Autor Wątek: Chiński program kosmiczny  (Przeczytany 374909 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24484
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #585 dnia: Styczeń 21, 2018, 16:18 »
Luksemburg oraz Chińska Agencja Kosmiczna podpisały porozumienie o współpracy
BY MICHAŁ MOROZ ON 21 STYCZNIA 2018

(...) Jednocześnie podpisany został drugi dokument zakładający utworzenie w Luksemburgu Instytutu Badawczego Eksploracji Głębokiego Kosmosu (Research Laboratory of Deep Space Exploration). W jego ramach pracę znajdzie pięciu uczonych z chińskiego Narodowego Centrum Nauk Kosmicznych (National Space Science Centre), które planuje, rozwija i przeprowadza chińskie badawcze misje kosmiczne. Nowy podmiot będzie prowadził badania rozpisane w ramach inicjatywy SpaceResources.lu – między innymi będzie to rozwijanie systemów komunikacji międzyplanetarnej.

Mała grupa zatrudnionych specjalistów z Chin może sugerować, że Luksemburg powoli otwiera się na testowanie możliwości szerszej współpracy z Państwem Środka. Z drugiej strony Chiny będą mogły w ten spobób zwiększyć współpracę z szeregiem podmiotów zainteresowanych tą, potencjalnie bardzo ciekawą częścią kosmicznej gospodarki. (...)

http://kosmonauta.net/2018/01/luksemburg-oraz-chinska-agencja-kosmiczna-podpisaly-porozumienie-o-wspolpracy/
http://www.gouvernement.lu/7695473/17-schneider-agreement-china-en?context=3422869

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #586 dnia: Styczeń 21, 2018, 18:13 »
Pytałes, co zostało skasowane - więc podałem, Constellation jest tego znakomitym przykładem. A to, że są tego konsekwencje w postaci nowego pomysłu, niekoniecznie cudownego - SLS, to wiadomo, cos alternatywnego na tle pierwszego, zarzuconego podejscia, musiało się prędzej czy pózniej narodzić. problem w tym, że Amerykanie ciagle "odkrywaja", że nie stać ich na kolejny ambitny program księżycowy,

Dlaczego ich nie stać na program Księżycowy?
Wystarczy że przez 15 lat, przeznaczą co roku po 10 miliardów i to już powinno wystarczyć żeby zrobić załogową misje na powierzchnie Księżyca.



Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #587 dnia: Styczeń 21, 2018, 19:37 »
10 miliardów to ponad połowa ich aktualnego budżetu. Chyba aż tak dużej woli politycznej na zabawy w kosmos tam nie ma, a wręcz przeciwnie (w stosunku do całkowitego budżetu federalnego, NASA z roku na rok dostaje coraz mniej).

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #588 dnia: Luty 05, 2018, 23:21 »
10 miliardów to ponad połowa ich aktualnego budżetu. Chyba aż tak dużej woli politycznej na zabawy w kosmos tam nie ma, a wręcz przeciwnie (w stosunku do całkowitego budżetu federalnego, NASA z roku na rok dostaje coraz mniej).

Jeśli 10 miliardów, to by była suma stanowiąca dwukrotność rocznego budżetu NASA, to faktycznie by był problem, no ale skoro 10 miliardów o jedynie połowa i budżetu, to chyba nie ma problemu?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #588 dnia: Luty 05, 2018, 23:21 »

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #589 dnia: Luty 05, 2018, 23:46 »
Nawet gdyby zezłomowali ISS i anulowali SLS to i tak nie uzbierają 10 mld rocznie. Nie zapominaj, że NASA to nie tylko stacja kosmiczna, ale też mnóstwo programów naukowych, misji kosmicznych, planetarnych, badania nieba, Ziemi, astrofizyka, nowe technologie itd. To wszystko kosztuje.



