Autor Wątek: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)  (Przeczytany 40781 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 04, 2013, 21:44 »
Wstępna przyczyna katastrofy przedwczesny start w stosunku do osiągnięcia pełnej mocy silników pierwszego stopnia rakiety!

źródło

 
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 04, 2013, 21:55 »
Niemożliwa opcja.
Proton jest mechanicznie połączony z wyrzutnią i nie wystartuje, dopóki siła ciągu jego sześciu silników nie osiągnie określonej wielkości.
Są informacje o prawdopodobnym spadku ciśnienia w magistrali utleniacza (N2O4).

Offline CamelXP

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 7
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 04, 2013, 22:16 »
Proton jest mechanicznie połączony z wyrzutnią i nie wystartuje, dopóki siła ciągu jego sześciu silników nie osiągnie określonej wielkości.
Są informacje o prawdopodobnym spadku ciśnienia w magistrali utleniacza (N2O4).

Może rygle zostały odstrzelone przedwcześnie? Tak, robi to automat, ale ktoś go najpierw programuje.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2013, 22:19 wysłana przez CamelXP »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 04, 2013, 23:15 »
Te dwa posty o przeciwnych zdaniach są naprawdę ciekawe - czyżby doszło do naprawdę rzadkiej awarii podczas tego startu Protona?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 04, 2013, 23:15 »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 05, 2013, 00:05 »
Naprawdę nastąpiło wyłączenie silników w 17 sekundzie lotu? Coś mi się zdawało, że działały do końca...

Offline CamelXP

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 7
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 05, 2013, 08:06 »
"Emergency shutdown of engines command" Tylko kto ją wydał, jak do bodaj 42 sekundy lotu jest to niemożliwe?

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #52 dnia: Lipiec 05, 2013, 08:42 »
Energia 2 starty 2 udane 100% skuteczności.  Ale kidy to było.
Problem w tym ze takie liczby nie sa wiele warte, przy 2 startach absolutnie o zadnej "skutecznosci" nic nie mozna powiedziec.
To juz taki Saturn V na te 13 startow mial w zasadzie 13 udanych.

Tak z ciekawostek, najbardziej udaną do tej pory rakietą, przynajmniej pod względem procentowo ujmując udane starty - był Atlas II
Atlas V tez jest 100% skuteczne, Delta IV miala jedyna (czesciowa) awarie w okresie probnym (pierwsze 4 starty).

wiem że to niewiele ale odnośiłem się tylko do 100% nieskuteczności N-1 o jakiej napisał mój przedmówca - tam też startów było niewiele więcej i wszystkie nieudane. A czy ocena taka po 2 startach jest niec nie warta też bym polemizował - jeżeli nowa konstrukcja się pruje jak N-1 to chyba o czymś to świadczy a jeżlei nowa konstrukcja działa zadziwiająco sprawnie (Energia w locie z Poliusem - sama skorygowała spore bujnięcie w czasie opuszczania wyrzutni) to można przypuszczać że konstrukcja jest dobrze przygotowana.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 05, 2013, 10:45 »
to można przypuszczać że konstrukcja jest dobrze przygotowana.
Jedynie mozna powiedziec ze nie ma razacych błędów ale o niezawodnośći ciagle nic nie można powiedzieć. Dla przykładu Delta IV heavy dopiero objawila wadę (wymagajaca korekty) przy 4-tym starcie, firmy ubezpieczeniowe tez maja jakaś magiczna ilośc startów ktorych wymagają aby wogole sprzedać polisy ubezpieczeniowe - coś chyba wlasnie około 4 startów, FAA ma podobne wymagania, itp. 2 udane starty to dobry początek ale ciagle trochę mało. No i nawet jak nie ma wad konstrukcyjnych ciagle mogą być problemy z utrzymaniem jakości produkcji, to tez sie liczy w ostatecznym rachunku skuteczności, Delta II dopiero nawalila przy 76-tym starcie właśnie przez jakość wykonania.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2013, 10:56 wysłana przez olasek »

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 05, 2013, 11:39 »
jeżlei nowa konstrukcja działa zadziwiająco sprawnie (Energia w locie z Poliusem - sama skorygowała spore bujnięcie w czasie opuszczania wyrzutni) to można przypuszczać że konstrukcja jest dobrze przygotowana.
Ta świetna konstrukcja miała rakiety pomocnicze w postaci de facto pierwszego stopnia rakiety Zenit która samodzielnie startowała 80 razy i 3 razy nawaliła z powodu awarii właśnie tego pierwszego stopnia (dwa razy rozwaliła wyrzutnie).A że Energia miała aż 4 takie boostery to statystycznie mielibyśmy do 3 katastrof na 20 lotów.Tak wiem że to czysta teoria ale rzucająca jakieś światło na hipotetyczną bezawaryjność Energii.Dla porównania dodajmy że te krytykowane tak często rakiety SRB promów kosmicznych nawaliły raz na 270 lotów (w 135 misjach).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 05, 2013, 13:05 »
Bardzo ciekawy komentarz, Alnitak - trudno się z nim nie zgodzić. :)

