Autor Wątek: Deep Impact / EPOXI  (Przeczytany 31883 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 04, 2010, 16:13 »
Pamiętajcie, że to fotki z MRI :) Te z najlepszą rozdzielczością - wykonane przez instrument HRI - będą dostępne w przeciągu doby. Wymagają processingu, jeśli dobrze zrozumiałem.

Genialna sprawa :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 04, 2010, 16:18 »
zaraz po wysłaniu są one kasowane z pamięci sondy

Jesteś pewien? To znaczy, że jeżeli z braku zasilania padnie sieć DSN (zdarzało się), albo z powodu burzy będą zakłócenia odbioru (też się zdarzało), to nie zobaczymy nic?

Tak twierdzi technik od obrazowania. Nie wiem jak to wygląda w przypadku DSN - zakładam, że oprócz Goldstone jest jeszcze inny radioteleskop, który robi za backup.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 04, 2010, 16:30 »
Ktoś wie jaka jest wielkość pamięci flash sondy? Na kosmonaucie piszą że sonda faktycznie usuwa najstarsze foty.

Nie znalazłem takiej informacji we wstępie Scorusa. Tutaj znalazłem takie info:

"It takes 10 hours to downlink Deep Impact's memory when filled. It's now downlinking images and taking new ones simultaneously."

Domyślam się, że w przypadku mowy o 10 godzinach ściągania danych, to są one przesyłane przez antenę wysokiego zysku HGA, której przepustowość wynosi 200kbps. Kwestia podliczenia teraz ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 04, 2010, 16:40 »
Pokazywali jeszcze fajne zestawienie takich misji jak DeepImpact/EPOXI. Najbliższy podobny przelot czeka nas 14 lutego w przyszłym roku, który będzie wykonany przez sondę Stardust/NExT - ponowny przelot obok Tempel 1, aby obejrzeć dokładnie krater wyżłobiony przez impaktor.

Także w przyszłym roku rozpocznie się na dobre misja obserwacyjna sondy Dawn, która to wejdzie w lipcu na orbitę planetoidy Westa.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2010, 16:46 wysłana przez Matias »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 04, 2010, 16:40 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 04, 2010, 16:47 »
Fotka chyba lekko obrobiona z Planetary Society :



Kształt jądra tej komety jest naprawdę niesamowity, wygląda jak wielki orzeszek ziemny i bardziej przypomina chyba asteroidę :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 04, 2010, 17:02 »
Fotki RAW dostępne są na stronce - http://epoxi.umd.edu/

Zamieszczam jeszcze cropy dwóch innych zdjęć, ciekawy jest ten 'czysty' pas terenu, który przebiega przez centralną część. Co to może być?? Zapewne więcej szczegółów ujrzymy na fotach z HRI :)

Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 04, 2010, 17:11 »
Ktoś wie jaka jest wielkość pamięci flash sondy? Na kosmonaucie piszą że sonda faktycznie usuwa najstarsze foty.

Nie znalazłem takiej informacji we wstępie Scorusa. Tutaj znalazłem takie info:

"It takes 10 hours to downlink Deep Impact's memory when filled. It's now downlinking images and taking new ones simultaneously."

Domyślam się, że w przypadku mowy o 10 godzinach ściągania danych, to są one przesyłane przez antenę wysokiego zysku HGA, której przepustowość wynosi 200kbps. Kwestia podliczenia teraz ;)

No to licze. 200kbps dziele przez 8 i mam= 25kb/sek. =1.5Mb/min=90mb/godz. Odpowiedzią byłoby 900mb czyli sonda ma w sobie pendriva 1GB. 

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 04, 2010, 17:21 »
Spekulowano, że ta kometa może składać się z dwóch obiektów tylko luźno powiązanych grawitacyjnie. Jeśli założymy, że kometa rozpadła się i ponownie połączyła to ten punkt łączenia, jako znajdujący się bliżej osi obrotu może zawierać młodszy, drobniejszy materiał, który się tam osadził. Może więcej się dowiemy na konferencji.

