Autor Wątek: Chang'e-3  (Przeczytany 192327 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #510 dnia: Kwiecień 01, 2014, 13:58 »
Chyba zaraz kolejna noc dla Chang'e 3?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #511 dnia: Kwiecień 01, 2014, 22:06 »
Chyba zaraz kolejna noc dla Chang'e 3?

Pozwolę dokonać autocytatu, aby potomni wiedzieli jakiego kanarka o kanarkowym rozumku tu na forum macie. :) Jeden rzut oka na cienki sierp Księżyca o zachodzie Słońca wystarczył, by wykazać, że Słońce nad miejscem lądowania Chang'e 3 zaszło już kilka dni temu.

A konkretnie to około 26 marca.

Za wprowadzanie w błąd forumowiczów mocno przepraszam! :)

Offline mikii77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 268
  • LOXem, naftą i SOLIDem
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #512 dnia: Kwiecień 01, 2014, 22:15 »
Pozwolę dokonać autocytatu, aby potomni wiedzieli jakiego kanarka o kanarkowym rozumku tu na forum macie. :) Jeden rzut oka na cienki sierp Księżyca o zachodzie Słońca wystarczył, by wykazać, że Słońce nad miejscem lądowania Chang'e 3 zaszło już kilka dni temu.
Ot taki żarcik primaaprilisowy :)
Go Elon, Go!!!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #513 dnia: Kwiecień 02, 2014, 17:00 »
Kanarku, ja lubię ludzi z poczuciem humoru, wiec jest OK. A jakbyś nie sprostował informacji nawet nie zauważył bym że coś jest nie tak!!!!
Tak mam wysokie mniemanie o Twoich wiadomościach  ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #513 dnia: Kwiecień 02, 2014, 17:00 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #514 dnia: Kwiecień 22, 2014, 11:55 »
I tak minęła duża część kwietnia, ale o Yutu niewiele informacji się pojawiło. Z tego co czytam na "bezzałogowym" forum, to łazik nadal się odzywa, ale brak jakichkolwiek informacji.

Nic też nie wiadomo o Chang'e 3 - czy lądownik wykonał zdjęcia Ziemi podczas niedawnego zaćmienia Księżyca. Ciekawie by to wyglądało!

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #515 dnia: Kwiecień 23, 2014, 07:39 »
Najnowsze wieści odnośnie łazika pochodzą z 19 marca: Yutu nadal funkcjonuje, ale już nie jest sprawny:
http://www.nature.com/news/china-s-moon-rover-awake-but-immobile-1.14906

Przynajmniej żyje a to dla mnie sukces  ;) Tym bardziej, ze te panele fotowoltaiczne nie chcą się złożyć przed noca księżycową..... Niby klęska ale z drugiej strony sukces bo Króliczek Jadeitowy żyje pomimo swych kłopotów  :)

Klęska to za mocno powiedziane ;)  W końcu to pierwszy lądownik (i rover) Chińczyków, moim zdaniem osiągnęli i tak bardzo dużo, a to doświadczenie z pierwszymi problemami na powierzchni, mam nadzieję, że tylko pozwoli na jeszcze lepsze przygotowanie misji Change-4.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #516 dnia: Kwiecień 23, 2014, 09:56 »
Pathfinder jednak działał dużo lepiej, a z wcześniejszymi lądownikami nie miał prawie nic wspólnego.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #517 dnia: Kwiecień 23, 2014, 13:05 »
Pathfinder jednak działał dużo lepiej, a z wcześniejszymi lądownikami nie miał prawie nic wspólnego.
             ... oj mial on swoje problemy, do dzis podaje sie to jako przyklad zlej wspolpracy miedzy zamknietymi komponentami, czyli "czarne skrzynki sa zle", polecam
tekst Mike Jonesa, pracownika microsoftu:
http://research.microsoft.com/en-us/um/people/mbj/mars_pathfinder/mars_pathfinder.html
Z wypowiedzi chinczykow wynika jednak, ze w ich przypadku chodzi raczej o problemy z hardware. Z powazaniem
                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #518 dnia: Kwiecień 24, 2014, 10:09 »
Pathfinder jednak działał dużo lepiej, a z wcześniejszymi lądownikami nie miał prawie nic wspólnego.

jak na debiut - zaznaczam - to chyba jednak Chińczykom nieźle wyszło prawda...

Poczekajmy teraz kolejne 10 lat kiedy to może ESA albo JAXA czy nawet Hindusi spróbują takiego przedsięwzięcia, z udanym lądowaniem i bądź co bądź - w pełni działającym przez jakiś czas hardwarem na powierzchni.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2014, 10:11 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #519 dnia: Kwiecień 24, 2014, 10:54 »
             ... oj mial on swoje problemy, do dzis podaje sie to jako przyklad zlej wspolpracy miedzy zamknietymi komponentami, czyli "czarne skrzynki sa zle", polecam
tekst Mike Jonesa, pracownika microsoftu:
http://research.microsoft.com/en-us/um/people/mbj/mars_pathfinder/mars_pathfinder.html

W każdej misji występują podobne zjawiska, praktycznie nie da się tego uniknąć.

