Autor Wątek: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok  (Przeczytany 8497 razy)

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #150 dnia: Czerwiec 08, 2024, 14:33 »
Nieźle! Może będą ciekawe zorze!

Offline Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #151 dnia: Czerwiec 08, 2024, 15:54 »
NASA sugeruje uderzenie skrajnym fragmentem CME 10.06 około 18:00 UTC, SWPC nawet o 10 godzin wcześniej. Wydano też prognozę umiarkowanej burzy G2, pytanie czy bardziej będzie to już poranek 10.06 czy wieczór 10/11.06 - z jednej strony CME poszło z niezłą prędkością, z drugiej nie ma co liczyć, że dostaniemy coś więcej od słabszego bocznego fragmentu. Szkoda, że nie poszło to w nas tak z 5 dni wcześniej... :)

Offline TomIR

• Moderator
« Odpowiedź #152 dnia: Czerwiec 08, 2024, 16:04 »
Mnie z moich "super-skomplikowanych pomiarów" (parę odległości na zdjęciach LASCO w pikselach i skala policzona z odległości) wyszło 17:00 UT :). Przy tak asymetrycznych CME jednak to jest loteria. W ogóle zabawne jest to, że z tak prymitywnych "pomiarów" wyniki wychodzą z grubsza (+/- kilka godzin) prawidłowe i, można odnieść wrażenie, dużo bardziej skomplikowane modele NOAA i SWPC jakoś wcale dużo bardziej dokładne pod tym względem nie są. Ciekawe czy jest jakieś opracowanie sprawdzalności prognoz z tych modeli?

Offline Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #153 dnia: Czerwiec 08, 2024, 17:11 »
Też nie znam takowych. Ale SWPC ostatnio miewa takie wpadki (jak z prognozą burzy po rozbłysku klasy X1.4 z 29.05 po CME które poszło z drugiej strony ::)) że to przypomina wróżenie z fusów, zwłaszcza przy takich jak powyższy CME gdzie na dwoje babka wróżyła. O ile pamiętam, było lepiej, kiedy oba STEREO działały i przebywały tam, gdzie miały.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #153 dnia: Czerwiec 08, 2024, 17:11 »

Offline Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #154 dnia: Czerwiec 10, 2024, 07:13 »
Po 03:00 UTC wyrzut dotarł do STEREO-A i w najbliższych godzinach powinien być u nas. Zmiana porównywalna z piątkowym CME, Bt wzrosło z 2 do blisko 15nT. Nawet nawet, pytanie na ile to się przełoży na warunki w L1.

Offline TomIR

• Moderator
« Odpowiedź #155 dnia: Czerwiec 10, 2024, 18:56 »
DSCOVR o 16:40 UT najprawdopodobniej zarejestrował przejście CME. Prędkość skoczyła do 430 km/s, gęstość do 17 p/cm3. BZ spadł w okolice -10 nT.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2024, 18:57 wysłana przez TomIR »

Offline Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #156 dnia: Czerwiec 10, 2024, 20:15 »
Nawet nawet jak na skraj CME. Ale kto wie czy nie będzie to krótkotrwała akcja.

Offline pogrzex

• Weteran
« Odpowiedź #157 dnia: Czerwiec 10, 2024, 21:18 »
Cześć, chciałem się poradzić. Otóż nigdy jeszcze nie byłem na wyjeździe zorzowym na północy. Wieeele lat odkładałem taką podróż, gdyż wiadomo, nie przelewa się, hajs z nieba nie spada ;P natomiast na pewno chcę przynajmniej raz w życiu wybrać się na Islandię podczas jesiennego nowiu. Zawsze miałem zamiar to zrobić w roku maksimum cyklu słonecznego, aby "wymaksować" szanse na prawdziwe show. Czy wg Was to właśnie w tym roku mamy taki czas? Lecieć?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #158 dnia: Czerwiec 10, 2024, 21:55 »
Wydaje mi się, że nie powinno być dużej różnicy między jesienią tego a następnego roku, niezależnie od tego który rok okaże się rokiem maksimum. Na pewno warto celować we wrzesień lub październik jeśli patrzeć na historyczną statystykę miesięcy o najczęstszych okresach z burzami magnetycznymi albo w późniejsze miesiące jeśli ważniejsze byłoby mieć więcej nocy (które mogą też częściej być pochmurne, choć nie wiem na ile wrzesień i październik się w tym względzie odróżniają).

Offline pogrzex

• Weteran
« Odpowiedź #159 dnia: Czerwiec 10, 2024, 21:59 »
Tak myślę. Wrzesień jest jednak jeszcze w znośny temperaturowo. No i krajobrazowo chyba będzie ciekawszy niż np. luty, czy marzec?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #160 dnia: Czerwiec 10, 2024, 22:13 »
I krajobrazowo i z ilością pogodnego nieba też wrzesień powinien wypadać lepiej, nim jesień się pogłębi. W sumie oba miesiące byłyby z różnych względów uzasadnione. Ewentualnie można celować w ich przełom by wyrwać trochę września i trochę października, ale to już tylko takie luźne dywagacje :)

Offline pogrzex

• Weteran
« Odpowiedź #161 dnia: Czerwiec 11, 2024, 16:12 »
Nów wypada na przełomie września i października

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #161 dnia: Czerwiec 11, 2024, 16:12 »