Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1388228 razy)

0 użytkowników i 14 Gości przegląda ten wątek.

Offline Maxkosmo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i metanem
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3420 dnia: Kwiecień 08, 2017, 09:13 »
http://dzienniknaukowy.pl/kosmos/rosja-pozazdroscila-muskowi-kreml-roskosmos-bedzie-konkurowal-ze-spacex/

Patrząc na to co ostatnio dzieje się z ich silnikami to życzę powodzenia w staraniach :D

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3421 dnia: Kwiecień 08, 2017, 11:28 »
Może się odbiją - czego im szczerze życzę ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3422 dnia: Kwiecień 08, 2017, 11:41 »
http://dzienniknaukowy.pl/kosmos/rosja-pozazdroscila-muskowi-kreml-roskosmos-bedzie-konkurowal-ze-spacex/

Patrząc na to co ostatnio dzieje się z ich silnikami to życzę powodzenia w staraniach :D

Dość często w ostatnich latach Rosjanie informowali o:
- nowej stacji orbitalnej
- załogowym locie na Księżyc
- załogowym locie na Marsa

Po czym cykl informacji i planów się powtarzał. Kto wie? Może dołączyli teraz element konkurencji ze SpaceX dla urozmaicenia? ;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3845
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3423 dnia: Kwiecień 08, 2017, 14:47 »
No niestety, niewiele z tego ruskiego molocha kosmicznego dzisiaj zostało. Taki tygrys bez zębów, któremu pozostało jedynie gadanie jaki kiedyś był jurny. Ruskie muszą zacząć gonić zachodni styl zarządzania i coraz bardziej tępić wschodni styl "rozkradania". Bez tego nadal będą głęboko w krzakach, a konkurencja absolutnie czekać nie będzie.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3423 dnia: Kwiecień 08, 2017, 14:47 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3425 dnia: Kwiecień 09, 2017, 11:37 »
Chyba w McGregor stawiają właśnie dolną część Falcona Heavy. Wiemy już, że boczne rakiety to będą użyte wcześniej stopnie Falcona 9R. Pierwszy nich został postawiony.

Cytuj
Meanwhile, at McGregor....FH side booster on the test stand! (Waiting for photos, but there's "eyes on" confirmation).

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 842
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3426 dnia: Kwiecień 09, 2017, 11:54 »
Nadal oficjalnie planują start na jesień?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3427 dnia: Kwiecień 09, 2017, 12:51 »
Oficjalnie to "late summer" ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3428 dnia: Kwiecień 09, 2017, 12:58 »
Pewnie ta kwestia zostanie zweryfikowana w miarę testów (takich jak to w McGregor) + rzeczywistych lotów z Florydy. Mam tu na myśli wszystkie loty, nie tylko SpaceX.

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3429 dnia: Kwiecień 09, 2017, 13:10 »
To jeszcze zdjęcie owego boostera na testach w McGregor. Są podejrzenia, ze to stopień z misji Thaicom-8:


https://twitter.com/NASASpaceflight/status/850900133441130496

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 842
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3430 dnia: Kwiecień 09, 2017, 13:29 »
To jest ciekawe, jakiś czas temu obstawiałem, że nie uda im się wystartować FH w tym roku. :) Ponieważ słowa padły to się ich nie wyrzekam i miło mi będzie się pomylić :D
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3431 dnia: Kwiecień 09, 2017, 13:42 »
Ja mam nadzieję, że SpaceX w tym roku nas nieraz pozytywnie zaskoczy, tak że będziemy publicznie odszczekiwać nas sceptycyzm! :)

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3432 dnia: Kwiecień 09, 2017, 16:48 »
Opracowali moduł "połączeniowy" do przeróbki 1 stopnia na booster? Nieźle. Ale w sumie logiczne, bo te stopnie trzeba zużyć a nie się będą kurzyć.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3433 dnia: Kwiecień 11, 2017, 08:02 »
Nowości z firmy SpaceX (kwiecień 2017)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 9 KWIETNIA 2017

(...) Na Space Symposium przedstawiciele SpaceX przedstawili kilka ciekawych informacji na temat obecnego stanu tej firmy. Aktualnie w SpaceX pracuje około sześć tysięcy osób. Ta wartość jest znacznie większa od szacunków z zeszłego roku i z 2015 roku, co jednoznacznie wskazuje, że SpaceX szybko się rozwija. W 2016 roku zatrudnienie w SpaceX szacowano na 4 – 5 tysięcy osób. Rok wcześniej było to około 3500 pracowników. Dla porównania – United Launch Alliance (ULA) w 2016 roku zatrudniał około 3400 pracowników. Te liczby wyraźnie sugerują, że SpaceX jest dziś dużą firmą, większą od wielu „tradycyjnych” graczy. (...)

http://kosmonauta.net/2017/04/wiesci-z-firmy-spacex-kwiecien-2017/

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3434 dnia: Kwiecień 17, 2017, 08:48 »
 Z cyklu rozważań 'co by było gdyby', zastanawiam się czy istnieje realna możliwość zwiększenia nośności rakiety Falcon Heavy przez dodanie czterech  zamiast dwóch bocznych stopni? Czy takie rozwiązanie byłoby sensowne technicznie i ekonomicznie opłacalne?

 Rosyjska rakieta modułowa Angara A5 z czterema  modułami bocznymi ma nośność na LEO o ok. 67%  większą od wersji A3 z dwoma „boosterami”. Wiem oczywiście, że to się nie przekłada wprost na inne rakiety – choćby ze względu na inną wielkość stopni, czas pracy silników, siłę ciągu itd. – ale nawet ostrożnie zakładając 50% wzrost nośności FH (tak z powietrza...  ;)), to dałoby imponujące ponad 80 ton na LEO. (Rzeczywista wielkość byłaby zapewne inna).

Gdyby gra była warta świeczki, to do ogarnięcia pozostałby np. problem jednoczesnej pracy 45 Merlinów pierwszego stopnia. Rosjanie, jak pamiętamy, nie poradzili sobie z obsługą 30 NK-33 w N1 – ale to inne czasy i inna technologia.
Należałoby także zapewne wzmocnić konstrukcję pierwszego stopnia (środkowego), aby utrzymał cztery stopnie boczne.
Pojawiłaby się pewnie też potrzeba wzmocnienia całej struktury nośnej rakiety, dźwigającej tak duży ciężar w owiewce.
No i wyzwaniem byłoby jednoczesne odzyskiwanie 5-ciu stopni.

Jest to oczywiście tylko czysta spekulacja, jako, że nigdzie nie widziałem nawet PR-owskich zapowiedzi takiego rozwiązania, więc zapewne nie jest brane pod uwagę...  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3434 dnia: Kwiecień 17, 2017, 08:48 »