławia) zapewnią metodologię do prowadzenia eksperymentów biologicznych i biomedycznych w mikrograwitacji oraz – dla porównania wyników – na Ziemi.

Badania, które ma prowadzić satelita, mają m.in. dostarczyć odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób kontrolować rozwój grzybów w niskiej grawitacji. Umożliwią też potencjalnie sprawdzenie, jak w takich warunkach zachowują się pobrane od myszy limfocyty T, odpowiedzialne m.in. za procesy odpornościowe w trakcie ciąży. Wreszcie, eksperyment ma też pomóc ustalić, jaka jest dynamika wzrostu komórek rakowych poddanych oddziaływaniu mikrograwitacji, co może prowadzić do opracowania nowych terapii onkologicznych, antybiotykoterapii, regulacji genowych czy leków o zwiększonej penetracji.

Nie ukrywam, że to dla nas szczególny projekt, ponieważ może on prowadzić do odkrycia nowych terapii oraz otworzyć człowiekowi drogę do zaawansowanej eksploracji kosmosu. W tym przypadku jesteśmy w stanie sprawdzić czy w kosmosie można tworzyć glebę, która umożliwi nam uprawę roślin lub też dowiedzieć się jak mikro organizmy czy tkanki „działają” w pozaziemskich warunkach, w warunkach mikrograwitacji. Skorzystamy z miniaturowych układów mikrofluidycznych MEMS, ponieważ dzięki swoim niewielkim rozmiarom umożliwią przeprowadzenie skomplikowanych eksperymentów na pokładzie bardzo małych satelitów. Nieoceniona w warunkach kosmicznych będzie też ich wyjątkowa odporność na wibracje oraz znikomo małe zapotrzebowanie na energię elektryczną, potrzebną do utrzymania temperatury i przeprowadzenia eksperymentów z żywymi próbkami.

                                Grzegorz Zwoliński, Prezes Zarządu SatRevolution
 
Bio-nanosatelita to kolejny projekt spółki SatRevolution. Tym razem inicjatywa ma stanowić pomost pomiędzy technologiami kosmicznymi a biotechnologią i medycyną. W ramach „Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, spółka otrzymała dofinansowanie na pierwszą fazę przedsięwzięcia, które będzie miało rozbudowane zaplecze naukowe. We współpracę zaangażowane są aż cztery wrocławskie uczelnie: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Przyrodniczy.

Bazą dla dotychczasowych projektów nanosatelitarnych firmy pozostaje platforma NanoBus – posłuży również do konstrukcji bio-nanosatelity. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, system doceniono na arenie międzynarodowej. W ostatnim czasie zespół SatRevolution został finalistą organizowanego w Budapeszcie międzynarodowego konkursu ITU Telecom World Global SME Awards, otrzymując nagrodę w kategorii najbardziej obiecującego oraz innowacyjnego wykorzystania ICT (ang. Information and Communication Technologies).

https://www.space24.pl/satrevolution-z-grantem-na-bio-nanosatelite
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Październik 11, 2019, 09:41
https://www.space24.pl/w-strone-marsa-zapowiedz-wspolnej-misji-polskich-uczelni-satrevolution-i-virgin-orbit

Jak w Hitchcocku, zaczynali od trzęsienia Ziemi, teraz napięcie rośnie  ;)

Mam nadzieję, że wypowiedź profesora Dziubana jest przekręcona. Nie jest tak, że do Fobosa można dolecieć tylko małymi obiektami - przecież przez lata planowano misje Phobos Sample Return, w której wokół Fobosa miał orbitowac - i na nim wylądować - całkiem spory satelita.

Druga sprawa to wymagane deltaV - LauncherOne daje maks 500kg na LEO, dolot do Marsa wymagałby masy suchej satelity maks ok. 60kg w stosunku do ,,mokrej" 500kg. Może być ciężko, taki Propulsion Module od Rosjan dla misji Phobos Sample Return miał brać 5300kg materiału pędnego przy masie własnej 674kg. A to niemal ,,gołe" zbiorniki i struktura. Czy Satrevolution zrobi coś o lepszym stosunku masy, jeszcze na tak małym satelicie?

