Autor Wątek: Filmy/książki science fiction  (Przeczytany 68130 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #75 dnia: Listopad 21, 2018, 16:44 »
Po dwóch sezonach, mogę polecić The Expanse. Świat jest świetny, trochę zbyt mało odważny jak na 200 lat do przodu, ale żywo jak z książek Lema, czyli solidne hard sci-fi. Łącznie ze szczurami na pokładach i stosami w napędach. Fabuła, a szczególnie bohaterowie nie powala - porównanie do Gry o Tron kilka postów wcześniej było trafne, ponieważ postaci są równie płytkimi, stereotypowymi kukiełkami. Na szczęście świat nadrabia, chyba nie było tak dobrze przedstawionego hard sci-fi w serialach. Nie można się nie zakochać w ich interfejsach, statki z zewnątrz są całkiem ciekawe, akcja wykorzystuje księżyce, planetoidy, asteroidy. Ucieszy oko każdego kto wie że Ganimedes to nie tylko mitologiczna postać.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 05, 2018, 07:40 »
Dobra książka. Jej kontynuacja ("Ultima") jeszcze lepsza.

Twoja recenzja Borysie skusiła mnie do kupna tej książki. Przeczytałem wczoraj wieczorem około 50 stron i powiem, że powieść ta mi się jak na razie podoba  :) Poza tym podoba mi się opis biosfery przedmiotowej egzoplanety (jej opis jest na dalszych stronicach książki ale zanim ją kupiłem to przewertowałem ją w księgarni i sprawdziłem lekturę pod tym kątem ;) ). Mimo, że jestem bardzo w tym punkcie wymagający pochwalę autora, że rzeczywiście się on postarał i wymyślił ładną alternatywną biosferę  :) Inna sprawa czy taka biosfera mogłaby się wykształcić na egzoplanecie krążącej koło czerwonego karła - ale już nie będę się takich szczegółów czepiać  ;)  ;D
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2018, 11:55 wysłana przez ekoplaneta »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 05, 2018, 21:32 »
Dobra książka. Jej kontynuacja ("Ultima") jeszcze lepsza.

Twoja recenzja Borysie skusiła mnie do kupna tej książki. Przeczytałem wczoraj wieczorem około 50 stron i powiem, że powieść ta mi się jak na razie podoba  :) Poza tym podoba mi się opis biosfery przedmiotowej egzoplanety (jej opis jest na dalszych stronicach książki ale zanim ją kupiłem to przewertowałem ją w księgarni i sprawdziłem lekturę pod tym kątem ;) ). Mimo, że jestem bardzo w tym punkcie wymagający pochwalę autora, że rzeczywiście się on postarał i wymyślił ładną alternatywną biosferę  :) Inna sprawa czy taka biosfera mogłaby się wykształcić na egzoplanecie krążącej koło czerwonego karła - ale już nie będę się takich szczegółów czepiać  ;)  ;D
Ultima niestety nie ukazała się jeszcze w polskiej wersji językowej

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 05, 2018, 21:55 »
Ja pisząc powyższe miałem na myśli ,,Proximę"  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 05, 2018, 21:55 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 05, 2018, 22:30 »
Ja pisząc powyższe miałem na myśli ,,Proximę"  :)
Właśnie skończyłem Proximę i polecam:)

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 07, 2018, 17:28 »
"The Freeze-Frame Revolution" Peter'a Wattsa -> https://www.amazon.com/Freeze-Frame-Revolution-Peter-Watts-ebook/dp/B0778NSNLK/ref=tmm_kin_swatch_0?_encoding=UTF8&qid=&sr=
W skrocie: "Sleeper Ship" przemierzajacy nasza galaktyke i budujacy sieci tuneli czasoprzetrzennych. Zaloga (2-5 osob z 1000 zahibernowanych)
 jest budzona na czas budowy wrót, przez reszte czasu kontrole sprawuje AI statku. Powiesc porusza temat podniesienia buntu w takiej sytuacji: kiedy kolejne wybudzenia dzielą milenia, organizacja rebelii jest trochę uciazliwa.
Z powodu dylatacji czasu i hibernacji, akcja powieści rozciąga się na kilkaset milionów lat :)
Oprócz samej powieści, Watts wydal tez kilka krótkich opowiadań, dziejących się na tym samym statku (cykl sunflowers):
 https://rifters.com/real/shorts/PeterWatts_TheIsland.pdf -> to jest chyba najciekawsze.
http://rifters.com/real/shorts/PeterWatts_Hotshot.pdf
http://clarkesworldmagazine.com/watts_09_14_reprint/

Mozna sprawdzić, czy pasuje nam klimat i styl pisarza.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2018, 17:30 wysłana przez deathrider »

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 07, 2018, 20:45 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 08, 2018, 11:48 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 10, 2018, 11:56 »
Dobra książka. Jej kontynuacja ("Ultima") jeszcze lepsza.

