Autor Wątek: European Rover Challenge  (Przeczytany 138320 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lubański Robert

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 186
 • Mars Society Polska
European Rover Challenge
« dnia: Październik 11, 2013, 20:54 »
Przy okazji udziału Mars Society Polska i ABM Space Education w międzynarodowym projekcie World Space Week  zorganizowaliśmy konferencję prasową w marsjańskich klimatach.
Foto1 Przygotowany teren symulujący powierzchnię Marsa

 Na konferencji oficjalnie ogłosiliśmy plan organizacji europejskiej edycji zawodów łazików marsjańskich, European Rover Challenge, w Polsce. Będzie to międzynarodowe przedsięwzięcie, którego głównymi inicjatorami są Mars Society Polska, ABM Space Education i austriacki OEWF. Zawody są przeznaczone dla zespołów akademickich złożonych ze studentów, absolwentów i pracowników naukowych z danej uczelni lub współpracujących uczelni. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, który w najlepszy sposób wypełni zadania wyznaczone przez regulamin zawodów. Termin zawodów nie został jeszcze dokładnie określony. Na pewno odbędą się jesienią, we wrześniu lub październiku przyszłego roku.
Foto2 Mateusz Józefowicz ogłasza organizację zawodów ERC w Polsce w 2014 r.

Foto3 Łazik w błyskach fleszy

Trzydniowe zawody będą miały za zadanie wyłonić zwycięski zespół. Rywalizacja będzie odbywać się w pięciu, niezależnie punktowanych, zadaniach. Prezentacja plus cztery konkurencje terenowe: pobieranie próbki, obsługa panelu inżynieryjnego, przejazd terenowy, wsparcie astronauty. Konkurencje będą zbliżone do tych rozgrywanych w ramach zawodów URC, aby konstrukcje zbudowane przez studentów mogły wziąć udział w europejskiej i amerykańskiej edycji zawodów.
W pierwszej edycji, jedna z konkurencji będzie przebiegała w nieco odmienny sposób. Sterowanie łazikiem będzie się odbywało, nie z polowego stanowiska, znajdującego się w miejscu rozgrywania zawodów lecz z centrum kontroli misji na rodzimej uczelni danego zespołu.
Foto4 Wojciech Głażewski współtwórca sukcesu polskich łazików na zawodach URC

Z uwagi na to, że zawody będą się odbywały w pobliżu "cywilizacji", w odróżnieniu od rozgrywanych w głębi pustyni zawodów URC, chcemy umożliwić widzom bezpośrednią obserwację zmagań zespołów oraz ich śledzenie w mediach elektronicznych.
W ten sposób chcemy, aby elitarne zawody przeznaczone dla wąskiej grupy stały się inspiracją, zarówno dla innych studentów jak i dla dzieci i młodzieży, do aktywnej działalności w szeroko rozumianym sektorze kosmicznym.
Zawodom ERC będzie towarzyszył projekt edukacyjny skierowany do młodych entuzjastów kosmosu i robotyki.

Foto5 Nasza specjalistka od projektów edukacyjnych dla dzieci Adrianna Sieklicka

Więcej informacji na temat planowanych zawodów ERC już wkrótce ukaże się na  nowej stronie MSP i ERC. Regulamin zawodów będzie gotowy do końca października. Szukamy odpowiedniego miejsca na lokalizację pierwszej edycji zawodów i sponsorów którzy wesprą nas finansowo w tym ambitnym zadaniu.
W najbliższym czasie planujemy serię spotkań ze studentami w wybranych ośrodkach akademickich w Polsce. Celem spotkań jest zachęcenie studentów do budowy łazików i udziału w zawodach ERC. Ideę tych zawodów chcemy promować również na europejskich uczelniach miedzy innymi za pośrednictwem oddziałów i organizacji związanych z TMS na terenie Europy. Dobra okazją będzie zbliżająca się Europejska Konwencja Mars Society w Paryżu. Nasze działania związane z promocją zawodów ERC na polskich i zagranicznych uczelniach wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznając środki finansowe na realizację tego zadania.
Zgromadzeni na konferencji dziennikarze mieli okazję zadać pytania koordynatorom akcji World Space Week, w trakcie bezpośredniego połączenia z Gernotem Groemerem z centrali w Austrii.
Odbyło się również połączenie z uczestnikami IV Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej. Biorą w niej udział członkowie MSP i ABM SE, którzy mieli swoje wystąpienia i pokaz łazika Magma4kids przeznaczonego do celów edukacyjnych.
Czeka nas ogrom pracy i każda pomoc będzie mile widziana. Liczymy na to, że uda nam się zmobilizować studentów do pracy i dobrej frekwencji polskich i zagranicznych zespołów w pierwszej edycji zawodów ERC w Polsce.
W ramach polskiej części projektu World Space Week , na terenie toruńskich zakładów firmy Wienerberger, do dyspozycji wytypowanych uczestników projektu, został udostępniony łazik Magma White z zamontowanym laserowym detektorem LIFE. Dzięki uprzejmości i pomocy gospodarzy terenu, wielkie zwały czerwonej gliny służącej do wyrobu cegły, zostały przekształcone na chwilę w symulowaną powierzchnię czerwonej planety. Rezultaty przerosły nasze oczekiwania. Teren idealnie nadawał się do realizacji zaplanowanych zadań i sprawiał nieziemskie wrażenie, co można zobaczyć nawet na zdjęciach.
Foto6 Łazik w marsjańskim klimacie


