Autor Wątek: Boeing - Crew Flight Test (2024)  (Przeczytany 27017 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gszczepa

• Administrator
  • LOX/CH4
Odp: Boeing - Crew Flight Test (2024)
« Odpowiedź #225 dnia: Czerwiec 09, 2024, 14:11 »
Można założyć, że powstanie jedna lub dwie alternatywy do Axiom Space.

Żeby Dreamliner był alternatywą do Axioma musi być konkurencyjny, obecnie nie ma to szans.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #226 dnia: Czerwiec 09, 2024, 19:41 »
Można założyć, że powstanie jedna lub dwie alternatywy do Axiom Space.

Żeby Dreamliner był alternatywą do Axioma musi być konkurencyjny, obecnie nie ma to szans.

Właśnie nie sądzę, że koniecznie musi być "konkurencyjny", albo też po prostu w tym przypadku "konkurencyjność" może mieć naprawdę szerokie pojęcie.

Ot dla przykładu, taki Dragon będzie non stop obłożony, więc "zamówienie" lotu to pewnie minimum rok do przodu. A ktoś może oferować "flight on demand", czyli dostęp do lotu na orbitę za miesiąc albo dwa. Dla jakiś tam klientów może to być ciekawsze niż cena.

Tak na marginesie - nie warto przesunąć ostatnich postów do nowego wątku? :)

Offline gszczepa

• Administrator
  • LOX/CH4
« Odpowiedź #227 dnia: Czerwiec 09, 2024, 20:06 »
Dzięki temu że Falcon 9/Dragon ciągle latają mogą łatwiej zaoferować lot na żądanie.

Dreamliner może odpowiadać na oczekiwanie posiadania drugiego, całkowicie niezależnego rozwiązania na wypadek problemów z Dragonem, co pewnie jest istotne dla NASA. Jednak, akurat dla Axioma, alternatywy dla Dragona nie oferuje.

Nie.

Offline astropl

• Weteran
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #228 dnia: Czerwiec 09, 2024, 20:13 »

Żeby Dreamliner [...].

Starliner.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #228 dnia: Czerwiec 09, 2024, 20:13 »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #229 dnia: Czerwiec 09, 2024, 20:15 »
Oczywiście, że F9 fruwa ciągle, ale problemem jest tutaj "obłożenie" i procesowanie kapsuł pod kolejne misje. Po prostu u Starlinerów po prostu tego nie będzie = większa dostępność kapsuł, które będą się kurzyć czekając na swoją kolej.

Pytanie też czy ktoś z jakichkolwiek względów może nie chcieć latać ze SpaceX i Axiom.

Więc w określonych przypadkach taka opcja alternatywy może być. Też dlatego może, że Axiom może działać ze swoim modelem biznesowym zupełnie w innych obszarach. Nie sądzę, by Axiom mógł obsłużyć każdego. :P

Offline gszczepa

• Administrator
  • LOX/CH4
« Odpowiedź #230 dnia: Czerwiec 09, 2024, 22:47 »

Offline gszczepa

• Administrator
  • LOX/CH4
« Odpowiedź #231 dnia: Czerwiec 09, 2024, 22:57 »
problemem jest tutaj "obłożenie" i procesowanie kapsuł pod kolejne misje.

Jak będzie potrzeba to przecież można zrobić jeszcze jedną czy ile będzie niezbędnych, podobnie z procesowaniem.

Axiom może działać ze swoim modelem biznesowym zupełnie w innych obszarach.

Oczywiście, ale wtedy przestajemy mówić o alternatywie dla Axioma.

Offline Lion97

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #232 dnia: Czerwiec 09, 2024, 23:42 »
Zespoły zmieniły datę powrotu nie wcześniejszą niż we wtorek, 18 czerwca. Dodatkowy czas na orbicie pozwoli załodze na wykonanie spaceru kosmicznego w czwartek, 13 czerwca, podczas gdy inżynierowie zakończą sprawdzanie systemów Starlinera.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2024, 23:48 wysłana przez Lion97 »

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #233 dnia: Czerwiec 10, 2024, 13:18 »
Oczywiście, że F9 fruwa ciągle, ale problemem jest tutaj "obłożenie" i procesowanie kapsuł pod kolejne misje. Po prostu u Starlinerów po prostu tego nie będzie = większa dostępność kapsuł, które będą się kurzyć czekając na swoją kolej.

Pytanie też czy ktoś z jakichkolwiek względów może nie chcieć latać ze SpaceX i Axiom.

Więc w określonych przypadkach taka opcja alternatywy może być. Też dlatego może, że Axiom może działać ze swoim modelem biznesowym zupełnie w innych obszarach. Nie sądzę, by Axiom mógł obsłużyć każdego. :P

Nie do końca zrozumiałem przedmiot dyskusji: czy chodzi o to, że Starliner może być konkurencją dla Dragona jeśli idzie o loty z Axiom (do ISS i ASS)?

