Autor Wątek: Działalność POLSA w roku 2018  (Przeczytany 36693 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 13, 2018, 19:52 »
Nowe oferty pracy w Polskiej Agencji Kosmicznej
BY REDAKCJA ON 13 CZERWCA 2018

Polska Agencja Kosmiczna rekrutuje. Do 19 czerwca br. można składać CV w trzech działach agencji.

Miejscem pracy dla 3 nowych pracowników Polskiej Agencji Kosmicznej będzie Oddział Terenowy w Warszawie. We wszystkich ogłoszeniach proponowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas próbny. Niezbędne wymagania związane ze stanowiskami to min. wyższe wykształcenie. Zgłoszenia przyjmowane są do trzech działów: Badania i Rozwój, Prawo i Księgowość. Poniżej wymieniamy wymagania zgłaszane przez POLSA związane z każdym stanowiskiem. (...)

https://kosmonauta.net/2018/06/praca-w-pak/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 17, 2018, 07:49 »
Prezes PAK dla Space24: Do 2022 r. polska rakieta suborbitalna powinna przekroczyć granicę kosmosu
15 czerwca 2018 Paweł Ziemnicki

„Do 2022 roku powinniśmy być w stanie, przynajmniej teoretycznie, wysłać rakietę na granicę kosmosu. Powinniśmy móc przekroczyć rakietą suborbitalną pułap 100 kilometrów. To jest cel całkowicie realny do zrealizowania w tej perspektywie czasowej. Zrobię jednak wszystko, aby to jeszcze bardziej przyspieszyć" – mówi w rozmowie ze Space24.pl dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Paweł Ziemnicki: Jakie satelity mają szanse powstać w ramach Krajowego Programu Kosmicznego i w jakim horyzoncie czasowym?

Grzegorz Brona: To nie Krajowy Program Kosmiczny ma wskazać, jakie satelity powstaną w ramach rozwoju polskiego sektora kosmicznego. To raczej sektor definiuje, jakie satelity są potrzebne, a KPK ma pomagać i wspierać podmioty w ich produkcji, integracji i wysłaniu w przestrzeń kosmiczną oraz operowaniu nimi na orbicie.

A zatem, to przedstawicieli sektora trzeba zapytać, na jakie niekomercyjne satelity jest zapotrzebowanie w najbliższych latach. Na pewno bardzo aktywną częścią sektora kosmicznego jest jego gałąź naukowa. Można się więc spodziewać, że w ramach KPK zostanie, w ten czy inny sposób, wsparty program budowy następcy satelitów BRITE.

Z drugiej strony obszarem, który mógłby być zainteresowany satelitami, jest oczywiście segment wojskowy. Tu pojawia się pytanie do osób decyzyjnych w Ministerstwie Obrony Narodowej – jak widzą zakup czy budowę polskich zdolności satelitarnych w najbliższych dziesięciu latach. Wiadomo, że MON ma podpisaną umowę na otrzymywanie zobrazowań satelitarnych w programie COSMO-SkyMed. Ale na jak długo resortowi obrony wystarczą te zdolności operacyjne? To już jednak pytanie do MON. Agencja może oczywiście wesprzeć budowę i pozyskanie dalszych zdolności. A nawet być ciałem doradczym, ale na pewno nie może samodzielnie podejmować takich decyzji.

Czy w zakresie zobrazowań satelitarnych potrzeby administracji i wojska powinno się realizować wspólnie, czy też rozłącznie?

To jest dobre pytanie. Zastanawiam się, na ile jest potrzebny satelita przeznaczony na potrzeby administracji publicznej. Mamy przecież dostęp do zobrazowań pochodzących z programu Copernicus. Możemy też kupować zdjęcia powierzchni Ziemi pochodzące z różnych prywatnych konstelacji satelitarnych.

Pojawia się tu pytanie zasadnicze: czy potrzebujemy budować satelitę dual-use, który z jednej strony będzie świadczył usługi dla administracji, a z drugiej być może obsługiwał wojsko? Czy może warto się skoncentrować na satelicie przeznaczonym dla wojska z jednej strony, a z drugiej - pomóc administracji publicznej w pozyskiwaniu zdolności od sektora prywatnego? Na dłuższą metę może to się okazać bardziej opłacalne.

Na czym będzie polegało przystąpienie polski do europejskiego konsorcjum na rzecz świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (SSA/SST) i co nasz kraj może na tym zyskać?

To jest chyba obecnie najważniejszy temat w Polskiej Agencji Kosmicznej. Konsorcjum europejskie związane ze Space Situational Awareness zostało formalnie zawiązane w 2014 roku. Wówczas w projekt zaangażowały się: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. Polska do niego nie przystąpiła. Konsorcjum otrzymało pewne środki z Unii Europejskiej w ramach programu ramowego na wsparcie budowy zdolności operacyjnych, teleskopów, radarów, stacji laserowych i centrów obsługi danych.

