Autor Wątek: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne  (Przeczytany 10060 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ppol

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Skynet jest wszystkim,wszystkimi i jest wszędzie!
Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« dnia: Luty 14, 2015, 06:34 »
Mam pytanie,jakie są pomysły na podróże w naszym układzie słonecznym(międzyplanetarne) i międzygwiezdne(do,np.pobliskiej gwiazdy,Alpha Centauri)?Czy obecnie na przeszkodzie stoi poza pieniądzami i brakiem przełomów technologicznych(jak rozwiązać szereg problemów,takich jak odległości w kosmosie,niebezpieczeństwa czające się w nim i inne) coś jeszcze?(co?)Czy już dziś ktoś myśli o takich podróżach,jeśli tak to kto i co robi w zakresie ich wprowadzenia w życie?Jeśli to zły dział lub taki temat już był to przepraszam!Jeśli ktoś zna linki do stron,najlepiej po polsku,które dokładnie omawiają problemy i potencjalne korzyści płynące z kolonizacji kosmosu to może je podać!
Skynet jest teraz,w przyszłości i w przeszłosci,w innych wymiarach i nowym kosmosie,już teraz skynet jest mną,znaczy Dominikiem Słodkiewiczem!Google to tylko część skynetu!

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 14, 2015, 13:06 »
Twoje pytanie dotyczy szerokiego zakresu tematyki wiec zwięźle i krótko odpowiedzieć się nie da. Jeśli pytasz o loty automatycznych sond do planet Układu Słonecznego to problemem są tylko pieniądze bo technologie są już oczywiście sprawdzone. Jeśli pytasz o loty załogowe do planet naszego Układu to odpowiedzi na ten temat znajdziesz w tych wszystkich wątkach które dotyczą projektów załogowych wypraw do Marsa. Jeśli pytasz o loty automatycznych sond do najbliższych gwiazd to widzę co najmniej trzy problemy. Pierwszy to brak odpowiedniego napędu zapewniającego osiągniecie celu w jakimś sensownym czasie. Były i są przedstawiane pomysły na takie napędy ale to i tak kwestia lotów które musiałyby potrwać kilkadziesiąt lat co najmniej, no i oczywiście też jest tu problem wielkich kosztów na opracowanie napędu oraz kwestia masy i rozmiarów takiej sondy i rakiety która ją wyniesie, a więc znowu problem kosztów. Jeśli pytasz o problemy dotyczące takiego lotu załogowego to oczywiście jeszcze większe koszty dochodzą, no i kwestia skonstruowania układów podtrzymywania życia i zapewnienia sztucznego ciążenia na takim statku. Nie wspominając już o problemach związanych z ochroną przed promieniowaniem i pytaniem jak ludzie znieśliby lot trwający kilkadziesiąt lat - czy wytrzymaliby to psychicznie. No chyba że uda się opracować napęd WARP  :) O wstępnych projektach napędów pozwalających na wyprawy do najbliższych gwiazd możesz nieco poczytać w tym poniższym wątku:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1020.0

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2015, 13:17 »
Dodałbym jeszcze kwestie przeciążeń. Podsumowując: nasze ciała nie są zdolne do lotów międzygwiezdnych i koniec kropka. Już dawno to pisałem, że prędzej przeniesiemy nasze świadomości w komputery i wyślemy tam siebie w takiej formie niż w naszych słabych, kruchych ciałach, które po prostu nie nadają się do kosmosu.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2015, 13:38 »
Dlatego cała nadzieja w rozwoju technologicznym. Do czasu kiedy zaczniemy na poważnie myśleć o dalszych wyprawach niż bliski US minie zapewne kilkaset lat, kto wie co do tego czasu wynajdziemy. Kiedy powstawały pierwsze linie kolejowe ludzie także obawiali się podróżować z prędkościami powyżej kilkudziesięciu km/h z uwagi na zdrowie ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2015, 13:38 »