Przy obecnych cenach raczej nie, a na problemy z dostępnością do Dragona też chyba się nie zanosi. Z tego co wiem, SpaceX buduje już nową kapsułę, zresztą nowe stacje komercyjne to sprawa co najmniej 2 lat, a raczej więcej. Vast ma zakontraktowane w Spacex już chyba dwa loty do Haven-1.

A jeśli idzie o loty komercyjne do ISS, to wąskim gardłem nie jest dostęp do Dragona, bo kolejka, w której stoją Axiom i Vast ustawia się nie do SpaceX, ale do NASA.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #234 dnia: Czerwiec 10, 2024, 14:31 »
Ano właśnie pozwalam sobie tutaj na odważne zdanie, że Starliner może być konkurencją dla Dragona, potencjalnie w jakiś "niszowych" zastosowaniach. Mam na myśli te, w których cena nie będzie grać roli - albo raczej będzie miała znaczenie drugorzędne.

Tyle i aż tyle. :) Dlatego jestem w opozycji do twierdzenia, że Starliner absolutnie nie będzie w stanie konkurować. Uważam, że "gdzieś tam" będzie w stanie. Ale czy skutecznie?  Raczej "tak sobie". :)

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #235 dnia: Czerwiec 10, 2024, 17:40 »
Jeśli chcemy spojrzeć na rzecz ogólniej, w perspektywie dalszej niż loty Axiom i Vast na ISS, to chyba nie jest tak źle. Oczywiście to będzie sprawa strategicznej decyzji Boeinga, ale perspektywy dla Starlinera moim zdaniem są.

Po pierwsze, Boeing razem z Blue Origin i Sierra buduje stację Orbital Reef. Z oczywistych powodów nie będą korzystać z Dragona, chyba że nie będzie wyjścia. W każdym razie stację mają obsługiwać Starliner i Dream Chaser. Załogowy DC-200 jest zapowiadany na 2026 r., ale jeszcze nie zabrali się roboty, więc trzeba doliczyć z 5 lat. Pozostaje Starliner. Nawet jeśli będzie droższy od Dragona, to pieniądze i tak pozostaną w kieszeni Boeinga, a też nie wydaje się, by Bezos (Blue Origin) był chętny kupować u swojego największego rywala, nawet jeśli byłoby taniej.

Po drugie, NASA będzie jednym z głównych klientów orbitalnych taksówek, a NASA bardzo naciska na redundancję. Wiadomo, że to kosztuje, ale z wiadomych względów NASA ma krytyczne znaczenie dla USA. Ponadto wojsko też ma zamiar montować w końcu swoją stację załogową - tu będzie podobna sytuacja. Więc dadzą rynek Starlinerowi.

Offline NewMan

• Senior
« Odpowiedź #236 dnia: Wczoraj o 13:12 »
A jeśli idzie o loty komercyjne do ISS, to wąskim gardłem nie jest dostęp do Dragona, bo kolejka, w której stoją Axiom i Vast ustawia się nie do SpaceX, ale do NASA.

Zgadzam się kolegą JSz, że wąskim gardłem lotów komercyjnych jest NASA z dostępem do ISS.

Co więcej, podobno (jak pamiętam z jakieś dyskusji wyczytanej – chyba – na NASASpaceflight) NASA WCALE NIE JEST CHĘTNA do zwiększania tego dostępu, bo każdy lot „odwiedzający” obciąża zarówno czas załogantów NASA przeznaczony na badania naukowe, jak i wykorzystanie miejsca w USOS na eksperymenty prowadzone przez tych „gości”.

Być może sytuacja zmieni się, kiedy (jeśli) Axiom wyniesie na orbitę i dołączy do ISS przynajmniej jeden swój moduł.

NewMan

Offline station

• Sir Astronaut
  • Weteran
« Odpowiedź #237 dnia: Wczoraj o 14:16 »
...tymczasem Starliner aka Glitchliner ma ponoć już 5 wycieków helu (na czas parkingu przy ISS).

[za spacenews.com]
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Lion97

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #238 dnia: Wczoraj o 14:22 »
...tymczasem Starliner aka Glitchliner ma ponoć już 5 wycieków helu (na czas parkingu przy ISS).

[za spacenews.com]

Ciekawe jakie kolejne problemy pojawią się przy lądowaniu Scrublinera :D

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #239 dnia: Wczoraj o 14:47 »
Dlatego ta misja trwa tak krótko w porównaniu z SpX-DM2. Ale wycieki w przyszłości mogą skrócić regularną misję wielomiesięczną.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #239 dnia: Wczoraj o 14:47 »