Bieżąca perspektywa finansowa Unii Europejskiej powoli dobiega końca, a konsorcjum dostrzega, że w Polsce jest dość duży potencjał związany z SST. Nie ukrywam, że toczymy rozmowy z konsorcjum na temat dołączenia do niego naszego kraju. Gdyby udało nam się to osiągnąć w najbliższym czasie, korzyść byłaby podwójna. Moglibyśmy mieć udział w środkach przewidzianych w przyszłej perspektywie UE na rozwój świadomości sytuacyjnej w kosmosie. A jednocześnie mielibyśmy jeszcze szansę na wykorzystanie bieżącej perspektywy finansowej, przynajmniej w 2019 i 2020 r.

O jak dużych środkach mówimy?

Przyszła perspektywa finansowa UE ma zapewnić na SST środki w wysokości do 0,5 mld euro. To kilka razy więcej niż w obecnej perspektywie. Wydaje się więc, że będzie znacznie więcej pieniędzy na budowę, utrzymanie i rozwój systemu w latach 2021-2027 lub nawet dłużej. Jako członek konsorcjum Polska mogłaby brać udział w rozdzielaniu tych środków pomiędzy kraje członkowskie. To byłby olbrzymi zastrzyk finansowy dla krajowych podmiotów, które już uczestniczą w różny sposób w działaniach związanych z SST. Z drugiej strony, dołączając do konsorcjum już teraz, w bieżącej perspektywie, wciąż mielibyśmy możliwość wykorzystania kilkudziesięciu milionów euro na rozwój czy budowę nowych sensorów. Lub na połączenie ich w sieć sensoryczną, co tak naprawdę jest pierwszym krokiem do uczestnictwa w kolejnej fazie związanej z utrzymaniem infrastruktury SST po 2021 roku.

Polska Agencja Kosmiczna w tej chwili intensywnie pracuje nad skonsolidowaniem krajowych starań związanych z akcesją do konsorcjum. Proszę trzymać kciuki za szybką finalizację rozmów, bo od ich wyniku zależy duży zastrzyk finansowy dla sektora!

Jakie realne cele możemy postawić przed rozwojem polskich rakiet?

Do 2022 roku powinniśmy być w stanie, przynajmniej teoretycznie, wysłać rakietę na granicę kosmosu. Powinniśmy móc przekroczyć rakietą suborbitalną pułap 100 kilometrów. To jest cel całkowicie realny do zrealizowania w tej perspektywie czasowej. Zrobię jednak wszystko, aby to jeszcze bardziej przyspieszyć. W tej chwili staramy się wesprzeć proces zmiany przepisów, tak żebyśmy mogli choćby na określony czas otworzyć przestrzeń powietrzną nad Polską do wysokości przynajmniej 25 km.

Polska Agencja Kosmiczna będzie dążyć do tego, żebyśmy – jako kraj – w kontekście legislacyjnym nadążali za potrzebami środowiska. Wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie od strony technologicznej, abyśmy mieli polską rakietę kosmiczną – może nie orbitalną, ale suborbitalną. I pokazali w ten sposób, że jesteśmy kolejnym krajem, który może wysłać rakietę na granicę kosmosu. Nie chodzi tu jednak tylko o zaspokojenie naszych narodowych ambicji, ale także - a może nawet przede wszystkim - o sprzedaż usług lotów suborbitalnych dla innych krajów.

Polskie specjalizacje w przemyśle kosmicznym – co może stanowić nasze mocne strony w przyszłości?

W tej kwestii trzeba patrzeć na trendy światowe. Żaden duży biznes w jakimkolwiek obszarze nigdy nie powstał dlatego, że walczył z trendami światowymi, wręcz przeciwnie. Sukces wynika z rozpoznania takich trendów na odpowiednio wczesnym etapie i zrobienia użytku z tej wiedzy.

W tej chwili trendów jest kilka. Z jednej strony można wskazać małe rakiety. Nie sądzę, by Polska stała się akurat w tej materii gigantycznym graczem. Raczej nie ma większych szans na to, żeby z terytorium Polski można było wystrzeliwać rakiety orbitalne. Natomiast w kwestii lotów suborbitalnych możemy wejść do gry.

Drugi trend jest związany z wykorzystaniem danych satelitarnych. Tych danych pojawia się coraz więcej, co zostało doskonale rozpoznane przez polskie firmy, zarówno od strony przechowywania danych, jak i ich przetwarzania. Ten trend będzie się w najbliższym czasie wzmacniał - taką mam przynajmniej nadzieję, jeśli chodzi o wykorzystanie danych z obserwacji Ziemi i biznesowe możliwości, jakie niesie on dla polskich firm.

Trzeci aspekt to produkcja małych satelitów, o wadze do 150 kg. Mamy obecnie w Polsce kilka podmiotów, które próbują takie kompetencje posiąść. Być może uda się w niedługim czasie wynieść w przestrzeń kosmiczną polskie prywatne mikrosatelity.

