Cześć!
Dziś więcej konkretów
.
Jak wspomniałem, Pan Maciej podczas specjalnych warsztatów organizowanych w Warszawie przez ESERO Poland otrzymał zestaw CanSat Starter Set, który składa się z części mających pomóc nam w wykonaniu głównej misji CanSata (czyli podstawowe pomiary + transmisja radiowa). Misja dodatkowa (czyli wszystkie dodatkowe pomiary) leżą już w naszej gestii. Nadal podtrzymujemy to, co chcieliśmy badać na samym początku, jednak wyjdzie w praktyce ile jesteśmy w stanie z tego faktycznie zrealizować.
Nasz CanSat powinien wystartować 10 kwietnia (przypadek? nie sądzę
) z poligonu wojskowego w Toruniu. Planowany pułap wynosi 3,3 km przy 300 m/s. CanSat poleci na rakiecie firmy Bowman Dynamics o masie 32 kg, średnicy 10cm wyposażonej w silnik rakietowy o impulsie całkowitym 9640 Ns i ciągu max. 4,5 kN. Rakieta składać się będzie z członu centralnego z silnikiem oraz dwóch boosterów po bokach, w których będą umieszczone CanSaty.
Do tego czasu będziemy prowadzić kampanię testową CanSata. W tym celu przygotowuję rakietę PST-1 o średnicy 75mm. Korpus rakiety wraz z głowicą wykonane są w włókna szklanego, stateczniki herex pokryty włóknem węglowym. Silnik słodziutki 1,2 kNs, który powinien wynieść całą konstrukcję na około 2 kilometry z prędkością około 200m/s.
Jak widać rakieta jest wymierzona idealnie pod CanSata:
Zdjęcie w stawię jak rakieta będzie już gotowa do lotu. Póki co rakieta jest przygotowywana do lotu testowego bez CanSata, który ma odbyć się na październikowym LRE na poligonie w Drawsku Pomorskim. Oprócz tego w najbliższym locie będziemy testować także nasz eksperymentalny komputer pokładowy z radiową transmisją danych. Na pokładzie znajdzie się także kamera SJ4000, dzięki czemu zostanie nagrany film z pokładu w rozdzielczości HD720p 60kl/s. Rakietę PST-1 ufundowała firma APATOR S.A., za co bardzo dziękujemy .
Jeśli w najbliższym locie wszystko pójdzie ok (czyli komputery, GPS i nowe olinowanie się sprawdzą), to jest szansa na sięgnięcie 10-15 km pułapu w przyszłym roku.
Pozdrawiamy,
PST