No i jeszcze kwestia terminu. Ktoś słyszał, żeby w dwa lata przygotować misje międzyplanetarna? W dodatku pierwsza w swoim rodzaju i to przez konsorcjum, umówmy się... Mało doświadczone w lotach nawet na LEO?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 20, 2019, 20:49
Polacy pracują nad nanosatelitą do badania mikroorganizmów i komórek w kosmosie
14.10.2019 aktualizacja 16.10.2019©

Bionanosatelitę, który umożliwi badanie m.in. komórek nowotworowych w kosmosie, buduje konsorcjum wrocławskich uczelni, instytutu PAN i firmy. Ich technologię w przyszłości będą mogły wykorzystywać inne firmy czy instytucje, chcące prowadzić własne badania na orbicie.

Bionanosatelita typu CubeSat, o wymiarach ok. 10x10x30 cm, będzie wyposażony w miniaturowe laboratorium czipowe (tzw. lab-on-chip). Cechy takiego rozwiązania to małe gabaryty i waga, duża odporność mechaniczna oraz możliwość przeprowadzenia automatycznych doświadczeń biomedycznych na pokładzie tak małego statku kosmicznego, jakim jest nanosatelita.

Pieniądze na projekt badawczy dotyczący budowy bionanosatelity i przeprowadzenia doświadczeń z żywymi próbkami, ok 4 mln zł, przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach "Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020", finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Strategii Rozwoju Dolnego Śląska.

Mikro laboratoria chipowe - na podstawie wcześniejszych doświadczeń w tej dziedzinie - opracuje Politechnika Wrocławska. Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zaprojektują i przeprowadzą biologiczne i biomedyczne eksperymenty, które będą prowadzone równolegle w warunkach mikrograwitacji i - dla porównania wyników - na Ziemi - poinformował PAP prof. Jan Dziuban z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej.

Nowy nanosatelita, który ma w ramach projektu opracować wrocławska firma SatRevolution, wykorzysta całkowicie polską myśl techniczną. Jak wyjaśniają przedstawiciele SatRevolution w przesłanym komunikacie, badania, które ma prowadzić satelita, pomogą ustalić, jak kontrolować rozwój grzybów glebotwórczych w niskiej grawitacji. Umożliwią też sprawdzenie, jak w takich warunkach zachowują się pobrane od myszy komórki układu odpornościowego - limfocyty T - i jaka jest dynamika wzrostu komórek rakowych poddanych oddziaływaniu leków w warunkach mikrograwitacji.

Badania tego typu w przyszłości mogą prowadzić do opracowania nowych terapii onkologicznych, antybiotykoterapii czy leków.

"Badania pokazały, że reakcje komórek w przestrzeni kosmicznej na podawane substancje mogą być kilkadziesiąt razy silniejsze, niż na Ziemi. Zatem lepiej jest wysłać na orbitę zestaw kilku potencjalnych leków, przebadać je w kosmosie na tkance rakowej, aby stwierdzić, który z nich jest najlepszy, uzyskując wyniki w kilka dni. Nawet jeśli to będzie kosztować więcej, to bardziej się opłaca, niż czekanie na długotrwałe wyniki badań" - opisuje w rozmowie z PAP prof. Dziuban.

Jak tłumaczy, wrocławskie konsorcjum nie zamierza poprzestać na przeprowadzeniu własnych eksperymentów, ale chce stworzyć produkt oraz usługę, z których będą mogli korzystać też inni, np. firmy farmaceutyczne. "Chcemy opracować produkt i technologię, które będzie można np. kupić czy wydzierżawić, aby wykorzystując znajdujące się na nanosatelicie laboratoria, przeprowadzić własne badania biologiczne w kosmosie" - wyjaśnia.

