Autor Wątek: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)  (Przeczytany 39417 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lion97

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2868
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #105 dnia: Sierpień 11, 2023, 21:03 »
W przyszłym tygodniu zespół będzie instalować główna antenę sondy Europy Clipper i ten ważny kamień milowy na drodze do startu będzie można oglądać na żywo.

https://twitter.com/EuropaClipper/status/1689751105809666053

Offline Lion97

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2868
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #106 dnia: Październik 26, 2023, 10:48 »
Do startu sondy Europa Clipper został niecały rok. Do tej misji zostaną wykorzystane boczne Boostery B1064, B1065 które ostatnio były wykorzystane w misji Psyche. Pod koniec roku poleca w misji USSF-52 i po raz ostatni poleca w tej misji.

Tymczasem EuropaClipper został opancerzony! Aluminiowe sklepienie o grubości 1 cm będzie chronić instrumenty podczas jego wielokrotnego przelotu przez jedno z najbardziej rygorystycznych środowisk radiacyjnych w naszym Układzie Słonecznym.

https://twitter.com/NASAJPL/status/1716905464930459946

Offline Radek68

 • Moderator Globalny
 • *****
 • Wiadomości: 2646
 • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #107 dnia: Listopad 13, 2023, 21:48 »
Każdy może polecieć na Europę w tej misji.
Ja już lecę, a ty?  ;)
https://europa.nasa.gov/message-in-a-bottle/sign-on/

The Dark Side of the Moon

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8613
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #108 dnia: Listopad 14, 2023, 08:11 »
Tak naprawdę to jest lot w Jowisza.  :P Bo po skończonej misji tam spocznie Europa Clipper.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #108 dnia: Listopad 14, 2023, 08:11 »

Offline Lion97

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2868
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #109 dnia: Grudzień 22, 2023, 11:37 »
Europa Clipper przechodzi testy kompatybilności elektrycznej i magnetycznej w NASA Jet Propulsion Laboratory.

https://twitter.com/ltelkins/status/1737584069612027973

Offline Lion97

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2868
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #110 dnia: Styczeń 30, 2024, 21:41 »
Badania naukowe przeprowadzone za pomocą złożonego zestawu instrumentów niedawno dodanych do sondy kosmicznej ujawnią, czy na księżycu Jowisza, Europie, panują warunki umożliwiające życie.

Na niecałe dziewięć miesięcy do startu misja NASA Europa Clipper osiągnęła ważny kamień milowy: jej instrumenty naukowe zostały dodane do ogromnego statku kosmicznego, który jest składany w należącym do agencji Jet Propulsion Laboratory w południowej Kalifornii.

Sonda wystartuje z Kennedy Space Center na Florydzie w październiku i uda się do pokrytego lodem księżyca Jowisza, Europy, gdzie pod zamarzniętą powierzchnią słonego oceanu mogą panować warunki odpowiednie do powstania życia. Europa Clipper nie wyląduje; raczej po przybyciu do układu Jowisza w 2030 r. statek kosmiczny będzie krążył wokół Jowisza przez cztery lata, wykonując 49 przelotów obok Europy i wykorzystując swój potężny zestaw dziewięciu instrumentów naukowych do badania potencjału Księżyca jako środowiska nadającego się do zamieszkania.

https://twitter.com/NASAJPL/status/1752404187865080253

Offline Slavin

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 966
 • Ciekłym Metanem i Ciekłym Tlenem LCH4/LOX Methalox
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #111 dnia: Styczeń 31, 2024, 16:36 »
Sonda Europa Clipper złożona w całość. Coraz bliżej startu.Na niecałe dziewięć miesięcy do startu misja NASA Europa Clipper osiągnęła ważny kamień milowy: wszystkie instrumenty naukowe zostały już zainstalowane na pokładzie sondy. Teraz pozostały testy i transport na miejsce startu epickiej misji.

