Autor Wątek: Falcon 9 | Sentinel-6 Michael Freilich | 21.11.2020  (Przeczytany 5844 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Sentinel-6 Michael Freilich | 21.11.2020
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 29, 2020, 17:28 »
Przesuwająca się aktualnie nad Polską dziura czystego nieba (z południa na północ - załącznik pierwszy na podstawie IMGW) daje mozliwość obserwacji Jasona-3 & Sentinela-6 we wschodnio-centralnej Polsce. Ja już mam przygotowaną lornetkę na statywie, ale chyba już nie doczekam z czystym niebem do 18. Aktualne TLEs dla obu satelitów w trzecim załączniku
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2020, 18:15 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Sentinel-6 Michael Freilich | 21.11.2020
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 29, 2020, 17:36 »
W poniższych załącznikach czasy dla Warszawy i Białegostoku, podane dla Jasona-3 przelatującego koło gwiazdy Altais (3,05mag) z gwiazdozbioru Smoka (dla Warszawy 10 minut kątowych pod gwiazdą, dla Białegostoku ok. 10 minut kątowych nad gwiazdą). Sentinel-6 leci ok. 30 sekund czasu za Jasonem. Przelot za ok. pół godziny. Konieczna lornetka - wczoraj jasność satelitów nie była gorsza od 7 mag (Księzyc dzisiaj nie przeszkadza tak jak wczoraj, bo jest trochę niżej na niebie).
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Sentinel-6 Michael Freilich | 21.11.2020
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 29, 2020, 18:30 »
No niestety, jak przewidywałem, chmury nadciągnęły zbyt szybko i u mnie dzisiaj lipa  (widok nieba w załaczniku na godz. 18 - IMGW), a takie piękne, czyściutkie niebo miałem po zachodzie Słońca. Ktoś próbował, bo w trójkącie: Warszawa-Siedlce-Ostrołęka, a nawet w Łodzi i Wrocławiu można było się zasadzać na ten przelot?

PS Szkoda, bo miałem dokładniej oszacować jasność satelitów na tej elewacji w porównaniu z pobliskimi gwiazdami.  :(
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2020, 18:56 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Sentinel-6 Michael Freilich | 21.11.2020
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 21, 2021, 20:26 »
Dzisiaj chmurzyska okazały się łaskawe i zrobiły dla mnie "dziurę", akurat na piękny przelot parki Jason-3/Sentinel-6 przez gwiazdozbiór Woźnicy (załącznik 1: IMGW). Był to wysoki przelot (załącznik 2 na podstawie Heavens-Above) a więc w sytuacji, kiedy satelity znajdowały się w korzystnej ode mnie odległości, nie przekraczającej 1500km (przy poprzednich obserwacjach było to ok 2000km). W załączniku nr 3 zasymulowałem w Stellarium widok FPV całego przelotu - niestety ja mogłem obejrzeć tylko jego końcówkę z mojej balkonowej miejscówki obserwacyjnej, czyli przelot przez Woźnicę (załącznik 4). To co podaje Stellarium, jako jasność Jasona-3, czyli gorzej niż 9 mag, to totalna nieprawda - należy bardzo ostrożnie podchodzić do jasności satelitów podawanej w Stellarium. Jason-3 przy tym przelocie miał jasność ok 5 mag, a Sentinel-6 był nieznacznie słabszy (pewnie ze względu na specyficzne ustawienie paneli solarnych), ale "świecił" lepiej niż 6 mag.  Niestety, długim przelotem parki nie mogłem się nacieszyć, niemniej widok ciekawy - satelity lecą za sobą jak po sznurku. Gdyby nie fatalna i nieprzewidywalna pogoda, jaka panuje u nas już od paru miesięcy, to pewnie zaczaiłbym się ze sprzętem foto, a tak tylko oczy i lornetka poszły w ruch. 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2021, 18:36 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Falcon 9 | Sentinel-6 Michael Freilich | 21.11.2020
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 21, 2021, 20:26 »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Sentinel-6 Michael Freilich | 21.11.2020
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 31, 2021, 14:30 »
Kończy się powoli okres wieczornej widoczności parki satelitów Jason-3/Sentinel-6 z terenu Polski. Dzisiaj, tj. 31 stycznia (niedziela) w sporej części Polski panuje całkiem ładna pogoda obserwacyjna (w załączniku nr 1 i 2 na podstawie IMGW - model AROME 2.0km 30h). Poniżej przedstawiam wizualizację dwóch przelotów FPV wykonaną w Stellarium dla Lublina (pierwszy przelot chyba jeszcze trochę za wcześnie dla obiektów o jasności: 6-5 mag - obserwowanych szczególnie z terenu miast, ale spróbować można).