No i oczywiście wejście w łańcuchy dostaw dla dużych graczy zagranicznych. Dzięki wykorzystaniu funduszy płynących z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz olbrzymiej ambicji polskich firm, jesteśmy na to już w pełni gotowi. A duże firmy, na przykład integratorzy, poszukują obecnie nowych możliwości biznesowych pozwalających na zmniejszenie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości.

A kosmiczne górnictwo i wyzwania związane ze zbieraniem kosmicznych śmieci?

Z pewnością warto spoglądać do przodu. Należy się zastanowić, czy polskie systemy deorbitacyjne, czyli służące usuwaniu kosmicznych śmieci, wpasowują się w obszar, który rozwinie się w przyszłości. Podejrzewam, że wcześniej taką niszą będzie samo SSA czy SST, bo zanim usuniemy niepotrzebne obiekty z orbity, najpierw trzeba je wykryć, a w Polsce mamy przecież szereg firm, które specjalizują się w systemach optycznych. Mamy pięć albo sześć podmiotów, w tym również naukowych, które potrafią konstruować doskonałe systemy teleskopów oraz oprogramowanie przetwarzające dane. To będzie ogromny rynek w przyszłości – wykrywanie oraz posiadanie i sprzedaż informacji dotyczących zagrożeń w przestrzeni kosmicznej.

Czy w dłuższej perspektywie mamy szansę w górnictwie kosmicznym? Obawiam się, że takie przełomowe obszary wymagają jednak istotnego finansowania, na jakie mogą sobie pozwolić tylko największe potęgi, takie jak USA czy Chiny. Wydaje mi się, że Polska może przodować w konkretnych technologiach, związanych czy to z usuwaniem śmieci kosmicznych, czy z górnictwem kosmicznym, ale nie sądzę, abyśmy mogli w jakiś sposób zdominować ten rynek.

Z jakich źródeł należałoby zapewnić stabilne finansowanie Krajowego Programu Kosmicznego?

Krajowy Program Kosmiczny nie powinien być programem Polskiej Agencji Kosmicznej. Powinien to być program krajowy, który obejmuje wszystkie istotne zadania, projekty i programy realizowane w Polsce.

Krytykowałem projekt KPK, który wcześniej powstał, bo nie uwzględniał on tego, co już jest na rynku i tego, w którym kierunku sektor podąża. A to, co jest na rynku, bardzo często ma już przecież swoje finansowanie.

Chodzi więc o to, żeby mieć pewność, że środki już przeznaczone na krajowe projekty kosmiczne zostaną właściwie wykorzystane. A poprzez wpisanie takich działań do KPK być może uda się przekonać decydentów do przedłużenia już istniejącego finansowania.

Skąd pozyskiwać środki?

Trudno abstrahować od pieniędzy będących np. w gestii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i innych jednostek państwowych, bo te fundusze istnieją i są już wykorzystywane przez sektor kosmiczny. W zeszłym roku 40-50 mln złotych z NCBR zostało zabudżetowane w projektach kosmicznych. To dość duża kwota w porównaniu do proponowanego finansowania dla całego programu kosmicznego, dla którego plan określony w pierwszym projekcie KPK zakładał 1,4 mld PLN na 8 lat. Jeśli bowiem przemnożymy tę kwotę z NCBR przez 8, to mówimy już o 400-500 milionach złotych, które można uzyskać tylko z jednego źródła.

Inna możliwość to sięgnięcie po środki spoza Polski. Jeśli przystąpimy do konsorcjum EU SST, będziemy mieli szansę na pozyskanie przynajmniej 100 milionów złotych w perspektywie kilku lat. Stanowi to kolejny zastrzyk pieniędzy na rozwój sektora. Aby go uzyskać, trzeba usiąść, przyłożyć się do negocjacji i ustalić odpowiednie warunki wejścia do konsorcjum. Potem natomiast należy wykonać zadanie nieco trudniejsze, czyli znaleźć projekty, w których dałoby się te fundusze efektywnie ulokować. Trzeba patrzeć w sposób inteligentny na to, gdzie już są pieniądze i w co się angażować, żeby je pozyskać. Po to, aby w perspektywie kilku lat przyniosło to efekty w postaci silnego wzrostu naszego sektora kosmicznego.

Są oczywiście również zadania, których nie da się sfinansować z istniejących środków krajowych i międzynarodowych. Agencja powinna w związku z tym dysponować pewnym zwiększonym budżetem, tak aby móc wspierać takie przedsięwzięcia lub otwierać niewielkie projekty, które wzmocnią nasz sektor, a w przyszłości będzie je można przeskalować w oparciu o środki już istniejące. Obecnie pracujemy nad tym, żeby takie środki finansowe zapewnić.

A kosmiczne programy wojskowe?