P.s. mod, offtop :P

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24484
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #590 dnia: Marzec 31, 2018, 08:45 »
300 satelitów w trzy lata. Chiński apetyt na satelitarną superkonstelację
20 marca 2018 Marcin Kamassa


ILUSTRACJA: CASC

Znane są nowe szczegóły w sprawie zapowiedzianego w czerwcu 2017 roku chińskiego projektu globalnej sieci satelitów telekomunikacyjnych Hongyan. Wraz z końcem lutego bieżącego roku zespół państwowych inżynierów pracujących nad projektem przedstawił znacznie zmodyfikowaną koncepcję jego realizacji. Zamiast początkowo deklarowanych 60 satelitów, ich ostateczna liczba w ramach konstelacji ma być ponad pięciokrotnie wyższa.

Chińskie deklaracje w sprawie zwielokrotnienia rozmachu programu Hongyan (pol. Dzika gęś) zbiegają się w czasie z zapowiedziami wiodących światowych firm astronautycznych w kwestii budowy ich własnych superkonstelacji satelitarnych. Wyróżniający się na tym tle projekt Starlink, sygnowany przez SpaceX, zakłada w swojej najbardziej ambitnej wersji wystrzelenie na niską orbitę okołoziemską (LEO) nawet 11.925 lekkich satelitów. Firma Elona Muska rozpoczęła już zresztą część wdrożeniową przedsięwzięcia, wraz z niedawnym wystrzeleniem (22 lutego br.) dwóch testowych instrumentów systemu.

W podobnym kierunku podąża też bezpośrednia konkurencja branżowa SpaceX, na czele ze spółkami Boeing i OneWeb. Obie prowadzą już prace nad stworzeniem własnych superkonstelacji różnego przeznaczenia (w kooperacji i osobno), obejmujących niemal po 3.000 satelitów na każdą ze wskazanych firm (największa pojedyncza sieć OneWeb prognozowana jest na około 900 obiektów). I choć chińska propozycja na tym tle może nie robić aż tak dużego wrażenia, to jednak stanowi kolejny sygnał narastającej konkurencji o dostęp do rynku operatorów wieloelementowych systemów satelitarnych.

Stojący za rozwojem programu Hongyan specjaliści China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) pod koniec lutego br. przedstawili najnowszą, poszerzoną koncepcję jego realizacji z udziałem zaangażowanych kooperantów, na czele z tajskim uniwersytetem Kasetsart oraz chińskim państwowym przedsiębiorstwem China Great Wall Industry Corp. Memorandum w tej sprawie podpisano z kooperantami w listopadzie 2017 roku. Jak wynika z założeń projektu, Chiny do 2021 roku wprowadzą na niską orbitę okołoziemską (o pułapie ok. 1000 km) nawet do 300 satelitów telekomunikacyjnych tej sieci. Rozpoczęcie wdrożenia poprzedzi start demonstratora technologicznego, który ma nastąpić jeszcze w 2018 roku. Instrument sprawdzi skuteczność systemów kontroli i monitorowania stanu elementów sieci.

Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, chińska superkonstelacja osiągnie operacyjność w 2022 roku. „Dzika gęś”, która w tradycji chińskiej kojarzona z posłańcem dostarczającym ważne wiadomości, również w swojej orbitalnej inkarnacji będzie narzędziem przekazywania danych i komunikacji dalekiego zasięgu. Satelity systemu mają objąć własnym działaniem cały świat, włącznie z biegunami polarnymi. Sieć ma charakteryzować się dużą wszechstronnością zastosowań, ze szczególnym uwzględnieniem obsługi systemów komunikacji i nadzoru na morzu, przekazów medialnych, a nawet łączności komórkowej (po przejęciu zadań realizowanych dotychczas w tym zakresie przez infrastrukturę naziemną).

Choć system będzie potencjalnie dostępny z każdej części globu, jego działanie zorientowane będzie głównie na obszar euroazjatycki, względnie z udziałem Ameryki Łacińskiej i Afryki. Powodem ma być szybko zaostrzająca się konkurencja na rynku, który do tego czasu będzie prawdopodobnie w dużej mierze zdominowany przez systemy z USA i Kanady. Obok firm SpaceX, Boeing i OneWeb, wzmożone zainteresowanie rozwijaniem globalnych superkonstelacji satelitarnych wykazują również spółki Iridium, Telesat Canada oraz O3b.

