Autor Wątek: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)  (Przeczytany 28388 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 01, 2016, 03:41 »
Ewolucja biologiczna była poprzedzona długą fazą ewolucji chemicznej. Proste  cząstki organiczne, które mogłyby  być dostępne na młodej Ziemi mogły być dostarczone przez komety  czy meteoryty, na których zresztą zostały wykryte.

Chemik Thomas Carell i członkowie jego grupy badawczej  stwierdzili, że w warunkach, jakie panowały na młodej Ziemi, te proste cząsteczki mogły być prekursorami do syntezy jednej klasy cząsteczek, które są integralną częścią wszystkich form życia na Ziemi.

Został też potwierdzony wiarygodny mechanizm reakcji do wytwarzania tych związków.
O odkryciu poinformowało czasopismo   Science.

Before self-replicating systems could be assembled, prebiotic chemistry must first have given rise to the subunits that form the basis for the complex biopolymers found in all modern organisms – the proteins and the nucleic acids that specify their structures. Unfortunately, little is known about the range of small organic compounds that was present on the young Earth.

Najnowsze odkrycia dokonane przez sondę Rosetta pozwalają więcej powiedzieć na temat obecności na  komecie 67 / P / Churyumov-Gerasimenko składników organicznych.
Kurz wzniesiony przez uderzenie lądownika Philae w powierzchnię 67P został przechwycony  przez spektrometr masowy sondy Rosetta.

Późniejsze analizy pozwoliły na zidentyfikowanie 16 prostych składników organicznych w próbce. Oprócz wody i tlenku węgla, katalog zawiera szereg związków zawierających azot, takich jak formamid i cyjanowodór.

„Teraz musimy szukać odpowiedzi, w jaki sposób te bardzo proste substancje mogły tworzyć  złożone organiczne cząstki do  budowania bloków życia w warunkach podobnych do tych, które , jak uważa się,  istniały  na młodej Ziemi. W szczególności, byliśmy zainteresowani  syntezą kluczowych składników RNA " - Carell wyjaśnia.
Pochodzenie RNA jest kluczowa dla zrozumienia chemii prebiotyku.

Więcej na:  https://www.en.uni-muenchen.de/news/newsarchiv/2016/carell_chemische-evolution.html
http://science.sciencemag.org/content/352/6287/833

O składnikach sprzyjających życiu na 67P:
http://www.pulskosmosu.pl/2016/05/27/kometa-67p-posiada-skladniki-niezbedne-do-powstania-zycia/

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2016, 12:05 wysłana przez Orionid »

Offline x64joxer

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 4
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 01, 2016, 13:16 »
Witam

Ja z kolei po przeczytaniu książki "Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia" Nick Lane nie jestem już taki przekonany że składniki życia musiały być przyniesione z kosmosu.
W książce tej opisane są kominy alkaiczne które potrafią wytwarzać i zagęszczać (zagęszczać nawet tysiące razy) w swej porowatej strukturze różne cząstki organiczne. Dodatkowo komin alkaliczny zapewnia naturalny gradient protonowy będący podstawą działania archeonów i bakterii.
Oczywiście to tak w dużym skrócie.

Natomiast co to składników organicznych z kosmosu to autor twierdzi że jest pewien duży problem. Jeśli cząstki były dostarczane przez komety to i tak w rezultacie były zbyt rozrzedzone w wodach oceanu.

Autor wspomina również o tym że o ile powstanie archeonów i bakterii może być powszechne o tyle powstanie komórek  eukariotycznych będących endosymbiozą archeonów i bakterii (mitochondria) może być o wiele rzadsze ze względu złożone zależności miedzy gospodarzem a endosymbiontem.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2016, 15:30 wysłana przez x64joxer »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 07, 2016, 22:00 »
Ewentualne życie na Tytanie nie powinno się opierać na wodzie, która  w tamtejszych ekstremalnie niskich temperaturach nie jest przydatna dla procesów biologicznych.

Analiza danych przesłanych przez lądownik Huygens wskazuje, że na powierzchni Tytana znajdują się osady zawierające cyjanowodór, którego źródło leży w deszczach metanowych i etanowych.

Te związki posłużyły  do symulacji, mającej sprawdzić czy te związki mogą  stanowić podstawę do reakcji, które mogą prowadzić do powstania polimerów takich jak poliimin, który – jak zauważają badacze – mogą prowadzić do reakcji prebiotycznych, które mogą leżeć u podstaw pewnych form życia. Symulacje wskazują, że faktycznie tego typu reakcje są możliwe, a powstałe w ich wyniku struktury były w stanie pochłaniać promieniowanie słoneczne na długościach fali obserwowanych na powierzchni Tytana.

