Autor Wątek: Irański program kosmiczny  (Przeczytany 97752 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 27, 2011, 00:08 »
Czy coś wiadomo o kolejnych planach kosmicznych tego państwa? Jakiś inny satelita jest może konstruowany?

Jest o tym trochę w powyższych kilku postach. A jeśli chodzi o satelity, to bazując na tych domysłach:

Cytuj
2011                   Safir-2          Fajr imaging satellite - mass 50 kg

2011-2012         Simorgh      Navid-e-Elmo-Sanat (Ya Mahdi) imaging satellite - mass not known

2011-2012         Simorgh      Autsat (Amir-Kabir 1) remote sensing satellite - mass 80 kg

2012                   Simorgh      Mesbah 2 communications satellite - mass 65 kg

2012                   Simorgh      Toloo imaging/photoreconnaissance satellite - mass 100 kg

2012??               ??                Besharat (programme and mass not known)

Not known          Not known    Zafar 1 imaging satellite - mass not known

Not known          Not known   Pars Sepehr (Parsmehr) remote sensing satellite - mass not known

Not known          Not known   Pars 2 remote sensing satellite - mass not known

2016-2017         Not known  Qaem GTO communications - mass ~1,800 kg

Coś pewnie musi być budowane.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 29, 2011, 20:36 »
Start satelity Fajr został znacznie opóźniony - z poczatku października do połowy marca 2012.

Źródło.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 04, 2011, 10:40 »
Według "The Telegraph": ""The Kavoshgar-5 rocket will be launched during the month of Mordad (July 23 to August 23) with a 285-kilogram capsule carrying a monkey to an altitude of 120 kilometres (74 miles)," said Hamid Fazeli, head of Iran's Space Organisation.".
Czyli wg dyrektora Irańskiej Agencji Kosmicznej, w lipcu lub sierpniu zostanie wystrzelona rakieta suborbitalna Kavoshgar-5 z żywą małpką na pokładzie (na 120 km).


Tenże Fazeli oznajmił, że start zostaje odłożony na czas nieokreślony.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 12, 2011, 19:38 »
A to oszu
Według "The Telegraph": ""The Kavoshgar-5 rocket will be launched during the month of Mordad (July 23 to August 23) with a 285-kilogram capsule carrying a monkey to an altitude of 120 kilometres (74 miles)," said Hamid Fazeli, head of Iran's Space Organisation.".
Czyli wg dyrektora Irańskiej Agencji Kosmicznej, w lipcu lub sierpniu zostanie wystrzelona rakieta suborbitalna Kavoshgar-5 z żywą małpką na pokładzie (na 120 km).


Tenże Fazeli oznajmił, że start zostaje odłożony na czas nieokreślony.

A to oszust!

Paris, Oct 12 -- Iran acknowledged as a failure Wednesday its attempt to send a live monkey into space last month -- touted as its first step towards launching a man into space.

"The Kavoshgar-5 rocket carrying a capsule with a live animal (a monkey) was launched during Shahrivar," an Iranian calendar month spanning August 23 to September 22, Deputy Science Minister Mohammad Mehdinejad-Nouri was quoted as saying by the ISNA news agency.

"However, the launch was not publicised as all of its anticipated objectives were not accomplished," Mehdinejad-Nouri told reporters.

He said the launch of a live animal into space was "strategic, and a priority," and expressed hope that future launches would attain more of the objectives set.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2011, 19:40 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 12, 2011, 19:38 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 12, 2011, 19:42 »
A to ciekawe! Czy ktoś z zewnątrz (np USA) wykrył ten start?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 13, 2011, 22:30 »
A to ciekawe! Czy ktoś z zewnątrz (np USA) wykrył ten start?

Nie wiemy jak bardzo start się nie udał. Jeśli rakietka nie wzniosła się zbyt wysoko, to pewno możliwość wykrycia nie była duża. Na świetnym blogu Daniela Marina - Eureka (http://danielmarin.blogspot.com/2011/10/iran-intento-lanzar-un-mono-al-espacio.html) napisano, że Amerykanie albo nie wykryli, albo nie chcą o tym mówić (o ile dobrze zrozumiałem po hiszpańsku, co prawda przetłumaczonym przez Google :) ).