Warto w tym miejscu podkreślić, że Hongyan to nie jedyny znajdujący się w budowie chiński system multisatelitarny o takiej skali. W zakładach powiązanego z CASC przedsiębiorstwa CASIC (China Aerospace Science and Industry Corporation) trwają równolegle prace nad łudząco podobnym projektem konstelacji Xingyun, złożonej ze 156 satelitów. Zaprojektowana jako system powszechnego dostępu internetowego, znajduje się w opracowaniu już od 2016 roku. Kompletne rozmieszenie wszystkich jego instrumentów satelitarnych ma zostać zrealizowane najdalej do 2025 roku.

http://www.space24.pl/300-satelitow-w-trzy-lata-chinski-apetyt-na-satelitarna-superkonstelacje

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #591 dnia: Kwiecień 03, 2018, 08:12 »
Na tej stronie znalazłem kilka ciekawych smakowitych wiadomości o chińskich planach kosmicznych:

Under President Xi Jinping, plans for China's "space dream", as he calls it, have been put into overdrive.

The new superpower is looking to finally catch up with the US and Russia after years of belatedly matching their space milestones.

The ambitions start with a space station of its own, slated to begin assembling pieces in space in 2020 with manned use to start around 2022 -- China was deliberately left out of the International Space Station effort.

China is also planning to build a base on the moon, the state-run Global Times said in early March, citing the Communist Party chief of the China Academy of Space Technology.

The outpost will initially be controlled by artificial intelligence robots until humans are sent to occasionally manage it, the official said.


China's astronauts and scientists have also talked up manned missions to Mars as it strives to become a "global space power".

http://www.spacedaily.com/reports/Chinas_space_dream_A_Long_March_to_the_moon_999.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24484
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #592 dnia: Kwiecień 08, 2018, 08:49 »
Suborbitalny test chińskiego startupu
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 7 KWIETNIA 2018

Czwartego kwietnia chiński startup i-Space przetestował w locie suborbitalnym rakietę o nazwie “Hyperbola-1S”.

Z dostępnych informacji wynika, że rakieta o nazwie Hyperbola-1S wystartowała 4 kwietnia około godziny 20:00 CEST. Start odbył się w okolicach wyspy Hainan. Rakieta miała osiągnąć pułap 108 km i prędkość 1200 m/s. Lot przeprowadził mało znany chiński startup o nazwie i-Space. (...)

http://kosmonauta.net/2018/04/suborbitalny-test-chinskiego-startupu/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #593 dnia: Kwiecień 10, 2018, 19:03 »
Ciekawe, czy będziemy mieć niebawem nowego gracza na rynku rakiet. W tym przypadku małych rakiet.

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #594 dnia: Kwiecień 19, 2018, 17:44 »
Udało się ustalić przyczynę zeszłorocznej awarii rakiety Długi Marsz 5 Y2




Chiński urząd nauki, techniki i przemysłu dla obrony narodowej ustalił przyczyny katastrofy rakiety nośnej Chang Zheng-5 Y2, która spadła krótko po starcie w lipcu 2017 roku - podały we wtorek 17 kwietnia lokalne media. Urząd zapowiada wystrzelenie w tym roku wersji Y3.

Chang Zheng-5 (Długi Marsz-5), określana przez państwowe media jako najcięższa chińska rakieta kosmiczna, miała wynieść na orbitę eksperymentalnego satelitę komunikacyjnego Shijian-18, ale wpadła do Oceanu Spokojnego zaledwie sześć minut po starcie z kosmodromu Wenchang na wyspie Hajnan 2 lipca 2017 roku. Według chińskiego urzędu rakieta "nagle w znacznym stopniu utraciła ciąg".

Na podstawie obliczeń i eksperymentów ustalono, że przyczyną była awaria turbopompy w jednym z dwóch silników na ciekły wodór i tlen typu YF-77, napędzających pierwszy stopień rakiety. "W skomplikowanych warunkach ciśnieniowych i cieplnych w niektórych strukturach wystąpiły nieprawidłowości" - napisano w komunikacie przekazanym przez chińskie media.