Mamy budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, który w tej chwili jest nie do końca sprecyzowany w sektorze kosmicznym. Nad tym też trzeba popracować. Pojawia się pytanie o wkład MON w budowę krajowego sektora kosmicznego. Czy resort obrony chce polskiego satelity obserwacyjnego, czy może konstelacji takich satelitów? W jaki sposób tego rodzaju przedsięwzięcie miałoby być finansowane? Czy w ścieżce wojskowej zostaną wykorzystane środki z NCBR? To są wciąż jeszcze pytania otwarte, na które odpowiedzi musimy wypracować wraz z czynnikami decyzyjnymi.

Ostatni punkt w kwestii pozyskiwania finansowania dotyczy sięgnięcia po środki prywatne. Obecnie na świecie miliardy dolarów są alokowane na rynku kosmicznym przez kapitał prywatny, na przykład przez firmy typu venture capital, które potrafią wypatrzyć sensowne start-upy kosmiczne i rozsądnie je wesprzeć. Program kosmiczny powinien przewidzieć działania zmierzające do zachęcania firm prywatnych do takich inwestycji.

Finansowanie KPK należy więc postrzegać jako połączenie różnych strumieni pieniędzy, z pewnym również udziałem środków z budżetu centralnego, które pozwolą na zasilenie projektów nie mogących uzyskać wsparcia z innych źródeł.

Czy sama Agencja powinna zostać z czasem wzmocniona jeśli chodzi o jej budżet i kadry?

Faktycznie, budżet PAK powinien być zwiększony. Jednak środki agencji nie powinny być poświęcone na zarządzanie projektami wewnętrznymi samej instytucji. To powinien być budżet konkursowy, przeznaczony na pewne zlecenia zewnętrzne.

Chodzi na przykład o wsparcie polskich studentów. Dlaczego świetni studenci, oprócz budowy nanosatelity czy wysyłania kosmicznego eksperymentu rakietą lub balonem, muszą jeszcze samodzielnie zbierać na to pieniądze od instytucji, firm, czy korzystając z portali crowdfundingowych? Dajmy tym fantastycznym, zorganizowanym w koła studenckie młodym ludziom skoncentrować się na pracy nad ciekawymi projektami, które pozwolą im się nauczyć, w jaki sposób uprawiać inżynierię kosmiczną. A troskę o finanse niech weźmie na siebie ktoś inny. Być może warto otworzyć centralny program, czy to w Polskiej Agencji Kosmicznej, czy też w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który pozwalałby wybrać 5-6 projektów studenckich do wsparcia w każdym roku.

Warto także pamiętać o tym, że otwierając kolejne projekty czy myśląc o finansowaniu przedsięwzięć zewnętrznych, Polska Agencja Kosmiczna musi dysponować odpowiednią kadrą zarządzającą, która potrafi zagospodarować fundusze w sposób racjonalny, a także ocenić efektywność wydawania tych środków w dłuższej perspektywie.

W jaki sposób prowadzić edukację i zwiększać w społeczeństwie świadomość, że przemysł kosmiczny jest potrzebny?

Przede wszystkim trzeba pokazywać sukcesy. To, czego zabrakło w ostatnich latach, to konsekwentna promocja osiągnięć krajowego sektora kosmicznego. Chodzi mi o demonstrowanie, że jesteśmy blisko tego, by dysponować własnymi rakietami suborbitalnymi. Że być może już zaraz będziemy mieli własne satelity. Że mamy projekty takie jak EO DIAS, które pozwalają przetwarzać dane satelitarne całej Unii Europejskiej! Że dysponujemy świetnymi kadrami, które potrafią wejść do takich projektów jak misja NASA InSight na Marsa.

W przeszłości tych osiągnięć było mniej, mówiono o nich gdzieś w tle, były one niewystarczająco nagłaśniane. Dziś wydaje się, że sukcesy krajowej branży kosmicznej stanowią podstawę, by pokazać społeczeństwu, że „Polak potrafi”, że mówienie o Polskiej Agencji Kosmicznej czy polskim sektorze kosmicznym nie jest dla mediów tematem egzotycznym.

Przemysł kosmiczny faktycznie w kraju istnieje i szybko zaczyna nadążać za europejskim sektorem kosmicznym. Polski akcent w misji sondy InSight był już dobrze nagłośniony i szeroko komunikowany. Informacja o polskim wkładzie w misję NASA na Marsa pojawiała się w wielu istotnych i zróżnicowanych mediach. W tych działaniach pewien swój udział miała również po raz pierwszy PAK. Myślę, że takie kampanie powinny być powtarzane w najbliższej przyszłości, na przykład przy okazji przystąpienia naszego kraju do konsorcjum EU SST. Chodzi o to, żeby pokazać rodakom, że w obszarze technologii kosmicznych mamy być z czego dumni i że nie odstajemy już od poziomu Europy. Jeżeli Polacy to zobaczą, to postrzeganie krajowego sektora kosmicznego będzie bardzo pozytywne.

http://www.space24.pl/prezes-pak-dla-space24-do-2022-r-polska-rakieta-suborbitalna-powinna-przekroczyc-granice-kosmosu

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 17, 2018, 07:56 »
PAK przeprowadza ankietę odnośnie wykorzystania danych satelitarnych w administracji
13 czerwca 2018

Celem badania jest określenie kompetencji i potrzeb jednostek administracji publicznej związanych z wykorzystaniem danych satelitarnych w pracy urzędów. Jego wyniki posłużą Polskiej Agencji Kosmicznej do stworzenia programu edukacyjno-szkoleniowego dla pracowników administracji w zakresie stosowania zobrazowań i usług opartych na danych.

