Autor Wątek: Voyager 1 i 2  (Przeczytany 82610 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 25, 2010, 21:45 »
W późnych latach 70. (nie pamiętam czy przypadkiem nie na samym początku lat 80.) ubiegłego wieku, w wydawanym ówcześnie piśmie dla dzieci "Kalejdoskop Techniki" był artykuł o tych sondach. Pamiętam jak go czytałem i pamiętam, że wzbudził wtedy we mnie ogromne zainteresowanie tematem.

Postaram się go odszukać (mam go ma pewno! :) ) i zeskanować. Może to być ciekawe porównanie tego co ówcześnie pisano (językiem prostym, dla dzieci*) i tego co dziś wiemy.



* - język prosty dla dzieci w latach 70. oznaczał zupełnie co innego niż dziś. Wtedy czytelnika traktowano poważnie, odpowiednio do wieku oczywiście, ale nie głupkowato.
Jak znajdę i zeskanuję to będzie jasne o czym piszę.
The Dark Side of the Moon

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 08, 2010, 01:41 »
Na bezzałogowym forum user machi odświeża nam z deka pamięć co do wyglądu ostatniej planety w naszym Układzie Słonecznym. Bazą są oczywiście fotki wykonane przez sondę Voyager 2 w latach 80-tych :) W drugim załączniku dodatkowe opisy prawdopodobnych 'właścicieli' cieni na tarczy planety ;)

Najbardziej polecam jednak ten (LINK) filmik, który w świetnej dynamice pokazuje ruch cienkich chmur (jakby cirrusów) na południowej półkuli Neptuna. Na biegunie południowym widoczny jest także pewien twór, podobny do 'diabelskiego oka' znajdującego się na biegunie Saturna.

Miłego oglądania :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2010, 14:01 wysłana przez Matias »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 22, 2010, 12:05 »
W późnych latach 70. (nie pamiętam czy przypadkiem nie na samym początku lat 80.) ubiegłego wieku, w wydawanym ówcześnie piśmie dla dzieci "Kalejdoskop Techniki" był artykuł o tych sondach. Pamiętam jak go czytałem i pamiętam, że wzbudził wtedy we mnie ogromne zainteresowanie tematem.

Postaram się go odszukać (mam go ma pewno! :) ) i zeskanować. Może to być ciekawe porównanie tego co ówcześnie pisano (językiem prostym, dla dzieci*) i tego co dziś wiemy.



* - język prosty dla dzieci w latach 70. oznaczał zupełnie co innego niż dziś. Wtedy czytelnika traktowano poważnie, odpowiednio do wieku oczywiście, ale nie głupkowato.
Jak znajdę i zeskanuję to będzie jasne o czym piszę.


Oto zatem ponad 30 letni artykuł o sondach, które do tej pory działają... :)
The Dark Side of the Moon

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 22, 2010, 13:14 »
Oto zatem ponad 30 letni artykuł o sondach, które do tej pory działają... :)

heh, fajnie się to czyta po tylu latach:) dzięki za wstawienie

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 22, 2010, 13:14 »

axion

  • Gość
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 22, 2010, 15:27 »
Dziękuje za zeskanowanie artykułów! Rzeczywiście język którym pisano był wartościowy i jest wart uwagi.

Tak się składa, że jestem zainteresowany jak wyglądała popularyzacja, nauka, technika w dawniejszych czasach. Szczególnie interesują mnie relacje pomiędzy panującym wówczas ustrojem. Nie mam prawa pamiętać tych czasów, z racji mojego wieku. Pomimo tego, zauważam ciekawe prawidłowości - warto zajrzeć do np. dawnych podręczników i właśnie czasopism, które miały specyficzny charakter oraz reprezentowały zupełnie inny poziom niż obecnie. Posiadam gdzieś w zbiorach jeszcze m.in. bardzo stare numery "Młodego Technika" i chyba nawet czasopisma "Astronautyka". Jeśli coś odnajdę to również postaram się niezwłocznie umieścić na forum, aby ocalić je przed zapomnieniem. Taka mała dygresja. Przepraszam za off-top.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 22, 2010, 15:33 »
Dziękuje za zeskanowanie artykułów! Rzeczywiście język którym pisano był wartościowy i jest wart uwagi.

Tak się składa, że jestem zainteresowany jak wyglądała popularyzacja, nauka, technika w dawniejszych czasach. Szczególnie interesują mnie relacje pomiędzy panującym wówczas ustrojem. Nie mam prawa pamiętać tych czasów, z racji mojego wieku. Pomimo tego, zauważam ciekawe prawidłowości - warto zajrzeć do np. dawnych podręczników i właśnie czasopism, które miały specyficzny charakter oraz reprezentowały zupełnie inny poziom niż obecnie. Posiadam gdzieś w zbiorach jeszcze m.in. bardzo stare numery "Młodego Technika" i chyba nawet czasopisma "Astronautyka". Jeśli coś odnajdę to również postaram się niezwłocznie umieścić na forum, aby ocalić je przed zapomnieniem. Taka mała dygresja. Przepraszam za off-top.
To bardzo fajny pomysł. Myślę, że godny osobnego tematu w OT. Każdy będzie mógł podzielić się jakimiś artykułami lub innymi starymi i wartościowymi papierami z poprzedniego wieku :). Czekam więc z niecierpliwością na taki wątek :).