Źródło: https://www.pulskosmosu.pl/2016/07/06/symulacje-zycie-tytanie-bez-udzialu-wody-mozliwe/
http://phys.org/news/2016-07-simulation-non-water-based-life-saturn.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 07, 2016, 22:22 »
Właśnie tego wątku nie mogłem znaleźć, żeby zapodać moje pytanie odnośnie życia na Jowiszu. W związku z tym proszę moderatora o wklejenie mojego postu z wątku: ,,Jowisz" tutaj.

A wracając do Tytana, to można sobie wyobrazić egzotyczny scenariusz: życie nie oparte na wodzie na powierzchni Pomarańczowego Księżyca, oraz życie wykorzystujące wodę do swych procesów życiowych w podpowierzchniowym oceanie, analogicznym do innych oceanów występujących w lodowych księżycach.  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 07, 2016, 22:22 »

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 11, 2016, 12:38 »
Cały tekst omawianej publikacji jest dostępny tutaj: http://www.pnas.org/content/early/2016/06/29/1606634113.full
 
Badania dokładają kolejną cegiełkę do niezwykle fascynującego problemu konieczności wody do życia. Często chemiczni laicy obruszają się na słowo "konieczność", ale przy założeniu tych samych praw fizykochemicznych w całym wszechświecie (a tak zakłada cała astronomia), nie ma substancji która byłaby w stanie zastąpić wodę w jej kluczowych zadaniach. Jedną z najważniejszych biologicznych funkcji wody jest odpychanie niektórych cząsteczek (hydrofobowych) dzięki czemu mamy błony komórkowe i rozdzielanie środowisk konieczne do zachodzenia w zasadzie wszystkie cykli reakcji biochemicznych. To podstawowa cecha życia - nie jest zupą, ale właśnie fachowo ujmując kompartmentami i, co znamienne, im więcej kompartmentów tym reakcje są wydajniejsze, formy życiowe bardziej skomplikowane i większe.

W rzeczonej pracy zostały zbadane właściwości fizykochemiczne cząsteczek, które prawdopodobnie występują na Tytanie i na podstawie tego pada hipoteza, że te cząsteczki poliimin mogą tworzyć pojedyncze błony nierozpuszczalne w alkoholu (a więc propozycja alkoholowego środowiska zamiast wodnego). Autorzy w przeciwieństwie do dziennikarzy słusznie nie mieli odwagi napisać, że może być o nie oparte hipotetyczne życie - sugerują raczej że mogą powstać "protokomórki" lub "przedbiologiczne" struktury, które miejscami prowadzą niektóre reakcje. Trzeba pamiętać, że życie potrzebuje podwójnych i asymetrycznych błon - zewnętrzna i wewnętrzna warstwa mają różny skład i częściowo funkcje.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 22, 2016, 18:53 »
Przez dziesięciolecia uważano, że kluczowym czynnikiem przy określaniu, czy dana planeta może być przyjazna  życiu była jej  odległość od lokalnej gwiazdy.

Jednak wyniki badań opublikowane 19 sierpnia w  Science Advances sugerują , że  dodatkowo planeta musi posiadać wnętrze o odpowiedniej temperaturze.

http://phys.org/news/2016-08-goldilocks-habitable-planets.html

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 01, 2016, 21:30 »
Tym razem nie nowe badanie, lecz przypomnienie wielu dawnych badań. Fajne przybliżenie podstaw biologii aplikowanych do astrobiologii i tego czego możemy się spodziewać na egzoplanetach: http://phys.org/news/2016-08-aliens-clue-evolution.html. W artykule fakty brzmią momentami jak nowe odkrycia... i zapewne są nowe dla fizyków forsujących termin "life as we know it" ;)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 24, 2017, 11:52 »
Breakthrough Listen – pierwsze wyniki
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 24 KWIETNIA 2017

(...) Program Breakthrough Initiatives ma trwać dziesięć lat. Łącznie w ramach Breakthrough Listen prawdopodobnie zostanie zebranych przynajmniej kilkaset sygnałów wyraźnie silniejszych od poziomu szumu. Oczywiście, jest bardzo mało prawdopodobne, by którykolwiek z tych sygnałów pochodził od innej cywilizacji, jednakże taka możliwość rozpala wyobraźnię naukowców na całym świecie i jest jedną z przyczyn realizacji programu.

http://kosmonauta.net/2017/04/breakthrough-listen-pierwsze-wyniki/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 06, 2017, 21:36 »
Earth as hybrid planet: New classification scheme places Anthropocene era in astrobiological context
September 6, 2017 Peter Kelley UW News

For decades, as astronomers have imagined advanced extraterrestrial civilizations, they categorized such worlds by the amount of energy their inhabitants might conceivably be able to harness and use.