Scorus

  • Gość
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 04, 2010, 17:47 »
Tak jak na Itokawie drobne odłamki uwalniane podczas uderzeń mogą migrować do nisko położonego obszaru tworząc tam gładką powierzchnię.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 04, 2010, 18:55 »
Tak jak na Itokawie drobne odłamki uwalniane podczas uderzeń mogą migrować do nisko położonego obszaru tworząc tam gładką powierzchnię.

Nawet przypomina Itokawę, tylko więcej wyrzucanych gazów dookoła :)

Konferencja o 21?

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 04, 2010, 19:08 »
Tak jak na Itokawie drobne odłamki uwalniane podczas uderzeń mogą migrować do nisko położonego obszaru tworząc tam gładką powierzchnię.

Nawet przypomina Itokawę, tylko więcej wyrzucanych gazów dookoła :)

Konferencja o 21?

W rzeczy samej.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 04, 2010, 19:09 »
Tak jak na Itokawie drobne odłamki uwalniane podczas uderzeń mogą migrować do nisko położonego obszaru tworząc tam gładką powierzchnię.

No tak, zakładam, że to nie przypadek, że dokładnie w osi obrotu jest jest ten obszar.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 04, 2010, 19:51 »
Faktycznie przypomina Itokawę, czy Erosa. Albo kość. Zdjęcia są niesamowite :) 
Wyrzuty materii nasuwają mi nieco skojarzenia z fotką Tempel 1 po uderzeniu impaktora - choć oczywiście wtedy było to sztucznie wytworzone.
GG 8698011

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23230
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 04, 2010, 21:03 »
Rozpoczyna się konferencja. A ja dopiero oglądam te niesamowite fotki...  8)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 04, 2010, 21:17 »
Ktoś wie jaka jest wielkość pamięci flash sondy? Na kosmonaucie piszą że sonda faktycznie usuwa najstarsze foty.

Nie znalazłem takiej informacji we wstępie Scorusa. Tutaj znalazłem takie info:

"It takes 10 hours to downlink Deep Impact's memory when filled. It's now downlinking images and taking new ones simultaneously."

Domyślam się, że w przypadku mowy o 10 godzinach ściągania danych, to są one przesyłane przez antenę wysokiego zysku HGA, której przepustowość wynosi 200kbps. Kwestia podliczenia teraz ;)

No to licze. 200kbps dziele przez 8 i mam= 25kb/sek. =1.5Mb/min=90mb/godz. Odpowiedzią byłoby 900mb czyli sonda ma w sobie pendriva 1GB.

Coś mało chyba :) Chociaż obliczeniowo się zgadza.

edit: Chyba znalazłem dokładne info :

So, the images that we will be taking were chosen carefully to fill the onboard memory of both primary and redundant computers, which have 355 megabytes each allocated to science data storage. Note that this is less than one-tenth the size of the 4-gigabyte USB drive that I carry around with me. And that's because the flash memory technology has advanced so quickly in the years since the memory boards used on this spacecraft were designed.

Czyli dwa komputery (chyba nie korzystają z redundantnego) z których każdy ma pamięć flash 355 mb! :D To 3x mniej niż nam wyszło ;) Muszą więc w miarę na bieżąco wysyłać te dane.

Informację zaczerpnąłem z tego źródełka, gdzie przy okazji dowiedziałem się, że w momencie startu sonda Deep Impact była załadowana 85 kilogramami hydrazyny, paliwa do silniczków manewrowych. Operatorzy mieli jednak dostępne jedynie 5 kilogramów paliwa, które pozostało i zakładali zużycie jedynie około 1 kilograma na te 1/2 manewry korekcyjne wykonane przed przelotem w pobliżu komety.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Deep Impact / EPOXI
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 04, 2010, 21:17 »