Na stronie internetowej PAK została opublikowana ankieta skierowana do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i administracji rządowej, którzy potencjalnie mogą być adresatami szkoleń dotyczących zastosowania danych satelitarnych w realizacji zadań administracji. Pytania ankietowe dotyczą m.in.: źródeł zobrazowań, programów i produktów, z jakich korzystają urzędnicy sięgając po dane satelitarne, zadań, w realizacji których je wykorzystują, rozdzielczości danych najbardziej pożądanej do skutecznej realizacji zadań, ograniczeń w zakresie stosowania danych satelitarnych oraz obszaru tematycznego, który powinien być uwzględniony w programie szkoleń.

Informacja o ankiecie została rozesłana do prawie 500 podmiotów - jednostek samorządu terytorialnego: urzędów wybranych gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich oraz administracji rządowej i instytucji podległych czy przez nią nadzorowanych.

Dane pozyskane w ramach ankiety zostaną wykorzystane w pracach Polskiej Agencji Kosmicznej związanych z opracowaniem programu edukacyjno-szkoleniowego dla administracji. Celem programu jest poszerzenie wiedzy urzędników i ich kompetencji związanych z narzędziami służącymi doborowi i wykorzystaniu danych satelitarnych w codziennej pracy oraz budowanie świadomości korzyści płynących z zastosowania tych danych w procesach decyzyjnych.

Polska Agencja Kosmiczna jest odpowiedzialna za opracowanie programu edukacyjno-szkoleniowego jako partner projektu „System operacyjnego gromadzenia udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku – Sat4Envi” współfinasowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Projekt jest realizowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET AGH.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna
http://www.space24.pl/pak-przygotowuje-ankiete-odnosnie-wykorzystania-danych-satelitarnych-w-administracji

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 22, 2018, 23:40 »
POLSA podpisała umowę z Izraelską Agencją Kosmiczną
BY MICHAŁ MOROZ ON 22 CZERWCA 2018

(...) Podpisanie listu intencyjnego przez dr hab. Grzegorza Bronę oraz Avi Blasbergera pozwoli na zaciśnienie współpracy w m.in. dziedzinie badań i technologii kosmicznych, czy wsparciu startupów powiązanych z sektorem kosmicznym. Warto zauważyć, że 19-21 czerwca odbyła się również wizyta przedsiębiorców polskich w Izraelu organizowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a jednym z tematów spotkań była współpraca w sektorze kosmicznym. (...)

https://kosmonauta.net/2018/06/polsa-podpisala-umowe-z-izraelska-agencja-kosmiczna/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 22, 2018, 23:40 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 28, 2018, 14:46 »
Polska Agencja Kosmiczna buduje pierwsze więzi z NASA
27 czerwca 2018

Rozpoczęcie rozmów z NASA na temat podjęcia szerszej współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie działalności kosmicznej jest jednym z głównych wyników udziału delegacji Polskiej Agencji Kosmicznej w konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych UNISPACE+50 w Wiedniu.

Jednym z głównych celów wizyty w Wiedniu było nawiązanie kontaktów Polskiej Agencji Kosmicznej z NASA (Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA). Prezes PAK, dr hab. Grzegorz Brona, odbył dwa spotkania z najwyższymi przedstawicielami USA obecnymi na konferencji: dr. Jimem Greenem, Dyrektorem Departamentu Badań Planetarnych NASA i dr. Scottem Pace’em, Sekretarzem Narodowej Rady Kosmicznej Białego Domu. Wśród tematów poruszonych podczas rozmów znalazły się m.in.: możliwość współpracy polskich i amerykańskich instytucji naukowych i uniwersytetów prowadzących badania w dziedzinie technologii i badań kosmicznych, rozwój kooperacji przemysłowej w obszarze technologii i misji związanych z obserwacją Ziemi oraz wykorzystanie amerykańskich wzorców w obszarze prawodawstwa kosmicznego i wsparcia państwa dla komercyjnej działalności kosmicznej.