Za pośrednictwem austriackiej centrali projektu WSW, udało się nawiązać kontakt ze szkołą w Indiach i przeprowadzić symulowaną misję marsjańską z udziałem łazika, według jednego z przygotowanych przez nas scenariuszy.

Foto7 Centrum kontroli misji

Foto8 Tu byliśmy ....

Serdeczne podziękowania dla:
Dyrektora Tadeusza Grzeszczuka z Zakładów Wienerberger w Toruniu i dla Pana Piotra Budnego z Wienerberger
Oraz dla:
Łukasza, Łukasza i Łukasza – czyli firmy Multimedia Creators (http://www.multimedia-creators.pl/), którzy zapewnili profesjonalny dostęp do Internetu w terenie.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 23366
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2013, 12:29 »
Są szanse na rozgrywki w warunkach "mokrego Marsa". :)

A na poważnie - mam nadzieje, że uda się różnym polskim środowiskom dołączyć do tej inicjatywy, np przy organizacji wydarzenia albo określania zasad imprezy. :)

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8613
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 12, 2013, 13:17 »
Cieszę się, że Mars Society Polska wyszedł z taką inicjatywą  :) Wreszcie moze być coś kosmicznego co dzieje się w Polsce i to będą przyjeżdżać właśnie do Polski.
A na miejsce konkursu, może nadawałaby się Pustynia Błędowska? Tylko, czy jest tam tyle kamieni, żeby imitować Marsa?  ;)

Offline Lubański Robert

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 186
 • Mars Society Polska
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 12, 2013, 21:31 »
Oczywiście liczymy na współpracę z organizacjami z sektora.
Szukamy odpowiedniego miejsca na lokalizacje pierwszej edycji zawodów.
Naturalnych obszarów raczej nie znajdziemy, więc skupiamy się na tych mocno przekształconych. Czyli kamieniołomy, kopalnie odkrywkowe, wszelkiego rodzaju duże dziury w ziemi, wyrobiska lub usypane górki i hałdy.
- wyznaczony teren, na czas zawodów, musi być dostępny dla zespołów i ograniczonej liczby widzów oraz dla zapewnienia odpowiedniej infrastruktury.
- można go w pewnym zakresie przekształcić aby nadawał się optymalnie do rozgrywania konkurencji.
- możliwy dostęp do szybkiego internetu.
- nieuciążliwy dojazd
- kwestie finansowe

Pracujemy również nad regulaminem zawodów.
- konkurencje powinny być zbliżone do URC, tak aby budowane konstrukcje mogły rywalizować w obu edycjach zawodów.
- nie mamy takich warunków terenowych jak zawody URC, więc siłą rzeczy muszą one mieć swój odmienny charakter.
- stąd pomysł sterowania przez internet.
- większy nacisk na stronę techniczną konkurencji. Promowanie niestandardowych ale skutecznych rozwiązań. Tylko jak to zrobić?
- zawody powinny mieć charakter bardziej „sportowy” czy raczej naukowy? Czy zespoły powinny mieć pełną swobodę działania i liczyć ma się tylko wynik końcowy. Wygrywa ten kto lepiej wykona konkursowe zadania. Czy raczej zespołom narzucić pewne rygory, standardy, które są nieodzowne w sektorze kosmicznym.

Jeszcze w tym roku planujemy kilka spotkań promujących zawody ERC na polskich uczelniach. Nie we wszystkich ośrodkach mamy kontakty lub swoich członków. Poszukujemy więc ludzi  chętnych do współpracy przy organizacji spotkań na uczelniach. Nie wszystko da się załatwić przez telefon i internet. Zawsze lepiej mieć kogoś na miejscu.


