Autor Wątek: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie  (Przeczytany 10773 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

axion

  • Gość
Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« dnia: Wrzesień 04, 2010, 21:03 »
Link:

Profesor Kevin Warwick opowiada o swoich eksperymentach mających na celu modyfikację ludzkiego organizmu za pomocą nowoczesnych technologii. Modyfikacje te mają pozwolić w przyszłości m.in. na uzyskanie dodatkowych zmysłów oraz wprowadzenie całkiem nowych metod komunikacji.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2010, 15:29 wysłana przez axion »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 06, 2010, 22:52 »
Mam mieszane uczucia co do tego, niby brzmi to rzeczywiście fantastycznie, ale fanem chipowania ludzi nie jestem. Poza tym gość mówi, że poszerzy to to nad czym pracuje (m.in. pan prof) horyzonty. Wg mnie jednak jeśli mamy się rozwijać to naturalnie trzeba rozwinąć zdolności ludzkiego mózgu, zdaje się że na razie korzystamy z 4% możliwości :P

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2010, 23:40 »
Mam mieszane uczucia co do tego, niby brzmi to rzeczywiście fantastycznie, ale fanem chipowania ludzi nie jestem. Poza tym gość mówi, że poszerzy to to nad czym pracuje (m.in. pan prof) horyzonty. Wg mnie jednak jeśli mamy się rozwijać to naturalnie trzeba rozwinąć zdolności ludzkiego mózgu, zdaje się że na razie korzystamy z 4% możliwości :P

Miejska legenda. Mózg jest jaki jest nie przez przypadek.
Co do poszerzania horyzontów, to facet nawiązywał do tzw. exocortex'u - przystawek dołączanych do mózgu przez odpowiedni interfejs (BCI). Na razie jest to czysta teoria, ale kwestią czasu jest, gdy stanie się ona praktyką.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 07, 2010, 12:37 »
Miejska legenda. Mózg jest jaki jest nie przez przypadek.

Ależ skąd! Niektóre, najczęściej męskie egzemplarze gatunku homo sapiens, używają mniej niż 0,0001 % swego mózgu. Można ich spotkać w miastach, gdzie na niektórych osiedlach stają się legendami samymi w sobie. :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 07, 2010, 12:37 »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 07, 2010, 12:54 »
A pierwszych eksperymentów BCI nie robili z małpami? Coś pamiętam z mechanicznym ramieniem.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 07, 2010, 13:58 »
A pierwszych eksperymentów BCI nie robili z małpami? Coś pamiętam z mechanicznym ramieniem.

Ja kojarzę kiedyś jak naukowcy demonstrowali jak bodajże mózg myszy został podłączony do elektronicznego mechanizmu (coś w rodzaju małego łazika). Byłem w szoku, przeszczepili mózg żywego stworzenia do jakiegoś urządzenia, które później się poruszało. Nie pamiętam jednak żadnych szczegółów...

axion

  • Gość
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2010, 14:50 »
Warto jeszcze wspomnieć chociażby o biofeedbacku.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2010, 15:36 wysłana przez axion »

Offline Leszek Szamocki

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 102
  • Elen sila lumenn omentielvo.
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2010, 15:05 »
Potencjalne zastosowania bezpośredniego interfejsu mózg-hardware są niemal nieograniczone. Od zaawansowanych protez, przez pomoc osobom sparaliżowanym, głuchym, niemym, ślepym, czy w jakikolwiek inny sposób "dysfunkcyjnych"... To wersja "idealistyczna"...

Wersja "marzycielska", to astronauta siedzący w przytulnej bazie orbitalnej, za pomocą "siły woli" sterujący robotem lub pojazdem pracującym w próżni. Albo łazikiem eksplorującym Marsa...

Natomiast jestem pewien, że temat bardzo szybko się rozwinie, ale w wersji "rzeczywistej". Toż to pożywka dla wojska, możliwość "budowy super-żołnierza", lub przeciwnie - ukrycie operatora w bezpiecznej bazie, a wysłanie na pole walki morderczej maszyny. Myślącej, realizującej zadania taktyczne i reagującej na zmiany na polu walki. Ale kierowanej przez człowieka - zatem bez możliwości "zbuntowania się. Takie projekty istnieją już teraz, ale właśnie ich największym mankamentem, są ułomne mozliwości sterowania maszyną przez człowieka...

Pozdrawiam.
Pozdrowienia z Redy, N 54°36'39", E 18°21'25"

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 07, 2010, 17:26 »
Bo BCI jest jedną z technologii "rewolucyjnych", jak komputery, samochód czy rakieta.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 07, 2010, 18:37 »
A pierwszych eksperymentów BCI nie robili z małpami? Coś pamiętam z mechanicznym ramieniem.