They sorted the hypothetical worlds into three types according to a scheme named in 1964 for Soviet astronomer Nikolai Kardashev. A Type 1 civilization could manipulate all the energy resources of its home planet (a distant goal yet for Earth) and Type 2 all the energy in its star/planetary system. A super-advanced Type 3 civilization would command the energy of its whole home galaxy. The Kardashev Scale has since become a sort of gold standard for dreaming about possible civilizations beyond Earth.

Now, a team of researchers including Marina Alberti of the University of Washington has devised a new classification scheme for the evolutionary stages of worlds based on “non-equilibrium thermodynamics” — a planet’s energy flow being out of synch, as the presence of life could cause. The categories range from imagined planets with no atmosphere whatsoever to those with an “agency-dominated biosphere” or even a “technosphere,” reflecting the achievements of a vastly advanced, “energy-intensive technological species.”

Their paper, “Earth as a Hybrid Planet: The Anthropocene in an Evolutionary Astrobiological Context,” was published Sept. 6 in the journal Anthropocene. Lead author is Adam Frank, professor of physics and astronomy at the University of Rochester. Alberti is a professor of urban design and planning in the UW College of Built Environments, and director of the college’s Urban Ecology Research Lab.

The new classification system, the researchers say, is a way of thinking about sustainability on a planetary scale in what is being recognized as the Anthropocene epoch — the geological period of humanity’s significant impact on Earth and its ecosystems. Alberti contends in her research that humans and the urban areas we create are having a strong, planetwide effect on evolution.

“Our premise is that Earth’s entry into the Anthropocene represents what might, from an astrobiological perspective, be a predictable planetary transition,” they write. “We explore this problem from the perspective of our own solar system and exoplanet studies.

“In our perspective, the beginning of the Anthropocene can be seen as the onset of the hybridization of the planet — a transitional stage from one class of planetary systems to another.”

That would be, in their scheme, Earth’s possible transition from Class IV — marked by a thick biosphere and life having some effect on the planet — to the final Class V, where a planet is profoundly affected by the activity of an advanced, energy-intensive species.

The classification scheme, the researchers write, is based on “the magnitude by which different planetary processes — abiotic, biotic and technologic — generate free energy, i.e. energy that can perform work within the system.”

- Class I represents worlds with no atmosphere at all, such as the planet Mercury and the Earth’s moon.

- Class II planets have a thin atmosphere containing greenhouse gases, but no current life, such as the current states of planets Mars and Venus.

- Class III planets have perhaps a thin biosphere and some biotic activity, but much too little to “affect planetary drivers and alter the evolutionary state of the planet as a whole.” No current examples exist in the solar system, but early Earth may have represented such a world — and possibly early Mars, if life ever flickered there in the distant past.

- Class IV planets have a thick biosphere sustained by photosynthetic activity and life has begun strongly affecting the planetary energy flow.

Alberti said, “The discovery of seven new exoplanets orbiting the relatively close star TRAPPIST-1 forces us to rethink life on Earth. It opens the possibility to broaden our understanding of coupled system dynamics and lay the foundations to explore a path to long-term sustainability by entering into a cooperative ecological-evolutionary dynamic with the coupled planetary systems.”

The researchers write, “Our thesis is that the development of long-term sustainable, versions of an energy-intensive civilization must be seen on a continuum of interactions between life and its host planet.”

The classifications lay the groundwork, they say, for future research on the “co-evolution” of planets along that continuum.

“Any world hosting a long-lived energy-intensive civilization must share at least some similarities in terms of the thermodynamic properties of the planetary system,” they write. “Understanding these properties, even in the broadest outlines, can help us understand which direction we must aim our efforts in developing a sustainable human civilization.”

In other words, they added, “If one does not know where one is going, it’s hard to get there.”

Co-author on the paper is Axel Kleidon of the Max Planck Institute for Biogeochemistry in Jena, Germany.

http://www.washington.edu/news/2017/09/06/earth-as-hybrid-planet-new-classification-scheme-places-anthropocene-era-in-astrobiological-context/

ekolog

  • Gość
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 07, 2017, 00:16 »
Pojawiła się nowa koncepcja naukowców na temat miejsc gdzie możemy spodziewać się pojawiania życia w kosmosie.
Najpierw (co już znamy ze znanych eksperymentów i badań obiektów w US) wiele dość złożonych cząstek powstaje w kosmosie w fazie przed "urośnięciem" planet.

