Autor Wątek: JUICE  (Przeczytany 63270 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Borys

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2415
Odp: JUICE
« Odpowiedź #195 dnia: Maj 12, 2023, 19:06 »
Dzięki. Podejrzewam, że na Twitterze pojawią się wkrótce animowane GIFy z rozłożenia RIME, były robione na bieżąco.

Offline Lion97

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2868
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: JUICE
« Odpowiedź #196 dnia: Maj 12, 2023, 19:09 »

Offline Adam.Przybyla

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6542
 • Realista do bólu;-)
Odp: JUICE
« Odpowiedź #197 dnia: Maj 12, 2023, 22:48 »
... tak przy okazji, zeby nie bylo ze takie hop siup, np. Scott Manley w ostatnim filmiku mocno powatpiewal, ze sie uda sie to otworzyc,
bo historia uczy, ze raczej takie przypadki koncza sie zwykle zle. Duzy sukces, ze sie udalo to odblokowac. Z powazaniem
                                                                                                         Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2023, 23:30 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Lion97

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2868
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: JUICE
« Odpowiedź #198 dnia: Maj 28, 2023, 09:47 »
Zakończono wszystkie etapy rozkładania sondy, a to oznacza że JUICE jest w pełnej konfiguracji lotu. W 2024r będzie pierwsza asysta grawitacyjna, a do Jowisza sonda dotrze w 2031r.

https://twitter.com/esaoperations/status/1662103074570215426

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: JUICE
« Odpowiedź #198 dnia: Maj 28, 2023, 09:47 »

Offline Slavin

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 966
 • Ciekłym Metanem i Ciekłym Tlenem LCH4/LOX Methalox
Odp: JUICE
« Odpowiedź #199 dnia: Kwiecień 15, 2024, 14:12 »
Sonda JUICE zaliczyła bardzo ważny test. Gotowa do przelotu w pobliżu Kallisto.Już za siedem lat, dokładnie w kwietniu 2031 roku sonda JUICE przeleci w pobliżu Kallisto, jednego z czterech galileuszowych księżyców Jowisza. Choć siedem lat to sporo, szczególnie w życiu człowieka, to w rzeczywistości czas ten zleci błyskawicznie. Dlatego też już teraz w centrum operacyjnym misji w Niemczech rozpoczęto przygotowania do tego przelotu.

Zespół inżynierów oszukał ostatnio instrumenty zainstalowane na egzemplarzu inżynieryjnym sondy, wmawiając jej, że już teraz znajduje się ona w otoczeniu Kallisto. Dzięki temu można było przetestować zachowanie autonomicznego oprogramowania odpowiedzialnego za nawigowanie sondą. Komponent autonomii jest tutaj niezbędny, bowiem gdy sonda faktycznie znajdzie się w otoczeniu Jowisza, opóźnienie w komunikacji sondy z kontrolą misji na powierzchni Ziemi będzie na tyle duże, że inżynierowie nie będą mieli możliwości kontrolować lotu w czasie rzeczywistym. Sonda JUICE będzie skazana na samą siebie.

Owszem, naukowcy wiedzą, gdzie mniej więcej będzie znajdował się księżyc w trakcie przelotu sondy w kwietniu 2031 roku. Jednak dane te nie są na tyle precyzyjne, aby z góry zaplanować przelot w odpowiedniej odległości od powierzchni Kallisto i zapewnić precyzyjne pomiary. W tym konkretnym przypadku nawet niewielka rozbieżność może być dla misji katastrofą, ponieważ niektóre instrumenty Juice’a muszą być skierowane na określone regiony Callisto z dokładnością do ułamka stopnia, aby dokonać pomiarów.

