Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1348886 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #75 dnia: Sierpień 12, 2010, 22:21 »
Świetne zestawienie Jsz! :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #76 dnia: Sierpień 12, 2010, 23:16 »
Może warto by zrobić oddzielny temat dla tych rakiet?

Online Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #77 dnia: Sierpień 12, 2010, 23:23 »
Dane dla STS znalazłem tylko z 2000 roku (trzeba pomnożyć przez ok.1,5):

Space Shuttle                   300          28,8         10,4

Przed katastrofą Columbii szacunkowy koszt wynosił 0.5G$, z kolei dzisiaj ok. 1G$. To jest pi razy drzwi, ponieważ wszystko zależy od tego, co się liczy. W przypadku szatla często pomija się koszt utrzymania infrastruktury czy programu opracowania samej rakiety (prywatna firma musi to wrzucić w koszty), z kolei część ponoszonych przez NASA kosztów to czysty program naukowy (prywaciarze mogą sobie darować badanie behawioru muszek owocówek na orbicie i skupić się na transporcie).

Cytuj
Oczywiście, jak zwrócił uwagę Borys, nie mamy pojęcia, czy ceny SpaceX nie są dumpingowe. Można tak podejrzewać. Z drugiej strony koszty rakiet rosyjskich czy azjatyckich są niższe na skutek znacznie tańszej siły roboczej.

Nie spodziewam się dumpingu ze strony SpaceX, bo iść na wojnę cenową z agencjami rządowymi (które nie bankrutują) to jak kopać się z koniem. Oczekuję raczej wysokiej marży (rzędu kilkudziesięciu %), w celu odrobienia nakładów poniesionych na opracowanie Falconów.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 13, 2010, 00:32 »
Nadrobienia wydatków, ale też pozyskania kapitału na nowe projekty - choćby Merlina-2, który - o ile dalszy rozwój będzie tak wyglądał jak zaproponowano - jest kluczem do przyszłości SpaceX.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 13, 2010, 00:32 »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #79 dnia: Sierpień 13, 2010, 11:05 »
Może warto by zrobić oddzielny temat dla tych rakiet?

Planowałem zrobić zestawienie współcześnie używanych rakiet, miło, że ktoś też o tym pomyślał. Nowy wątek przydałby się.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #80 dnia: Sierpień 13, 2010, 12:37 »
Jeśli to możliwe, to proszę JSz o rozpoczęcie nowego wątku dotyczący rakiet, w którym powyższe zestawienie zostanie umieszczone. :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #81 dnia: Sierpień 13, 2010, 16:15 »
Jeśli to możliwe, to proszę JSz o rozpoczęcie nowego wątku dotyczący rakiet, w którym powyższe zestawienie zostanie umieszczone. :)
Nie ma sprawy. Dziś wieczorem założę wątek, bo tabelka jednak wymaga jeszcze pewnych korekt. Tylko w jakim dziale? "Przyszłość" - nie, może "Sprawy ogólne"?

Przed katastrofą Columbii szacunkowy koszt wynosił 0.5G$, z kolei dzisiaj ok. 1G$. To jest pi razy drzwi, ponieważ wszystko zależy od tego, co się liczy. W przypadku szatla często pomija się koszt utrzymania infrastruktury czy programu opracowania samej rakiety (prywatna firma musi to wrzucić w koszty), z kolei część ponoszonych przez NASA kosztów to czysty program naukowy (prywaciarze mogą sobie darować badanie behawioru muszek owocówek na orbicie i skupić się na transporcie).

FAA kosztów startu STS akurat nie podaje, drugim wyjątkiem jest irańska rakietka... A owe 300 mln USD znalazłem także w dokumencie FAA, ale starszym. Liczę trochę, że dokumenty tej organizacji są przynajmniej wewnętrznie spójne i podane ceny można porównywać. Oczywiście, w cenę wliczone są też inne usługi okołostartowe, pewno w bardzo różnych standardach.

Nie spodziewam się dumpingu ze strony SpaceX, bo iść na wojnę cenową z agencjami rządowymi (które nie bankrutują) to jak kopać się z koniem. Oczekuję raczej wysokiej marży (rzędu kilkudziesięciu %), w celu odrobienia nakładów poniesionych na opracowanie Falconów.

Przepraszam Borys, że przypisałem Ci stwierdzenie, którego nie popełniłeś! Jakoś sam siebie zasugerowałem tym dumpingiem. Bo też wydało mi się dość oczywiste, że w tej chwili SpaceX musi przede wszystkim Falcony sprzedawać, może nawet kosztem rezygnacji z zysku, a może nawet poniżej kosztów. Bo przede wszystkim musi wejść trwale na rynek, dużo szerzej niż COTS. Ponadto zwiększenie produkcji umożliwi zmniejszenie kosztów własnych, i wtedy dopiero Musk będzie mógł myśleć o odzyskaniu wkładu w prace projektowe i konstrukcyjne. Ale nie znam się na biznesie rakietowym, zresztą nie znam się na biznesie w ogóle. Może jest całkiem inaczej - tak jak piszesz.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #82 dnia: Sierpień 13, 2010, 17:01 »
Nie ma sprawy. Dziś wieczorem założę wątek, bo tabelka jednak wymaga jeszcze pewnych korekt. Tylko w jakim dziale? "Przyszłość" - nie, może "Sprawy ogólne"?