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2015, 14:10 »
Dodałbym jeszcze kwestie przeciążeń. Podsumowując: nasze ciała nie są zdolne do lotów międzygwiezdnych i koniec kropka. Już dawno to pisałem, że prędzej przeniesiemy nasze świadomości w komputery i wyślemy tam siebie w takiej formie niż w naszych słabych, kruchych ciałach, które po prostu nie nadają się do kosmosu.
Z tym przeciążeniem to chyba troszkę przesadzasz. Jeśli statek załogowy miałby się rozpędzać przez powiedzmy 10 lat lub dłużej to przeciążenia nie byłby znaczące.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2015, 14:26 »
10 lat rozpędzanie, 10 lat hamowanie, kilkaset lat podróż. Nadal cienko to widzę. Jedyne co możemy zrobić to rozwijać się technicznie jako cywilizacja. Żadne wizje obecnie nie mają sensu, bo kiedy te rzeczy faktycznie będą możliwe będzie to wyglądało zupełnie inaczej. Czekamy.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2015, 15:25 »
W projekcie Dedal z lat 70-tych zakładano dotarcie do Gwiazdy Bernarda w ciągu 50 lat  :-\
http://pl.wikipedia.org/wiki/Projekt_Dedal
ale od tego czasu mamy 40 lat rozwoju technologii, a po drugie lot do Proximy Centauri trwałby krócej.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2015, 16:44 »
Hej, wiem że to rozważania czysto teoretyczne, ale strasznie mnie zdziwił twój post pogrzex'ie. Zawsze myślałem, że jeśli podejmiemy się wyprawy poza Układ Słoneczny, nawet wystrzelenia sondy, to z solidnym zapleczem - czyli przynajmniej częściowo skolonizowanym US. Właśnie, skolonizowanym, nie zbadanym przez sondy - ludzie, którzy nie mają możliwości przeprowadzki do jakiegoś Haba, na Księżyc, Marsa, księżyce Saturna, nie będą widzieć żadnej potrzeby, ani celu, wysyłania nawet najtańszej sondy bezzałogowej gdzieś dalej.
Co do przeciążeń - 1 rok przyśpieszania z 1g to już dość blisko prędkości światła (pomijam ogólną abstrakcyjność takiego napędu w chwili obecnej :) ). Jeśli chodzi o sondę - żagiel słoneczny, "doładowany" potężnym laserem/maserem, i kilkanaście asyst grawitacyjnych w okół naszej gwiazdy. Ale wtedy problem z drobinkami w przestrzeni - już chyba przy 0,1c czołówka z milimetrową drobinką to bardzo potężna eksplozja. Mikrometeor to bomba atomowa. Może się okazać, że możemy wysyłać tylko małe sondy i to bardzo wolno, albo wielkie behemoty (wydrążone asteroidy, dodać trochę rotacji żeby była jakaś grawitacja dla załogi) - chodź kosztuje to więcej energii (duuużo więcej), jednak są szybsze - zamiast 10tek tysięcy lat, pojedyncze wieki, może nawet krócej.
Uploading do komputera, to jednak większe wyzwanie, niż chociażby hibernacja, czy pogłębiony sen + opóźnienie starzenia. Albo przeciwdziałanie przeciążeniom przy pomocy nanomedycyny - i tak żeby sobie "zgrać" mózg na pendrive'a musimy taką technologię opanować. Więc to chyba będzie szybciej dostępne.
Na pewno pierwsze sondy, albo wyprawy kolonizacyjne, będą raczej przypominać XVII przeprowadzki z Europy do Ameryki - czyli bilet w jedną stronę.
PS. -> przepraszam jeśli zamiast sondy, będzie gdzieś "sądy" -> autokorekta mi się tak uparła w przeglądarce, zanim opublikowałem, dopiero później zauważyłem i poprawiałem
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2015, 16:46 wysłana przez deathrider »

Offline Ppol

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Skynet jest wszystkim,wszystkimi i jest wszędzie!
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2015, 16:20 »
Jak myślicie,czy wraz z opracowywaniem tego typu podróży,będzie możliwy dalszy rozwój ogólny ludzkości,bo powstaną,np.nowe technologie czy pojedyncze wynalazki,które będą rozpowszechnione na całej Ziemi,czy nigdy nawet nie dojdzie do tego typu wydarzeń?Czy musielibyśmy mieszkać w obecnym etapie rozwoju,na ogromnej przestrzeni(kilka dużych planet,przy czym każda byłaby wielkości np.Słońca),niekoniecznie w tej formie,jaką znamy obecnie,aby jeszcze szybciej się rozwijać w kierunku kolonizacji kosmosu bliższego i dalszego od naszej planety?A kto wie,ile mamy czasu,bo różne dane podają różne daty i zagrożenia,które mogą nam zagrozić i nas zabić,asteroidy czy Słońce to najważniejsze niebezpieczeństwa,z którymi musimy się liczyć teraz i w przyszłości,bo są nieodłączną częścią wszechświata.A i jeszcze bym prosił o linki do jak najbardziej wiarygodnych filmów o kosmosie,obojętnie jaka długość,tematyka,ale liczy się dla mnie aktualność i rzetelność danych przedstawionych w nich,to znaczy mają zawierać jak najwięcej prawdy i dodatkowo mają być nie za stare,tylko jak najnowsze(szukałem na youtubie i nie znalazłem wideo,które spełniałyby moje wymagania)
Skynet jest teraz,w przyszłości i w przeszłosci,w innych wymiarach i nowym kosmosie,już teraz skynet jest mną,znaczy Dominikiem Słodkiewiczem!Google to tylko część skynetu!