Najogólniej powstanie życia ma polegać na tym, że w lądowych zbiornikach okresowo wysychających, podgrzewanych zjawiskami wulkanicznymi (tak zwane "gorące źródła") podczas schnięcia naturalne tam proste polimery wnikały w drobne pory skał gdzie tworzyły kwasy tłuszczowe - które są prekursorami błon komórkowych
(co dobrze wiadomo - samoistne powstawanie takich kulistych sfer, dzielących się i znowu rosnących, jest zresztą znane z eksperymentów chemicznych sprzed kilku lat - gdzieś czytałem wtedy o tym).

Ślady rychłego następstwa takich wydarzeń - działalności mikroorganizmów sprzed 3.5 miliarda lat - odnaleziono nawet (a może to nic dziwnego) na Ziemi - w Australii - w formacji Dressera.
Są to osady pokryte jakby zmarszczkami, z białymi i pomarańczowymi warstwami zwanymi gejzerytami. Można tam dostrzec ślady bąbli powstające z uwięzienia gazów w kleistej substancji wytworzonej przez mikroorganizmy.

Z tej okazji przypomniano prorocze najprawdopodobniej słowa Karola Darwina który w 1871 roku napisał, że najprostsze mikroorganizmy mogły pojawić się w jakiejś gorącej kałuży.

Naukowcy zauważają że cykle wysuszenia, nawodnienia oraz pośredni (faza żelowa) realizowały bardzo szybko, "mimowolnie" selekcję trwalszych protokomórek.

Wszystko to byłoby trudniejsze w klasycznie rozpatrywanych miejscach. Ocean lub kominy hydrotermalne na dnie oceanu.

Może jeszcze coś tu dopiszę bo są w tej hipotezie zaprezentowane liczne detale.

News jest mocny! :)

Inspiracja
Świat Nauki Wrzesień 2017 strona 22 (Kranendonk, Deamer, Djokic)

Pozdrawiam
p.s.
załączam obrazek w formacie jpg - by był niewielki, więc mam nadzieję, że to nie problem dla portalu kosmonauta.net.



Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 07, 2017, 00:19 »
Przeniosłem post ekologa do odpowiedniego wątku. :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 21, 2017, 20:28 »
Czy nowa technika detekcji pozostałości śladów życia zostanie zastosowana w misji Mars 2020 ?

Hope to discover sure signs of life on Mars? New research says look for the element vanadium
Thu, 09/21/2017 University of Kansas

(...) "We applied a new technique called X-ray fluorescence microscopy—it looks at elemental composition," said Marshall. "Vanadium is an element in the periodic table, a transition metal. It's been shown it can substitute into biological compounds. If you can't unambiguously assign if something is biology or not with morphology and Raman spectroscopy in tandem—maybe we could look for a known biological element, like vanadium. Then, if the material that looked like a microfossil, and looked carbonaceous with Raman spectroscopy—and had vanadium—that's a new way forward for finding out if something really was biology." (...)

In the new paper, Marshall and his co-authors offer a path toward ironclad verification that microfossils once were alive. According to the researchers, the proposed technique could be possible to perform with instrumentation already planned for the NASA 2020 rover mission to explore areas of Mars where the ancient environment could have fostered microbial life.

http://news.ku.edu/2017/09/19/hope-discover-sure-signs-life-mars-new-research-says-look-element-vanadium
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2017, 21:16 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 26, 2017, 23:31 »
Kosmiczne rośliny i kwiaty mogą być czarne
22.04.2011

Na planetach krążących wokół gwiazd będących czerwonymi karłami, rośliny mogą być barwy czarnej lub szarej. Takie są wyniki badań brytyjskiego naukowca - poinformowała BBC.

Jak wynika z badań Jacka O'Malley-Jamesa, doktoranta astrobiologii na St. Andrews University, przedstawionych na National Astronomy Meeting w Llandudno (Walia) czarna barwa umożliwi im absorpcję większej ilości promieniowania świetlnego do fotosyntezy i przekształcenia dwutlenku węgla w związki organiczne.