Faza naukowa projektu jest zaplanowana na 18 miesięcy. Po upływie tego czasu satelita znajdzie się w kosmosie. W kolejnej fazie projektu, rozwiązanie zostanie wdrożone.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78982%2Cpolacy-pracuja-nad-nanosatelita-do-badania-mikroorganizmow-i-komorek-w
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 17, 2020, 07:37
SatRevolution planuje starty dwóch satelitów komercyjnych
13 lut 2020 Paweł Z. Grochowalski

Polska spółka SatRevolution, specjalizująca się w projektowaniu i produkcji nanosatelitów, ogłosiła swoje plany na rok 2020 odnośnie wysłania w kosmos sztucznych satelitów. Firma zamierza starty czterech satelitów, w tym dwóch dla klientów komercyjnych.

Polska spółka SatRevolution do niedawna była jeszcze startupem. Teraz po przekształceniu się w firmę planuje działalność na rynku biznesowym i rozpoczęcie sprzedaży swoich produktów. Bazując na doświadczeniach z budowy satelity Światowid – demonstratora technologii spółki – zamierza w 2020 roku starty czterech satelitów, w tym dwóch dla klientów komercyjnych.

Pierwszym z projektów komercyjnych jest SteamSat – nanosatelita rozmiaru 1U, realizowany w ramach kontraktu dla brytyjskiego przedsiębiorstwa SteamJet Space Systems reklamującego się hasłem „A New Age of Steam – In Space”. Celem tego projektu jest demonstracja napędu zasilanego wodą, przeznaczonego dla małych satelitów w tym nanosatelitów standardu CubeSat. Start satelity planowany jest na III kwartał tego roku na pokładzie rakiety nośnej Soyuz.

W założeniu planowany „napęd parowy” ma być napędem ekologicznym, który wpisuje się w światowy trend paliw nietoksycznych. Firma deklaruje, że ma on rozszerzyć obecne możliwości misji kosmicznych, umożliwiając satelitom dłuższe przebywanie na właściwej orbicie. Ma to się odbywać dzięki dużej sile ciągu i niskiemu zużyciu energii, satelity mogą być szybciej uruchamiane i zużywać mniej mocy niż w przypadku tradycyjnego napędu elektrycznego. Niewielki rozmiar systemu napędowego, którego objętość jest porównywana z puszką tuńczyka, ma czynić satelitę lżejszym od typowych urządzeń, co z kolei ma przyczynić się do redukcji kosztów wyniesienia statku kosmicznego na orbitę. Do potencjalnych korzyści wynikających z użycia tego silnika można zaliczyć także optymalizację zatłoczenia orbity, działanie w konstelacjach oraz sprawną deorbitację. Więcej informacji na temat napędu parowego dla satelity można przeczytać na stronie brytyjskiej firmy SteamJet Space Systems.

Drugi z projektów komercyjnych jest satelita SW1FT (nie należy mylić z orbitalnym obserwatorium NASA – Swift), który ma polecieć w kosmos na przełomie 2020 i 2021 roku.  Wraz z jego startem SatRevolution zamierza rozpocząć realizację swojej wizji współdzielonych misji satelitarnych. SW1FT ma wykorzystywać autorską platformę NanoBus3U jako bazę do demonstracji kilku zewnętrznych ładunków użytecznych jednocześnie.

Współdzielenie platform satelitarnych, które można przyrównać do podróżowania minibusem, zamiast samochodem osobowym w pojedynkę, pozwala na umieszczenie na satelicie kilku innowacyjnych sensorów lub eksperymentów jednocześnie. Początki tego zjawiska miały miejsce, kiedy pierwsze satelity komercyjne zostały zaopatrzone w poboczne moduły nadawczo – odbiorcze innych dostawców. Dzięki obniżeniom kosztów zwiększyła się dostępność przestrzeni kosmicznej dla małych, nowych firm. Z takiego rozwiązania chętnie skorzystają również większe firmy i agencje rządowe, chcąc wypróbować daną funkcjonalność bez angażowania dużych zasobów technicznych i finansowych. Zarówno NASA, jak i ESA coraz częściej wchodzą w takie partnerstwa publiczno-komercyjne.