Pierwsze oficjalne rozmowy z przedstawicielami NASA były bardzo obiecujące. Liczę, że zaowocują one w najbliższym czasie szerszą współpracą polsko-amerykańską w dziedzinie kosmosu. Warto podkreślić, że nasze podmioty już teraz współpracują efektywnie z NASA. Na początku maja z USA wystartowała sonda Insight. Jej celem jest Mars i badania podpowierzchniowe tej planety, a polska firma dostarczyła kluczowy komponent dla tej misji NASA. Z kolei niespełna trzy tygodnie temu do realizacji została wybrana przez NASA sonda IMAP, której przeznaczeniem jest badanie oddziaływania wiatru słonecznego. Jeden z dziesięciu kluczowych eksperymentów na tej sondzie będzie opracowany i wyprodukowany w Polsce. Teraz nadszedł czas na sformalizowanie, a następnie zbudowanie długofalowego planu współpracy z amerykańską agencją.

                                dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Współpraca z Kanadą, Meksykiem i Niemcami

Podczas konferencji UNISPACE+50 prezes Brona spotkał się również z  prezesem CSA (Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej), panem Sylvainem Laporte’em. Rozmowa dotyczyła rozwijania wspólnych projektów oraz możliwości organizacji w listopadzie misji gospodarczej polskiego sektora kosmicznego do Kanady. Oba kraje realizowały już razem przedsięwzięcia z obszaru technologii kosmicznych: polsko-kanadyjsko-austriackie konsorcjum zbudowało konstelację 6 satelitów astronomicznych BRITE (BRIght-star Target Explorer), z których dwa, LEM i HEWELIUSZ, zostały skonstruowane w Polsce.

Konferencja w Wiedniu była też okazją do odbycia rozmów z panem Thomasem Jarzombek, Rządowym Koordynatorem Niemieckiej Polityki Aeronautycznej, na temat rozwoju współpracy naukowej i przemysłowej. PAK i DLR zorganizowały ostatnio polsko-niemieckie warsztaty dla przedstawicieli instytucji badawczych obu krajów.

Prezes PAK spotkał się również z dyrektorem generalnym AEM (Meksykańskiej Agencji Kosmicznej), dr. Francisco Javierem Mendieta Jimenezem, z którym rozmawiał na temat implementacji postanowień porozumienia o współpracy z Meksykańską Agencją Kosmiczną podpisanego przez PAK w kwietniu 2017 r. 

Zacieśnienie współpracy z Izraelską Agencją Kosmiczną

20 czerwca 2018 r. w Wiedniu prezes PAK Grzegorz Brona i Avi Blasberger - dyrektor generalny Izraelskiej Agencji Kosmicznej podpisali list intencyjny na rzecz zacieśnienia polsko-izraelskiej współpracy w przestrzeni kosmicznej. Współpraca PAK i ISA ma dotyczyć projektów realizowanych przez oba kraje m.in. w obszarach: robotyki, zaawansowanych sensorów oraz systemów i podsystemów satelitarnych.

Udział w spotkaniu szefów narodowych agencji kosmicznych

Jednym z istotnych punktów programu konferencji UNISPACE+50 było spotkanie szefów agencji kosmicznych krajów członkowskich ONZ. W spotkaniu, w którym uczestniczyło 21 reprezentantów narodowych agencji, po raz pierwszy wziął również udział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Dr Brona podczas swojego wystąpienia przypomniał najważniejsze założenia Polskiej Strategii Kosmicznej i poinformował o koncepcji i stanie prac nad Krajowym Programem Kosmicznym.

O konferencji UNISPACE+50

Konferencja UNISPACE+50 odbyła się w Wiedniu w dniach 18-21 czerwca 2018 r. i poprzedzała 61. sesję Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Konferencja uczciła pięćdziesiątą rocznicę pierwszej konferencji ONZ poświęconej badaniu i pokojowemu wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. Komitet ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej przygotował projekt rezolucji pt. „Przestrzeń kosmiczna 2030: Kosmos jako motor zrównoważonego rozwoju”, która zostanie rozpatrzona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas siedemdziesiątej trzeciej sesji. Przewodniczącym polskiej delegacji na konferencji i 61. sesji UN COPUOS był profesor Piotr Wolański związany z Politechniką Warszawską i Instytutem Lotnictwa.

https://www.space24.pl/polska-agencja-kosmiczna-buduje-pierwsze-wiezi-z-nasa

Polska Agencja Kosmiczna nawiązuje kontakty z NASA
BY MICHAŁ MOROZ ON 30 CZERWCA 2018

https://kosmonauta.net/2018/06/polska-agencja-kosmiczna-nawiazuje-kontakty-z-nasa/
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2018, 18:15 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 05, 2018, 21:38 »
Praktyki studenckie w Polskiej Agencji Kosmicznej
BY MICHAŁ MOROZ ON 5 LIPCA 2018

https://kosmonauta.net/2018/07/praktyki-studenckie-w-polskiej-agencji-kosmicznej/

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 07, 2018, 18:23 »
Nie zazdroszczę nowym władzom POLSY sprzątania po porzednikach: https://www.nik.gov.pl/plik/id,17105.pdf

