Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1161410 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #540 dnia: Kwiecień 18, 2018, 21:07 »
Coś w tym jest... :)

No chyba, że SpaceX nas zaskoczy i elementy BFR będą latać podwieszone pod wielki sterowiec!

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #541 dnia: Kwiecień 18, 2018, 21:23 »
No chyba, że SpaceX nas zaskoczy i elementy BFR będą latać podwieszone pod wielki sterowiec!

W takim wypadku nie budowaliby nowej fabryki.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #542 dnia: Kwiecień 18, 2018, 21:44 »
To jeszcze mała ciekawostka odnośnie Boca Chica Village. To tam powstaje teksański kosmodrom SpaceX. Miejsce to nazywało się kiedyś Kennedy Shores, a następnie... Kopernik Shores i zostało założone przez Polaków ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Boca_Chica_Village,_Texas

 
GG 8698011

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #543 dnia: Kwiecień 19, 2018, 19:44 »
Podobno SpaceX nie będzie musiał płacić czynszu za budynek fabryki przez ponad dwie dekady  :o

SpaceX will build Big Falcon Rocket in Los Angeles rent free for 20 years
https://www.nextbigfuture.com/2018/04/spacex-will-build-big-falcon-rocket-in-los-angeles-rent-free-for-20-years.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #543 dnia: Kwiecień 19, 2018, 19:44 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #544 dnia: Kwiecień 19, 2018, 21:27 »
Podobno SpaceX nie będzie musiał płacić czynszu za budynek fabryki przez ponad dwie dekady  :o
To się nazywa zachęta:))
SpaceX will build Big Falcon Rocket in Los Angeles rent free for 20 years
https://www.nextbigfuture.com/2018/04/spacex-will-build-big-falcon-rocket-in-los-angeles-rent-free-for-20-years.html

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #545 dnia: Kwiecień 20, 2018, 19:18 »
A takie artykuły odnośnie BFR.


https://www.spidersweb.pl/2017/09/elon-musk-rakieta-bfr.html


To jest w jakimkolwiek stopniu realne?
Pierwszy start BFR jest możliwy już w 2022 roku?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #546 dnia: Kwiecień 21, 2018, 00:13 »
A takie artykuły odnośnie BFR.


https://www.spidersweb.pl/2017/09/elon-musk-rakieta-bfr.html


To jest w jakimkolwiek stopniu realne?
Pierwszy start BFR jest możliwy już w 2022 roku?

Pytasz o start w ogóle czy na Marsa? Pierwsze podskoki mają być już w przyszłym roku, ale myślę że raczej opóźni się to do 2020. Jeżeli chodzi o lot na Marsa to 2022 raczej jest nierealny, wątpię żeby to był też 2024, ale jeżeli BFR będzie działać tak jak mamy nadzieje to 2026 jest całkiem realny. Dużo tu tez zależy od tego czy zdobędą kasę lub inwestora na resztę potrzebnego sprzętu do takiej wyprawy i zdążą go wytworzyć (podtrzymywanie życia, pojazdy, coś do mieszkania, komunikacja no i przede wszystkim produkcja paliwa na miejscu - chociaż nad tym podobno prace już są mocno zaawansowane). Ale to takie moje gdybanie więc proszę brać to z przymrużeniem oka;)

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #547 dnia: Kwiecień 21, 2018, 00:44 »
Pytasz o start w ogóle czy na Marsa? Pierwsze podskoki mają być już w przyszłym roku, ale myślę że raczej opóźni się to do 2020. Jeżeli chodzi o lot na Marsa to 2022 raczej jest nierealny, wątpię żeby to był też 2024, ale jeżeli BFR będzie działać tak jak mamy nadzieje to 2026 jest całkiem realny. Dużo tu tez zależy od tego czy zdobędą kasę lub inwestora na resztę potrzebnego sprzętu do takiej wyprawy i zdążą go wytworzyć (podtrzymywanie życia, pojazdy, coś do mieszkania, komunikacja no i przede wszystkim produkcja paliwa na miejscu - chociaż nad tym podobno prace już są mocno zaawansowane). Ale to takie moje gdybanie więc proszę brać to z przymrużeniem oka;)

Chodzi mi o pierwszy start BFR.
A jesli ma to być już w 2019, to fabryka tych rakiet, powinna już dzisiaj istnieć?

