Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1376555 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4065 dnia: Maj 12, 2018, 09:16 »
No dobra, pierwszy start Block 5 za nami. Cieżki dopiero jesienią, to czym będziemy się podniecać przez następne pare miesięcy ? Zwiększoną częstotliwością startów, czy jak ? Czym teraz Elon nas zaskoczy? Jak myślicie? Pospekulujmy trochę, co jest tradycją na tym forum...

Właśnie - zastanawiam się ile startów jest możliwych. Mam tutaj na myśli kwestię ilości satelitów czekających na start. Nie wydaje mi się, abym czytał o tym, że ich dużo czeka w kolejce na lot Falconami. (Tzn. "znacząco więcej", tak że układają gotowe satelity niczym talerze w szafie ;) ) Ale z czasem startów powinno być więcej i więcej satelitów oczekujących na start!

W pełni udane odzyskanie owiewek, postęp prac nad BFR (zbudowanie BFS, pierwsze "suche" testy), brak scrubów ;) ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4066 dnia: Maj 12, 2018, 09:26 »
Ciekawe, czy nie będzie problemów pomiędzy różnymi startami różnych rakiet. Czy w tym roku "nie na Falconie" leci jeszcze coś bardzo ważnego z Florydy?
(Zakładam, że z Kalifornii jest mniejszy problem)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4067 dnia: Maj 12, 2018, 10:39 »
W pełni udane odzyskanie owiewek, postęp prac nad BFR (zbudowanie BFS, pierwsze "suche" testy), brak scrubów ;) ?
Teraz po oblataniu Block5 i wcześniejszym FH zostaje jeszcze ulotnienie Dragona2 z załogą. A potem to już wszystkie ręce ( i cała kasa ) na BFR! Publiczność czeka i niecierpliwi się. ;)
Rzeczywiście jest na co czekać. Obecnie SpaceX jak żadna inna firma dostarcza nam co chwila jakiś nowinek w tym temacie. Pierwsze próbne loty BFR już prawie tylko za rok. Też się nie mogę doczekać. No i bardzo jestem ciekaw jak NASA na pierwszy udany lot BFR zareaguje, oraz Ci wszyscy którzy sceptycznie podchodzą do możliwości odbycia się pierwszych załogowych lotów na Marsa na przełomie lat 20-tych i 30-tych.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4068 dnia: Maj 12, 2018, 11:52 »
Rzeczywiście jest na co czekać. Obecnie SpaceX jak żadna inna firma dostarcza nam co chwila jakiś nowinek w tym temacie. Pierwsze próbne loty BFR już prawie tylko za rok. Też się nie mogę doczekać. No i bardzo jestem ciekaw jak NASA na pierwszy udany lot BFR zareaguje, oraz Ci wszyscy którzy sceptycznie podchodzą do możliwości odbycia się pierwszych załogowych lotów na Marsa na przełomie lat 20-tych i 30-tych.


Jeśli start BFR byłby w 2019, to dzisiaj pewnie data pierwszego startu, by była już ustalona.
No i na Wikipedii piszą że na LEO jedynie do 150 ton, a przecież kiedyś chyba pisało 240 czy może 250 ton na LEO?
To jest jakoś inaczej liczone, bo nie rozumiem skąd takie różnice? chyba że to było liczone, bez odzysku 1 stopnia.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4068 dnia: Maj 12, 2018, 11:52 »

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4069 dnia: Maj 12, 2018, 12:17 »
Dokładnie tak,250 t bez odzysku (choć bez sensu takie wyliczenia bo wiadomo że takiego czegoś nie będą oferować,podobnie zresztą jak block5 Falcona 9 który prawdopodobnie będzie latał wyłącznie w wersji odzyskiwalnej).

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4070 dnia: Maj 12, 2018, 12:42 »
Chyba że zajdzie potrzeba wyniesienia większego ładunku (przynajmniej w przypadku F9).

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4071 dnia: Maj 12, 2018, 13:45 »
Wtedy dadzą taki ładunek na FH.Teraz będą oszczędzać boostery bo każdy z nich może dużo zarobić dla firmy przy wielokrotnym odzysku.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4072 dnia: Maj 12, 2018, 16:33 »
No nie wiem. Skoro F9-R może wynieść na LEO do ok. 14,5 t (nie wiem dokładnie, bo nie znalazłem aktualnej informacji), to czy ładunki od 15 t w górę będzie się opłacało wysyłać na FH? Chyba jednak taniej będzie dorobić jeden pierwszy stopień niż poświęcać całą FH.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4073 dnia: Maj 12, 2018, 16:41 »
A ile w ogóle takich ładunków 15 t znamy? Oczywiście wiem, że zaraz ktoś napisze "moduł stacji orbitalnej", ale wcale nie powinno ich być setki w przyszłej dekadzie!