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 07, 2018, 21:56 »
Nie zazdroszczę nowym władzom POLSY sprzątania po porzednikach: https://www.nik.gov.pl/plik/id,17105.pdf

Ale jak się uda sprzątanie, to jest szansa na dobrze zorganizowaną agencję, która będzie wiedzieć, czego już nie powtarzać. ;)

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 08, 2018, 01:36 »
230 tys. zł na sprzęt komputerowy w jednym roku - powstała serwerownia, jakiś klaster obliczeniowy? Dokument wspomina o laboratorium komputerowym, ale czym konkretne jest, bo raczej POLSA nie tworzy nowych komputerów ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2018, 01:39 wysłana przez Rafał »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 08, 2018, 09:57 »
230 tysięcy na 5 tysięcy = 46. Więc można zakładać, że tyle kupili różnych komputerów. Oczywiście, tutaj nie będę oceniać, czy było takie zapotrzebowanie. :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 23, 2018, 13:28 »
POLSA otrzymała prawie 600 ankiet dotyczących wykorzystania danych satelitarnych
BY REDAKCJA ON 23 LIPCA 2018

(...) Polska Agencja Kosmiczna w ramach projektu Sat4Envi jest odpowiedzialna za opracowanie programu edukacyjno-szkoleniowego na potrzeby administracji. Jego celem jest poszerzenie wiedzy i kompetencji urzędników związanych z narzędziami służącymi doborowi i wykorzystaniu danych satelitarnych w ich codziennej pracy oraz budowanie świadomości korzyści płynących z zastosowania tych danych w procesach decyzyjnych. (...)

https://kosmonauta.net/2018/07/polsa-otrzymala-prawie-600-ankiet-dotyczacych-wykorzystania-danych-satelitarnych/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 23, 2018, 14:12 »
Znów to Blue Dot Solutions! ;)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 03, 2018, 06:32 »
Spotkanie pod egidą PAK dedykowane europejskiej robotyce kosmicznej
27 lipca 2018

PAK zorganizowała spotkanie branżowe poświęcone robotyce kosmicznej, ze szczególnym uwzględnieniem programu Komisji Europejskiej pod nazwą Strategiczny Klaster Badawczy PER ASPERA.

Spotkanie z udziałem kilkunastu przedsiębiorców i przedstawicieli jednostek naukowo-badawczych odbyło się w warszawskim biurze PAK w dniu 25 lipca 2018 r. Otworzył je Prezes PAK dr hab. Grzegorz Brona, który podkreślił istotną rolę tej dziedziny dla polskiego sektora kosmicznego, a także zwrócił uwagę na znaczący potencjał i dokonane już osiągnięcia w ostatnich latach w Polsce w tym obszarze, w ramach misji ESA i innych agencji kosmicznych. Jednocześnie podkreślił, że jednym z priorytetów PAK na najbliższe lata jest przystąpienie w 2019 r., w charakterze pełnoprawnego członka, do europejskiego konsorcjum Strategicznego Klastra Badawczego (SRC) PER ASPERA. W jego skład wchodzi obecnie ESA (koordynator) oraz pięć narodowych agencji kosmicznych z: Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Główne cele spotkania to: omówienie szans i możliwości udziału polskich podmiotów w konkursach KE dotyczących Strategicznego Klastra Badawczego „PER ASPERA” w ramach programu Horyzont 2020 oraz Horyzont Europa, omówienie aktualnego stanu zaawansowania projektów polskich podmiotów związanych z robotyką kosmiczną, realizowanych w ramach programów ESA i KE, a także udział przedstawicieli sektora w tworzeniu rekomendacji dla ścieżek rozwoju robotyki kosmicznej.

Dr Piotr Świerczyński z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE omówił inicjatywę KE – Strategiczny Klaster Badawczy (SRC) w obszarze robotyki o akronimie PER ASPERA, ze szczegółowym uwzględnieniem dotychczasowych konkursów, zasad finansowania, zawartych kontraktów, w tym z polskimi podmiotami oraz plany na przyszłość związane z kontynuacją programu w ramach programu Horyzont Europa. Zwrócił też uwagę na istotne zadania, które z upoważnienia KE realizuje europejskie konsorcjum PSA (“Program Support Activities”), na czele z ESA. Rola konsorcjum to m.in.: przygotowanie europejskiej mapy drogowej w zakresie „Space Robotics”, definiowanie zagadnień do konkursów na granty („operational grants”) w ww. obszarze w ramach programu UE HORYZONT 2020 i kolejnym programie ramowym UE - Horyzont Europa, jak również wsparcie dla KE.

