Autor Wątek: GPS - jaki wybrać ??  (Przeczytany 6546 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Copernicus

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 128
    • Pierwszy Polski Near Space Program
GPS - jaki wybrać ??
« dnia: Lipiec 20, 2010, 09:40 »
Jeszcze niedawno bardzo mocno polecałem Garmina eTrex (tradycyjny żółtek) i przyznam szczerze, że przez kilka lotów sprawował się idealnie, ale...
No właśnie, okazało się, że egzemplarz z 2005 roku, który posiadałem był z rynku amerykańskiego oraz miał starą wersję firmware. Zupełnie przez przypadek moi koledzy odczytując track po naszej misji postanowili podnieść wersje oprogramowania i to już był koniec mojego żółtka.

Niestety najnowsze wersje tego taniego odbiornika GPS NIE nadają się już do zastosowań do naszych misji balonowych.

Hmm, co zatem można używać, aby ślad naszego lotu nie zakończył się na wysokości 24 tys. metrów - do takiej wysokości Garmin eTrex obecnie pokazuje wysokość.

Obecnie możemy używać:

Unitraq GT-320 FW
Typowy OEM, który dzięki swojej niskiej wadze (20g) idealnie zmieści się do najmniejszej kapsuły. Jego koszt to około 32$ razem z anteną.



Inventek Systems ISM300F2-C5-V0004

OEM, ktrego koszt to około 33$ (bez anteny).



Trimble Copernicus GPS Receiver

Wydawał się idealny, szczególnie jego nazwa zachęcał nas do zakupu  :)


Działa w dwóch trybach: LAND oraz AIR. W tym drugim bez ograniczenia wysokości. Niestety mimo kilku prób i konfiguracji trybu AIR zawsze przestawał pokazywać wysokość przy przekroczeniu 18 tys metrów. Myślę jednak nadal, że to raczej nasz błąd niż wada sprzętu.

W najbliższych lotach testujemy właśnie Unitracka
[pdf]http://download.copernicus-project.org/GPS/GT-320FW.pdf[/pdf]

Podzielimy się wynikami w tym wątku.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: GPS - jaki wybrać ??
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2010, 09:45 »
Dzięki za informacje o firmware!
To nieco komplikuje naszą sytuację! Czy możesz podać numer starej wersji firmware żółtego Garmina, która pozwoliłaby na rejestrację całego lotu?

Offline Copernicus

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 128
    • Pierwszy Polski Near Space Program
Odp: GPS - jaki wybrać ??
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 20, 2010, 09:52 »
Tak z głowy 1.3, ale na rynku nie ma juz odbiorników z tą wersją. Oczywiście z drugiej ręki pewnie tak.
Ja myślę, że nie komplikuje to Waszych planów, bo żótka jeszcze nie kupiliście, a te wersje OEM są tańsze.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: GPS - jaki wybrać ??
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2010, 11:30 »
Hmm, nie jestem elektronikiem, ale gdyby udało się zintegrować GPS-on-chip... zysk na wadze jest powiedzmy dość znaczny ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: GPS - jaki wybrać ??
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2010, 11:30 »

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: GPS - jaki wybrać ??
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 04, 2011, 10:12 »
Copernicus:

Mam 1 pytanko, wcześniej gdzieś pisałeś, że czasem GPSy zawodziły. Czy w takiej sytuacji zupełnie przestawały działać, czy tylko nie podawały pozycji a podawały date i godzinę?

Offline Copernicus

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 128
    • Pierwszy Polski Near Space Program
Odp: GPS - jaki wybrać ??
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2011, 12:31 »
traciły FIX, czyli nie podawały współrzędnych. Warto mieć backup, czyli drugi system na pokładzie.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: GPS - jaki wybrać ??
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2011, 16:20 »
A to spoko, bo ja wykorzystuje podawany przez GPS czas do odmierzania dłuższych okresów. Np czas od startu.
No a z fixem, to tak jak sobie liczylem, pewnie gondola spadając przekracza max predkość pionową dla GPS. Choc moge sie mylic.

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: GPS - jaki wybrać ??
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 13, 2011, 18:50 »
No a z fixem, to tak jak sobie liczylem, pewnie gondola spadając przekracza max predkość pionową dla GPS.
Maksymalna prędkośc opadania gondoli krótko po oderwaniu od balonu meteo na pułapie ponad 20-30km może sięgnąć conajmniej kilkudzisięcu m/s. Przy ziemi prędkość lądowania wyznaczona przez gabaryty spadochronu i masę gondoli będzie na poziomie kilku m/s. Siła oporu spadochronu zależy od gęstości powietrza [chyba proporcjonalnie] i od kwadratu prędkości. Zatem dla 1/4 wartości ciśnienia na poziomie morza powinna wzrosnąć 2x, pomijajac inne zależności. 1/4 atmosfery to poziom ok. 10km, natomiast na 20km już mniej niż 1%, czyli gondola ma prawo pędzić jakieś 10x szybciej.
Pozdrawiam
-J.

Offline VSS

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • VSS wiecznie żywy
    • VSS home page
Odp: GPS - jaki wybrać ??
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 23, 2011, 21:54 »
Dzięki za informacje o firmware!
To nieco komplikuje naszą sytuację! Czy możesz podać numer starej wersji firmware żółtego Garmina, która pozwoliłaby na rejestrację całego lotu?

Ten żółtek który leciał kapsule mojej konstrukcji w CP12 z Torunia to mój stary gps z lat około 2000 roku. Nie ma tam języka polskiego a software to 2.14. Przetrwał już kilka lotów. jak widać na zdjęciu:



wybebeszyłem go i lata sama płytka. Cała płytka z gpsem, trakerem i nadajnikiem waży 96g.

używaliśmy jeszcze gpsów Axiom:

http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/gps/gps_Axiom_Swift_B2.htm

ale on kończył się na 24 kilometrach, jak nie macie zamiaru latać wyżej to daje radę. ma dwa RS'y na pokładzie i działa naprawdę dobrze, jest czuły i stabilny w działaniu.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2011, 22:02 wysłana przez VSS »
Artur VSS

Offline Copernicus

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 128
    • Pierwszy Polski Near Space Program
Odp: GPS - jaki wybrać ??
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 19, 2011, 17:43 »
Obecnie możemy używać:

Unitraq GT-320 FW
Typowy OEM, który dzięki swojej niskiej wadze (20g) idealnie zmieści się do najmniejszej kapsuły. Jego koszt to około 32$ razem z anteną.




Potwierdzam, że ww GPS działa bez ograniczeń. Przetestowane w CP14.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: GPS - jaki wybrać ??
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 19, 2011, 19:11 »
To ten sam co w H1 lecial, też możemy potwierdzić bezproblemowe 26km npm.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: GPS - jaki wybrać ??
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 19, 2011, 19:11 »