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #548 dnia: Kwiecień 21, 2018, 12:30 »
Pytanie - czy w ogóle są jakieś twarde fakty wskazujące na rzeczywisty postęp projektu BFR  ( oprócz medialnych wypowiedzi Muska )? Bo mam wrażenie (wiem, narażam się i obym się mylił),  że – zwłaszcza suborbitalna wersja BFR - jest tylko częścią reklamowej i PR-wskiej aktywności SpaceX. Do tej sfery zaliczam też ogłaszane z pompą , a później anulowane projekty Red Dragon, MCT, czy lądowanie Dragona 2 na ogniu. Daje to firmie zainteresowanie mediów i podziw dla rozmachu, ale to takie obiecanki-cacanki, a ja i wielu innych  jesteśmy tymi, co to im radość  :-[ :-[.
Spośród różnych zapowiedzi, póki co sfera rzeczywistych  dokonań SpaceX to np. rozwój projektu F9, FH, Dragon, budowa i próby Raptora, a ostatnio satelity internetowe. ( No i nowatorskie podejście do wykorzystanie używanych samochodów osobowych…)  :D :D
BFR to projekt sensowny i godny poparcia, ale czy SpaceX go udźwignie ?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #549 dnia: Kwiecień 21, 2018, 14:13 »

Chodzi mi o pierwszy start BFR.
A jesli ma to być już w 2019, to fabryka tych rakiet, powinna już dzisiaj istnieć?


Z tego co pamiętam obecne fabryki są zaprojektowane do budowy rakiet do 9m średnicy max więc tyle ile ma mieć BFR. Prototyp więc pewnie będzie zbudowany w nich.

Pytanie - czy w ogóle są jakieś twarde fakty wskazujące na rzeczywisty postęp projektu BFR  ( oprócz medialnych wypowiedzi Muska )? Bo mam wrażenie (wiem, narażam się i obym się mylił),  że – zwłaszcza suborbitalna wersja BFR - jest tylko częścią reklamowej i PR-wskiej aktywności SpaceX. Do tej sfery zaliczam też ogłaszane z pompą , a później anulowane projekty Red Dragon, MCT, czy lądowanie Dragona 2 na ogniu. Daje to firmie zainteresowanie mediów i podziw dla rozmachu, ale to takie obiecanki-cacanki, a ja i wielu innych  jesteśmy tymi, co to im radość  :-[ :-[.
Spośród różnych zapowiedzi, póki co sfera rzeczywistych  dokonań SpaceX to np. rozwój projektu F9, FH, Dragon, budowa i próby Raptora, a ostatnio satelity internetowe. ( No i nowatorskie podejście do wykorzystanie używanych samochodów osobowych…)  :D :D
BFR to projekt sensowny i godny poparcia, ale czy SpaceX go udźwignie ?
Takie dowody to na przykład:
-budowa Raptora, ten silnik nie jest im potrzebny do obecnych rakiet
- budowa zbiorników kompozytowych,mają przetestowane zbiorniki o 12m średnicy
- coraz więcej sprzętu do budowy BFR co można zobaczyć na przykład tu: https://www.teslarati.com/spacex-bfr-tent-spy-shot-mars-rocket-tooling-molds/

Te anulowane projekty o których piszesz byłyby stratą czasu i pieniędzy patrząc z perspektywy planu budowy BFR więc nie dziwie się, że je odpuścili.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #550 dnia: Kwiecień 21, 2018, 14:20 »
Pytanie - czy w ogóle są jakieś twarde fakty wskazujące na rzeczywisty postęp projektu BFR

Fakty są takie, że SpaceX wybrał lokalizację fabryki (Los Angeles), postawił tam tymczasową fabrykę w postaci ogromnego namiotu, w tym tygodniu firma uzyskała zgodę od władz portu, na terenie którego ma być fabryka, na jej budowę (http://www.latimes.com/business/la-fi-spacex-port-la-20180419-story.html), a w międzyczasie do namiotu zwożony jest sprzęt.

Tak więc nie można powiedzieć, że nic się nie dzieje, ale też żadnych wymiernych wyników tej działalności jeszcze nie ma, bo i za wcześnie. Na początku 2019 ma być coś gotowego do testów suborbitalnych, ale nie wiadomo tak naprawdę czego i jakich. W każdym razie wówczas, o ile termin nie przesunie się, co jest zawsze wielce prawdopodobne, po raz pierwszy będziemy mieć okazję zobaczyć jakikolwiek hardware.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #551 dnia: Kwiecień 21, 2018, 14:34 »
Ten fakt z namiotem sugeruje, że z pracami nad BFR jest bardzo dobrze.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #552 dnia: Kwiecień 24, 2018, 13:52 »
My tu gady gadu a wczoraj Pani Gwynne Shotwell na TED miała swój występ dotyczący BFR  :)

http://florydziak.com/blogger/2018/04/gwynne.html

M.in. owiewka BFR ma mieć 8 metrową osłonę ładunku:

http://florydziak.com/blogger/2018/04/tylko-8-metrow.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #553 dnia: Kwiecień 24, 2018, 13:59 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #554 dnia: Kwiecień 24, 2018, 14:43 »
Tylko 8 metrów  - kicha

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #554 dnia: Kwiecień 24, 2018, 14:43 »