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 01, 2011, 20:36 »
W jednym z irańskich ośrodków doszło do eksplozji parę dni temu. Chyba nie wiadomo jeszcze czy była to kontrolowana demolka czy może jednak niechciane zakończenie zabaw w chemików paliw rakietowych :P

http://security.blogs.cnn.com/2011/11/28/satellite-images-of-iran-explosion/

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 02, 2011, 12:54 »
Próbowałem się czegoś dowiedzieć, ale niestety... Iran. Można zgadywać.
Mówi się jednak o wybuchu składowanego paliwa rakietowego (ale do czego i jakiego już nie)... baza była wojskowa, co by mogło oznaczać paliwo do ich rakiet balistycznych, ale w praktyce może być cokolwiek.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 02, 2011, 14:35 »
Od jakiegoś czasu Izrael odstrzeliwuje kolejne ośrodki i ludzi związanych z irańskim programem jądrowym. To nie pierwsze takie zdarzenie.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 02, 2011, 14:41 »
Od jakiegoś czasu Izrael odstrzeliwuje kolejne ośrodki i ludzi związanych z irańskim programem jądrowym. To nie pierwsze takie zdarzenie.

Taaa, taka opinia również się pojawiła, ale sam Iran milczy w tej sprawie. Albo to nie jest prawda i zwyczajnie o tym nie mówią, albo to prawda i nie chcą być widziani jako słabi.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #70 dnia: Grudzień 02, 2011, 15:27 »
Od jakiegoś czasu Izrael odstrzeliwuje kolejne ośrodki i ludzi związanych z irańskim programem jądrowym. To nie pierwsze takie zdarzenie.

Masz na myśli np. izraelską rakietę typu cruise która niezapowiedziana robi bałagan w irańskich ośrodkach? I coś takiego miało się już zdarzyć? Nie rozumiem - jakiekolwiek pierwsze łup z wyraźnym powiązaniem z Izraelem i już się wojna zaczęła. Raczej śmiem wątpić.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 02, 2011, 16:29 »
Nie pocisk. Chodzą plotki, że mógł być na przykład sabotaż.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 02, 2011, 17:25 »
Masz na myśli np. izraelską rakietę typu cruise która niezapowiedziana robi bałagan w irańskich ośrodkach?

Nie, mam na myśli sabotaż.

Cytuj
I coś takiego miało się już zdarzyć?

Tak, przynajmniej od lata irańskim instalacjom przytrafiają się eksplozje, a ludziom związanym z programem jądrowym - nagłe zejścia (np. fizyk atomowy dr Darioush Rezaei dostał kulkę na progu własnego domu).

Cytuj
Nie rozumiem - jakiekolwiek pierwsze łup z wyraźnym powiązaniem z Izraelem i już się wojna zaczęła. Raczej śmiem wątpić.

Nie byłby to pierwszy raz. W przeszłości Izrael skasował instalacje jądrowe w Iraku i Syrii.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 02, 2011, 17:39 »
Wersja z sabotażem bardziej prawdopodobna, przyznaję, szczególnie, że informacje nawet o wirusikach komputerowych się pojawiały.

Nie byłby to pierwszy raz. W przeszłości Izrael skasował instalacje jądrowe w Iraku i Syrii.

Instalacje w Iraku i Syrii były o rzut beretem (bombą) od baz w Izraelu - to nie ta sama liga co Iran. Dane na temat tamtych misji bojowych są ogólnodostępne - stąd wynikło moje zdziwienie lotami / rakietami w kierunku Iranu.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 30, 2012, 15:12 »
Podbijam temat, bo Irańczycy świętują w dniach 1-11 lutego. U nich to powiązane. ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Irański program kosmiczny
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 30, 2012, 15:12 »