Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1137200 razy)

0 użytkowników i 17 Gości przegląda ten wątek.

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4080 dnia: Luty 24, 2021, 17:52 »
5 minut temu na jednej z kamer na kanale LabPadre widać było nowy silnik zmierzający w stronę SN10.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4081 dnia: Luty 24, 2021, 18:14 »
5 minut temu na jednej z kamer na kanale LabPadre widać było nowy silnik zmierzający w stronę SN10.

To mają tempo  :D

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4082 dnia: Luty 24, 2021, 19:14 »
Mają mają. Właśnie chyba zaczyna się .

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 862
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4083 dnia: Luty 24, 2021, 19:24 »
Ciężko na razie cokolwiek dobrego o tych silnikach napisać, ale trzeba wziąć pod uwagę, że to kompletnie nowa konstrukcja, która przypuszczalnie przejdzie jeszcze sporo zmian konstrukcyjnych i "upgrade'ów". Ich faktyczną wydajność i niezawodność będzie można tak naprawdę wstępnie ocenić po pierwszym i kilku następnych, udanych testach z flipem, a potem po pierwszym i znowu kilku następnych wysokopułapowych tetach atmosferycznych, nie wspominając o w pełni udanym locie orbitalnym z pełni udanym powrotem, na co się póki co tak szybko nie zanosi.
Wobec ostatnich niepowodzeń w tej materii, Musk skoncentrował się na dalszej, bardzo prężnej rozbudowie i poszerzaniu kompleksu Boca Chica o kolejne instalacje wodne, paliwowe, budowa kolejnej platformy, tudzież ... magazynu na Starshipy? Do tego dochodzi Phobos i Deimos.... Takie mam trochę wrażenie, że SpaceX coraz bardziej napina muskuły, ale wskutek czego napięcie to nie ma za bardzo jak na razie ujść. Podobnie było z Portem Space America dla Virgin Galactic, które jak wiadomo, przyniosło tonę fleszy, tonę marketingu a teraz wskutek marazmu VG chyba zaczyna zarastać koniczyną.


Zaś mnie się wydaje, że Musk świadomie idzie ścieżką pierwszych konstruktorów rakiet. W czasach pionierów fakt, że rakiety robiły wielokrotnie pod rząd bum, nie był niczym niezwykłym. Wystrzeliwało się rakietę, ta wybuchała, sprawdzało się co tym razem nawaliło, poprawiało się tę rzecz, wystrzeliwało rakietę, ta wybuchała... i tak do skutku. Musk to taki dzisiejszy von Braun czy Korolow tylko bardziej. Proszę sobie wyobrazić, jak by nasze forum wyglądało w połowie lat pięćdziesiątych. "Co, znowu wybuchło? I oni chcą w tym wystrzelić w kosmos człowieka? Może jeszcze zechcecie mi wmówić, że na tym wybuchającym fajerwerku polecimy na Księżyc, LOL".  Zatem myślę, że należy  wyluzować, nalać do szklanki co kto lubi, zagrzać popcorn. I czekać na następny test  8)
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4083 dnia: Luty 24, 2021, 19:24 »

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4084 dnia: Luty 24, 2021, 20:12 »
Fantazje Muska


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4085 dnia: Luty 24, 2021, 22:05 »
Awarie silników podczas lotu testowego (SN 10)   plus podczas SF chyba nie świadczą dobrze o raptorach?

Jeszcze nie było lotu testowego SN10 :P
Oczywiście :)
Chodziło mi o SN 9
Mam nadzieje ,że Musk wie co robi , bo chcę zobaczyć ludzi na Marsie jeszcze za mojego życia :)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4086 dnia: Luty 24, 2021, 22:35 »
O tym silniku który właśnie wymieniają Musk napisał: "One of the engines is suspect, so we’re swapping it out" więc nawet nie wiemy czy faktycznie coś konkretnego mu się stało, czy tylko jakieś odczyty im się nie podobały i dmuchają na zimne. Nie wiemy też co było przyczyną nie zadziałania Raptora w SN9, czy faktycznie nawalił silnik czy przyczyna była gdzieś poza nim tak jak w SN8. Zobaczcie, że jak już te silniki odpalą to lecą, nie było chyba sytuacji żeby jakiś zawiódł w czasie startu? Wszystkie "awarie" były przy próbie odpalenia przed lądowaniem lub w czasie static fire. Przynajmniej jedna wymiana po static fire spowodowana była uszkodzeniami od betonu więc też nie wina silników.

Ogólnie ciężko oceniać działanie czegoś o czym praktycznie nic nie wiemy. Station ma racje, to jest młoda konstrukcja która ciągle się zmienia i jeszcze długo będzie więc na razie nie ma co siać defetyzmu:)

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4087 dnia: Luty 25, 2021, 00:16 »
Nie wiedząc nic o przyczynach problemów można sobie ssać z palca do woli.



Przecież tutaj jest wszystko wiadome, albo silniki zawiodły albo problemy z paliwem, czyli pompy do wymiany, pewnie ze zbiornikami paliwa też jest problem.



Z jakiegoś powodu SpaceX nie ogłosił jednak pólrocznej przerwy - może zapomnieli na forum zajrzeć?  :o


Bo Starshipy w większości zostały już zbudowane, więc już nie da się z tym nic zrobić.


Tak czy inaczej chętnie dowiem się, na czym opierasz swoje przekonanie, że "nie widać żadnego ratunku".


Dla Starshipów do 15 to już raczej nadziei nie ma, no chyba że coś uda się im wykombinować, ale raczej wątpię.


