Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
1
Osobistości / Odp: Sławosz Uznański - 12.04.1984
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Dzisiaj o 11:40 »
Women in Tech Summit 2024.
Żadnej astronautki-uczestniczki nie dopatrzyłem się.
W Polsce tematyka zaangażowania kobiet w cywilizację jest od dawna obecna ;)
Cytuj
Couple of days in Warsaw during the Women in Tech Summit. Over 10 thousand participants and stimulating discussions on inclusiveness in the Tech industry.
Thanks the invitation and congratulations to all organizers for such an event.
🚀I am participating in the Fireside Chat on the Main Stage, on Wednesday, June 12, at 15:00., and will also take part in the discussion panels
🚀 Women of CERN - Breaking Barriers. Shaping Science - on Wednesday, June 12 at 10:05 on Science Stage
🚀 "Space needs diversity!" - on Thursday, June 13 at 15:25 - 16:15 at Tech Stage
https://x.com/astro_slawosz/status/1800867531516744111
Cytuj
Fundacja Edukacyjna Perspektywy organizuje szóstą już edycję wyjątkowego Perspektywy Women in Tech Summit 2024, który odbędzie się 12-13 czerwca w Warszawie i gościć będzie około 10 000 uczestniczek i uczestników z 80 krajów. Wydarzeniu patronuje ponad 200 partnerów: globalni giganci branży technologicznej, instytucje, najlepsze uczelnie techniczne i communities. Misją tego wydarzenia, organizowanego od 2018 r., jest wzmocnienie kobiet w obszarze technologii i nauki oraz wykreowanie Polski na główny europejski hub tematyki kobiet w technologiach. (...)

Goście specjalni Perspektywy Women in Tech Summit 2024:
- prof. Margot Gerritsen, ikona nauki o danych z Uniwersytetu Stanforda, założycielka globalnego Women in Data Science
- Gitanjali Rao, wynalazczyni, popularyzatorka STEM, KID OF THE YEAR magazynu TIME
- prof. Andrzej Dragan, wybitny fizyk teoretyczny i charyzmatyczny popularyzator nauki
- Clara Nellist, naukowczyni (fizyczka cząstek elementarnych) z CERN i influencerka
- prof. Christiane Floyd, legenda informatyki, twórczyni podstaw otwartego oprogramowania i pierwsza w historii profesorka informatyki w Niemczech
- dr Sławosz Uznański, astronauta projektowy w Europejskiej Agencji Kosmicznej
https://perspektywy.pl/portal/10-000-pieknych-umyslow-spotka-sie-w-warszawie
Cytuj
Szczególnym zainteresowaniem drugiego dnia wydarzenia cieszyło się wystąpienie prof. Andrzeja Dragana – znanego polskiego fizyka. Jego prelekcja zatytułowana była: „Does AI have an I (IQ)?” (Czy sztuczna inteligencja ma IQ?). Wszystkie miejsca na scenie przed sceną główną były wypełnione po brzegi.
https://nowiny24.pl/niezwykle-osoby-ze-swiata-technologii-spotkaly-sie-w-jednym-miejscu-perspektywy-women-in-tech-summit-2024-za-nami/ar/c5-18604367

https://x.com/NCN_PL/status/1793559154260672837
http://uwmfm.pl/news/126/czytaj/13807/uwm-na-perspektywy-women-in-tech-summit-2024.html
https://polsa.gov.pl/kalendarz/perspektywy-women-in-tech-summit/
https://www.pap.pl/aktualnosci/minister-cyfryzacji-chcemy-prawdziwej-rownosci-rowniez-w-swiecie-technologii

Perspektywy Women in Tech Summit 2024 Inspiration
2
Słońce / Odp: Słońce - 2024 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Dzisiaj o 11:30 »
Liczę, że te grupy teraz zapewnią nam dwa tygodnie wrażeń, zanim 3664/3697 wróci na naszą stronę! :)
3
Pozostałe i Badania Kosmosu / Odp: Euclid
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Slavin dnia Dzisiaj o 10:29 »
Teleskop Euclid odkrywa nowe planety swobodne w Orionie.W naszej galaktyce istnieją prawdopodobnie setki miliardów tzw. planet swobodnych, które przemierzają przestrzeń kosmiczną bez własnej gwiazdy. Sam fakt, że nie są one oświetlane przez gwiazdy, sprawia, że niezwykle trudno je dostrzec w przestrzeni kosmicznej. Jakby nie patrzeć, same nie emitują własnego promieniowania. W efekcie można je dostrzec jedynie, gdy przechodzą między nami a innymi odległymi obiektami, przesłaniając je po drodze.