- Rynek nanosatelitów rośnie niezwykle dynamicznie – prognozy przewidują przeszło 2500 wyniesień w ciągu najbliższych 6 lat. Staje się on zarazem coraz bardziej zróżnicowany, co zmniejsza przewagę głównych graczy. Jako SatRevolution wspieramy naszych klientów holistycznie: od udostępnienia miejsca, poprzez montaż ładunku na platformie, integrację satelity oraz pełne testy funkcjonalne i kwalifikacyjne, po zorganizowanie niezbędnych pozwoleń oraz kampanii związanej z wyniesieniem satelity na orbitę i początkowe wsparcie operacji na orbicie - deklaruje Grzegorz Zwoliński.

SatRevolution oferuje swoim klientom również swój udział w procesie tworzenia instrumentu. Firma pracuje nad tym, by stopniowo zwiększać objętość swoich satelitów, tym samym zwiększając wielkość dostępną dla ładunków użytkowych, a już na 2021 rok planuje wystrzelenie kolejnych współdzielonych satelitów komercyjnych.

Odnośnie dwóch satelitów niekomercyjnych w komunikacie firmy nie było ani słowa. Informacje na ich temat mają pojawić się w późniejszych terminie.

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/satrevolution-planuje-starty-dwoch-satelitow-komercyjnych
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 22, 2020, 22:54
Cytuj
SATREVOLUTION SPÓŁKA AKCYJNA, Politechnika Wrocławska
Opracowanie rewolucyjnej usługi obrazowania Ziemi przy użyciu satelitarnej konstelacji REC.
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1004.msg141771#msg141771

Marketingowy opis projektu. Ciekawe co się  wyłoni z tych rewolucyjnych zamierzeń ?

SatRevolution rozpoczyna budowę konstelacji satelitów obserwacyjnych
28 mar 2019

Wrocławska firma SatRevolution złożyła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o uprawnienia radiowe dla REC 1 - pierwszej konstelacji satelitarnej umożliwiającej obrazowanie Ziemi w czasie rzeczywistym. To przełom w pracach nad rozwiązaniem, którego efektem będzie umieszczenie na orbicie nowej, liczącej około tysiąca nanosatelitów, konstelacji.

Pozyskanymi za pośrednictwem REC zobrazowaniami Ziemi zainteresowany jest m. in. Instytut ONZ do spraw Badań i Szkoleń (ang. UNITAR 2), który chce wykorzystać dane satelitarne w ramach swojego programu UNOSAT. W tej sprawie podpisany został już list intencyjny.

SatRevolution jest pierwszą polską firmą, która od początku istnienia realizuje plan polegający na budowie i umieszczeniu na orbicie konstelacji satelitów. Docelowo firma planuje wynieść w przestrzeń kosmiczną około tysiąca nanosatelitów obserwacyjnych. Prace podzielone zostały na kilka etapów – w pierwszym, do 2022 roku na orbicie znajdzie się 16 satelitów, następnie ich liczba zostanie zwiększona do 66. Finalnie, w 2026 roku, konstelacja ma osiągnąć około tysiąca jednostek obrazujących. Poza pracami inżynierskimi trwają procedury formalne, umożliwiające realizację projektu.

W lutym wrocławscy inżynierowie złożyli do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o uprawnienia radiowe dla konstelacji. Instytucją decydującą o ich przydzieleniu jest Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. ITU 3) - wyspecjalizowana agenda ONZ. W złożonym wniosku inżynierowie określili charakter misji oraz zdefiniowali jej szczegółowe parametry, w tym: obszar odbiorczy sygnału przesyłanego z satelitów, stacje naziemne oraz wybrane częstotliwości transmisji. Tym samym, dzięki pracy inżynierów z SatRevolution, Polska wkroczy w nowy rozdział rozwoju sektora kosmicznego. Prekursorski projekt umożliwi pozyskiwanie danych satelitarnych, dzięki którym, monitorowanie Ziemi na potrzeby zrównoważonego rozwoju, Smart City, transportu jak i zarządzania kryzysowego, stanie się około stukrotnie tańsze niż dotychczas.