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 23, 2010, 01:37 »
Świetne materiały Radek :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 28, 2010, 20:59 »
Świetne materiały Radek :)
Najlepsze jest to, że do dziś pamiętam, jak czytałem to w tamtych latach...
Gazeta pachniała jeszcze farbą drukarską.
Teraz zdjęcia Jowisza, Saturna czy głębokiego kosmosu nie są już niczym niezwykłym, ba - wystarczy kilka "kliknięć" i mamy w HI-RES powierzchnię innych planet, zdjęcia innych galaktyk.
Wtedy to były zupełnie pierwsze, pionierskie zdjęcia i badania. A dostęp do zdjęć był praktycznie żaden. Być może na uniwersytetach coś tam było, jakieś publikacje, ale u mnie w domu?
Było to moje pierwsze zetknięcie się sondami Voyager, pierwsza informacja o Jowiszu, jego czterech dużych księżycach, pierścieniu i informacja o tym, że misje trwają nadal i że kiedyś tam, za wiele wiele lat być może dowiemy się dzięki tym sondom czegoś więcej.

Te sondy są jak stare drzewa. Są i należy o nie dbać. Dlatego kilka lat temu tak przeraziła mnie informacja, że NASA rozważa rezygnację z nich. Na szczęście ponoć były to tylko luźne rozważania.
Na ich miejsce (jak przestaną działać) można wysłać nowe, ale na podobne efekty trzeba będzie czekać 40 lat.

W pięknej i jedynej w swoim rodzaju bezzałogowej eksploracji kosmosu najbardziej irytujące jest to wieloletnie czekanie...
Tu czasy stają się porównywalne z czasem życiem człowieka. Ileż ludzi zaangażowanych w projekt sond VOYAGER zwyczajnie nie doczekało efektów...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2010, 21:01 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 28, 2010, 23:34 »
W pięknej i jedynej w swoim rodzaju bezzałogowej eksploracji kosmosu najbardziej irytujące jest to wieloletnie czekanie...
Tu czasy stają się porównywalne z czasem życiem człowieka. Ileż ludzi zaangażowanych w projekt sond VOYAGER zwyczajnie nie doczekało efektów...

Niestety to domena wczesnej eksploracji. Europejczycy na statkach też płynęli miesiące czy nawet lata do odległych miejsc na Ziemi. Pozostaje mieć nadzieję, że jeszcze za naszego życia ten rozwój ulegnie konkretnemu przyspieszeniu. Ciekawa kwestią jakiego czasu będzie taka zmiana?

Offline Kosmos

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Hevelius II - Polish Eagle
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 27, 2011, 19:04 »
Język jakim pisano, aż mnie zadziwił. W piśmie dla dzieci gęstości, pojęcia fizyczne... Teraz to prędzej napisali by, że Saturn to piłka, którą zgubił Kubuś Puchatek.... 8)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 04, 2011, 01:49 »
Pod koniec stycznia minęło 25 lat od wizyty Voyagera II w pobliżu Urana. Fotki i wspominki tutaj -
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2011-023&cid=release_2011-023#5

Offline Malin

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 12, 2011, 09:53 »
Jestem nowy na forum także Witam Wszystkich Serdecznie. Czytam to forum od dłuższego czasu ale dopiero teraz zdecydowałem się na bardziej aktywny udział ;)

Ostatnio wydziałem na BBC krótki film na temat Voyager-ów, myślę, że jest ciekawy dlatego pozwolę sobie umieścić  linka na początek :)

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-13720438

Pozdrawiam.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 12, 2011, 11:17 »
Witamy na forum Malin! :) Dzięki za zapodanie filmiku, wieczorem sobie obejrzę ;)

Tymczasem na onecie dzisiaj pojawiła się ciekawa informacja, otóż Voyagery wykryły, iż krańce naszego Układu Słonecznego wypełnione są bąbelkami magnetycznymi:

"Teraz przesłały informacje, które zaskoczyły naukowców – na końcach naszego układu słonecznego są bąbelki. Według stworzonych modeli komputerowych, pęcherzyki mają około 100 mln mil szerokości, więc jednej sondzie zajęłoby tygodnie, aby przebyć jeden pęcherzyk.

- Pole magnetyczne Słońca rozciąga się aż do skraju Układu Słonecznego – powiedział naukowiec NASA Merav Opher. - Ponieważ Słońce obraca się, jego pole magnetyczne jest poskręcane i pomarszczone, trochę jak spódnica baletnicy. Tam, gdzie teraz są Voyagery znajdują się falbanki spódnicy – wyjaśnił."

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 20, 2011, 13:55 »
Minęły 34 lata od startu misji Voyager 2. Sonda - oczywiście - nadal działa. :)

PS. Czytając na wiki o Voyagerze 2 znalazłem taki oto artykuł:
http://en.wikipedia.org/wiki/Voyager:_Sounds_of_the_Cosmos
26 sierpnia nastąpi publikacja Voyager: Sounds of the Cosmos, będącego zbiorem zapisów emisji radiowych Ziemi, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, zapisanych przez sondy Voyager 1 i 2.

Brzmi Ciekawie! Część zapisów można znaleźć tutaj:
http://www.youtube.com/user/RazorEyeYTC#p/c/2DF928D5598B31F3/0/ygtaC_ng4Ac
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2011, 14:43 wysłana przez kanarkusmaximus »

Scorus

  • Gość
Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 26, 2012, 13:36 »
Jowisz widziany z Voyagera 1:
http://planetary.org/blog/article/00003417/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Voyager 1 i 2
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 26, 2012, 13:36 »