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4074 dnia: Maj 12, 2018, 16:45 »
Co znaczy poświęcić cała FH? 14.5 t na LEO dla FH to jak zdmuchnięcie kurzu, w wersji R.
No nie wiem. Skoro F9-R może wynieść na LEO do ok. 14,5 t (nie wiem dokładnie, bo nie znalazłem aktualnej informacji), to czy ładunki od 15 t w górę będzie się opłacało wysyłać na FH? Chyba jednak taniej będzie dorobić jeden pierwszy stopień niż poświęcać całą FH.
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2018, 16:47 wysłana przez sivasu »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4075 dnia: Maj 12, 2018, 17:08 »
A ile w ogóle takich ładunków 15 t znamy? Oczywiście wiem, że zaraz ktoś napisze "moduł stacji orbitalnej", ale wcale nie powinno ich być setki w przyszłej dekadzie!

Nie napisałem, że będą "setki" takich ładunków. Polemizowałem tylko z opinią Alnitaka, że F9 "prawdopodobnie będzie latał wyłącznie w wersji odzyskiwalnej" :).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4076 dnia: Maj 12, 2018, 17:37 »
Aha, teraz rozumiem. :) Sądzę, że jednak nie - czasem F9 latał z tak ciężkim satelitą, że nie było możliwości powrotu.
Przykład:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2918.0

Nie wiem, czy Block 5 pozwoli na wyniesienie tego satelity w wersji odzyskiwalnej.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4077 dnia: Maj 12, 2018, 17:46 »
Polemizowałem tylko z opinią Alnitaka, że F9 "prawdopodobnie będzie latał wyłącznie w wersji odzyskiwalnej" :).
Ale dlaczego?Jaki sens jest lecieć F9 w wersji "expandable" skoro zbyt ciężki ładunek można przerzucić na FH?Koszt dodatkowego paliwa dla dwóch bocznych członów (również przecież wielorazowego użytku) jest mikroskopijny.Po to właśnie zrobili strukturę trzymającą silniki w block 5 na śruby a nie spawy żeby łatwo można było przystosować taki człon do roli bocznego boostera FH.Oczywiście mogą się pojawić ładunki przy których i w FH trzeba będzie poświęcić środkowy człon ale póki co takich raczej nie ma  (przypuszczalnie FH z pełnym odzyskiem wyniesie ok 30t na LEO i 10-12 na GTO z lądowaniem środkowego na barce).
Mimo pojawiających się powątpiewań co do sensu budowy FH to ja właśnie w tym widzę jego rolę-ograniczyć ładowność F9 tak aby zawsze dało się odzyskać booster a resztę ładunków przerzucić na FH.Dla klienta będzie to bez różnicy w cenie a dla SpaceX zysk bo nie tracą zbiornika.To jest przyszłość,spójrz na łysego z Amazona-New Glenn nie jest w ogóle oferowany w wersji nieodzyskiwalnej.

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4078 dnia: Maj 12, 2018, 17:50 »
Oprócz masy ładunku liczy się także wydajność rakiety oraz wydajność manewrów "powrotnych". Zauważcie, że obie rzeczy poprawiły się w B5. 8% większy ciąg + ciut lepsze isp. Do tego po raz pierwszy w historii falcon wylądował bez boostback burn, lądując prawdopodobnie (ucieło video) na 3 silnikach.
Aha, teraz rozumiem. :) Sądzę, że jednak nie - czasem F9 latał z tak ciężkim satelitą, że nie było możliwości powrotu.
Przykład:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2918.0

Nie wiem, czy Block 5 pozwoli na wyniesienie tego satelity w wersji odzyskiwalnej.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4079 dnia: Maj 12, 2018, 18:39 »
Do tego po raz pierwszy w historii falcon wylądował bez boostback burn,

Alo!! To był lot na GTO, 1 stopień wracał balistycznie na ocean. Były kiedyś odpalenia do powrotu na ląd przy locie na GTO? Bo chyba nie.

Wydaje się, że oni celują w odzyski wszystkich block5. I to spowoduje, że pewnie będą próbować wracać na ląd. Także z FH.




Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4079 dnia: Maj 12, 2018, 18:39 »