Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1176809 razy)

0 użytkowników i 10 Gości przegląda ten wątek.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3798
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3510 dnia: Styczeń 09, 2021, 12:57 »
Z tego co wiedziałem to na pewno nie sięgnie orbity. Ale gdyby zamontować 6 silników atmosferycznych to czy nie doleciałby na 100km?

Gdyby to było takie proste to pewnie nie budowaliby 70-metrowego 1-go stopnia z 30-stoma silnikami.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3511 dnia: Styczeń 09, 2021, 13:13 »
Cytuj

Może przekroczenie linii Karmana, jak rozumiem do tego zatankowany Starship byłby przecież zdolny?

Starship rozumiany jako dwustopniowy system - tak. Starship jako sam drugi stopień - nie.

Właśnie nie byłbym taki pewien czy nie, swego czasu była nawet mowa o tym że byłby w stanie sam wejść na orbitę(ale bez ładunku). Dużo zależy od tego ile uda się go odchudzić ale wydaje mi się, że 100km to powinien dać rade przekroczyć, trzeba by policzyć;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3512 dnia: Styczeń 09, 2021, 13:24 »
Z tego co wiedziałem to na pewno nie sięgnie orbity. Ale gdyby zamontować 6 silników atmosferycznych to czy nie doleciałby na 100km?

Gdyby to było takie proste to pewnie nie budowaliby 70-metrowego 1-go stopnia z 30-stoma silnikami.

Nie chodzi o to, by statek sam siebie umieścił na orbicie, ale jakiś rozsądny ładunek, a to już całkiem inna sprawa.

Właśnie nie byłbym taki pewien czy nie, swego czasu była nawet mowa o tym że byłby w stanie sam wejść na orbitę(ale bez ładunku). Dużo zależy od tego ile uda się go odchudzić ale wydaje mi się, że 100km to powinien dać rade przekroczyć, trzeba by policzyć;)

Też coś mi się kołacze, że była mowa o tym, że pusty Starship będzie w stanie osiągnąć orbitę, ale by to potwierdzić trzeba by przewertować ponad 200 stron tego wątku lub szperać po internetach...

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 772
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3513 dnia: Styczeń 09, 2021, 13:28 »
Z tego co wiedziałem to na pewno nie sięgnie orbity. Ale gdyby zamontować 6 silników atmosferycznych to czy nie doleciałby na 100km?

Gdyby to było takie proste to pewnie nie budowaliby 70-metrowego 1-go stopnia z 30-stoma silnikami.


Artpoz, pomiędzy przekroczeniem linii Karmana na pojedyncze sekundy w suborbitalnym locie a wyjściem na orbitę jest wielka różnica. O tą różnicę mi chodzi. Też pamiętałem to co piszecie wini i  JSz- ponoć Starship (sam górny stopień) byłby w stanie osiągnąć orbitę, ale nie wyniósłby ani kilograma bagażu i nie byłby w stanie wrócić na ziemię.


Być może więc górny stopień jest w stanie sięgnąć linii Karmana z taką ilością paliwa, by wrócić w kontrolowany sposób i wylądować. Oczywiście bez żadnego ładunku.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2021, 08:19 wysłana przez Tantal »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3513 dnia: Styczeń 09, 2021, 13:28 »

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3798
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3514 dnia: Styczeń 09, 2021, 13:37 »
Ok. Macie rację. Kto wie, może nawet zrobią taki test.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 672
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3515 dnia: Styczeń 09, 2021, 14:59 »
Może przekroczenie linii Karmana, jak rozumiem do tego zatankowany Starship byłby przecież zdolny?[/font][/size]

Raczej lot naddźwiękowy. Sama linia Karmana nie ma wielkiego znaczenia.
"Space is hard"

Offline kakmar

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 136
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3516 dnia: Styczeń 09, 2021, 16:02 »
Może przekroczenie linii Karmana, jak rozumiem do tego zatankowany Starship byłby przecież zdolny?[/font][/size]

Raczej lot naddźwiękowy. Sama linia Karmana nie ma wielkiego znaczenia.
Praktycznego znaczenia nie ma, ale Elon to między innymi mistrz marketingu i impreza pod tytułem Starship w kosmosie, może się przebić w mediach.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 672
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3517 dnia: Styczeń 09, 2021, 17:14 »
Może i tak. W 2019 r. Elon w wywiadzie mówił, że kulminacją trzeciego etapu testów bojlera będzie lot na 100 km i nurkowanie w atmosferze z całą choreografią. Nie mam pojęcia, czy do tego jest potrzebne 6 silników i nie podejmę się liczyć nie znając dokładnych parametrów, ale nie wydaje mi się. Przecież nie mówimy o pokonywaniu żadnych odległości ani osiąganiu prędkości orbitalnej. 
"Space is hard"

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 772
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3518 dnia: Styczeń 09, 2021, 21:02 »
Przekopałem NSF i widzę, że co do przekroczenia linii Karmana samym górnym stopniem wątpliwości w ogóle nie ma, niektórzy nawet twierdzą, że da się to zrobić na 3 silnikach.


Jeżeli jest tak jak mówisz docktor, że Musk obiecywał takie zakończenie wstępnych testów to pewnie już któryś ze składanych obecnie egzemplarzy wykona taki manewr. Do przekroczenia bariery dźwięku wystarcza chyba już ok. 50 km, do wykonania nawet przez SN9.


Szkoda, że nie na weekendzie, ale dziać się będzie za chwilę. Zamawiamy chipsy i colę ;)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3519 dnia: Styczeń 09, 2021, 21:17 »
Od SN15 ma byc blacha cieńsza

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3520 dnia: Styczeń 09, 2021, 22:08 »
a czy SN15 już będzie miał elementy ze stopu 30X ?, może ten zbiornik SN 7.2 będzie z tego stopu i będzie miał cieńsze ściany ?
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3798
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3521 dnia: Styczeń 09, 2021, 22:31 »
TFR usunięte z niedzieli i pon. Dodano za to środę i czwartek. Lot SN9 nie wcześniej niż we wtorek.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 672
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3522 dnia: Styczeń 10, 2021, 10:36 »
Ha, ciekawe dlaczego...
Drugiego SF w końcu nie zrobili, nie?

Czy wiadomo, o ile lżejszy ma być starszip zbudowany już z nowego stopu?
"Space is hard"

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3798
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3523 dnia: Styczeń 10, 2021, 12:27 »
Drugiego SF w końcu nie zrobili, nie?

Nie zrobili. Może jutro zrobią.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3798
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3524 dnia: Styczeń 10, 2021, 12:41 »
Z przecieków wynika, że we wtorek ktoś ważny przyleci oglądać start i nie mam tu na myśli Elona. Prawdopodobnie start będzie we środę. Zobaczymy czy się sprawdzą plotki.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3524 dnia: Styczeń 10, 2021, 12:41 »