Euclid został wysłany w przestrzeń kosmiczną do obserwacji ewolucji wszechświata na przestrzeni ostatnich 13,8 miliardów lat. W najnowszym artykule naukowym jednak naukowcy opisali swoisty skutek uboczny prowadzonych przez niego obserwacji, tj. odkrycie planet swobodnych (FFP, ang. free-floating planets) w Orionie.

Głównym tematem artykułu są planety odkryte w otoczeniu układu sigma Orionis znajdującego się we wschodniej części Pasa Oriona. Ten obiekt, który na pierwszy rzut oka wygląda jak pojedyncza gwiazda, w rzeczywistości składa się z pięciu różnych gwiazd połączonych ze sobą grawitacyjnie w mini gromadę. Obiekt ten otoczony jest zresztą falą pyłu wskazującą na Mgławicę Koński Łeb.

Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że nie jest to pierwszy raz, gdy planety swobodno znaleziono w układzie Sigma Orionis, ale jest to pierwszy raz, gdy wykryto je z dokładnością, na jaką pozwala Euclid. Jak ujęli to autorzy artykułu, wydają się być wszechobecne i liczne.

Obserwacje przeprowadzono w październiku, zaledwie kilka miesięcy po uruchomieniu Euclida w połowie 2023 roku. Obserwacje te koncentrowały się również na regionach, o których wiadomo, że zawierają już mnóstwo planet swobodnych. Co więc znaleziono?Źródło: arXiv (2024). DOI: 10.48550/arxiv.2405.13497
Tym razem znaleziono kilka znacznie mniejszych FFP, niż wcześniej. Astronomowie używają algorytmu zwanego funkcją masy początkowej (IMF) do opisania liczby gwiazd o określonych rozmiarach, które mogłyby powstać. FFP definiują dolną granicę tego IMF – tj. jeśli obiekt nie jest wystarczająco duży, aby stać się gwiazdą, staje się FFP. Wystarczająco małe FFP pomagają astronomom określić granice IMF w niektórych regionach, ale jak dotąd umykają one uwadze mniej czułych detektorów.

To właśnie tutaj doskonale sprawdza się teleskop taki, jak Euclid. Autorzy wskazują, że dolna granica IMF nie jest dobrze zdefiniowana i opisują, w jaki sposób dane zebrane przez Euclid mogą zostać wykorzystane do ulepszenia modeli tego dolnego ograniczenia. Zwracają jednak również uwagę, że jest to wciąż bardzo wczesny etap zbierania danych za pomocą teleskopu Euclid i wiele innych układów gwiezdnych może okazać się dopiero w przyszłości ekscytującym miejscem do polowania na mniejsze planety swobodne.

Na razie jest to jednak doskonały pierwszy test możliwości Euclid. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę obiektów, które mogą unosić się w pustce przestrzeni kosmicznej, Euclid będzie miał jeszcze wiele innych okazji do odkrywania kolejnych obiektów tego typu. Już teraz zresztą prowadzone są kolejne poszukiwania w innych dobrze już przebadanych obszarach. Do końca planowanej misji pozostało jeszcze ponad pięć lat, więc bez wątpienia w przyszłości pojawi się więcej artykułów opisujących wiele innych FFP.

