Autor Wątek: Księżycowe Plany NASA - Constellation  (Przeczytany 72823 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

• Moderator Globalny
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 14, 2010, 14:17 »
Dobry risercz AirQ. Rosjanie mają to w nosie, bo chyba używają innych materiałów do budowy swoich rakiet? Ichniejsze systemy mogę też być prostsze (analogowe, nie cyfrowe?), poza tym jakoś dobrze pasuje mi właśnie ta wizja Rosjan transportujących rakiety w pozycji horyzontalnej...

Offline Borys

• Weteran
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 14, 2010, 15:50 »
Wystarczy zrezygnować z rakiet na paliwo stałe i problem się rozwiąże.

Offline perian

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 14, 2010, 16:29 »

Wtedy okazało się, że transport crawlerem jest najprostszy technologicznie. Inspiracją były transportery używane w kopalniach odkrywkowych, one także posiadały system autopoziomowania.

W czasach Apollo Ameryka była obrażona na kolej. Aktualnie ocena technologii mogłaby być inna.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 20, 2010, 12:27 »
Wyjatkowo ciekawa plotka z forum naszegospejsflajta:
HQ have weighed-in:   JSC has been instructed to support In-Line and to drop Sidemount.   Also, MSFC will remain the lead LV Development Center and JSC will remain the lead Orion Development Center and the Mission Operations Center.

Ciekawe, czy bedzie jakies oficjalne potwierdzenie tej informacji. Sidemount to rakieta bazujaca na pomyslach zwiazanych z Shuttle-C (choc koncepcje byly nazywane 'nie-Shuttle C'):

A In-Line to pochodne rodziny rakiet Jupiter z architektury DIRECT (ktora powstala w pewnym sensie jako krytyka "Kijka i Grubasa"). Ostatnia proponowana wersja to chyba DIRECT v3

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 20, 2010, 12:27 »

Offline Borys

• Weteran
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 20, 2010, 13:25 »
HQ have weighed-in:   JSC has been instructed to support In-Line and to drop Sidemount.   Also, MSFC will remain the lead LV Development Center and JSC will remain the lead Orion Development Center and the Mission Operations Center.

Metoda małych kroczków w wydaniu NASA - powolne, ale systematyczne dreptanie z powrotem w kierunku odrzuconego planu.

Offline ekoplaneta

• Weteran
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 23, 2010, 07:34 »
Myślę, że rakiety w wersji Direct są bardziej rozwojowe i bezpieczne niż Prom C. Nie wiem po ktoś chce, żeby np. kapsuła Orion ,,siedziała" z boku rakiety a nie na czubku :P I gdzie tu troska o bezpieczeństwo załogi podczas startu? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi chyba o kasę, no nie?  :(

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 23, 2010, 08:40 »
Ci od 'nie Shuttle-C' zarzekali się, że Orion z systemem LAS by się uratował z awarii rakiet nośnych. Były nawet ładne wizualizacje tego.

Offline byko

• Senior
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 26, 2010, 14:21 »

Metoda małych kroczków w wydaniu NASA - powolne, ale systematyczne dreptanie z powrotem w kierunku odrzuconego planu.

Lepiej jeden plan doprowadzić do końca POMIMO zmian i fochów kolejnych administracji niż od 30 lat (STSy miały pierwotnie wyjść z użycia około 1990 r) pokazywać tylko ładne obrazki.

Offline ekoplaneta

• Weteran
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 26, 2010, 14:30 »
byko zapytam może - A gdzie to pisali, ze w 1990 roku mieli zamykać szatle w muzeach? Z tego co wiem w latach 90tych wahadłowce miały mieć kupę pracy przy budowie międzynarodowej stacji Freedom ;-) Może chodziło Ci o 2010 podany przez Busza w 2004?  ;)

Offline Maquis

• Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 26, 2010, 14:33 »
Jakie 1990?
Wahadłowce miały nadal latać, ale nie tak często bo rolę taxi miał przejąć mniejszy pojazd załogowy wykorzystujący kadłub nośny.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 26, 2010, 14:56 »
Jakie 1990?
Wahadłowce miały nadal latać, ale nie tak często bo rolę taxi miał przejąć mniejszy pojazd załogowy wykorzystujący kadłub nośny.

albo mini-wahadłowiec lub kapsuła. Nazywało się to ogólnie Orbital Space Plane.
http://en.wikipedia.org/wiki/Orbital_Space_Plane

Offline byko

• Senior
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 27, 2010, 10:09 »
byko zapytam może - A gdzie to pisali, ze w 1990 roku mieli zamykać szatle w muzeach? Z tego co wiem w latach 90tych wahadłowce miały mieć kupę pracy przy budowie międzynarodowej stacji Freedom ;-) Może chodziło Ci o 2010 podany przez Busza w 2004?  ;)

Tylko błagam nie śmiej się: "15 lat podboju kosmosu" kiedy powstawała ta książka shuttle były dopiero projektem i wówczas jako datę ich wycofania z eksploatacji podawano rok 1990 (przy czym szokujące były też szacunki liczby startów rocznie - 100 !!!!, w tym tempie co roku do służby musiałby wchodzić nowy orbiter - każdy jak wiemy miał nadawać się do wykonania 100 startów a miały być 4 takie maszyny)

Offline byko

• Senior
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 27, 2010, 10:12 »
Jakie 1990?

albo mini-wahadłowiec lub kapsuła. Nazywało się to ogólnie Orbital Space Plane.
http://en.wikipedia.org/wiki/Orbital_Space_Plane

Orbital Space Plane - następny odstrzelony ;(   

Offline Maquis

• Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #73 dnia: Sierpień 27, 2010, 11:05 »
100 startów? Ale to założenia z 79-81 roku, w których stał dwutygodniowy okres turnaround. Już po STS-1 okazało się, że jest kompletnie nierealny.

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpień 30, 2010, 11:34 »
Gwoli przypomnienia czeka nas niebawem kolejny test pierwszego stopnia Aresa I - DM-2. Myślałem, że odbędzie się dzisiaj, ale poszukałem informacji i okazuje się, że odbędzie się on jutro (31.08) o godzinie 17:27 CEST. Będzie na co popatrzeć! ;)

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #74 dnia: Sierpień 30, 2010, 11:34 »