To już prehistoria. Dzisiaj można nieinwazyjnie (przy pomocy rezonansu magnetycznego) obserwować, co aktualnie widzisz lub co ci się śni. Również w drugą stronę (dostarczanie sygnałów do mózgu) notuje się szybki postęp. Poniżej przykład technologii oraz zdalnie sterowana mysz :)

axion

  • Gość
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 09, 2010, 21:23 »
, która dotyczy zbliżonej tematyki.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2010, 15:30 wysłana przez axion »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2010, 13:14 »
Hmm Ja mam pewne wątpliwości co do rozszerzania możliwości ludzkiego mózgu za pomocą sztucznych zmysłów. Otóż nasza ,,głowa" ma pewną wrodzoną  możliwość odbierania i analizowania ograniczonej ilości informacji czy to wzrokowych, słuchowych i innych (dotykowych, węchowych). Czy dodanie nowych możliwości nie przeciąży zbytnio naszego ,,procesora" tak, że mózg z powodu nadmiaru informacji zacznie się szybko męczyć i zmniejszać swoja wydajność? To tak jakby do starego kompa podłączyć różne nowoczesne cuda np. kserokopiarki, skanery itp a komputer mający określoną pamięć operacyjną w danej jednostce czasu wykona i tak tylko ograniczoną ilość operacji. Boję się, czy osoby poddawane takim eksperymentom nie zwariują z nadmiaru wrażeń. Poza tym wiem, ze osoby z nabytym niedosłuchem czy głuchotą,mogą pewnym czasie tracą zdolność przetwarzania w swej głowie informacji dźwiękowych. Po zakupie np. aparatu słuchowego mózg i jego właściciel (ka) musi się sporo namęczyć żeby nabrać wprawy. Jeśli z ,,prostym" słuchem są takie problemy to co będzie np. z echolokacją czy widzeniem w podczerwieni?.......

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 10, 2010, 13:26 »
Mózg ma fenomenalne właściwości adaptacyjne - poczekamy zobaczymy.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 10, 2010, 17:19 »
Hmm Ja mam pewne wątpliwości co do rozszerzania możliwości ludzkiego mózgu za pomocą sztucznych zmysłów. Otóż nasza ,,głowa" ma pewną wrodzoną  możliwość odbierania i analizowania ograniczonej ilości informacji czy to wzrokowych, słuchowych i innych (dotykowych, węchowych). Czy dodanie nowych możliwości nie przeciąży zbytnio naszego ,,procesora" tak, że mózg z powodu nadmiaru informacji zacznie się szybko męczyć i zmniejszać swoja wydajność?

Głowa ma określoną przepustowość, więc albo (1) zupgradujesz głowę (poprzez exocortex, czyli dodanie kawałka sztucznego mózgowia do obecnego orzeszka) albo (2) będziesz żonglował nowymi zmysłami, utrzymując transfer na niezmiennym poziomie. Będziesz widział w podczerwieni, albo w świetle widzialnym. Jeżeli będziesz chciał widzieć w całym zakresie równocześnie, to kosztem rozróżnialności kolorów. Itd.

axion

  • Gość
Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 10, 2010, 18:33 »
Ciekawa sprawa, ale przypomina mi to nieco dziewiętnastowieczny problem - iż Paryż miał być zasypany przez odchody końskie z powodu nadmiernej ilości powozów. Poza tym, zastanawia mnie czy będziemy w stanie przeprowadzić odpowiednie modyfikacje genetyczne w celu powiększenia "przepustowości" lub inteligencji i ogólnych możliwości mózgu. Prawdopodobnie wiązałoby się to ze zwiększeniem objętości czaszki? Zauważcie że to wszystko zależne jest od informacji genetycznej. Gdyby tylko taką informację "złamać", nie byłoby już potrzeby "montowania" czegoś we własnym ciele. Czyli rodzilibym się np. z dodatkowymi zmysłami, narządami. Ale to już wymagałoby specjalnej hodowli. Ludzie przestaliby być żyworodni.

Cała sytuacja może sprowadzić się także do tego, że w całości staniemy się programem działającym w symulacji komputerowej. W ostatecznej fazie, człowiek może nie potrzebować już ciała. Dlaczego nie przetransformować się na fale radiowe?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2010, 18:35 wysłana przez axion »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kevin Warwick - Pierwszy cyborg na Świecie
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 10, 2010, 18:33 »