O'Malley-James stworzył modele najczęściej spotykanych Kosmosie systemów gwiezdnych, z dwoma-trzema gwiazdami w różnych wariantach. Wymodelowane przez niego systemy zawierały gwiazdy zbliżone do Słońca i czerwone karły oraz planety orbitujące wokół jednej lub dwóch gwiazd. Badania określiły iż życie na planetach powinno rozwijać się w "strefie sprzyjającej życiu" wokół gwiazd. Życie roślinne na tych planetach powinno także przypominać znane z Ziemi, gdzie rośliny używają energii słonecznej do zamiany dwutlenku węgla i wody w tlen i związki organiczne, takie jak cukry. Jednak flora na tych planetach, aby zachować proces fotosyntezy, ulegnie adaptacji do różnych warunków oświetlenia.

Jak twierdzi O'Malley-James, jeśli planeta znajduje się w systemie zawierającym dwie lub więcej gwiazd, istnieje wiele potencjalnych źródeł energii napędzających fotosyntezę. Ponieważ temperatura gwiazd determinuje ich kolor i barwę światła używaną do fotosyntezy, w zależności od koloru gwiazd różny będzie typ ewolucji roślin.

Jak dodaje, w systemie potrojnym Gliese 667 zawierającym planety przypuszczalnie zbliżone masą do Ziemi, na planetach gdzie głównym źródłem światła są czerwone karły, możliwe życie roślinne będzie barwy czarnej lub szarej.
Jednak bardziej oryginalne będzie życie roślinne na planetach oświetlanych przez daleką gwiazdę zbliżoną do Słońca i bliskiego czerwonego karła. Mogą tam bowiem istnieć dwa rodzaje roślin. Rośliny używające światła pochodzącego od dalekiej gwiazdy zbliżonej do Słońca będą miały jasną barwę. Rośliny pobierające światło od czerwonego karła będą barwy ciemnej - czarnej lub szarej. Jak wyjaśnia O'Malley-James taki kolor roślin będzie konieczny dla zaabsorbowania całego dostępnego promieniowania bliskiej czerwonej gwiazdy.

Według naukowca możliwe jest także iż rośliny będą używały promieniowania podczerwonego bądź nadfioletowego do napędzania fotosyntezy. O'Malley-James twierdzi także iż w przypadku planet orbitujących wokół dwóch gwiazd przypominających Słońce, promieniowanie pochodzące od wybuchów na nich, może spowodować, że rośliny wytworzą same mechanizmy blokujące promieniowanie UV.
MMEJ PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,381551,kosmiczne-rosliny-i-kwiaty-moga-byc-czarne.html
https://arxiv.org/abs/1110.3728

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 22, 2017, 13:37 »
Okazuje się, że pył kosmiczny może brać decydujący udział w panspermii międzyplanetarnej:

Fast-moving dust could theoretically knock microbes floating high up in a world's atmosphere out into space, potentially sending the bugs on a trip to another planet — perhaps even one orbiting a different star, according to a new study.

"The proposition that space-dust collisions could propel organisms over enormous distances between planets raises some exciting prospects of how life and the atmospheres of planets originated," study author Arjun Berera, a professor in the School of Physics and Astronomy at the University of Edinburgh in Scotland, said in a statement.
 "The streaming of fast space dust is found throughout planetary systems and could be a common factor in proliferating life," Berera added.

Berera isn't the first person to propose that organisms could hop from world to world throughout the cosmos. That basic idea, known as panspermia, has been around for thousands of years. It has received renewed interest recently, however, as scientists have demonstrated that some organisms — such as certain bacteria, and micro-animals known as tardigrades — can survive for extended periods in space.


https://www.space.com/38846-space-dust-panspermia-alien-life.html

Ciekawe czy można to zbadać doświadczalnie. A poza tym, jeśli powyższe wywody to prawda to w erze kosmicznej podczas lotów na ziemskie orbity i nie tylko proces ,,wywiewania" propagul ziemskich organizmów np. bakterii, archeanów czy grzybów powinien się bardzo nasilić. Przecież podczas wynoszenia ładunków na jakąkolwiek orbitę oprócz np. docelowego satelity dostaje się tam masa bakterii, grzybów itp. W związku z tym era kosmiczna znacznie nasiliłaby panspermię ziemskiego życia w przestrzeń międzyplanetarną a nawet międzygwiezdną (patrz misje Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1 i 2 oraz New Horizons).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 22, 2017, 13:48 »
Hmm, raczej bym widział, że taka wywiana bakteria by trafiła na powierzchnię jakiegoś kamyczka, a potem (np wskutek delikatnej kolizji?) by schowała się głębiej, aby przetrzymać warunki przestrzeni kosmicznej i promieniowania?

Swego czasu pisałem o bakteriach zawleczonych na Enceladusa:
http://kosmonauta.net/2014/02/2014-02-08-panspermia/

Czyli taki proces może występować także "naturalnie".

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 22, 2017, 13:48 »