Autor Wątek: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares  (Przeczytany 4498 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

velo

  • Gość
Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« dnia: Sierpień 15, 2017, 13:15 »
Drodzy Forumowicze jest akcja :-)

Jako Polskie Forum Astronautyczne możemy wysłać zbiór pytań do ekipy, która właśnie zaczęła misję analogową w habitacie Lunares. Pytania składane w tym wątku możecie składać do piątku do 18:00 a wtedy je prześlemy do ekipy przebywającej w symulowanej bazie w Pile. Odpowiedzi załogi opublikujemy później na Kosmonaucie :-)


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 15, 2017, 18:38 »
1. Czy i jakie publikacje naukowe będą na podstawie tej misji. :)
2. Czy będą jakieś indywidualne i zespołowe filmiki z różnych dni + plan misji oraz prac?
3. Czy alkohol jest dozwolony w tej misji? :)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 15, 2017, 22:08 »
1. Czy przeprowadzanie takich symulacji ma sens skoro warunki w czasie lotu kosmicznego i misji na powierzchni będą i tak zupełnie inne niż w czasie symulacji? (nieważkość, grawitacja, odizolowanie itd)

2. Czy spodziewają się, że jakieś rozwiązania/wyniki badań z takich symulacji uda się wykorzystać tu na Ziemi jeszcze przed takim lotem?
 W sensie, że zapracują na siebie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 15, 2017, 22:41 »
Tutaj obszerny artykuł na Onecie: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/lunares-lekcja-zycia-w-kosmosie-reportaz/3p6vy7z.
Ale trudno mi wykrzesać zainteresowanie dla tej imprezy, więc pytań nie wymyślam.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 15, 2017, 22:41 »

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 16, 2017, 11:20 »
Czy planują wykorzystać inicjatywę w celach popularyzacyjnych? Jest fajny potencjał pod kątem relacji na facebooku / twitterze / youtube.

I z tych mniej przyjemnych, acz znacznie ważniejszych:

W jakim stopniu symulacja z ochotnikami bez przygotowania i dziesiątek lat szkolenia wojskowego/naukowego jest w stanie przybliżyć psychologię realnych astronautów, za którymi stoi wiele lat dyscypliny wojskowej/naukowej i kilka lat treningu w korpusie astronautów? Spojrzenie w biografie aktualnych astronautów ESA nie pozostawia złudzeń, że to są zupełnie inni ludzie o innym nastawieniu i psychologii, ale być może jest sposób w jaki zespół Lunares neutralizuje te ogromne różnice.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2017, 11:35 wysłana przez Rafał »

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 16, 2017, 15:33 »
Rafal - do pewnego stopnia odpowiedzia moze byc to, ze dlugoterminowym celem jest ,,kosmos dla mas", a tutaj tego typu eksperymenty moga sporo wniesc.

Moje pytanie: czy i w jaki sposób doswiadcznia wyniesione z zeszlorocznej symulacji misji marsjanskiej zostaly uwzglednione w planowaniu Lunares?

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 16, 2017, 16:04 »
1. Jaką wiedzę naukową posiadają uczestnicy tej naziemnej misji, na temat zagrożeń życia i zdrowia podczas pobytu w księżycowym środowisku?


Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 17, 2017, 13:00 »
Rafal - do pewnego stopnia odpowiedzia moze byc to, ze dlugoterminowym celem jest ,,kosmos dla mas", a tutaj tego typu eksperymenty moga sporo wniesc.
Przecież to mrzonka, której nawet Lem nie prognozował. Nie będzie żadnego kosmosu dla mas innego niż ewentualny turystyczny w dalekiej przyszłości. Wszelkie ważne misje zawsze będą powierzane elicie póki na kilka miejsc w korpusie będzie zgłaszać się kilkanaście tysięcy kandydatów (vide ostatnia rekrutacja ESA). Nie może być inaczej, ponieważ powodzenia wielomiliardowej misji nikt nie uzależni od kłótni przypadkowych osób (a jeśli nie to po co symulować te kłótnie?). Nawet Musk z tysiącem kolonizatorów nie weźmie ochotników z ulicy, lecz odpowiednio wyselekcjonowanych i wyszkolonych ludzi. Chyba, że w Pile są symulowane loty turystyczne kilkaset lat przed ich umasowieniem, to wtedy oczywiście zarzut jest nieważny.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 17, 2017, 13:46 »
Hmm masz racje, kosmos dla mas i pomysly Muska to oczywiscie mrzonka , choc mówil o tym z pelna powaga i mam wrazenie ze sporo osób mysli o tym powaznie  ;)

Mysle, za zadales dobre pytanie sam jestem ciekaw odpowiedzi.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 17, 2017, 18:22 »
Mi się wydaje, że to nie jest "dla mas", tylko raczej możliwości współpracy w warunkach izolowanych dla różnych osób, które mają wypełniać zadania naukowe/inżynieryjne/medyczne, ale czynniki zewnętrzne (wewnętrzne? :P) mogą wpłynąć na sukces misji.

Na IAC co roku jest seria prezentacji na ten temat. Wiele z nich dotyczy kwestii takich jak autonomia zespołów, czynniki takie jak interesująca lub nudna żywność albo współpraca z kontrolą misji itp itp. To moim zdaniem wcale nie jest dobrze poznany aspekt misji kosmicznych. A warto to poznać wcześniej niż później!

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 18, 2017, 08:50 »
Czy przed rozpoczęciem obecnej misji analogowej długo trwał proces  integracji załogi ?
Czy wyborowi składu załogi towarzyszył większy proces selekcji ?
I jakie cechy u potencjalnych kandydatów ich dyskwalifikowały ?

Jaki jest stosunek  czasu pracy do czasu wolnego?
Czym się kierowano przy jego ustalaniu ?
I co ważniejsze jak ten czas wolny został  zagospodarowany ?
Obecność artysty w składzie załogi chyba nie jest przypadkowa ?  :)

Jak w sytuacji dłuższego przebywania w tej samej grupie w ograniczonej przestrzeni można ograniczyć pogarszanie się nastrojów załogi ?
Czy dał się zauważyć  proces pogarszania się nastrojów załogi ?

Jakie pojawiały się nieoczekiwane problemy do rozwiązania w trakcie trwania misji ?

Teraz pewnie nie ma zwierząt na pokładzie stacji, ale czy może w przyszłości mógłby być rozważany ich pobyt na niej ?
Mam na myśli stworzenia mniej kłopotliwe do utrzymania w takim miejscu jak np. żółwie ? Skoro na Ziemi zwierzęta są nieodłączną częścią ludzkiego życia ,  to może powinno być dla nich  miejsce  w analogowej bazie, skoro stwierdzono ich pozytywny wpływ na dobrostan ludzi? Wydaje mi się , że w bazie na Księżycu należałoby rozważyć taką możliwość.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2017, 21:23 wysłana przez Orionid »

velo

  • Gość
Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 18, 2017, 21:05 »
Ok - koniec zadawania pytań :-)

Przekazuję dalej - dam znać jak będzie odpowiedź od załogi i art na Kosmonaucie

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 18, 2017, 21:46 »
Dzięki Velo za ogarnięcie tej akcji! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Zadaj pytanie ekipie z misji analogowej Lunares
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 18, 2017, 21:46 »