https://arxiv.org/abs/2405.13497

https://www.pulskosmosu.pl/2024/06/euclid-ffp-planety-swobodne/
4
Słońce / Odp: Słońce - 2024 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Michał_13 dnia Dzisiaj o 09:58 »
Wczoraj o godzinie 16:45 UTC rozbłysk M 3.2 z grupy plam 3713. Dziś o godzinie 04:32 UTC rozbłysk M 2.4 z grupy plam 3712. Obie grupy rosną, z tym że 3712 dość szybko i wygląda coraz ciekawiej. Natomiast grupy 3697 nadal strzela za krawędzią, co widać na danych z sondy Solar Orbiter
5
Ziemia - bezzałogowe / Odp: Starship + Super Heavy | Piąty test orbitalny | 2024
« Ostatnia wiadomość wysłana przez docktor dnia Dzisiaj o 09:19 »
Przenieś to do odpowiedniego wątku, Dragan jak zawsze ciekawy, ale nie ma tu słowa o Starshipie ;)
6
Technologie / Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lion97 dnia Dzisiaj o 08:51 »
Facet z młotkiem przecinakiem i szpachelką usuwa stare płytki. Jakby zrywał starą farbę. Ciekawe te technologie kosmiczne...

Te płytki są klejone i ciężko je usunąć :D Tymczasem w Starbase, SpaceX nie traci czasu i pierwsze nogi dla drugiej wieży startowej zostały już zainstalowane.

https://twitter.com/BocaChicaGal/status/1801404528924717524
7
Osobistości / Odp: Trening astronautów ESA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Dzisiaj o 08:35 »
A) Raphaël Liégeois zapowiada podawanie szczegółów z treningów w JSC.
Razem z Sophie Adenot będą w JSC trenować do wiosny 2026.
Na najbliższe miesiące zaplanowane są spotkania czworga astronautów ESA z różnymi zespołami NASA, badanie różnych systemów ISS i pierwsze nurkowania w skafandrze kosmicznym.

1:41 AM · Jun 6, 2024
Cytuj
✍️Astronaut Chronicles - Here we go 🚀🤩!𝐹𝑖𝑟𝑠𝑡 𝑠𝑡𝑒𝑝𝑠 𝑖𝑛 𝐻𝑜𝑢𝑠𝑡𝑜𝑛
We arrived mid-May in Houston, at the Johnson Space Center @NASA_Johnson, with my three #Hoppers colleagues @Soph_astro, @Astro_Pablo_A and @ESAastro_Marco for the continuation of our training. Sophie and I will remain based here until our launch, scheduled for her in spring 2026, and for me in autumn🍁 of the same year.

On the agenda for the coming months 📚: meetings with the various @NASA teams, study of various ISS systems, and... first dives in spacesuit 👨‍🚀😍.
Promise, I'll (try to 🙄🤞🙃) update you regularly!
See you soon 🙂
https://x.com/Raph_Astro/status/1798500401144021473


B)
Dla Raphaëla Liégeoisa jedną z pierwszych rzeczy w Houston było dokonanie pomiarów w celu przygotowania skafandra kosmicznego.
Pierwszy krok: Ważne jest idealne dopasowanie rękawic do EVA, aby zminimalizować ryzyko obrażeń.
Na podstawie pomiarów skanera (stąd małe kulki na dłoni ) zaproponowano astronaucie cztery pary rękawic, które poddane były testowaniu w komorze hipobarycznej odtwarzającej różnicę ciśnień pomiędzy skafandrem a próżnią.

Sesja przymiarkowa rękawic trwała ponad 3 godziny.
Rękawice oznaczone „HD”, które pierwotnie stworzono dla Chrisa Hadfielda pasowały najlepiej.
Będą one używane podczas pierwszego nurkowania astronauty zaplanowanego na początek sierpnia.


