Autor Wątek: JUICE  (Przeczytany 56276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
JUICE
« dnia: Maj 01, 2012, 21:05 »
Zupełnie bez echa przeszła nam ciekawa co do ciekawej propozycji misji ESA.

W kwietniu opublikowano rekomendacje panelu ekspertów, aby dużą misją bezzałogową L1 ESA była wyprawa JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer). Start - w 2022 roku albo w 2023 roku. Dolot do układu Jowisza (pierwsze okienko startowe) - 2030 rok, po czym nastąpiłyby trzy lata badań księżyców największej planety z naszego Układu Słonecznego. Docelowo sonda weszłaby na orbitę Ganimedesa. Rakietą nośną była by Ariane 5.

Wydaje się to być 'ratunek' dla europejskiej części misji EJSM, która należy już do przeszłości ze względów finansowych.

Koszt to 850 mln euro (obecne wartości z 2012 roku) a selekcja wykonawców z przemysłu pod koniec 2015 roku. Oczywiście, pewnie decyzja o akceptacji tej misji zapadnie na tegorocznym posiedzeniu ministerialnym. :)

Konkurentami były ATHENA (obserwatorium rentgenowskie) i NGO (fale grawitacyjne), jednak były to droższe misje i raczej nie byłyby gotowe do startu w 2022 roku.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: JUICE
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 01, 2012, 22:39 »
I jeszcze porównanie potencjalnych możliwości rozdzielczych zdjęć poszczególnych obiektów z JUICE. 10m/pix! Cudo!

Offline MarekTempe

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 14
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: JUICE
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2012, 08:46 »
Ekstra ! wiem że to lenistwo ale może ktoś może wrzucić linki o tym projekcie ?

Scorus

  • Gość
Odp: JUICE
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2012, 11:51 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: JUICE
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2012, 11:51 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: JUICE
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 03, 2012, 18:35 »
Ach.. aż żal, że to wszystko takie odległe :).

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: JUICE
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 03, 2012, 18:57 »
Ach.. aż żal, że to wszystko takie odległe :).

Dokładnie! Chociaż jeśli nam się wszystko rozkręci w tej dekadzie, to założę się, że czas szybko upłynie. Misja bardzo ciekawa, natomiast ja się pytam czemu orbita Ganimedesa, a nie Europy lub chociaż Kalisto?

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: JUICE
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 04, 2012, 00:48 »
natomiast ja się pytam czemu orbita Ganimedesa, a nie Europy lub chociaż Kalisto?
Zgadzam się! Dwa wymienione cele zdają się być znacznie ciekawsze.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: JUICE
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 04, 2012, 01:54 »
natomiast ja się pytam czemu orbita Ganimedesa, a nie Europy lub chociaż Kalisto?
Zgadzam się! Dwa wymienione cele zdają się być znacznie ciekawsze.

Aj, zamiast Kallisto miałem na myśli Io, chociaż przeloty nad tym księżycem mogłyby dla sondy okazać się zabójcze :)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: JUICE
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 04, 2012, 09:55 »
Docelowo sonda weszłaby na orbitę Ganimedesa.

Hmmm..... czy naprawdę aż tak dużo drożej wyszłoby, gdyby była to Europa? Trochę, a nawet bardzo nie rozumiem tego wyboru.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: JUICE
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2012, 10:03 »
Ekhm, ekhm:

Callisto:       0.01 rem/day
Ganymede:          8 rem/day
Europa:        540 rem/day
Io:          3600 rem/day


W tym wypadku odbija się to nie tylko standardowo na elektronice ale i na zasilaniu (polecam post na forum obok).

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: JUICE
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2012, 10:30 »
Ok, to do mnie przemawia ;).

Scorus

  • Gość
Odp: JUICE
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2012, 12:23 »
Najgorsze miejsca w Układzie Słonecznym dla orbitera to układ Jowisza wewnątrz orbity Ganimedesa i orbita Merkurego...

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: JUICE
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 04, 2012, 12:45 »
Kilka zdań jeśli chodzi o promieniowanie z tego dokumentu: http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=50167 (a polecam cały)

"The JUICE radiation environment has similarities to the GEO environment (electron dominated), but is more
severe (higher density and higher energies). The risk can be mitigated by careful application of shielding
strategies similar to near-Earth missions (GEO/MEO).
"
[...]
"Furthermore Europa flybys* were added to the mission profile, increasing the
total dose by about 25%. In comparison, the Callisto phase is only contributing about 9% to the total dose.
"
[...]
"A TID (Total Ionising Dose) of 240 krad for 10 mm Al solid sphere (before application of margins) shall be
considered as reference outcome of the Reformulation.
"
[...]
"As a practical measure, the radiation hardness of components for typical GEO applications (50 krad) shall be
assumed, i.e. double the expected TID to absorb uncertainties of the environment modelling, as proposed by
industry and recommended by the Board in the first iteration. No particular availability issue is expected for
parts with TID tolerance ≥50 krad, however the majority of parts on GEO Comsats (80 – 90%) are US-
sourced parts. This may raise a concern on procurement lead-time as ITAR clearance may be required.
"
[...]
"In summary, the radiation risk is considered high**, requiring continued proper attention."

*Dwa flajbaje ;)
**Drugiego higha zdobyło zmieszczenie się w budżecie masowym (reszta low/medium)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: JUICE
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 05, 2012, 10:10 »
Heh... to wszystko wyjaśnia. Czyli jednak orbiter Europy byłby znacznie droższy niż Ganimedesa. A może nie tak znacznie w porównaniu do całego kosztu? Skoro orbiter Europy to tylko kwestia czasu (bo chyba tak jest czyż nie?) to może lepiej włożyć więcej i skrócić ten czas.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: JUICE
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 05, 2012, 14:13 »
Skoro orbiter Europy to tylko kwestia czasu (bo chyba tak jest czyż nie?)

Z tego co kojarzę jest dokładnie odwrotnie, patrz pierwszy post (EJSM).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: JUICE
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 05, 2012, 14:13 »