Autor Wątek: Obserwacje ISS  (Przeczytany 102905 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #135 dnia: Marzec 01, 2011, 23:13 »
To jutro obserwujemy historyczną konfigurację od 18:11  :)  Pełny przelot z zachodu na wschód.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #136 dnia: Marzec 01, 2011, 23:25 »
Dziś widziałem 2 przeloty, pierwszy aż do granic mojego horyzontu (blok na wschodzie ;) ) drugi tak gdzieś do połowy nieba.
Z drugiego pstryknąłem fotkę, ale to co wyszło to porażka. Po pierwsze odległość fotografowanego obiektu - około 600 - 700 km.
Po drugie bardzo ograniczone możliwości mojego aparatu - ekwiwalent 420 mm dla filmu 35 mm (24x36mm). Ale załączam. Dla pokazania jak nawet w sumie nie tak małym obiektywem nic nie widać. :)

The Dark Side of the Moon

axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #137 dnia: Marzec 01, 2011, 23:49 »
U mnie calsky pokazuje ciekawostkę, iż podczas jutrzejszego przelotu nastąpi zakrycie Kapelii przez ISS dokładnie w maksimum przelotu.

Jutro do obserwacji będę miał tylko jeden przelot, ponieważ drugi jest zbyt nisko. Jak to mam już w zwyczaju krótka dokumentacja:
AOS                  TCA                  LOS                  Duration  Max El  AOS Az  Max El Az  LOS Az
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2011/03/02 18:11:47  2011/03/02 18:16:44  2011/03/02 18:21:41  00:09:54   83,08  270,95     180,31   95,08

Offline Trinkulo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #138 dnia: Marzec 01, 2011, 23:51 »
Też dzisiaj zaliczony. Przy okazji pokazałem mamie i wywiązała się długa (aż 20 minut!) rozmowa na temat tego co tam się dzieje u góry z nimi :D
Moja mama teraz dzwoni do mnie codziennie pytając kiedy następny przelot... Z resztą odkąd pokazałem znajomym z roku ISS już nie tylko ona...  Nawet nie wiedziałem że w ten sposób można tak tym ludzi zainteresować :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #138 dnia: Marzec 01, 2011, 23:51 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #139 dnia: Marzec 02, 2011, 16:40 »
U mnie Orbitron pokazuje 17:54:32 jako początek widoczności. Natomiast Stellarium właśnie 18:11. Hmmm... Zapewnie błędnie pokazuje Stellarium, tylko że TLE mam zaktualizowane. Jak temu zaradzić?

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #140 dnia: Marzec 02, 2011, 17:04 »
U mnie Orbitron pokazuje 17:54:32 jako początek widoczności. Natomiast Stellarium właśnie 18:11. Hmmm... Zapewnie błędnie pokazuje Stellarium, tylko że TLE mam zaktualizowane. Jak temu zaradzić?

Zaktualizuj TLE w Orbitronie i będzie 18:11/  :)

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #141 dnia: Marzec 02, 2011, 17:12 »
Zaktualizuj TLE w Orbitronie i będzie 18:11/  :)
Przepraszam za głupie pytanie. Byłem pewien, że to zrobiłem.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #142 dnia: Marzec 02, 2011, 17:18 »
Zaktualizuj TLE w Orbitronie i będzie 18:11/  :)
Przepraszam za głupie pytanie. Byłem pewien, że to zrobiłem.

Już było chyba o tym. Ustaw w opcjach aktualizację TLE co 1 dzień i nie zapomnisz.  :P

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2272
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #143 dnia: Marzec 02, 2011, 18:22 »
No to kolejny przelot na koncie. ISS na wieczornym niebie wygląda niesamowicie :)

Sąsiedzi z blokowiska widząc wychodzącego z klatki schodowej jegomościa, nie wiedzieć czemu gapiącego się w niebo sami odruchowo podnoszą wzrok, a tam... UFO?
GG 8698011

Offline zuku

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 7
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #144 dnia: Marzec 02, 2011, 18:27 »
cześć nowy wita na forum,
mam pytanie czy to możliwe że nad terenem dolnego śląska (okolice kłodzka) leciała teraz około 18:15  - 18:20 ISS??
widziałem to dosyć wyraźnie był to dosyć mocno świecący duży punkt, bardzo szybko leciał nie mógł być to samolot bo nigdy tak szybko przemieszcającego się samolotu nie widziałem.

o matko bo jeśli to było to to jestem niezmiernie szczęśliwy ;)

axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #145 dnia: Marzec 02, 2011, 18:27 »
Ależ przelot! Dziś udałem się do lepszego punktu obserwacyjnego. Widzieliście tę flarę obok ISS, na początku przelotu? Czy mi się coś przewidziało?!

Offline Prometeusz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 940
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #146 dnia: Marzec 02, 2011, 18:28 »
cześć nowy wita na forum,
mam pytanie czy to możliwe że nad terenem dolnego śląska (okolice kłodzka) leciała teraz około 18:15  - 18:20 ISS??
widziałem to dosyć wyraźnie był to dosyć mocno świecący duży punkt, bardzo szybko leciał nie mógł być to samolot bo nigdy tak szybko przemieszcającego się samolotu nie widziałem.

o matko bo jeśli to było to to jestem niezmiernie szczęśliwy ;)

Tak to była stacja :)

Dzisiejsze fotki takie.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #147 dnia: Marzec 02, 2011, 18:29 »
No to kolejny przelot na koncie. ISS na wieczornym niebie wygląda niesamowicie :)

Sąsiedzi z blokowiska widząc wychodzącego z klatki schodowej jegomościa, nie wiedzieć czemu gapiącego się w niebo sami odruchowo podnoszą wzrok, a tam... UFO?

Moi mówią, że to przecież samolot, a nie rakieta.  :D  ;D

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #148 dnia: Marzec 02, 2011, 18:33 »
cześć nowy wita na forum,
mam pytanie czy to możliwe że nad terenem dolnego śląska (okolice kłodzka) leciała teraz około 18:15  - 18:20 ISS??
widziałem to dosyć wyraźnie był to dosyć mocno świecący duży punkt, bardzo szybko leciał nie mógł być to samolot bo nigdy tak szybko przemieszcającego się samolotu nie widziałem.

o matko bo jeśli to było to to jestem niezmiernie szczęśliwy ;)

Nie jestem znawcą, ale dobrze widziałeś:) Ja też z dolnego śląska i przed chwilą tak samo podziwiałem ten przelot (chociaż trochę się spóźniłem na niego). Piękna sprawa:)

Z tym pokazywaniem rodzinie, macie racje. To jest świetny sposób na zainteresowanie tematem. U mnie podziwialiśmy z żoną sobotni przelot z widocznym wahadłowcem i od soboty sama mi przypomina o przelotach i pyta kiedy będą:P Do tego zaraz dzwoniła do teściów i dzięki temu wczoraj też im się udało po raz pierwszy zaobserwować ISS. Więc coś w tym musi być!

Witamy zuku na forum:)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #149 dnia: Marzec 02, 2011, 18:34 »
Ależ przelot! Dziś udałem się do lepszego punktu obserwacyjnego. Widzieliście tę flarę obok ISS, na początku przelotu? Czy mi się coś przewidziało?!

Bardzo możliwe, że była - stacja z wahadłowcem znana jest z tego że lubi puszczać zajączki ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #149 dnia: Marzec 02, 2011, 18:34 »