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 12, 2013, 21:31 »

Offline Lubański Robert

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 186
 • Mars Society Polska
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 19, 2013, 16:43 »
Na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych ukazała się informacja o zawodach ERC w kilku językach.
http://www.poland.gov.pl/Zawody,lazikow,marsjanskich,w,Polsce,Kalendarium,5577x3887.html

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8613
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2013, 20:46 »
Na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych ukazała się informacja o zawodach ERC w kilku językach.
http://www.poland.gov.pl/Zawody,lazikow,marsjanskich,w,Polsce,Kalendarium,5577x3887.html

 8)

Offline Lubański Robert

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 186
 • Mars Society Polska
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 02, 2013, 20:47 »
Jak już pisałem wcześniej, planujemy jeszcze w tym roku rozpocząć serię spotkań promujących zawody ERC na polskich uczelniach. W kilku ośrodkach rozpoczęliśmy już przygotowania lub wstępne rozmowy. W kilku następnych mamy ludzi z którymi możemy podjąć współpracę w tym temacie. Poszukujemy osób do pomocy w organizacji spotkań, przede wszystkim na Politechnice Gdańskiej, Łódzkiej i Śląskiej w Gliwicach. Sprawy formalne, możemy załatwić oficjalnie z władzami uczelni. Nie wszystko jednak da się załatwić przez telefon i maila dla tego potrzebujemy wsparcia osób będących na miejscu.
Poszukujemy również partnerów, którzy zechcieliby podzielić się swoimi doświadczeniami z działalności w szeroko rozumianym sektorze kosmicznym, w trakcie takiego spotkania.

Offline Lubański Robert

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 186
 • Mars Society Polska
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 25, 2013, 11:54 »
Pierwsze z serii spotkań, mających na celu zachęcenie studentów do zawiązania zespołu i budowy łazika na zawody European Rover Chaiienge 2014, odbędą się:

- Politechnika Lubelska 28.11.2013 godz. 12.00 Aula i Wydziału Mechanicznego, ul. Nadbystrzycka 36, Lublin
- Politechnika Wrocławska 30.11.2013 godz. 17.00 sala 1.28 w budynku C13 Studium Kształcenia Podstawowego, ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25 Wrocław
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny 06.12.2013 o godz. 16.00 w ramach V Sesji Studenckich Kół Naukowych ZUT, Wydział Ekonomiczny, ul Żołnierska 47, Szczecin

Trwają rozmowy w sprawie organizacji kolejnych spotkań na Politechnice Poznańskiej, Częstochowskiej i AGH w Krakowie.
Jeśli starczy nam czasu i środków postaramy się odwiedzić również inne ośrodki akademickie.

Offline Lubański Robert

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 186
 • Mars Society Polska
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 08, 2014, 10:45 »
Spotkanie ze studentami Akademii Górniczo - Hutniczej, promujące zawody ERC 2014, odbędzie się 10.01.2014 o godz. 16 w Sali H24 budynku B1, al. A. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2014, 20:35 wysłana przez Lubański Robert »

Offline Trafiony

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 360
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 08, 2014, 13:07 »
Miejsc na takie zawody na G. Śląsku jest z pewnością wiele. Bo są tutaj hałdy powęglowe, ile jest jeszcze nie wiem, nie znam tematu, ale tego kiedyś pełno było, później je jakoś tam do życia wracali. Ale takie hałdy są brudne, tam jest jeszcze nieco węgla w nich, więc łatwo się ubrudzić.
Pustynia Błędowska o ile wiem już zarosła. Natomiast dla kopalń węgla wydobywa się ogromne ilości piasku. Bo żeby nie powodować zapadania gruntu wypełnia się pustkę po węglu piaskiem z wodą, są podawane rurami. Więc się kopie piasek. Tak mi się przypomniało Maczki Bór, bo kiedyś na początku lat 90tych znajomy co tam robił mówił, że dali im jakiegoś kompletnie słabego dyrektora, chyba tylko po to aby firma padła i ją ktoś przejął. Więc Maczki Bór już przejął, Anglicy to trzymają, ale to kopalnia ogromna.

https://www.google.pl/search?q=kopalnia+piasku+maczki+b%C3%B3r&newwindow=1&hl=pl&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=aTTNUv2VA-TT7AbIu4DIAQ&ved=0CDIQsAQ&biw=1067&bih=535#hl=pl&newwindow=1&q=kopalnia+piasku+maczki+b%C3%B3r&tbm=isch&imgdii=_

http://pl.wikipedia.org/wiki/CTL_Maczki-B%C3%B3r

Można co nieco zobaczyć z map satelitarnych, między Jaworznem a Bukownem, i cała ta okolica. Tam jest tych pół i starych i nowych, to ogromne tereny.
Tutaj tekst gościa który lubi wycieczki po takim terenie.