Twoja recenzja Borysie skusiła mnie do kupna tej książki. Przeczytałem wczoraj wieczorem około 50 stron i powiem, że powieść ta mi się jak na razie podoba  :) Poza tym podoba mi się opis biosfery przedmiotowej egzoplanety (jej opis jest na dalszych stronicach książki ale zanim ją kupiłem to przewertowałem ją w księgarni i sprawdziłem lekturę pod tym kątem ;) ). Mimo, że jestem bardzo w tym punkcie wymagający pochwalę autora, że rzeczywiście się on postarał i wymyślił ładną alternatywną biosferę  :) Inna sprawa czy taka biosfera mogłaby się wykształcić na egzoplanecie krążącej koło czerwonego karła - ale już nie będę się takich szczegółów czepiać  ;)  ;D

Jestem już prawie na końcu lektury ,,Proximy" i powiem, że arduańśka biosfera (Per Ardua to przedmiotowa planeta Proximy, gdzie odbywa się akcja powieści) coraz bardziej mi się podoba  8) Ma gość fantazję  :) Akcja na końcu (od ważnego, niespodziewanego wydarzenia na Merkurym) wydaje mi się już nieco przekombinowana  ;) ale mieści się w ramach klasyki sci-fiction :) Wolałbym, żeby ludzcy bohaterowie zostali na Per Ardui na wiki wików Amen  ;) Bo opis ich społeczności na tej planecie też jest ciekawy i dający do myślenia  :) No dobra, jeszcze mi trochę kartek zostało więc zobaczymy co się będzie dalej działo  :)

Offline pasiuli

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 64
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 13, 2018, 21:12 »
Na c+ leci dziś już trzeci odcinek The First. Wg mnie nawet przyzwoicie zrobiony, i miło się ogląda.
 Dwa pierwsze odcinki reżyserowała Agnieszka Holland, były ok zobaczymy jak dalej.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2018, 21:22 wysłana przez pasiuli »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #85 dnia: Grudzień 13, 2018, 23:06 »
Na c+ leci dziś już trzeci odcinek The First. Wg mnie nawet przyzwoicie zrobiony, i miło się ogląda.
 Dwa pierwsze odcinki reżyserowała Agnieszka Holland, były ok zobaczymy jak dalej.
Czy na Internecie jest możliwość obejrzenia tego serialu?

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #86 dnia: Marzec 18, 2019, 17:01 »
Peter Watts "Derelict": https://rifters.com/Eriophora-Root-Archive-Log-Ahzmundin--frag/derelict.htm -> to samo uniwersum co "Pod klatkowa Rewolucja" (Freeze frame revolution).
Link do opowiadania był ukryty w Książce (pogrubione zdania/litery), ja sam dowiedziałem się o opowiadani stad: https://old.reddit.com/r/printSF/comments/8omjxm/spoilers_discussion_of_the_freezeframe_revolution/

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #87 dnia: Marzec 30, 2019, 19:47 »
"The Wandering Earth" - Cixin Liu -> http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4854415/the-wandering-earth
Nie dawno była również premiera film (produkcji Chińskiej) na jej podstawie. Z dostępem w kinach może być ciężko, ale prawa do dystrybucji wykupił Netflix.
Zdecydowanie bardziej Fiction niż Science, ale zapowiada się widowiskowo:



Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #88 dnia: Wrzesień 29, 2019, 09:17 »
"Ad Astra" - obejrzałem, niestety raczej słabawe.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #89 dnia: Kwiecień 26, 2020, 21:15 »
Przywrócić fantastyce znaczenie
BY WOJCIECH GUNIA ON 19 KWIETNIA 2020

(...) Fundacja postawiła sobie kilka strategicznych celów: przede wszystkim, odbudować w Polsce pomost między światem nauki a światem popkultury. Wielu polskich naukowców – szanowanych na całym świecie – swoją karierę zawdzięcza impulsowi, który niegdyś zapewniła im lektura klasyki s-f. Ale przecież możliwe są także transfery w drugą stronę: naukowcy, którzy zostali świetnymi pisarzami. W gruncie rzeczy mariaż tej specyficznej działki popkultury ze światem nauki jednemu i drugiemu może przynieść same korzyści: pierwszemu dopływ tematów, pomysłów i wiedzy, drugiemu – nowych entuzjastów i przede wszystkim doskonałą platformę komunikacyjno-PRową. Dlatego też PFFN będzie koncentrować się przede wszystkim na popularyzacji tych utworów fantastycznych, które – obok jakości artystycznej – mają także silną podbudowę naukową, zarówno w zakresie nauk ścisłych, jak i humanistycznych.

Świat fantastyki w Polsce jest pełen niezwykle zdolnych ludzi, o ponadprzeciętnej wyobraźni i zdolnościach. Nic dziwnego: wszak fantastyka pozwala zrzucić wszelkie ograniczenia, umożliwia nadanie formy nawet najbardziej odważnym koncepcjom. (...)
https://kosmonauta.net/2020/04/przywrocic-fantastyce-znaczenie/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #89 dnia: Kwiecień 26, 2020, 21:15 »