Autor Wątek: 134340 Pluton (zbiorczo)  (Przeczytany 41211 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
134340 Pluton (zbiorczo)
« dnia: Lipiec 20, 2011, 18:55 »
Napisane przez Matiasa:

"Informacji na temat tej planety karłowatej z czasem będziemy uzyskiwać coraz więcej, stąd myślę, że przydatny będzie osobny wątek dla tego obiektu. Zastanawiałem się nad umieszczeniem poniższej informacji w wątku o obiektach Pasa Kuipera, ale niechaj będzie nowy wątek. Ten odległy, niesamowity świat nań z pewnością zasługuje :)"



Witam,

  właśnie dziś dostałem maila o odkryciu nowych księżyców Plutona !

  Jeszcze nie przeczytałem wszystkich szczegółów, ale poinformowano o odkryciu 4 nowych księżyców Plutona - ich jasności są rzędu +26 mag  :o, a rozmiary - przy założeniu albeda ok. 0.35  - zaledwie kilkadziesiąt kilometrów.
  Dodam jeszcze, że znacznie bardziej odległe od Plutona niż Charon.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2011, 21:58 wysłana przez Matias »

Offline Prometeusz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 940
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2011, 19:27 wysłana przez Prometeusz »

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 20, 2011, 19:36 »
Witam,

Tutaj piszą o jednym księżycu http://www.space.com/12356-pluto-fourth-moon-discovery-hubble-photo.html
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,194.msg25827.html#msg25827

  z tytułu maila można wywnioskować o odkryciu 4 nowych księżyców, ale pewnie chodziło o odkrycie czwartego księżyca Plutona.

  W każdym razie sonda New Horizon będzie musiała "uważać", aby na "coś" nowego nie wpaść...

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2011, 20:10 »
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2013, 10:10 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2011, 20:10 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 20, 2011, 20:12 »
http://www.universetoday.com/87611/hubble-telescope-spots-another-moon-around-pluto/
Odkrycie jak najbardziej ciekawe :)

Fajna sprawa z tym czwartym księżycem. To już cała rodzinka tych kamyczków  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 20, 2011, 21:07 »
Przeniosłem wątek do "zewnętrznego" działu. Moim zdaniem ten watek powinien być niezależnie od wątku o misji New Horizons - szczególnie jeśli kolejne wieści na dany temat będą spływać.

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 20, 2011, 21:25 »
No ciekawe wcale bym się nie zdziwił jakby wokół eris(dysnomia) i sedny coś było jeszcze

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 28, 2011, 20:53 »
I pierwsza informacja - powietrzne obserwatorium SOFIA wykonało ponad miesiąc temu obserwację Plutona z rejonów południowego Pacyfiku. Okazję ku temu przysporzyło zjawisko okultacji - zasłonięcia gwiazdy przez naszą planetę karłowatą. Tego typu wydarzenia stanowią idealną szansę na zbadanie atmosfery obserwowanego ciała. Więcej w artykule na Kosmo.

Obserwatorium SOFIA podczas lotu:

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 28, 2011, 21:03 »
Tego typu wydarzenia stanowią idealną szansę na zbadanie atmosfery obserwowanego ciała.

Trzymam za słowo, to jest, że Pluton ma atmosferę, bo jak dla mnie to trochę podejrzanie optymistyczne, a jest dość mały i daleko więc nie wiem na jakiej podstawie tak pewnie stwierdzają, że w ogóle ma atmosferę.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 28, 2011, 21:23 »
Tego typu wydarzenia stanowią idealną szansę na zbadanie atmosfery obserwowanego ciała.

Trzymam za słowo, to jest, że Pluton ma atmosferę, bo jak dla mnie to trochę podejrzanie optymistyczne, a jest dość mały i daleko więc nie wiem na jakiej podstawie tak pewnie stwierdzają, że w ogóle ma atmosferę.

Niebawem (4 lata ;) ) się dowiemy. Pod pojęciem atmosfery można też rozumieć kilka cząstek na metr sześcienny ;)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 29, 2011, 07:05 »
Można, ale według mnie nie powinno.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 29, 2011, 08:02 »
Co do atmosfery - jest to jeden z powodów "jak najszybszego" wysłania sondy w kierunku Plutona. Kilkanaście lat temu nastapiło peryhelium i teraz Pluton przez następne dziesiątki lat (i więcej) będzie się oddalać od Słońca. Za sto lat nie będzie zbyt wiele atmosferycznego do badania na Plutonie.

PS. Wątek złączyłem z wątkiem o nowych księżycach Plutona.

Scorus

  • Gość
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 23, 2011, 20:46 »
Trzymam za słowo, to jest, że Pluton ma atmosferę, bo jak dla mnie to trochę podejrzanie optymistyczne, a jest dość mały i daleko więc nie wiem na jakiej podstawie tak pewnie stwierdzają, że w ogóle ma atmosferę.

Wiadomo od lat 80-tych na podstawie obserwacji zakryć gwiazd. Atmosfera jest najprawdopodobniej tworzona na zasadzie podobnej do komet, przez sublimację materiału powierzchniowego. Jest bardzo możliwe, że tworzy warkocz plazmowy. Dlatego też New Horizons posiada instrumenty SWAP i PEPSSI do badań otoczenia tego typu.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 01, 2011, 13:23 »
Znany i lubiany Mike Brown wykłada:
How I Killed Pluto & Why It Had It Coming

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 07, 2012, 09:59 »
Arcyciekawy artykuł Szymona Molińskiego na Kosmonaucie:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Uklad-Sloneczny/pluton-xii-2011.html

Teleskop Hubble uprzedza w odkryciach sondę New Horizons zmierzającą na badania Plutona. Cosmic Origins Spectrograph – instrument teleskopu Hubble – wykrył na powierzchni tej planety karłowatej obecność złożonych węglowodorów i/lub nitryli.

Takie związki organiczne mogą powstawać za sprawą interakcji azotowego lodu zalegającego na powierzchni Plutona i światła słonecznego (promieniowania UV) lub promieniowania kosmicznego. Taki mechanizm ma najprawdopodobniej także wpływ na zmieniający się kolor powierzchni Plutona, który zaobserwowano porównująca zdjęcia tego ciała niebieskiego pozyskane w latach 90 XX wieku i z 2002-2003 roku.

Aż korci by się zapytać - a jak powierzchnia się zmieniła do 2012 roku, czyli do dziś? Mam nadzieję, ze niedługo nasz HST wykona nowe fotografie Plutona.

A propos oceanu wodnego Plutona, to na dziś dzień dla mnie czyste spekulacje. Jak będziemy mieli ewentualne fotografie z New Horizons wówczas będziemy widzieć (mam nadzieję) co Pluton ma na powierzchni..... Czy występują tam jakieś ślady działalności geologicznej. Może tu Charon ma coś do powiedzenia?  ;) Skoro Księżyc powoduje pływy oceanów na Ziemi to może i Charon ogrzewa wnętrze Plutona i utrzymuje tamtejszy ocean wodny w ciekłym stanie  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: 134340 Pluton (zbiorczo)
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 07, 2012, 09:59 »