Z najnowszych wieści - po raz kolejny pojawia się informacja, że Proton wystartował o 0,4 sekundy za wcześnie. Wówczas silniki jeszcze osiągają pełny ciąg (pojawiła się informacja, że rakieta wpierw opadła o 11 mm zamiast "standardowych" 5 mm) i ciśnienie w komorze spalania jednego z silników było wciąż za małe (90 atmosfer - ma być 150). Ponadto, "coś złego się stało" w momencie, gdy silniki zwiększały swój ciąg do pełnego.

Link:
http://www.interfax.ru/news.asp?id=316788
Ponieważ nie władam językiem rosyjskim, to to co napisałem powyżej może być błędne. Mss, czy można prosić o potwierdzenie lub korektę?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 05, 2013, 13:19 »
I jeszcze dwie ciekawe informacje:
- przez Protona jest problem z żywnością w Bajkonujrze (!):
http://english.pravda.ru/news/russia/04-07-2013/125026-baikonur_food_crisis-0/

- powstały krater ma 25x40 metrów i głębokość 5 metrów. Pożar objął teren o wielkości prawie 5 hektarów. Miejsce krateru jest 1,4 km na południowy wschód od wyrzutni. Czekam na fotkę tego krateru.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #57 dnia: Lipiec 05, 2013, 19:55 »
Bardzo ciekawy komentarz, Alnitak - trudno się z nim nie zgodzić. :)

Z najnowszych wieści - po raz kolejny pojawia się informacja, że Proton wystartował o 0,4 sekundy za wcześnie. Wówczas silniki jeszcze osiągają pełny ciąg (pojawiła się informacja, że rakieta wpierw opadła o 11 mm zamiast "standardowych" 5 mm) i ciśnienie w komorze spalania jednego z silników było wciąż za małe (90 atmosfer - ma być 150). Ponadto, "coś złego się stało" w momencie, gdy silniki zwiększały swój ciąg do pełnego.

Link:
http://www.interfax.ru/news.asp?id=316788
Ponieważ nie władam językiem rosyjskim, to to co napisałem powyżej może być błędne. Mss, czy można prosić o potwierdzenie lub korektę?

Też znam rosyjski, więc przyznam, ze w tym artykule właśnie mniej więcej to jest napisane.
The Dark Side of the Moon

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #58 dnia: Lipiec 05, 2013, 20:31 »
Nie wiem, gdzie tak napisali, ale to jest bzdura. Nafta jest tutaj najmniejszym problemem (pod warunkiem, że jakakolwiek była - leciał DM-2?). "Kerosene" to po rusku "niefta", UDMH to "geptyl".

Na swoim oficjalnym profilu Roscosmos napisali, że boją się skażenia naftą (użyli słowa kerosene). Trochę mnie to zdziwiło, bo to przecież nie to paliwo. To raz. A dwa, że nie było słowa o tetratlenku diazotowym.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 05, 2013, 21:19 »
Bardzo ciekawy komentarz, Alnitak - trudno się z nim nie zgodzić. :)

Z najnowszych wieści - po raz kolejny pojawia się informacja, że Proton wystartował o 0,4 sekundy za wcześnie. Wówczas silniki jeszcze osiągają pełny ciąg (pojawiła się informacja, że rakieta wpierw opadła o 11 mm zamiast "standardowych" 5 mm) i ciśnienie w komorze spalania jednego z silników było wciąż za małe (90 atmosfer - ma być 150). Ponadto, "coś złego się stało" w momencie, gdy silniki zwiększały swój ciąg do pełnego.

Link:
http://www.interfax.ru/news.asp?id=316788
Ponieważ nie władam językiem rosyjskim, to to co napisałem powyżej może być błędne. Mss, czy można prosić o potwierdzenie lub korektę?

Też znam rosyjski, więc przyznam, ze w tym artykule właśnie mniej więcej to jest napisane.

Dzięki Radku! Czyli jest możliwe, że doszło do czegoś, co fizycznie nie powinno nastąpić?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 05, 2013, 21:19 »