REC będzie pierwszą konstelacją satelitów obrazujących Ziemię w czasie rzeczywistym. Podstawowa jednostka konstelacji to satelita obserwacyjny ScopeSat (https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/satrevolution-tworzy-pierwsza-polska-konstelacje-satelitow-scopesat-4870.html). Jego konstrukcja bazuje w części na projekcie Światowid – pierwszego polskiego nanosatelity obserwacyjnego, którego platforma NanoBus rozbudowana zostanie o napęd jonowy – wydłużający czas misji oraz umożliwiający deorbitację po jej zakończeniu, udoskonalone układy sterowania, nowy komputer pokładowy do bieżącego przetwarzania agregowanych danych oraz wysoko wydajny układ radiowy pracujący w paśmie X. Ponadto w docelowym projekcie wykorzystany zostanie rozkładany teleskop DeploScope z aperturą segmentową, umożliwiającą osiągnięcie bardzo wysokiej rozdzielczości obrazowania o wartości lepszej niż 1 m. Zastosowanie instrumentu DeploScope pozwoli diametralnie zmniejszyć rozmiar i masę satelity, a konsekwencją redukcji masy będzie zaś zmniejszenie kosztów jego budowy oraz, co najważniejsze, wyniesienia na orbitę. Pierwszy satelita systemu REC powinien kosztować około 5-6 mln zł, zaś  każdy kolejny już w okolicy 1,5 mln zł.

List intencyjny w sprawie wykorzystania zobrazowań Ziemi pochodzących z konstelacji REC podpisał już UNITAR. Dane satelitarne chce wykorzystać w zaawansowanym technologicznie programie UNOSAT, dostarczającym analizy obrazu i rozwiązania satelitarne dla państw członkowskich ONZ oraz międzynarodowych organizacji pomocowych i rozwojowych. Służy on wspieraniu działań z obszaru pomocy humanitarnej, bezpieczeństwa czy planowania rozwoju terytorialnego. Złożenie wniosku o przydzielenie uprawnień radiowych to przełomowy krok dla budowy konstelacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym.

To również przełomowy krok dla całego polskiego sektora kosmicznego, który stawia nas na równi z potęgami światowymi.  Inwestycje w polski sektor kosmiczny to swego rodzaju awangarda. Wynika to głównie z faktu, że firmy zajmujące się technologiami kosmicznymi dopiero wkraczają w ten obszar rynku, a to oznacza, że zwrot z inwestycji może być bardzo odsunięty w czasie. Tym większe znaczenie ma dynamika rozwoju SatRevolution oraz konsekwencja w realizacji projektów. One są doskonałą zachętą dla przyszłych, potencjalnych inwestorów –
mówi Maciej  Wieloch, Prezes funduszu Infini.

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/satrevolution-rozpoczyna-budowe-konstelacji-satelitow-obserwacyjnych-0
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Luty 23, 2020, 11:23
Aż chciałoby się przeczytać ich wniosek do NCBR, i wczytać się w szczegóły techniczne tej rewolucji. Ciekawe jest, jak uzasadniono następujące:

- Wrocławska firma SatRevolution złożyła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o uprawnienia radiowe dla REC 1 - pierwszej konstelacji satelitarnej umożliwiającej obrazowanie Ziemi w czasie rzeczywistym.

Co to jest dokładnie ten czas rzeczywisty?

