Autor Wątek: Japoński program kosmiczny  (Przeczytany 196149 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 31, 2010, 20:52 »
No no, ta opcja 2 wygląda baaaardzo interesująco, ale z drugiej strony będzie również najdroższa.

W artykule wspomina się o ewentualnym przewożeniu astronautów w tej wersji. Jeśli tak, to mielibyśmy kapsułę z dołączonym modułem cargo - jak rosyjski TKS.

Ale jakoś trudno mi uwierzyć, by Japończycy też ustawiali się do długiej już przecież kolejki chętnych na dowożenie załóg na ISS...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 01, 2010, 00:52 »
Ale jakoś trudno mi uwierzyć, by Japończycy też ustawiali się do długiej już przecież kolejki chętnych na dowożenie załóg na ISS...

Jakby nawet weszli w posiadanie pojazdu załogowego to myślę, że się przyda chociażby do lotów na stacje Bigelowa. To kolejny statek, który może dowieźć japońskich naukowców do laboratorium :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 01, 2010, 01:42 »
A ja myślę, że to raczej... nie będzie żadna z tych opcji ;)

Pierwsza jest za mała, druga wydaje mi się zbyt złożona w stosunku do oferowanych możliwości a trzecia zbyt kosztowna. Moim zdaniem skończy się albo na niczym, albo na budowie czegoś pośredniego pomiędzy 2/3.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 15, 2010, 00:51 »
W artykule o starcie rakiety H-IIA z satelitą MICHIBIKI można znaleźć trochę informacji o tym japońskim satelicie nawigacyjnym, który poprawi trochę Japończykom humory w czasie korzystania z GPS ;)




Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 15, 2010, 00:51 »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 16, 2010, 18:41 »
Malutka broszura o projektowanej rakiecie Epsilon:

http://www.jaxa.jp/pr/brochure/pdf/01/rocket07.pdf

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 28, 2010, 22:00 »
W artykule o starcie rakiety H-IIA z satelitą MICHIBIKI można znaleźć trochę informacji o tym japońskim satelicie nawigacyjnym, który poprawi trochę Japończykom humory w czasie korzystania z GPS ;)

MICHIBIKI przesłał ostatnio zdjęcie Ziemi :) Podgląd w załączniku. Źródło.

W drugim załączniku podgląd na spłaszczoną orbitę tego satelity GPS :


Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 19, 2010, 12:16 »
Japończycy planują szereg ulepszeń w swojej rakiecie H-2A:
- umożliwienie wysyłania dwóch satelitów na różne wysokości.
- możliwość "dławienia" silnika drugiego stopnia do wartości 60% i 3% co ma umożliwić drobniejsze korekty trajektorii
- użycie technik oszczędzania paliwa w drugim stopniu tak aby większe ładunki mogłyby być wynoszone jak najbliżej docelowej orbity.
- ulepszenia mają kosztować około 200mln dolarów

a wszystko dlatego, że Japończycy też chcą wykroić trochę z komercyjnych startów:) jak na razie chyba wszystkie starty tej rakiety były na zlecenie rządu japońskiego.

Jest też wzmianka o następcy rakiety H-2A. Być może będzie ona przygotowana tak, jakby miała być używana także w celach załogowych. Tu chyba duże znaczenie będzie miało rozpoczęcie ulepszania HTV do wersji z możliwością powrotu ładunku, bo od tego miejsca już stosunkowo łatwo byłoby przeskoczyć na wersję załogową.

A na youtube, pojawił się filmik reklamujący ich osiągnięcia w w rozwoju aeronautyki:

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 19, 2010, 12:32 »
Hehe, czyli robi się konkurencja, to dobrze ;)

Czyli to jeśli dobrze liczę będzie już trzecia rakieta zdolna do wynoszenia dwóch satelitów jednocześnie, po Ariane 5 i zapowiedziach takiego kroku względem Protona?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 23, 2010, 01:56 »
Czyli to jeśli dobrze liczę będzie już trzecia rakieta zdolna do wynoszenia dwóch satelitów jednocześnie, po Ariane 5 i zapowiedziach takiego kroku względem Protona?

Hmm.. na to by wyglądało.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 06, 2011, 21:02 »
Świetny wywiad z managerem odpowiedzialnym za opracowanie rakiety Epsilon. Naprawdę warto przeczytać całość:)

http://www.jaxa.jp/article/interview/vol58/index_e.html

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 02, 2011, 07:25 »
Coś do poczytania:
http://www.jaxa.jp/pr/jaxas/pdf/jaxatoday003.pdf

Najnowsze wydanie JAXA Today po angielsku.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 19, 2011, 20:11 »
Pisywaliśmy kiedyś o planach Japonii wysłania na Moona robota humanoida. W artykule:http://www.space-travel.com/reports/Japan_eyes_humanoid_robot_mission_in_space_999.html
piszą, że:

The Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) plans to carry out feasibility studies before making a final decision to send the robot to the International Space Station (ISS) as early as 2013, the JAXA official said.

Under the project, the Japanese-made robot is expected to stay in the ISS to help communicate with Earth while, for example, astronauts are asleep, according to JAXA engineer Satoshi Sano.


Hmm pożyjemy zobaczymy. Ja bym wolał standardowego robota z kołami, bo przynajmniej więcej użytecznych rzeczy zrobi niż taki humanoid. No może większa reklama będzie z humanoida, ale przecież nie samymi reklamami świat żyje no nie?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 19, 2011, 20:25 »
Hmm pożyjemy zobaczymy. Ja bym wolał standardowego robota z kołami, bo przynajmniej więcej użytecznych rzeczy zrobi niż taki humanoid. No może większa reklama będzie z humanoida, ale przecież nie samymi reklamami świat żyje no nie?

Koła na ISS są raczej zbędne:P Ja bym wolał, żeby wysłali coś w rodzaju "Kino" (wilbiciele Stargate będą wiedzieć o co chodzi:). Swego czasu były prace nad czymś takim prowadzone w NASA ale jakoś to ugrzęzło i nie wiem czy wogóle jeszcze nad tym pracują. A to akurat wydaje się fajny pomysł na miare robotycznych zdolności japończyków;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 19, 2011, 23:31 »
Hmm pożyjemy zobaczymy. Ja bym wolał standardowego robota z kołami, bo przynajmniej więcej użytecznych rzeczy zrobi niż taki humanoid. No może większa reklama będzie z humanoida, ale przecież nie samymi reklamami świat żyje no nie?

Koła na ISS są raczej zbędne:P

Powiem więcej - byłby one bezsensem, bo nie słyszałem o drogach na ISS ;D
Japończycy czekają, bo pewnie z chęcią zobaczą poczynania amerykańskiego Robonaut2, który przy sprzyjających wiatrach znajdzie się na Stacji ISS już za tydzień. Nie marudzić więc tutaj ;)


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 20, 2011, 00:02 »
Na wątku o ISS wkleiłem kilka dni temu artykuł z Onetu nt. tego robota. Nie ma sensu tu kopiować, zatem tylko link do tamtego postu: http://83.238.216.20/index.php/topic,477.msg13265.html#msg13265.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2011, 00:07 wysłana przez JSz »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 20, 2011, 00:02 »