Autor Wątek: Konkurs CanSat 2016/2017  (Przeczytany 2911 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25368
  • Very easy - Harrison Schmitt
Konkurs CanSat 2016/2017
« dnia: Styczeń 26, 2017, 02:45 »
W Polsce powstanie rakieta do wynoszenia CanSatów
BY IGA ZACHER ON 25 STYCZNIA 2017


CanSat podczas testów i integracji. Źródło: Dario Cruz/ESA/Cansats in Europe

Centrum Nauki Kopernik ogłasza przetarg na budowę i przeprowadzenie startu rakiety do wynoszenia CanSatów. To pierwszy tego typu przetarg publiczny w Polsce.

Przedmiotem zamówienia ogłoszonego 23 stycznia przez Centrum Nauki Kopernik (CNK) jest usługa dostarczenia rakiety umożliwiającej wyniesienie dziesięciu minisatelitów formatu CanSat na wysokość przynajmniej 2 km wraz z przygotowaniem dokumentacji technicznej, przeprowadzeniem testów oraz wystrzału rakiety na poligonie. Zamówienie realizowane jest przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-PL w ramach polskiej edycji konkursu CanSat 2016/2017.
Kompletna rakieta powinna składać się z następujących elementów: głowica, korpus, stateczniki, komputer pokładowy, silnik rakietowy na stały materiał pędny, zasobnik na 10 CanSatów oraz system odzysku.

W pierwszym etapie Wykonawca zobowiązany będzie do dostarczenia m.in. opisu technologii wykonania poszczególnych części, parametrów silnika, symulacji numerycznej lotu rakiety, czy algorytmu działania komputera pokładowego.

W drugim etapie będą przeprowadzane testy oraz wykonanie rakiety. W trzecim etapie odbędzie się przygotowania rakiety do startu i ostateczna realizacja wystrzału na poligonie w Nowej Dębie, do którego powinno dojść do 09.04.2017.

Oferty na realizację zamówienia mogą być przesłane za pośrednictwem poczty elektronicznej do dnia 6 lutego 2017 roku do godziny 12:00 na adres e-mail: esero@kopernik.org.pl. Przy ocenie oferty pod uwagę będzie brana w równej mierze zaproponowana cena, jak i specyfikacja techniczna rakiety.

Więcej informacji można otrzymać pod adresem email: esero@kopernik.org.pl lub na stronie Centrum Nauki Kopernik.

(CNK)
http://kosmonauta.net/2017/01/w-polsce-powstanie-rakieta-do-wynoszenia-cansatow/#prettyPhoto

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25368
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Konkurs CanSat 2016/2017
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 11, 2017, 08:04 »
Finał polskiej edycji zawodów CanSat
BY REDAKCJA ON 9 KWIETNIA 2017

(...) Uczniowie muszą umieścić w puszce całe wyposażenie satelity, czyli system zasilania, komputer pokładowy, moduł komunikacji i niezbędne czujniki. Początkujący zawodnicy mogą skorzystać z gotowych zestawów, dostosowując je do swoich potrzeb. Gotowe CanSaty  zostaną umieszczone w specjalnej rakiecie, zbudowanej na potrzeby konkursu przez firmę Bowman Dynamics i wyniesione na wysokość kilku kilometrów. Spadając ku Ziemi, przeprowadzą różnorodne badania, zaprojektowane przez uczniów. Mogą one dotyczyć poziomu promieniowania jonizującego, aktywności słońca, wilgotności powietrza czy temperatury. Dlatego w niewielkich puszkach muszą zmieścić się różne akcesoria pomiarowe: termometry, barometry, kamery, kompasy. Pomysłowość uczniów jest nieograniczona – w poprzednich finałach europejskich podjęli nawet próby kontrolowanego lądowania minisatelity z wykorzystaniem specjalnej konstrukcji na wysuwanych nogach. (...)

http://kosmonauta.net/2017/04/final-polskiej-edycji-zawodow-cansat/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 25368
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Konkurs CanSat 2016/2017
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2017, 11:59 »
Studenci AGH w finale konkursu NASA
10.05.2017

Studenci z AGH wezmą udział w finale konkursu CanSat Competition 2017 współorganizowanego przez NASA w Stanach Zjednoczonych. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie, zbudowanie i przeprowadzenie pełnej misji lądownika planetarnego, symulującego misję eksploracji atmosfery Wenus.

W eliminacjach konkursu studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zdobyli aż 96 proc. punktów, co pozwoli im na wzięcie udziału w czerwcowym, międzynarodowym finale. Odbędzie się on między 9 a 11 czerwca w Teksasie w USA. Podczas zawodów studenci będą musieli zaprojektować, zbudować i przeprowadzić pełną misję lądownika planetarnego, który ma symulować misję eksploracji atmosfery Wenus.
 
Oprócz pracy nad urządzeniem, członkowie AGH Space Systems muszą uzbierać fundusze, które pozwolą im stanąć w szranki z zespołami z całego świata. Start w zawodach jest uwarunkowany pozyskaniem finansowania wyjazdu do Teksasu dla co najmniej czteroosobowej załogi obsługującej lądownik.
 
W tym celu zorganizowali zbiórkę poprzez platformę crowdfundingową PolakPotrafi.pl. Minimalna kwota pozwalająca wysłać zespół do USA wynosi 22 tys. zł, z których to opłacony zostanie przelot i zakwaterowanie. Każde dodatkowe 5 tys. zł, które uda im się pozyskać, pozwoli na uczestnictwo w misji kolejnego członka załogi, zwiększając szansę na wygraną.
 
W zamian za finansowe wsparcie pasjonaci kosmosu oferują darczyńcom nagrody m.in. udział w efektownych testach rakiet, czy możliwość wysłania w rakiecie osiągającej pułap kilku tysięcy metrów, zaprojektowanego przez siebie przedmiotu o określonych wymiarach.
 
Ekipa AGH Space Systems liczy prawie 70 osób. Jako interdyscyplinarny zespół konstrukcyjny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, studenci specjalizują się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego. Wolny czas i energię poświęcają budowaniu rakiet, satelitów i sond kosmicznych oraz łazików marsjańskich. Jednak, co podkreślają w zaproszeniu do zbiórki, bez zaangażowania instytucji wspierających, a także sponsorów i osób indywidualnych nie mogliby przekraczać kolejnych granic i reprezentować Polski w najbardziej prestiżowych, międzynarodowych rywalizacjach.
 
Osoby, które chcą udzielić wsparcia studentom mogą zrobić to pod adresem internetowym.
 
Zakwalifikowanie się do finału CanSat Competition 2017, to kolejny sukces działającego przy Akademii Górniczo-Hutniczej koła naukowego AGH Space Systems. Zespół ma już za sobą m.in. zwycięstwo w zawodach CanSat Competition 2015, w których pokonał 59 drużyn z całego świata, a także 5 miejsce w edycji 2016 czy 1. miejsce w Global Space Balloon Challenge.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414105,studenci-agh-w-finale-konkursu-nasa.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Konkurs CanSat 2016/2017
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2017, 11:59 »