Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 589095 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline Aga Bej

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 895
 • Kim jest John Gald?
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1815 dnia: Luty 14, 2024, 21:42 »
A tymczasem parę dni temu nastąpił pierwszy w tym roku start Rosji, prawdopodobnie z satelitą rozpoznawczym.
 
https://space24.pl/bezpieczenstwo/technologie-wojskowe/pierwszy-lot-orbitalny-rosji-w-2024-wojskowy-satelita-trafil-na-orbite
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline Lion97

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2868
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1816 dnia: Kwiecień 02, 2024, 10:44 »
To była straszna dekada dla rosyjskiego przemysłu nośnego, który niegdyś przewodził światu. Rakieta Proton, która od dawna jest głównym narzędziem pracy w kraju, napotkała problemy z niezawodnością i wkrótce zostanie wycofana. Rosyjska rakieta nowej generacji, Angara, jest całkowicie jednorazowa i dziesięć lat po debiucie nadal wynosi atrapy ładunku podczas lotów testowych. A zawsze niezawodny pojazd Sojuz utracił dostęp do lukratywnych rynków zachodnich po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jednak istnieje bardziej fundamentalna choroba, która sprawia, że niegdyś wychwalany rosyjski przemysł rakietowy stał się nieistotny. W czasach poważnych innowacji w branży nośnej, kraj w dużej mierze polegał na technologii sprzed kilkudziesięciu lat. Zatem to, co na przełomie wieków okazało się skuteczne w przyciąganiu wystrzeliwania komercyjnych satelitów, nie działa już przeciwko rosnącej fali konkurencji ze strony SpaceX, a także innych graczy w Indiach i Chinach.

W pierwszym kwartale tego roku Rosja wystrzeliła łącznie pięć rakiet, wszystkie warianty pojazdu Sojuz. Samo SpaceX wystrzeliła 32 rakiety. Również Chiny wystrzeliły prawie trzy razy więcej rakiet niż Rosja.

Rosja ma jednak plan odzyskania dominacji, którą kiedyś posiadała w globalnym przemyśle startowym. W niedawnym wywiadzie opublikowanym na portalu Roscosmos( wersja bez blokady geo dostępna jest tutaj )szef rosyjskiej korporacji kosmicznej Jurij Borysow nakreślił strategię, według której kraj to zrobi.

Pierwszym krokiem, powiedział Borysow, jest opracowanie częściowo nadającego się do ponownego użycia zamiennika rakiety Sojuz, zwanego Amur-CNG. Krajowe przedsiębiorstwo zajmujące się lotami kosmicznymi pracuje również nad „ultralekkimi” boosterami, które będą uwzględniać element wielokrotnego użytku.

„Mam nadzieję, że w perspektywie 2028–2029 będziemy dysponować zupełnie nową flotą pojazdów kosmicznych i będziemy w stanie odbudować naszą pozycję na światowym rynku usług startowych” – powiedział Borysow w wywiadzie, który dla Ars przetłumaczył Rob Mitchell.

https://twitter.com/SciGuySpace/status/1774822071656230919

Offline station

 • Sir Astronaut
 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 3881
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1817 dnia: Kwiecień 02, 2024, 14:01 »
Rosja chociażby tylko w jednej "branży" może być absolutnie spokojna o mocne, trwałe, ugruntowane, nie-do-zdobycia miejsce w pole position czyli : konsumpcję alkoholu. Poza tym podoba mi się jakże optymistyczne podejście przedstawicieli Roskosmos, którzy z przyłożonym do głowy, naładowanym pistoletem, potrafią tak wspaniale opisywać przyszłość kacapskiej astronautyki, nawet tej na najniższym poziomie.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1817 dnia: Kwiecień 02, 2024, 14:01 »