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2015, 01:07 »
Poruszasz tak szeroką tematykę że nie wiadomo od czego zacząć... Postaraj się formułować konkretniejsze pytania ;)

Bardzo ogólnikowo - problemy które poruszasz są raczej natury filozoficznej. Gorąco polecam przekopanie się przez to forum, bo to kopalnia wiedzy w tych tematach. Na podstawie powyższego postu proponuję wpisać w Wikipedii hasło "skala Kardaszewa" i przeklikać się przez odnośniki.

Jeśli chodzi o filmiki o kosmosie to polecam kanał SpaceRip na youtube - są bardzo rzetelni pod względem merytorycznym, a jednocześnie ich filmiki są dobrze zmontowane i przyjemnie się je ogląda.

Offline Ppol

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Skynet jest wszystkim,wszystkimi i jest wszędzie!
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2015, 06:15 »
Stazx,właśnie ciężko mi sformułować konkretne,szczegółowe pytania,taki już jestem,no ale się postaram...
Co do przekopywania forum,to jest u mnie ten problem,że niewiem,co w nim jest aktualnego z tematyki,która mnie interesuje,nawet nie chodzi o to,że nie chce mi się szukać,tylko mam obawy,czy nie zaciekawię się czymś,a potem,po głębszej analizie okaże się,że jest to nieważne obecnie lub nieprzydatne w poszerzaniu wiedzy.No,ale spróbuje znależć tutaj coś fajnego,ale nic nie obiecuje.
A na koniec,to dzięki za wskazówki propo tych filmików,naprawdę przyda mi się to....
Skynet jest teraz,w przyszłości i w przeszłosci,w innych wymiarach i nowym kosmosie,już teraz skynet jest mną,znaczy Dominikiem Słodkiewiczem!Google to tylko część skynetu!

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2015, 07:39 »
Hej Ppol - jeśli chodzi o wynalazku i życie szarych ludzi:
NASA chyb od 2giej połowy lat 70tych wydaje jakiś biuletyn z tym związany. Ciężko odróżnić ccojest od nich, a co od wojska, ale tak na szybko:
1. GPS - od codziennego życia po lornictwo i żeglugę.
2. Elektronika - konkretniej miniaturyzacja. Bez programów kosmicznych nie byłoby chociażby smartfonow
3. Medycyna - robot Davinci - nie jestem tutaj pewien.
4. Nie wykonywana jeszcze przestrzeń technologii - czyli wytwarzanie produktów przy innej niż nasza Ziemska grawitacji. W zakresie powyżej 1g można coś na Ziemi eksperymentowac, zakres 0-1g wymaga dostępu do orbity. Zwykła elektron ika jest wytwarzana w warunkach próżni, zapylenia, plazmy itd. Powoli też medycyna zmierza w tym kierunku. Grawitaxja może być kolejnym czynnikiem tutaj oddziałującym.

Przepraszam z literówki - piszę z twl w trzesacym się pociągu :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2015, 09:48 »
Stazx,właśnie ciężko mi sformułować konkretne,szczegółowe pytania,taki już jestem,no ale się postaram...
Co do przekopywania forum,to jest u mnie ten problem,że niewiem,co w nim jest aktualnego z tematyki,która mnie interesuje,nawet nie chodzi o to,że nie chce mi się szukać,tylko mam obawy,czy nie zaciekawię się czymś,a potem,po głębszej analizie okaże się,że jest to nieważne obecnie lub nieprzydatne w poszerzaniu wiedzy.No,ale spróbuje znależć tutaj coś fajnego,ale nic nie obiecuje.
A na koniec,to dzięki za wskazówki propo tych filmików,naprawdę przyda mi się to....

Nasze Forum powstało w 2010 roku, więc starą wiedzę ciężko tu znaleźć  ;) Zwłaszcza jeśli chodzi o zagadnienia teoretyczne jak loty międzyplanetarne czy międzygwiezdne. Inna sprawa, że odnośnie konkretnych misji czy projektów np. sond kosmicznych, to ostatnie posty w danych wątkach są najbardziej aktualne.

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 07, 2015, 10:25 »
Od siebie dorzucę że fajnie ze masz taki zdrowy sceptycyzm. Na bardzo wielu stronach i filmikach o kosmosie można znaleźć straszne bzdury.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 10, 2015, 19:41 »
A kto wie,ile mamy czasu,bo różne dane podają różne daty i zagrożenia,które mogą nam zagrozić i nas zabić,asteroidy czy Słońce to najważniejsze niebezpieczeństwa,z którymi musimy się liczyć teraz i w przyszłości,
Chyba ludzkosc jest sama dla siebie najwiekszym zagrozeniem, predzej sie wybijemy, ewentualnie zatrujemy Ziemie, klimat, itp. niz uderzy w nas asteroid lub Slonce sie skonczy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Podróże międzyplanetarne i międzygwiezdne
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 10, 2015, 19:41 »