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #520 dnia: Kwiecień 24, 2014, 18:44 »
Pathfinder jednak działał dużo lepiej, a z wcześniejszymi lądownikami nie miał prawie nic wspólnego.

jak na debiut - zaznaczam - to chyba jednak Chińczykom nieźle wyszło prawda...

Poczekajmy teraz kolejne 10 lat kiedy to może ESA albo JAXA czy nawet Hindusi spróbują takiego przedsięwzięcia, z udanym lądowaniem i bądź co bądź - w pełni działającym przez jakiś czas hardwarem na powierzchni.

Też myślę, ze Chińczycy odnieśli sukces. I bardziej mnie ciekawi czym za 10 lat nas zadziwią.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #521 dnia: Kwiecień 24, 2014, 19:31 »
Pathfinder jednak działał dużo lepiej, a z wcześniejszymi lądownikami nie miał prawie nic wspólnego.

jak na debiut - zaznaczam - to chyba jednak Chińczykom nieźle wyszło prawda...

Poczekajmy teraz kolejne 10 lat kiedy to może ESA albo JAXA czy nawet Hindusi spróbują takiego przedsięwzięcia, z udanym lądowaniem i bądź co bądź - w pełni działającym przez jakiś czas hardwarem na powierzchni.

Też myślę, ze Chińczycy odnieśli sukces. I bardziej mnie ciekawi czym za 10 lat nas zadziwią.
   ... caly czas zadziwiaja, tylko, ze trzeba wlaczyc inne media;-) Od etapu jednej, nowej elektrwoni jadowej na rok przeszli do etapu ... jednej co 4 miesiace
(to nie zart), z ciekawej dzialki blizszej nam:
2014 Apr 24
   
China - Possible Hypersonic Vehicle Test Flight
launch vehicle unknown, Taiyun SC
Two NOTAMs issued Apr 23 indicates rocket components impacting near 40° north, 106° west.

Time is ±5 minutes.

Trajectory similar to launch 2014 January 19 with payload impact/landing in the Taklamakan Desert. It was later reported to be a test on a Hypersonic Vehicle.

Notes on Jan 19 event (needs a 'Closed Orbit' password - see http://www.zarya.info ):
http://closedorbit.zarya.info/blog/?p=1900
Oni sie nie spiesza, na kosmos wydaja malo ale sukcesywnie ida do przodu. Z powazaniem
                                                                                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #522 dnia: Kwiecień 24, 2014, 21:08 »
Są fundusze jest zabawa. Myślę, że przecierać szlaki jest jednak znacznie trudniej. Minęło już kilkadziesiąt lat od tamtych czasów, wiele można się było nauczyć na błędach innych,  a i Chińczycy poza podbieraniem danych NASA sami też posiadają jak widać świetnych specjalistów.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #523 dnia: Kwiecień 25, 2014, 08:12 »
Chińczycy po prostu wykorzystują swój gigantyczny potencjał, a pozwoliła im na to totalna transformacja w sferze ekonomii. Podczas gdy Amerykanie i Rosjanie zajęci są i będą teraz głównie zbrojnymi przepychankami wokół Ukrainy - co mam nadzieję, nie przerodzi się w coś większego i przy okazji spowoduje całkowite zerwanie współpracy na szczeblu kosmicznym -, Chińczycy będą kłaść na rozwój astronautyki bezzałogowej i załogowej coraz większe pieniądze. Im się aż tak nie spieszy aby podbić Księżyc czy wysyłać sondy gdzieś dalej. Mają swój plan i doskonale go realizują. Wiadomo, że są jeszcze dość wyraźnie z tyłu za Amerykanami ale za chwilę dogonią Rosjan i ich aktualnie chyba jedyny żywy symbol obecności w kosmosie czylu Soyuz'a. Czekać należy jedynie na wyraźne zwiększenie częstotliwości lotów załogowych co zapewne nastąpi wraz z budową ich pierwszej dużej stacji kosmicznej. Chińczycy są jeszcze na etapie pogoni Rosjan i Amerykanów, na etapie testowania kolejnych technologii, na razie ich program kosmiczny określiłbym raczej jako "inżynieryjny" niż badawczy. Zasadniczy etap badań rozpocznie się gdy Chiny upewnią się co do swoich (niech będzie i podebranych) rozwiązań. Jedno jest pewne - przygotowują się na naprawdę coś dużego i absolutnie nie zdziwi mnie (po budowie stacji orbitalnej) ogłoszenie przez nich planów budowy placówki naukowej na Księżycu np. do roku 2040 czy 2050. Sądzę, że po opracowaniu jakiejś kolejnej rakiety dużego udźwigu będą w stanie przejść do etapu załogowej eksploracji Księżyca - bo na tym ciele się przede wszystkim chcą skoncentrować.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #524 dnia: Kwiecień 25, 2014, 10:01 »
Na razie na Księżycu się nie koncentrują, tylko testują podstawowe rozwiązania stosowane w lotach kosmicznych. W końcu gdzieś trzeba, a nic łatwiejszego w okolicy nie ma.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #524 dnia: Kwiecień 25, 2014, 10:01 »