11:21 PM · Jun 12, 2024
Cytuj
✍️ 𝐴𝑠𝑡𝑟𝑜𝑛𝑎𝑢𝑡 𝐶ℎ𝑟𝑜𝑛𝑖𝑐𝑙𝑒𝑠 - 𝐵𝑖𝑟𝑡ℎ 𝑜𝑓 𝑎 𝑠𝑝𝑎𝑐𝑒𝑠𝑢𝑖𝑡 👨‍🚀
📏 One of the first activities in Houston was to take our measurements to prepare our spacesuit. First step: the gloves🧤.
As our main work tool during extra-vehicular activities, it's therefore best that they fit perfectly (“like a glove” 🙄) to minimize injury risk. Based on scanner measurements (hence the small spheres on my hand 🖐️), I was offered four pairs that we tested in a hypobaric chamber 🎚️ reproducing the pressure difference between the suit and vacuum.

🪡 A few adjustments later -the fitting session lasted over 3 hours 🧐- the gloves marked 'HD', originally created for
@Cmdr_Hadfield, fit me best 🙂. So I'll be using these gloves for my first dive scheduled early August 🤩.
See you soon 😉
https://x.com/Raph_Astro/status/1801001997614592267
8
Osobistości / Odp: Wiaczesław Dmitrijewicz Zudow (08.01.1942-12.06.2024)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Dzisiaj o 08:31 »
Cosmonaut Vyacheslav Zudov, who survived Soyuz splashdown, dies

June 13, 2024 — Soviet-era cosmonaut Vyacheslav Zudov, whose failed docking with a Russian space station ended with the first and only emergency splashdown in a Soyuz spacecraft, has died at the age of 82.

Zudov's death on Wednesday (June 12) was reported by Roscosmos, Russia's federal space corporation.
http://www.collectspace.com/news/news-061324a-cosmonaut-vyacheslav-zudov-obituary.html

Soyuz 23: How two cosmonauts almost died after landing back on Earth
By Doug Adler | Published: October 16, 2021 | Last updated on May 18, 2023

Forty-five years ago, an unplanned splashdown forced two cosmonauts to battle hazardous weather that left their capsule bobbing in a frozen lake for nearly half a day.


A helicopter (out of frame to the upper left) hoists the Soyuz 23 capsule and its waterlogged parachute from an icy lake. Cosmonauts Vyacheslav Zudov and Valery Rozhdestvenskyk had spent some nine hours within the capsule after an unintended splashdown and inclement weather left them out of reach of recovery crews. Roscosmos
https://www.astronomy.com/space-exploration/soyuz-23-how-two-cosmonauts-almost-died-after-landing-back-on-earth/

A Watery Yarn: The Unlucky Voyage of Soyuz 23 (Part 1)
by Ben Evans

(...) On launch morning, 14 October, little seemed to go well. The bus broke down on the way to the launch pad and then, after an otherwise flawless liftoff at 8:40 p.m. Moscow Time, high winds aloft caused the rocket to veer off-course and the crew narrowly avoided having to execute an abort. They achieved orbital insertion safely—albeit lower than planned—and ultimately established themselves at an altitude of around 168 miles (270 km), preparatory to docking late on the evening of 15 October. (...)
https://www.americaspace.com/2013/10/26/a-watery-yarn-the-unlucky-voyage-of-soyuz-23-part-1/

A Watery Yarn: The Unlucky Voyage of Soyuz 23 (Part 2)
by Ben Evans, October 27, 2013


Cosmonauts Zudov (right) and Rozhdestvensky spent 1.5 hours trying to writhe and cut themselves out of their pressure suits. Photo Credit: Joachim Becker / SpaceFacts.de

(...) Progress to reach Zudov and Rozhdestvensky was agonisingly slow and many spectators doubted that the men would still be alive by the time they were extracted from the descent module. (...)
https://www.americaspace.com/2013/10/27/a-watery-yarn/

https://x.com/katlinegrey/status/1801209705706242373
9
Ziemia - bezzałogowe / Odp: Starship + Super Heavy | Piąty test orbitalny | 2024
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Snoopy dnia Dzisiaj o 07:50 »
Jakby się komuś nie chciało czekać to już można zobaczyć  ;D
Poprawiony link:

10
Technologie / Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kretus5 dnia Dzisiaj o 07:13 »
Facet z młotkiem przecinakiem i szpachelką usuwa stare płytki. Jakby zrywał starą farbę. Ciekawe te technologie kosmiczne...
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10