Musk to taki dzisiejszy von Braun czy Korolow tylko bardziej. Proszę sobie wyobrazić, jak by nasze forum wyglądało w połowie lat pięćdziesiątych. "Co, znowu wybuchło? I oni chcą w tym wystrzelić w kosmos człowieka? Może jeszcze zechcecie mi wmówić, że na tym wybuchającym fajerwerku polecimy na Księżyc, LOL".  Zatem myślę, że należy  wyluzować, nalać do szklanki co kto lubi, zagrzać popcorn. I czekać na następny test  8).


W tamtych czasach ludzie w mniejszym stopniu przejmowali się ludzkim życiem, nikogo raczej nie obchodziły straty w ludziach, była chęć żeby dotrzeć tam gdzie jeszcze nikt nie dotarł, dzisiaj też mogłoby być podobnie bo gdyby brano z ulicy ludzi na bardzo ryzykowny załogowy lot na Marsa, to kolejka by była bardzo duża, nie każdy by tym ryzkiem, aż tak się przejmował.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4088 dnia: Luty 25, 2021, 00:20 »
Wymontowali "podejrzany" silnik.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4089 dnia: Luty 25, 2021, 07:25 »
W nocy zamontowali nowy. Dziś planują SF.

Offline Maxkosmo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i metanem
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4090 dnia: Luty 25, 2021, 07:29 »

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4091 dnia: Luty 25, 2021, 09:15 »
No to dziś kolejna próba statyki tego poronionego zestawu, z którym nic już się nie da zrobić ;)

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 862
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4092 dnia: Luty 25, 2021, 09:47 »

Musk to taki dzisiejszy von Braun czy Korolow tylko bardziej. Proszę sobie wyobrazić, jak by nasze forum wyglądało w połowie lat pięćdziesiątych. "Co, znowu wybuchło? I oni chcą w tym wystrzelić w kosmos człowieka? Może jeszcze zechcecie mi wmówić, że na tym wybuchającym fajerwerku polecimy na Księżyc, LOL".  Zatem myślę, że należy  wyluzować, nalać do szklanki co kto lubi, zagrzać popcorn. I czekać na następny test  8).


W tamtych czasach ludzie w mniejszym stopniu przejmowali się ludzkim życiem, nikogo raczej nie obchodziły straty w ludziach, była chęć żeby dotrzeć tam gdzie jeszcze nikt nie dotarł, dzisiaj też mogłoby być podobnie bo gdyby brano z ulicy ludzi na bardzo ryzykowny załogowy lot na Marsa, to kolejka by była bardzo duża, nie każdy by tym ryzkiem, aż tak się przejmował.
[/quote]

Tylko, że wystrzeliwanie przewrażliwionego białka tzn ludzi, na LEO i BEO jest obecnie ostatnią w ważności rzeczą, jaka ma robić dzisiejszy przemysł arekosmiczny. Prawdziwą robotę gospodarczą, naukową, militarną a nawet propagandową* robią automaty. Obecnie loty załogowe to taki bardzo drogi kwiatek do kożucha, przepychany z powodów politycznych, lobbystycznych i w imię zachowania umiejętności wytwarzania starej technologi, jakby nie można się było skupić na tworzeniu nowej**. Oczywiście naprawdę fajnie jakby za te dziesięć czy dwadzieścia lat, Starship zawiózł człowieka na Marsa, jednak przy niewątpliwej wrzawie jaka będzie towarzyszyć temu wydarzaniu, znacznie ważniejsze jest to, aby okazał się konkurencyjny przy wystrzeliwaniu bezzałogowych ładunków rządowych i prywatnych. Jeśli się sprawdzi na tym polu, dopiero wtedy dyskusja czy i jak wsadzić na jego pokład człowieka, będzie miała jakikolwiek sens.

*Przykładem ostatnie lądowanie łazika na Marsie.     
** Proszę przez chwilę zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że od lat dziewięćdziesiątych polowe środków przeznaczonych na ISS i SLS zostaje przeznaczonych na program kontrolowanej fuzji jądrowej. Tokamak ITER jest wyceniany na jakieś na jakieś 10 miliardów euro https://pl.wikipedia.org/wiki/ITER . Nawet po trzykrotnym przekroczeniu budżetu, wciąż jeszcze by zostały pieniądze na wypróbowanie innych technologi fuzyjnych. 8)
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline Adam

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 119
  • Noc to najpiękniejsza pora dnia :)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4093 dnia: Luty 25, 2021, 12:14 »
https://twitter.com/elonmusk/status/1364806085610147844/photo/1

Musk chyba już na miejscu

Tak przyleciał dziś, w sumie dziwne. Czyżby jednak były jeszcze szanse na start w tym tygodniu. Chyba, że to nie związana ze startem podróż ;)

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 669
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4094 dnia: Luty 25, 2021, 17:05 »
Jeśli się sprawdzi na tym polu, dopiero wtedy dyskusja czy i jak wsadzić na jego pokład człowieka, będzie miała jakikolwiek sens.

Ależ nie ma żadnej dyskusji. Abstrahując od szans na powodzenie, to jest główny cel Muska i cała reszta jego działalności jest podporządkowana idei zarabiania na program załogowych lotów. Przecież on o tym wielokrotnie mówił.
To nie NASA i nie ZSRR, żeby komitety miały debatować.
Kompletnym absurdem są dla mnie próby mówienia dorosłym ludziom, czy wolno im ryzykować własne życie za prywatne pieniądze. I myślę że nie tylko dla mnie - platformy wiertnicze  nie pojawiły się w SpaceX bez powodu.
"Space is hard"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4094 dnia: Luty 25, 2021, 17:05 »