Wychodzi zatem na to, że JUICE musi sam korzystać ze swoich oczu i mózgu zainstalowanego na pokładzie sondy, bez konieczności sterowania z powierzchni Ziemi. Kiedy zatem księżyc pojawi się w polu widzenia kamery zainstalowanej na pokładzie sondy, to komputer pokładowy będzie musiał prawidłowo zidentyfikować istotne elementy na powierzchni Kallisto, obrócić się w ich stronę, a następnie obracać się tak, aby utrzymywać je cały czas w polu widzenia.Zespół inżynierów odpowiedzialnych za przygotowanie sondy JUICE wykorzystał ostatnio model inżynieryjny sondy do przetestowania oprogramowania nawigacyjnego, które będzie kontrolować trajektorię lotu sondy w pobliżu jowiszowych księżyców. Chcąc oszukać systemy, przed kamery podstawiono serię zdjęć księżyca, aby zobaczyć, czy sonda zareaguje w odpowiedni sposób. Warto tutaj podkreślić, że zdjęcia wysokiej rozdzielczości zostały wygenerowane przez model komputerowy tak, aby przedstawiać Kallisto dokładnie w takiej orientacji i fazie, w jakiej JUICE dostrzeże go za siedem lat.

Napięcie podczas testu było duże. Jakby nie patrzeć, naukowcy jedynie podsunęli zdjęcia, a oprogramowanie samo musiało zareagować na to, co widzi. Co więcej, w przypadku, w którym sonda zobaczyłaby księżyc pod złym kątem, musiała natychmiast podjąć próbę skorygowania błędów bez pomocy człowieka.

Test przelotu w pobliżu Kallisto zrealizowany przez zespoły inżynierów ESA oraz Airbusa trwał trzy dni. Badacze zakładali, że będą to trzy dni testów i rozwiązywania kolejnych problemów, które w końcu po wielu poprawkach sprawią, że sonda będzie w stanie bez problemu wykonać czysty przelot.

Jednak pomimo oczekiwań zespołowi wszystko udało się już pierwszego dnia. Oprogramowanie nawigacyjne Juice namierzało właściwe regiony Callisto, kierowało swoje instrumenty bezpośrednio na nie i bezpiecznie utrzymywało prawidłową trajektorię podczas wykonywania przelotu.

Przelot obok Callisto to jeden z najbardziej wymagających scenariuszy, przed którymi stanie sonda JUICE, a także jeden z najtrudniejszych do skonfigurowania i przeprowadzenia na modelu inżynieryjnym.

Model został przetransportowany w lutym z Airbusa we Francji do ESOC w Niemczech. Po pomyślnym ukończeniu ostatniego testu urządzenie jest już w pełni skonfigurowane, a zespoły ESA zostały w pełni przeszkolone w zakresie jego obsługi.

Zespół Juice musi teraz jedynie potwierdzić, że właściwa sonda zachowuje się dokładnie tak samo jak model inżynieryjny, przeprowadzając podobny test w przestrzeni kosmicznej. Jednak jedyna szansa na wyśledzenie dużego obiektu za pomocą kamery nawigacyjnej JUICE pojawi się podczas przelotów obok planet.Nadchodząca asysta grawitacyjna Księżyca-Ziemia w sierpniu tego roku niestety nie pozwoli na przeprowadzenie akurat tego testu. Podczas tego podwójnego przelotu JUICE przeleci obok Księżyca, a następnie Ziemi niecałe 24 godziny później, aby w krótkim odstępie czasu ukraść odrobinę energii obu tych ciał niebieskich. Jest to bardzo delikatny manewr, którego nigdy wcześniej nie próbowano i wszystkie ręce będą musiały być gotowe do natychmiastowej reakcji na każdą anomalię.https://www.esa.int/Enabling_Support/Operations/Juice_aces_Callisto_flyby_test

https://www.pulskosmosu.pl/2024/04/juice-kallisto-test-przelotu/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2024, 14:38 wysłana przez Slavin »

Offline docktor

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 723
 • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: JUICE
« Odpowiedź #200 dnia: Maj 11, 2024, 15:15 »
Za siedem lat? Ale rano czy wieczorem?
Bo na rano mam umówioną wizytę u ortopedy na NFZ.
"Space is hard"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: JUICE
« Odpowiedź #200 dnia: Maj 11, 2024, 15:15 »