Silnik "dosłownie zadusił się na śmierć" - wyjaśnił naukowiec z Pekińskiego Uniwersytetu Lotnictwa i Astronautyki, cytowany przez hongkoński dziennik "South China Morning Post", zastrzegając sobie anonimowość.

Według komentatorów ubiegłoroczna katastrofa opóźniła chińskie plany podboju kosmosu, które zakładają m.in. wyniesienie na orbitę ciężkich satelitów, budowę stacji kosmicznej i zebranie próbek z Księżyca. Urząd nauki, techniki i przemysłu dla obrony narodowej ogłosił jednak, że silnik w nowej wersji rakiety został znacznie ulepszony i przeszedł już odpowiednie próby.

Chiny pracują obecnie nad rakietą Długi Marsz 5 Y3, która ma zostać wystrzelona pod koniec roku, choć nie wiadomo konkretnie w jakim celu. Kolejna wersja rakiety – Y4 – ma w przyszłości przenieść chińską sondę księżycową Chang’e 5.

Źródło: http://www.space24.pl/pojazdy-kosmiczne/systemy-nosne/udalo-sie-ustalic-przyczyne-zeszlorocznej-awarii-rakiety-dlugi-marsz-5-y2

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #595 dnia: Kwiecień 19, 2018, 18:02 »
No cóż - następnym razem pewnie będzie lepiej! :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24484
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #596 dnia: Maj 07, 2018, 06:53 »
Chiny pracują nad odzyskiwalną rakietą nośna
BY MICHAŁ MOROZ ON 6 MAJA 2018

(...) Plany odzysku pierwszego stopnia zostały ogłoszone przez Longa Lehao z Chińskiej Akademii Technologii Rakiet Nośnych (CALT). Pierwotnie zakładano, że CZ-8 będzie jednorazową rakietą wynoszącą ładunki około 4,5 ton na orbitę synchroniczną ze Słońcem na wysokości 700 km. (...)

http://kosmonauta.net/2018/05/chinczycy-pracuja-nad-odzyskiwalna-rakieta-nosna/
http://www.space24.pl/chinczycy-pracuja-nad-rakieta-wielokrotnego-uzytku
http://www.xinhuanet.com/english/2018-04/30/c_137147249.htm
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2018, 09:17 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #597 dnia: Maj 16, 2018, 10:15 »
W przyszłym roku zacznie się nam niezła zabawa w wykonaniu Chińczyków  8)

A new type of space cargo transport aircraft is under development and will complete its maiden flight in 2019, a space engineering company based in central China's Wuhan said Thursday.

The aircraft is being developed using technology such as space inflatable deployment, flexible heat shielding and composite materials, enabling it to have a high bearing ratio at a low cost, said Lyu Dongming, board chairman of the Space Engineering Development Co. Ltd. under China Aerospace Science and Industry Corp. Ltd.

New types of composite material cabins, and new types of environmental control and life support technology will be applied to achieve products that offer support for missions such as return transport of space cargo, and delivery and recovery of goods


http://www.spacedaily.com/reports/China_to_launch_advanced_space_cargo_transport_aircraft_in_2019_999.html

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #598 dnia: Czerwiec 02, 2018, 12:04 »
Ukazało się właśnie ciekawe podsumowanie wiedzy o budowanej stacji Tiangong: http://www.unoosa.org/documents/doc/psa/hsti/CSS_1stAO/CSS_1stAO_Handbook_2018.pdf.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #599 dnia: Czerwiec 02, 2018, 12:38 »
Ukazało się właśnie ciekawe podsumowanie wiedzy o budowanej stacji Tiangong: http://www.unoosa.org/documents/doc/psa/hsti/CSS_1stAO/CSS_1stAO_Handbook_2018.pdf.

Na co Chińczykom aż tak duża stacja orbitalna? przecież budowa tego pochłonie dziesiątki miliardów.   
Co oni będą w niej robić? przez ile lat?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #599 dnia: Czerwiec 02, 2018, 12:38 »