Sądzę, że sprawy ogólne jak najbardziej pasują do tego. :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #83 dnia: Sierpień 13, 2010, 21:22 »
Założyłem w dziale "Sprawy ogólne" wątek "Ceny rakiet", w którym umieściłem tabelkę właśnie z cenami rakiet w postaci poszerzonej i poprawionej. Dziękuję Waldkowi Zwierzchlejskiemu za cenne konsultacje!

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #84 dnia: Sierpień 14, 2010, 10:31 »
Test spadochronów, o którym pisałem wcześniej, podobno odbył się w czwartek i zakończył się sukcesem, jednak brak jakichkolwiek informacji i szczegółów na internecie.

Online Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #85 dnia: Sierpień 14, 2010, 19:54 »
FAA kosztów startu STS akurat nie podaje, drugim wyjątkiem jest irańska rakietka... A owe 300 mln USD znalazłem także w dokumencie FAA, ale starszym. Liczę trochę, że dokumenty tej organizacji są przynajmniej wewnętrznie spójne i podane ceny można porównywać. Oczywiście, w cenę wliczone są też inne usługi okołostartowe, pewno w bardzo różnych standardach.

Według NASA koszt pojedynczego lotu wynosi 450M$ (tutaj). Nie uwzględnia on jednak wielu rzeczy, które są powrzucane w koszta stałe. Z podzielenia całkowitego kosztu programu Space Shuttle przez całkowitą liczbę lotów wychodzi, że przeciętny koszt wynosi 1.5G$ za lot (przykład). Nie jest to oczywiście koszt usługi transportowej ale całkowity koszt misji, włącznie z programem naukowym.

Cytuj
Przepraszam Borys, że przypisałem Ci stwierdzenie, którego nie popełniłeś! Jakoś sam siebie zasugerowałem tym dumpingiem. Bo też wydało mi się dość oczywiste, że w tej chwili SpaceX musi przede wszystkim Falcony sprzedawać, może nawet kosztem rezygnacji z zysku, a może nawet poniżej kosztów. Bo przede wszystkim musi wejść trwale na rynek, dużo szerzej niż COTS.

SpaceX ma już zamówienia na przynajmniej 24 loty Falcona 9. Jest po prostu za mały, by je wszystkie subsydiować.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #86 dnia: Sierpień 14, 2010, 21:54 »
Według NASA koszt pojedynczego lotu wynosi 450M$ (tutaj). Nie uwzględnia on jednak wielu rzeczy, które są powrzucane w koszta stałe. Z podzielenia całkowitego kosztu programu Space Shuttle przez całkowitą liczbę lotów wychodzi, że przeciętny koszt wynosi 1.5G$ za lot (przykład). Nie jest to oczywiście koszt usługi transportowej ale całkowity koszt misji, włącznie z programem naukowym.

Sprawdziłem, że te 300M USD w 2000 r. to nawet sporo więcej niż obecne 450M USD. Jeśli wierzyć stronie http://www.measuringworth.com/inflation/, to wskaźnik inflacji w USA w latach 2000-2009 wyniósł aż 2,47 (nie myślałem, że aż tyle!). Zatem 350M USD w 2000, odpowiada aż 741M USD w 2009 roku!

Można chyba przypuszczać, że FAA podaje ceny komercyjnych usług, a nie całkowite nakłady. Nie wiem, czy STS "udziela się" komercyjnie, ale fakt, że FAA w swych raportach nie podaje dla niego informacji cenowych, sugeruje, że raczej nie bardzo.

Online Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #87 dnia: Sierpień 14, 2010, 22:46 »
Sprawdziłem, że te 300M USD w 2000 r. to nawet sporo więcej niż obecne 450M USD. Jeśli wierzyć stronie http://www.measuringworth.com/inflation/, to wskaźnik inflacji w USA w latach 2000-2009 wyniósł aż 2,47 (nie myślałem, że aż tyle!). Zatem 350M USD w 2000, odpowiada aż 741M USD w 2009 roku!

To jest 2.47% rocznie, średnia dla wybranego okresu. Wracając do szatla - Encyclopedia Astronautica podaje koszt 245M$ w 1988, co daje 450M$ w 2010. Do przeliczeń polecam.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #88 dnia: Sierpień 14, 2010, 23:58 »
To jest 2.47% rocznie, średnia dla wybranego okresu.

Jasne, że tak! Nie doczytałem - wycofuję wszystko.
2,47% rocznie daje w ciągu 10 lat mnożnik około 1,28 (jeśli znowu czegoś nie skopałem).
Sorry...

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 15, 2010, 12:44 »
Dwa zdjęcia z testów spadochronów:



Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 15, 2010, 12:44 »