- - Prekursorski projekt umożliwi pozyskiwanie danych satelitarnych, dzięki którym, monitorowanie Ziemi na potrzeby zrównoważonego rozwoju, Smart City, transportu jak i zarządzania kryzysowego, stanie się około stukrotnie tańsze niż dotychczas.


- - Ponadto w docelowym projekcie wykorzystany zostanie rozkładany teleskop DeploScope z aperturą segmentową, umożliwiającą osiągnięcie bardzo wysokiej rozdzielczości obrazowania o wartości lepszej niż 1 m. Zastosowanie instrumentu DeploScope pozwoli diametralnie zmniejszyć rozmiar i masę satelity

Cóż to jest ten DeploScope, coś w rodzaju rozkładanego teleskopu?  ::)

Biorąc pod uwagę bardzo niską jakość opracowanej i zintegrowanej przez firmę platformy KrakSat, mam małą wiarę w powodzenie projektu.

https://www.researchgate.net/publication/337562083_Analiza_bledow_misji_KRAKsat_PL

I pomyśleć, że rok-dwa temu PAK nie dostało środków na mały Krajowy Program Kosmiczny...  :-\
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Luty 10, 2021, 17:48
https://www.space24.pl/kontrakt-na-wyniesienie-polskich-satelitow-satrevolution-stawia-na-virgin-orbit

W ramach ogłoszonego kontraktu z Virgin Orbit, jeszcze w 2021 roku ma dojść do wystrzelenia na pokładzie rakiety LauncherOne pierwszych satelitów polskiej konstelacji STORK. Na orbitę mają trafić dwa niewielkie satelity: STORK-4 i STORK-5 (MARTA), oparte na najnowszej platformie satelitarnej UniBus 3U CubeSat, opracowanej przez SatRevolution. STORK-4 i STORK-5 (MARTA) będą pierwszymi satelitami elektrooptycznymi, które zostaną wyniesione na orbitę w ramach konstelacji docelowo złożonej z 14 obiektów.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: RiGCz w Czerwiec 29, 2021, 21:10
Już jutro start 2 satelitów wyprodukowanych przez Satrevolution, a dzisiaj została podpisana nowa umowa z Virgin Galactic która ma jeszcze bardziej zacieśnić współprace między oboma firmami. Co ciekawe w ramach owej umowy będą prowadzone starania żeby w przyszłości z terenu Polski startowały misje wynoszące ładunki na orbite za pomocą samolotów należących do Virgin Galactic.

" Additionally, Virgin Orbit and SatRevolution will actively seek ways to further cultivate Poland’s rapidly growing space industry, such as pursuing new opportunities for in-country launch and mission services."


https://virginorbit.com/the-latest/virgin-orbit-selected-to-launch-satrevolutions-constellation-of-constellations/?fbclid=IwAR0CSCsgkMLh3uvIrIniiyvlbVQ3SfyVZymJHxlSpGRmq1hATA6mWBB5gJc
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Czerwiec 29, 2021, 22:42
Nie umowa, a Memorandum of Understanding, poziom niżej.

Z jednej strony ciekawa informacja, w studium polskiej mikrorakiety nośnej dla POLSY właśnie air launch był wskazany jako odpowiednia metoda startu z terytorium PL - głównie ze względów bezpieczeństwa. Europa to dojrzały rynek o wielkości nie do pogardzenia - dodatkowa baza z której startowałyby Virgin Orbit to koncepcja która może mieć sens. Z drugiej strony w linku piszą również o misji na Marsa  ;D no i SarRevo jest znane z kontrowersyjnego PR-u. Pismo zniesie wszystko, podpisanie MoU nic Virgina nie kosztuje ;)

