Autor Wątek: XCOR Aerospace  (Przeczytany 40110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #105 dnia: Lipiec 07, 2017, 22:10 »
XCOR zwalnia większość pracowników
BY MICHAŁ MOROZ ON 7 LIPCA 2017

(...) Pod koniec czerwca prezes spółki Jay Gibson zrezygnował, i przyjął wysokie stanowisko w Departamencie Obrony USA po nominacji przez Prezydenta Donalda Trumpa. W tej chwili w XCOR Aerospace pozostali tylko ostatni pracownicy, którzy zajmą się ochroną praw własnościowych spółki oraz poszukiwaniem innych możliwości rozwoju. Jay Gibson był prezesem XCOR przez dwa lata, zastępując współzałożyciela spółki Jeffa Greasona, który miał skupić się na rozwoju pojazdu suborbitalnego Lynx. Współpraca nie układała się jednak dobrze i Greason wraz z dwoma innymi współzałożycielami XCOR utworzyli nowy podmiot – Agile Aerospace. (...)

http://kosmonauta.net/2017/07/xcor-zwalnia-wiekszosc-pracownikow/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #106 dnia: Lipiec 08, 2017, 07:00 »
Czyli z całej ekipy XPrize do dziś aktywni zostali: Virgin/Scaled (można ich nazwać "spadkobiercami" pierwszego pojazdu Scaled) i... ARCA (choć ci w tamtym konkursie nic nie zrobili). Cała reszta nie dała rady.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #107 dnia: Sierpień 02, 2017, 20:19 »
Zmiany w zarządzie XCOR
BY DOMINIKA PISKOSZ ON 2 SIERPNIA 2017

Doug Jones jako ostatni ze współzałożycieli firmy XCOR zrezygnował z posady i dołączył do rozwijającego się zespołu Deep Space Industries. (...)

Doug Jones dołączył do DSI w idealnym momencie, aby poprowadzić rozwój wysokowydajnego systemu napędowego dla misji kosmicznych Prospector. Firma posiada finansowanie między innymi z rządu Luksemburga, który mocno inwestuje w inicjatywy związane z górnictwem kosmicznym. (...)

http://kosmonauta.net/2017/08/zmiany-w-zarzadzie-xcor/

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #108 dnia: Sierpień 02, 2017, 23:03 »
Dawno dawno temu, w innym tysiacleciu, ta ekipa pod nazwa Rotary Rocket robila takie zabawki:

Z powazaniem
                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #108 dnia: Sierpień 02, 2017, 23:03 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #109 dnia: Październik 24, 2017, 21:51 »
XCOR na granicy bankructwa
BY MICHAŁ MOROZ ON 24 PAŹDZIERNIKA 2017

(...) Dramatyczne wiadomości o sytuacji spółki oznaczają, że nie udało się pozyskać dodatkowych środków finansowych i w tym momencie trwają poszukiwania „ostatniej szansy” na pozyskanie dodatkowego inwestora. W praktyce takie rozmowy trwają jednak nawet wiele miesięcy i tym samym wydaje się, że los spółki XCOR Aerospace jest już przesądzony.

Dwuosobowy rakietoplan Lynx Mk 1 miał być zdolny do lotu na wysokość około 60 km. Kolejna wersja, Mk 2, miała być zdolna do przekraczania umownej granicy kosmosu (100 km n.p.m.). W poprzednich latach firmie wstępnie udało się zdobyć kilku klientów, wśród nich było m.in. Czeskie Biuro Kosmiczne.

http://kosmonauta.net/2017/10/xcor-na-granicy-bankructwa/
http://spacenews.com/xcor-running-out-of-time-to-find-investor/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #110 dnia: Październik 24, 2017, 22:13 »
Ciekawe jakich pieniędzy potrzeba, by w ogóle XCOR utrzymać i doprowadzić do lotów.

Komentarze na forum NSF są negatywne. Hmm... Nigdy się nie spodziewałem, że XCOR miał przeciwników.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #111 dnia: Październik 24, 2017, 23:01 »
Przeciwników może i nie miał, ale też nie miał niczego. Poza makietą i wygadanym szefem.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #112 dnia: Październik 25, 2017, 08:02 »
..pozostanie ładna nazwa i zapis w sądzie o niewypłacalnosci. Ich witryna póki co jeszcze działa, ale wiadomo, że przy takim wczesniejszym exodusie samych założycieli, braku współpracy, koniec tej firmy był do przewidzenia. Plusem jest to, że wyszli poza status ambony i faktycznie eksperymentowali chociażby z silnikiem. Na więcej ich po prostu finansowo nie było już stać. I tak są do przodu i z zupełnie innej ligi w stosunku do wysypu firemek-krzaków, które jedyne co miały do zaoferowania to bujdy na resorach.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #113 dnia: Październik 25, 2017, 08:24 »
Kilka razy spotkałem ludzi z XCORa na konferencjach - przede wszystkim IAC. Generalnie za każdym razem w rozmowach z przedstawicielami XCOR się wydawało, że już "zaraz" będą gotowi. No i jeszcze ta umowa na loty z Czeskim Biurem Kosmicznym, która w Polsce działała na wyobraźnię. :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #114 dnia: Październik 25, 2017, 20:12 »
I tak są do przodu i z zupełnie innej ligi w stosunku do wysypu firemek-krzaków, które jedyne co miały do zaoferowania to bujdy na resorach.

No ja tam wolę jednak firmę, która nawet jeśli naobiecywała niestworzone rzeczy, to przynajmniej nikogo nie nacięła na ogromną kasę, a co najwyższej sprawiła radość kibicom typu "a nie mówiłem". Bo przecież XCOR tak jak VG zbierał przedpłaty. Wprawdzie nie tak nachalnie i o połowę niższe, ale też. Trudno też ocenić, czy i jakie straty ponieśli partnerzy, np. mający zapewnić odpowiednie lotniska.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #115 dnia: Październik 27, 2017, 20:02 »
A to ciekawe, czy ktoś te przedpłaty odzyskał. Ciekawe, jak to u Czechów wyszło.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #116 dnia: Listopad 09, 2017, 22:32 »

velo

  • Gość
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #117 dnia: Listopad 10, 2017, 10:14 »
Zgodnie z przewidywaniami...

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24489
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #118 dnia: Listopad 11, 2017, 18:39 »
XCOR jednak zbankrutował
BY MICHAŁ MOROZ ON 11 LISTOPADA 2017

(...) Mimo intensywnych prób ostatnich pracowników XCOR nie udało się pozyskać nowych źródeł finansowania. Tym samym wysłane już zostały dokumenty poświadczające bankructwo do sądu. Majątek spółki (między 1 a 10 mln USD) zostanie sprzedany w ramach postępowania likwidacyjnego aby spłacić część zadłużenia, szacowanego na na wartość pomiędzy 10 a 50 mln USD.

Dwuosobowy rakietoplan Lynx Mk 1 miał być zdolny do lotu na wysokość około 60 km. Kolejna wersja, Mk 2, miała być zdolna do przekraczania umownej granicy kosmosu (100 km n.p.m.). W poprzednich latach firmie wstępnie udało się zdobyć kilku klientów, wśród nich było m.in. Czeskie Biuro Kosmiczne.

http://kosmonauta.net/2017/11/xcor-jednak-zbankrutowal/
http://spacenews.com/xcor-aerospace-files-for-bankruptcy/

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #119 dnia: Listopad 14, 2017, 12:07 »
...stawiamy kolejną kapliczkę i zamykamy wątek.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: XCOR Aerospace
« Odpowiedź #119 dnia: Listopad 14, 2017, 12:07 »