W trakcie spotkania uczestnicy zapoznali się z prezentacją dr hab. inż. Karola Seweryna z Centrum Badań Kosmicznych PAN na temat obecnych i przyszłych wyzwań w europejskiej robotyce kosmicznej, i aktualnego zaangażowania polskich firm i jednostek naukowo-badawczych w bieżące i przyszłe misje dotyczące robotyki. Omówiono projekty, od najwyższych poziomów TRL, poprzez zrealizowane już przedsięwzięcia o poziomie TRL 4-6, jak również te o najniższym poziomie gotowości technologicznej. Przedstawiciel CBK PAN omówił też najważniejsze kierunki działania Europejskiej Agencji Kosmicznej w zakresie robotyki, tj. eksplorację planetarną oraz systemy orbitalne. Jako istotny i przyszłościowy kierunek rozwoju w światowej robotyce i eksploracji uznał ISRU (In Situ Resources Utilization). W jego ocenie będzie to jeden z wiodących kierunków w ciągu najbliższych 10 lat.

Przedstawiciel PIAP Space Mateusz Wolski przedstawił prezentację jednego z projektów – „I3DS”, realizowanego w ramach przyznanego grantu z pierwszego konkursu finansowanego z programu Horyzont 2020 (OG 4) w ramach PER ASPERA. Projekt dotyczy rozwoju serii sensorów i czujników, które mogą być wykorzystywane w przyszłych misjach, zarówno w ścieżce orbitalnej, jak i planetarnej. Mateusz Wolski omówił zadania realizowane przez swoją firmę, współpracę z liderem konsorcjum (Thales Alenia Space), jak i korzyści związane z udziałem w międzynarodowym konsorcjum. Jednocześnie zachęcił przedstawicieli krajowego przemysłu do zainteresowania się kolejnymi konkursami, a także wskazał na potrzebę zaangażowania się oficjalnego przedstawiciela kraju reprezentującego polską administrację, na czele z PAK, w prace konsorcjum zarządzającego tym programem.

W trakcie dyskusji uczestnicy wskazywali na kilka istotnych korzyści dla podmiotów związanych z udziałem w programie PER ASPERA i udziale w poszczególnych konkursach, jak np.: możliwość realizacji dodatkowych projektów w zakresie robotyki orbitalnej i planetarnej, komplementarnych do ESA i udział w misji technologicznej, współpraca z dużymi integratorami systemowymi, możliwość przetestowania i poprawy posiadanych technologii w zakresie robotyki orbitalnej (np. serwisowanie satelitów) i planetarnej, wpływ (poprzez PAK) na tematykę kolejnych konkursów w ramach PER ASPERA, a także dostęp do informacji o projektach i działaniach planowanych w najbliższej przyszłości. Może się to przyczynić do poprawy konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele instytutów badawczo-naukowych i uczelni zajmujących się tematyką robotyki, w tym: CBK PAN, PIAP Space, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Poznańskiej oraz przemysłu, m.in.: Astronika, Sener, Creotech Instruments, N7 Space, PIAP Space, a także administracji publicznej: MNiSW, KPK PB UE, PAK, jak i Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Organizatorem wydarzenia był Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna
https://www.space24.pl/spotkanie-pod-egida-pak-dedykowane-europejskiej-robotyce-kosmicznej

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 03, 2018, 07:25 »
Konkurs o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej
2 sierpnia 2018

Konkurs adresowany jest do osób, które w roku przyznania nagrody ukończyły studia I lub II stopnia w polskich uczelniach wyższych. Zgłaszane prace dyplomowe powinny dotyczyć zagadnień z zakresu szeroko rozumianej inżynierii kosmicznej w aspekcie teoretycznym oraz rozwiązań praktycznych. Konkurs będzie organizowany co roku, a Nagrody Naukowe Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej zostaną przyznane po raz pierwszy w roku 2018 za prace dyplomowe zrealizowane w roku akademickim 2017/2018. (...)
https://www.space24.pl/konkurs-o-nagrode-naukowa-prezesa-polskiej-agencji-kosmicznej-za-najlepsza-studencka-prace-dyplomowa-z-zakresu-inzynierii-kosmicznej

Konkurs POLSA na najlepszą pracę dyplomową
BY REDAKCJA ON 5 SIERPNIA 2018

https://kosmonauta.net/2018/08/konkurs-polsa-na-najlepsza-prace-dyplomowa/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2018, 00:28 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 29, 2018, 04:02 »
POLSA zaprasza na Europejskie Forum Nowych Idei
BY REDAKCJA ON 28 SIERPNIA 2018

(...) W Sopocie w dniach 26-28 września odbędzie się już VIII Europejskie Forum Nowych Idei. Jest to jedna z największych konferencji w tej części Europy, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Swoje wystąpienia zapowiedzieli już Elżbieta Bieńkowska, Jerzy Buzek czy Jadwiga Emilewicz.

Na konferencji odbędzie się również specjalny panel zatytułowany Kosmos 4.0 – jak wynieść biznes na orbitę? (...)

https://kosmonauta.net/2018/08/polsa-zaprasza-na-europejskie-forum-nowych-idei/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 29, 2018, 04:02 »