Treść MoU jest intrygująca, ale wypatrywanie Cosmic Girl na polskim niebie byłoby przedwczesne  :)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 14, 2021, 10:38
Informacje o satelitach STORK-4 i STORK-5 w tym wątku:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4704.0
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: R1 w Grudzień 14, 2021, 17:37
WOW:

https://poufnarozmowa.com/nasze-gratulacje-chcemy-rowniez-pomoc-p-semeniuk-szybko-zaglebic-sie-w-sprawy-kosmiczne-olgakosmos/
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 14, 2021, 19:39
Moim zdaniem bardzo ciekawe i zaskakujące wypowiedzi. Co o tym sądzicie?
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: gszczepa w Grudzień 14, 2021, 19:55
Przyznam że nie do końca rozumiem co tu ciekawego czy zaskakującego.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Grudzień 15, 2021, 00:55
Problem z takimi źródłami jest taki, że nigdy nie wiadomo czy to legitne. Z drugiej strony, cóż, kontakty między sektorem komercyjnym a politykami to raczej coś co się dzieje na porządku dziennym. Można trochę śmieszkować z tonu misji takiego cubesata na Marsa, jakby jego największym celem miał być sukces propagandowy - tak swoją drogą to w końcu jaki tam ma być? W opisie jest 6U o rozmiarach... 10x10x10 cm albo ja coś źle zrozumiałem? Z wagi to chyba raczej 1U? Anyway, misja pewnie dla Polski ważna jako element zdobywania doświadczenia, ale przy tej wielkości raczej o niewielkiej szansie na istotny wkład naukowy. Bardziej chyba jako test dla zminiaturyzowanych sensorów. Mylę się?

Tak swoją drogą, ostatnio nie śledzę tematu, ale jest już grudzień i chyba nadal nie ma zdjęć ze Storków? Ostatnie info było takie, że jeśli dobrze zrozumiałem, trwają prace nad oprogramowaniem, co jak rozumiem tyczyło się oprogramowania na pokładzie samych satelitów, co miało bodaj umożliwić w końcu rozpoczęcie fazy obserwacji Ziemi i uzyskania pierwszych zdjęć. Coś wiadomo o postępach? Bo tak w sumie zaraz powinny chyba lecieć następne satelity tej serii?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: onlyp w Grudzień 15, 2021, 15:19
https://twitter.com/SatRevolution/status/1470825746805538832?ref_src=twsrc%5Etfw

Firma w styczniu wysyła kolejne 4 satelity. (Do 3 razy sztuka?)
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: RiGCz w Grudzień 15, 2021, 15:31

https://innpoland.pl/173867,richard-branson-i-satrevolution

Kolejna ciekawa informacja, ciekawe czy przy okazji zostanie dogadane porozumienie dotyczące wykorzystania jednego z lotnisk w Polsce do wynoszenia satelitów na pokładzie Cosmic Girl.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Grudzień 15, 2021, 16:39
Prezes POLSA na rozmaitych konferencjach mówi, nie wskazując palcem na żadną firmę, że są takie plany, a pierwszym krokiem są obliczenia/papierologia ze strony amerykańskiej.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 17, 2021, 10:44
Hmm, a czy jakieś kroki ze strony polskiej też będą? Ciekawi mnie, czy np. inne rakiety nośne by mogły się też zaprezentować.
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Grudzień 31, 2021, 15:21
Być może warto przenieść ostatnie posty dot. rakiety nośnej do tematy ,,Czy Polska powinna zbudować rakietę orbitalną"? To chyba lepsze miejsce na dyskusję na ten temat ;) Tutaj dorzucę w ramach ciekawostki, że zdolność do samodzielnego wynoszenia przez Polskę satelitów jest postulowana przez Strategy & Future (Bartosiak)

https://youtu.be/1fyuDCGtjxo?t=28557
Tytuł: Odp: SatRevolution
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 08, 2022, 15:40
Może to też dlatego, że bliżej będzie do miejsca startu ?
CubeSat AuroraSat 1 został przez firmę wyprodukowany dla zewnętrznego odbiorcy.
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=5014.msg176432#msg176432

https://twitter.com/JrHoldingASI/status/1508514899957329938
https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20220328/satrevolution-dostarczy-i-obsluzy-platforme-satelitarna-dla-australijskiej-sieci