Sonda wystartuje z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie w październiku 2023 roku, rozpoczynając tym samym podróż do pokrytego lodem księżyca Jowisza, Europy, gdzie pod zamarzniętą powierzchnią słonego oceanu mogą panować warunki odpowiednie do powstania i utrzymania życia. Europa Clipper nie wyląduje jednak na powierzchni Europy. Po przybyciu do układu Jowisza w 2030 r. sonda będzie krążyła wokół Jowisza przez cztery lata, wykonując w tym czasie 49 przelotów obok Europy i wykorzystując swój potężny zestaw dziewięciu instrumentów naukowych do badania potencjału Księżyca jako środowiska nadającego się do zamieszkania.

Instrumenty te będą współpracowały ze sobą, aby odpowiedzieć na najpilniejsze pytania dotyczące Europy. Dowiemy się, co napędza Europę, od jej jądra i skalistego wnętrza, przez ocean i skorupę lodową, po bardzo cienką atmosferę i otaczające środowisko kosmiczne.

powiedział Robert Pappalardo z JPL, naukowiec zajmujący się projektem.Cechą charakterystyczną badań naukowych Europa Clipper jest synchronizacja wszystkich instrumentów podczas gromadzenia danych w celu osiągnięcia celów naukowych misji. Podczas każdego przelotu szereg instrumentów zgromadzi pomiary i obrazy, które zostaną nałożone na siebie, aby stworzyć pełny obraz tego nietypowego globu.

Nauka jest lepsza, jeśli obserwacje uzyskujemy w tym samym czasie. Dążymy do integracji, tak abyśmy w dowolnym momencie mogli jednocześnie korzystać ze wszystkich instrumentów do badania Europy i nie było potrzeby dokonywania między nimi kompromisów.

powiedział Pappalardo.

Badając środowisko wokół Europy, naukowcy dowiedzą się więcej o wnętrzu Księżyca. Sonda kosmiczna wyposażona jest w magnetometr do pomiaru pola magnetycznego wokół księżyca. Dane te będą kluczem do zrozumienia oceanu, ponieważ pole to jest tworzone lub indukowane przez przewodność elektryczną słonej wody oceanu, gdy Europa przemieszcza się przez silne pole magnetyczne Jowisza. Instrument współpracujący z magnetometrem będzie analizował plazmę (naładowane cząstki) wokół Europy, która może zniekształcać pola magnetyczne. Razem zapewnią one najdokładniejsze możliwe pomiary.To, co misja odkryje na temat atmosfery Europy, zapewni także wgląd w powierzchnię i wnętrze księżyca. Chociaż atmosfera jest słaba, a ciśnienie wynosi zaledwie jedną stumiliardową ciśnienia atmosfery ziemskiej, naukowcy spodziewają się, że kryje ona skarbnicę wskazówek na temat Europy. Mają dowody z teleskopów kosmicznych i naziemnych na to, że spod powierzchni Księżyca mogą wydobywać się smugi pary wodnej, a obserwacje z poprzednich misji sugerują, że cząsteczki lodu i pyłu są wyrzucane w przestrzeń kosmiczną w wyniku uderzeń mikrometeorytów.

W badaniu atmosfery i związanych z nią cząstek pomogą trzy instrumenty: spektrometr masowy będzie analizował gazy, analizator pyłu powierzchniowego będzie badał pył, a spektrograf będzie zbierał światło ultrafioletowe w celu poszukiwania smug i określenia, jak właściwości dynamicznej atmosfery zmieniają się w czasie.Przez cały ten czas kamery Europa Clipper będą wykonywać szeroko- i wąskokątne zdjęcia powierzchni, tworząc pierwszą globalną mapę Europy w wysokiej rozdzielczości. Stereoskopowe, kolorowe obrazy ujawnią wszelkie zmiany na powierzchni spowodowane działalnością geologiczną. Oddzielny przetwornik obrazu mierzący temperatury pomoże naukowcom zidentyfikować cieplejsze regiony, w których blisko powierzchni mogą znajdować się woda lub niedawne osady lodu.