http://krzicho.bikestats.pl/374889,Sosnowiec-Jaworzno-Bukowno-Jaworzno-Sosnowiec.html

Tylko jest też kwestia przepisów BHP, kwestia wpuszczenia obcych ludzi na teren górniczy, kto weźmie odpowiedzialność? Ja nie wiem jak jest z terenami już pogórniczymi?
No a ci goście z AGH mogą mieć niezłą orientację w temacie i znać ludzi. Albo móc poznać, szczególnie ci z górnictwa, tylko nie wiem czy ci akurat przyjdą na to spotkanie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2014, 13:15 wysłana przez Trafiony »

Offline Trafiony

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 360
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 12, 2014, 10:53 »
A hałd na Śląsku Górnym mamy mnóstwo. Nie wiem czy te łaziki na nich by wytrzymały, ale przecież to takie sporty ekstremalne.

https://www.google.pl/search?q=ha%C5%82dy+%C5%9Bl%C4%85sk&newwindow=1&hl=pl&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=j2PSUvMah7btBpfKgOAG&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1067&bih=535

Tutaj jeden przykład.

http://djkupras.blogspot.com/2011/12/mga.html

Ale kopalnie piasku chyba jednak lepsze, bardziej sympatycznie to wygląda.

A na Śląsk dojazd dobry z zachodu, autostradą A-4.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2014, 13:08 wysłana przez Trafiony »

Offline Lubański Robert

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 186
 • Mars Society Polska
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 19, 2014, 18:43 »
Fotki ze spotkania ze studentami Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, w ramach sesji kuł naukowych, 06.12.2013 r.


Naszej prezentacji przysłuchiwali się również naukowcy z ZUT, którzy oceniali wystąpienia kół naukowych.Fotki ze spotkania na AGH w Krakowie z 10.01.2014.

Prezentacja ERC prowadzona przez przedstawiciela MSP


Przedstawiciel koła naukowego Integra prezentuje postępy przy budowie łazika na konkursy URC i ERC
W dniu 16.01.2014 odbyło się spotkanie ERC, ze studentami Politechniki Poznańskiej.
Kolejne spotkanie, poświecone europejskiej edycji zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge ERC 2014 odbędzie się na Politechnice Częstochowskiej 23.01.2014 o godz. 11.15 w sala B1 Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki al. Armii Krajowej 21.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2014, 18:46 wysłana przez Lubański Robert »

Offline Lubański Robert

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 186
 • Mars Society Polska
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 05, 2014, 10:18 »
European Rover Challenge 2014 odbędzie się w dniach 5-7 września 2014 r. na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu k. Chęcin (powiet Kielecki). Impreza ta będzie się składać z trzech elementów, Miedzynarodowych zawodów łazików Marsjańskich, konferencji naukowej "Człowiek w kosmisie" i pikniku naukowego.
03.02.2014 w trakcie konferencji prasowej, dokument potwierdzający organizację tej imprezy w Świętokrzyskiem podpisali Marszałkowie województwa Adam Jarubas i Jan Maćkowiak oraz prezes Mars Society Polska Mateusz Józefowicz.

Na zdjęciu po prawej Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, po lewej Prezes Mars Society Polska Mateusz Józefowicz, jeszcze bardziej na lewo, za stołem Koordynator The Mars Society na Europe Łukasz Wilczyński.


Informacje na ten temat ukazały się również na stronie Kosmonauty
http://www.kosmonauta.net/pl/przyszlosc/menu-artykuly-przyszlosc/polska/6231-2014-02-03-europa-blizej-marsa.html
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2014, 10:23 wysłana przez Lubański Robert »

Offline Trafiony

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 360
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 13, 2014, 08:49 »
Europa wyraźnie nie wykazuje zainteresowania European Rover Challenge.

http://roverchallenge.eu/en/erc/erc-teams/

Zdaje się że jakiś niemiecki zespół zgłosił wcześniej akces, i chyba jeszcze jakiś z Europy. Po czym się wycofali. Czy ktoś potrafi to wyjaśnić?

Offline russex

 • Krystian Rusiniak
 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1859
 • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
  • Młody Narodowiec
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 13, 2014, 12:06 »
Europa wyraźnie nie wykazuje zainteresowania European Rover Challenge.

http://roverchallenge.eu/en/erc/erc-teams/

Zdaje się że jakiś niemiecki zespół zgłosił wcześniej akces, i chyba jeszcze jakiś z Europy. Po czym się wycofali. Czy ktoś potrafi to wyjaśnić?

Boją się Polaków ? :D Wiedzą, że nie mają z nami szans ? :D
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 13, 2014, 12:06 »