Autor Wątek: Polecane książki  (Przeczytany 142330 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #375 dnia: Listopad 08, 2020, 20:55 »
A po angielsku?
Z pewnością jest większy wybór,  ja nie śledzę niestety

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #376 dnia: Listopad 13, 2020, 21:36 »
"Mantle plumes and their record in Earth history" - mam i czytałem! (możesz i Ty - tylko brakuje dwóch stron, chyba na zasadzie że niby tylko "próbka" a nie nielegalna kopia całości)
a mam stąd:
https://www.geokniga.org/books/10617
Książka otwiera oczy na złożoność i różnorodne aspekty związane z dynamiką płaszcza Ziemi i jego wpływu na jej historię (nawet jeżeli chodzi o takie rzeczy jak kierunek wędrówki kontynentów). Są też pewne odniesienia do innych planet grupy ziemskiej ale tylko tych na których zjawiska porównywalne mogą zachodzić nadal lub zachodziły w przeszłości czyli Wenus i Marsa. Polecam
 

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #377 dnia: Listopad 13, 2020, 21:56 »
Właśnie otrzymałem od autora (jeszcze raz dziękuję!) egzemplarz książki WPROWADZENIE DO ASTRONAUTYKI. Inżynierski punkt widzenia". Autorem jest prof. Piotr Strzelczyk. Jeszcze nie zasiadłem do lektury, ale z pobieżnego przekartkowania wynika, że powinna się ona znaleźć na półce każdego szanującego się miłośnika astronautyki.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #378 dnia: Listopad 13, 2020, 22:24 »
Astropl, czy możesz opisać jakie rozdziały ma ta książka? Zdecydowanie na maciupcim polskim zakątku astro-książkowym to z pewnością dobra pozycja! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #378 dnia: Listopad 13, 2020, 22:24 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #379 dnia: Listopad 13, 2020, 23:14 »
Kosztuje jedyne 100 PLN.

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #380 dnia: Listopad 13, 2020, 23:43 »
Astropl, czy możesz opisać jakie rozdziały ma ta książka? Zdecydowanie na maciupcim polskim zakątku astro-książkowym to z pewnością dobra pozycja! :)

Bardzo proszę.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #381 dnia: Listopad 21, 2020, 19:24 »
Gdzie można kupić tą książkę?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #383 dnia: Listopad 21, 2020, 21:42 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #384 dnia: Listopad 21, 2020, 22:14 »
U mnie ten link działa. Ale można też wprost na stronie wydawnictwa Pol. Rz.: https://oficyna.prz.edu.pl/wydarzenia/2020/wprowadzenie-do-astronautyki.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #385 dnia: Listopad 22, 2020, 02:12 »
Tak szczerze mówiąc to z jednej strony trochę mnie kusi żeby sobie kupić, z drugiej zastanawiam się, czy na 365 stronach , przy takiej rozpiętości tematycznej, będzie miejsce na wiedzę bardziej rozbudowaną niż w Wiki.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #386 dnia: Listopad 24, 2020, 07:11 »
Spis treści sugeruje, że kończy się zaraz po tym jak się zaczyna rozkręcać, ale to w końcu "wprowadzenie" wedle tytułu. Może będzie kontynuacja!

PS. Ktoś zdobył? 24naukowa.pl chyba padła jako cała strona, a z wydawnictwa PRz zero odpowiedzi na detaliczne zamówienie.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #387 dnia: Listopad 29, 2020, 22:01 »
"Seeing Like a Rover" (2015) J. Vertesi - książka o codziennej pracy zespołów operujących MER Opportunity i Spirit, w zaskakująco dokładnych szczegółach technicznych, a także z (przy)długim wątkiem socjologicznym, ponieważ autorem jest etnograf. Mogę z czystym sumieniem polecić każdemu głodnemu kulisów marsjańskich łazików, masa bezpośrednich relacji wewnętrznych dyskusji, prywatnych fotek, autorka również sama uczestniczyła w codziennej pracy jako kalibrator fotek.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #388 dnia: Grudzień 22, 2020, 10:03 »
https://kosmonauta.net/2020/01/meteory-i-meteoryty-nowosc-od-pwn/

To może być niezła gratka - do przeczytania obowiązkowo! a może by i kupił?

Ciągle walczę ze sobą żeby nie kupić ale czytałem i naprawde polecam, chyba jedno z najbardziej wyczerpujących i aktualnych popularnonaukowych kompendiów na tytułowy temat.

Autor omawia liczne przypadki upadku meteorytów ze świata i szczegółowo z kraju. Tajemnica meteorytu tunguskiego przestaje być tajemnicą - zwłaszcza w kontekście szeroko omówionych zjawisk fizycznych towarzyszących spadkom obiektów kosmicznych.
Sporą ciekawostką jest omówienie historii odkrycia i zdarzeń związanych z imapktem Acraman w którego badania autor był zaangażowany.
Podano informacje o najstarszych odnalezionych na Ziemi meteorytach (ordowik) i co nieco wspomniane jest o meteorytowym pochodzeniu niecki Sudbury w Kanadzie (sprawa wciąż kontrowersyjna).
Na koniec podane jest omówienie wszystkich znanych typów meteorytów wraz z ich prawdopodobnym pochodzeniem.

Co do minusów tej publikacji - szkoda ale zdjęcia czarno białe, niestety przy fotografiach z płytek cienkich w świetle spolaryzowanym to utrudnia interpretację zdjęć.
No i miałem nadzieję na omówienie większej ilości struktur impaktowych z zamierzchłej przeszłości: Chicuxulub (nie wiem czy dobrze napisałem ale myślę że wiadomo o co chodzi) albo Vredefort.

W każdym razie książka mimo tych zdjęć jak dla mnie 9/10.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #389 dnia: Luty 16, 2021, 12:25 »
"We just read "The Planet Factory", an essay on #Exoplanets, translated into Polish by Proszyński & Ska, that Ms. #Tasker wrote outstandingly, presenting challenges and prejudices that we must face when seeking life elsewhere."

Z powazaniem
                        Adam Przybyla
Zrodla:
https://twitter.com/AstroWielki/status/1361621103509204993
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #389 dnia: Luty 16, 2021, 12:25 »