Spektrometr obrazujący zmapuje lody, sole i cząsteczki organiczne na powierzchni Księżyca. Wyrafinowany zestaw kamer będzie także obsługiwał pełny zestaw instrumentów, gromadząc obrazy, które zapewnią kontekst dla zestawu zebranych danych.Oczywiście naukowcy potrzebują również lepszego zrozumienia samej skorupy lodowej. Ta aktywna geologicznie skorupa, której grubość szacowana jest na około 15 do 25 kilometrów, może odpowiadać za pęknięcia widoczne na powierzchni. Za pomocą instrumentu radarowego misja będzie badać skorupę lodową, w tym szukać wody w jej wnętrzu i pod nim. (Elektronika instrumentu znajduje się obecnie na pokładzie sondy, a jego anteny zostaną zamontowane na panelach słonecznych za kilka miesięcy).

Wreszcie jest struktura wewnętrzna Europy. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, naukowcy będą mierzyć pole grawitacyjne księżyca w różnych punktach jego orbity wokół Jowisza. Obserwacja, jak sygnały przesyłane ze statku kosmicznego są przyciągane przez grawitację Europy, może powiedzieć zespołowi więcej o jej wnętrzu.

Mając na pokładzie wszystkie dziewięć instrumentów i system telekomunikacyjny, zespół misji rozpoczął po raz pierwszy testowanie całej sondy. Kiedy Europa Clipper zostanie w pełni przetestowana, zostanie przetransportowana na Florydę, gdzie będzie oczekiwała na start.


Offline Lion97

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2868
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #112 dnia: Marzec 01, 2024, 21:42 »
Cytuj
The future is about to unfold! Our spacecraft’s solar arrays have arrived NASAKennedy ahead of an Oct. launch. When unfolded in space, the arrays will span more than 100 feet (30 meters) about the length of a basketball court. Meet Europa Clipper: https://europa.nasa.gov/spacecraft/meet-europa-clipper/
https://twitter.com/EuropaClipper/status/1763641232067281014


Offline Lion97

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2868
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #113 dnia: Marzec 27, 2024, 22:30 »
Sonda kosmiczna Europa Clipper należąca do NASA pomyślnie przeszła testy środowiskowe! Ta seria testów potwierdziła, że sonda może przetrwać trudne warunki startu i przestrzeni kosmicznej! Start zaplanowano na 10 października o godzinie 15:51 UTC na pokładzie całkowicie jednorazowego Falcona Heavy.

https://twitter.com/GewoonLukas_/status/1773055686601003384

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 24965
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #114 dnia: Kwiecień 23, 2024, 10:35 »
Powtórka z historii?NASA Unveils Design for Message Heading to Jupiter’s Moon Europa
March 8, 2024
Cytuj
A ‘Golden Record’ for Europa

Made of the metal tantalum and about 7 by 11 inches (18 by 28 centimeters), the plate features graphic elements on both sides. The outward-facing panel features art that highlights Earth’s connection to Europa. Linguists collected recordings of the word “water” spoken in 103 languages, from families of languages around the world. The audio files were converted into waveforms (visual representations of sound waves) and etched into the plate. The waveforms radiate out from a symbol representing the American Sign Language sign for “water.”
https://www.jpl.nasa.gov/news/nasa-unveils-design-for-message-heading-to-jupiters-moon-europa

Offline Lion97

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2868
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #115 dnia: Lipiec 12, 2024, 18:49 »
Start Europa Clipper może się opóźnić. Sonda może nie być tak odporna na promieniowanie, jak oczekiwano.

https://blogs.nasa.gov/europaclipper/2024/07/11/nasa-continues-assessing-electrical-switches-on-europa-clipper/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Europa Multiple-Flyby Mission - EMFM (Europa Clipper)
« Odpowiedź #115 dnia: Lipiec 12, 2024, 18:49 »