 I (wysoki) przelot dla Lublina:

17:08:08 Jason-3 przelatuje 1° kątowy na lewo od gwiazdy Segin (gwiazdozbiór Kasjopei) - jasność Jasona/Sentinela nie powinna być gorsza jak gwiazdy V987 Cas, która ma 5,6 mag. (załącznik 2 i 3)
...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2021, 15:29 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Sentinel-6 Michael Freilich | 21.11.2020
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 31, 2021, 14:48 »
... ciąg dalszy.

17:11:26 - Jason 3 przelatuje 30' kątowych (po prawej) od gwiazdy Secunda Hyadam - 3,75mag (gwiazdozbiór Barana - układ otwarty gwiazd: Hiady) - jasność satelitów powinna być zbliżona do 63 Tau (5,6mag)

II przelot w dniu dzisiejszym Lublin - przelot niski przez nieboskłon południwo-zachodni (górowanie Jasona 3 19:03:55 W)

19:03:35 - Jason 3 przelatuje ok. 40' kątowych pod gwiazdą Algenib 2,8mag (gwiazdozbiór Pegaza) - odległość od obserwatora będzie już spora, bo ponad 2200km (przy pierwszym, wysokim przelocie było to 1300-1600 km) i warunki oświetlenia przez Słońce wypadną niekorzystnie. Gdyby to był przelot przez nieboskłon północno-wschodni (ze Słońcem za plecami i pod horyzontem) powiedziałbym, że jasność satelitów nie byłaby gorsza jak 7mag (satelity w takiej sytuacje już obserwowałem - czytaj moje wcześniejsze wpisy), ale w tym przelocie nie mam pojęcia jak będzie z ich jasnością i czy da się je dostrzec przez lornetkę w warunkach miejskiego smogu świetlnego? Więc jeśli się Komuś uda to dajcie koniecznie znać! Widok dla przelotu drugiego w załączniku 3 i 4.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2021, 19:04 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Falcon 9 | Sentinel-6 Michael Freilich | 21.11.2020
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 05, 2021, 22:56 »
Jutro rano, czyli 6 marca 2021 mamy okazję przeprowadzenia obserwacji parki ścigających się satelitów, czyli: Jason-3 i Sentinel-6 na ok. 20 min. przed przelotem Starlink-train (Starlink-20/L17). Poniżej zrzuty z symulacji przelotu dla Lublina, zrobionej w Stellarium. Mimo, że satelity lecą na wysokiej LEO nie powinny mieć gorszej jasności jak 8 mag (patrz moje wcześniejsze obserwacje opisane w tym wątku), a więc są to typowo lornetkowe obiekty, jednak nietrudne do obserwacji nawet przy silnym zaświetleniu miejskim, ale przy przejrzystym niebie i z lornetką na statywie lub opartą o cokolwiek. To, że Sentinel-6 leci dokładnie za Jasonem-3 z niewielkim dystansem (ok. 4-12° w zależności od elewacji) znacznie ułatwia ich odnalezienie:

- parka pojawi się po wyjściu z cienia Ziemi w gwiazdozbiorze Lwa,
- przelot przez pazury Wielkiej Niedźwiedzicy (powiększeni ok. 10x),
- spotkanie parki z japońskim satelitą ALOS (3 mag). lecącym w przeciwnym kierunku, który potrafi posłać ładne flary do wielu mag na minusie (ten nieaktywny już satelita wykonuje niekontrolowaną rotacje i przy korzystnych warunkach w ciągu 30 sek. potrafi wysłać trzy flary),
- przelot parki przez gwiazdozbiór Kasjopei - warto zwrócić uwagę na włoskiego satelitę COSMO-SKYMED 1 (ok 3 mag - trochę na lewo od obserwowanej parki), lecącego w kierunku północnego horyzontu - podobnie jak ALOS potrafi błysnąć mocno ujemnymi flarami!
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2021, 11:19 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Falcon 9 | Sentinel-6 Michael Freilich | 21.11.2020
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 05, 2021, 22:56 »